Festus Okey davasında savcı, 3 yıldan 9 yıla kadar hapis istedi

17 Kasım 2011 - 18:21

İSTANBUL - Nijerya uyruklu Festus Okey’in gözaltında öldürülmesi davasında savcı esas hakkındaki mütalaasında sanık polis Cengiz Yıldız’ın ‘bilinçli taksirle adam öldürme’ suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi.
Mahkeme heyeti, Festus Okey'in kardeşi olduğu iddia edilerek vekaleti sunulan Tochukwu Gamellah Ogu'nun soyadının Ogu olması, şahsın mahkeme dosyasında ölen Festus Okey isimli şahısla gerçekten kardeşlik bağının bulunduğunu gösteren sadece bir veraset ilamı olduğu ve yakınlığını gösterir başkaca bir belgenin sunulmamış olmasını dikkate alarak, vekalete dayalı müdahillik talebini reddetti.
İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Prof. Dr. Gencay Gürsoy adına avukat Ömer Kavili, İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği vekili olduğunu beyan eden avukat Muhammet Buhari Çetinkaya, davaya katılma talebinde bulundular. Mahkeme Heyeti ile tartışan avukat Ömer Kavili duruşma salonundan çıkartıldı. Savcı, soyadı ‘Ogu’ olduğu iddia edilen Festus Okey’in nasıl öldüğünü şöyle anlattı: “Kokain çıkan maktul kapıya yönelerek sanığın belindeki tabancayı çekiştirip almak istedi. Sanık kabzasından, dizleri yerde olan maktul de namlusundan silahı kavradı. Tabanca ikisi arasında gidip gelince ateş aldı.”
Duruşmada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Nuri Gür, sanığın doğrudan kasıtla hareket ettiğini gösterir bir kanıtın bulunmadığını dile getirdi. Gür, üst aramasının genel kurallarına uyulmaması, temkinli hareket edilmeyerek, sanığın istememesine rağmen ölüm neticesinin meydana geldiğini, sanığın ''bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek'' suçundan 3 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını istedi
4 yıldır süren davada Nijerya Adli Makamları’ndan kimliği ile ilgili belgelerin geldiğini belirten mahkeme heyeti, Festus Okey’in 10 Mart 2006’da kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi olmak için Abuja Büyükelçiliğinden giriş vizesi aldığını belirtti. Ancak vize alan kişinin anne ve baba adlarının farklı olduğunu ve büyükelçilik kayıtlarındaki resimleri arasında farklılıklar bulunduğunu belirten mahkeme heyeti, Somali ve BM mültecilere ait kimlik belgelerinde de bu farklı resimlerin bulunduğunun tespit edildiğini duruşma zaptına geçirdi. Yine Amerikan Hastanesi’nden Doç.Dr. Tufan Peker’e tedavi olmak için Türkiye’ye giriş yaptığı bildirilmesine karşın Festus Okey’e herhangi bir tedavi yapılmadığı da ifade edildi. Duruşmaya müdahil olmak isteyen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Prof.Dr.Gencay Gürsoy’un müdahillik talepleri mahkeme tarafından reddedildi.
Bu sırada ölen Festus Okey’in erkek kardeşinin davaya müdahil olma yönünde avukata vekaletname verdiği öğrenildi. Okey’in kardeşi Tochukwu Gamellah Ogu’nun avukatı Alptekin Ocak, müvekkilinin Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yaşadığını söyledi. Ölen Festus Okey’in babası Okey Ogu ile annesi Love Ogu ve kardeşlerinin kendileriyle temasa geçtiklerini anlatan avukat Ocak, “Ölen Festus’un soyadı Okey değil Ogu’dur” dedi. Avukat Ömer Kavili’nin ise duruşmadaki hareketlerinden dolayı salondan çıkarılmasına karar verildi. Mahkemeyi Heyeti ayrıca Festus Okey’le Johannesburg’da yaşayan kardeşinin gerçekten kardeşi olup olmadığını gösteren bir veraset ilamı ve başka belge olmadığından avukat Alptekin Ocak’ın da müdahillik talebinin reddine karar verdi.

(CİHAN)


Güncel