Festus Okey'in duruşması ertelendi

26 Nisan 2011 - 18:23

İSTANBUL - Nijeryalı Festus Okey’in gözaltında öldüğü iddiaları ile ilgili açılan davanın bugünkü duruşması yapıldı. Festus Okey’in nüfus bilgilerinin beklenmesi sebebiyle duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına tutuksuz sanık polis memuru Cengiz Y. ve avukatı katıldı. Duruşmaya katılan bazı avukatların müdahil olma talebi, mahkeme heyetince suçtan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddedildi. Talepleri reddedilen avukatlar karara tepki gösterdi. Duruşma Okey’in nüfus bilgilerinin gelmediği gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelendi.
Duruşma sonrası adliye çıkışında basın açıklaması yapan Göçmen Dayanışma Ağı Başkanı Emel Coşkun, “Beyoğlu Emniyeti’nde gözaltına alınan Festus Okey polis silahından çıkan kurşun ile öldürüldü. Festus Okey’in katil zanlısı üç buçuk yıldır görevini belinde silahı ile sürdüren bir polis. Geçen bunca zamana rağmen mahkeme hala Festus Okey’in kimlik bilgilerinin Nijerya’dan gelmesini bekliyor. Bugüne kadar mahkemede ne Festus’un öldürüldüğü karakoldaki kamera kayıtlarının silinmiş olması ne de davanın gidişatını ilgilendiren delillerin yok olması söz konusu edildi. Bugüne kadar davaya müdahil olmak isteyen gönüllü avukatların çabaları sonuç vermediği gibi bireysel müdahale başvuruları da reddedildi.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel