Fırat Nehri Tuna'ya alternatif olacak

06 Temmuz 2012 - 09:49

GAZİANTEP - Güneydoğu Anadolu bölgesinde turizm zenginliğini dünyaya tanıtacak yeni bir projeye imza atıldı. Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa'nın ortasında yer alan Fırat Nehri'nin içinde yer alacağı projeyle eşsiz bir kültür yolu oluşturulacak.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen İpekyolu Kalkınma Ajansı Koordinasyon Toplantısı’nda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Adıyaman ve Gaziantep illerinin ortak yürüteceği projenin hazırlığının yapıldığını ifade etti. Güzelbey, İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın çok önemli projelere imza attığını söyledi.

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’in bu projelerden en iyi şekilde istifade ettiğini aktaran Güzelbey, "Adıyaman ve Gaziantep’in, Aşağı Fırat Havzası'nın Kültür Yolu olarak değerlendirilmesiyle ilgili ortak bir projesi var. Zeugma’dan başlayıp, Atatürk Barajı'na kadar olan bölgede bir kültür turizmi, bir nehir turizmi çalışması var. Bu çalışma çerçevesinde şu an imar planı hazırlanıyor. Bu planların hazırlanmasından sonra proje hayata geçecek. Bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte burası Tuna Nehri'ne alternatif bir gezi güzergahı olacak. Bundan hem Adıyaman, hem Gaziantep hem de Şanlıurfa büyük istifade edecek." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel