Fransa yeni cumhurbaşkanını seçiyor

06 Mayıs 2012 - 09:44

PARİS - Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için 45 milyon seçmen bugün sandık başına gidiyor. 85 bin seçim merkezinde kurulan sandıklarda yerel saatle 8’de başlayan oy verme işlemlerinin bazı merkezlerde 18, büyük şehirlerde ise 20’ye kadar süreceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, 22 Nisan'da yapılan ilk tur seçimlerinde yüzde 28,63 oy oranıyla ilk sırayı elde eden Franços Hollande ile yüzde 27,18 oy oranına ulaşan Nicolas Sarkozy katılıyor.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin oyunu 11 :30’da Elysee sarayına yakınındaki oy verme merkezinde kullanacağı belirtilirken, François Hollande’ın memleketi Tulle’da olacağı açıkladı.

Her iki adayda kazanması halinde ilk açıklamaları nerede yapacağı ise kesinleşti. Nicolas Sarkozy seçimi kazanması halinde 2007’de olduğu gibi Paris'in Concorde meydanında halka seslenecek. Sosyalist partinin cumhurbaşkanı adayı Franços Hollande ise seçimin galibi olması halinde 1981’de Mitterand’ın da tercih ettiği Bastille meydanında olacak.

İlk tur seçimleri sonrası hiçbir aday Nicolas Sarkozy’ye oy verme çağrısında bulunmazken, Sol blokun adayı Jean-Luc Melenchon ve Yeşiller'den Eva Joly, François Hollande’a oy verme çağrısında bulundu. Merkez sağ lider François Bayrou ise seçmenine telkinde bulunmazken kendisinin sosyalist adaya oy vereceğini söyledi.

Sandık başında yapılan anketlerin sonuçları yerel saatle 20'den önce açıklanamayacak. Bu kurala uymayan medya kuruluşlarına da 75 bin euro para cezası verilebilecek.

(CİHAN)


Dünya