Fransa'da Türk dernek başkanlarını tehdit eden Ermenilere beraat

27 Kasım 2012 - 18:15

PARİS - Fransa'da Türk Komitesi’ni tehdit eden Ermeni sanıklar berat etti. Savcılığın haklarında 3 ay hapis ve 500 euro para cezası talebinde bulunduğu sanıklar, mahkemeye katılmamalarına ve savunma yapmamalarına rağmen beraat etti. Mahkemenin beraat kararına tepki gösteren Avukat Selçuk Demir, "Bu karar bir hukuk skandalı!" dedi.

Paris’te Ermeni soykırım iddialarına karşı Türklerin protesto yürüyüşünü organize eden heyette bulunan Emine Çetin Bozkurt’u ölümle tehdit eden zanlıların duruşması bugün Nanterre Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Sanık sıfatıyla katılması beklenen Ermeni asıllı Fransız vatandaşı iki kardeş davaya katılmadı. Savcılığın haklarında 3 ay hapis ve 500 para cezası istediği sanıkların avukatları da mahkemeye katılmadı.

Mahkemeye herhangi bir savunma vermeyen sanıklara hakim beraat kararı verdi. Bozkurt’u tehdit eden iki sanık hakkında polis tarafından teknik takip sonucu elde edilmiş çok sayıda delilin olmasına karşın hakimin bu delilleri adeta görmezden gelindiğini belirten Avukat Selçuk Demir, "Hayatımda ne böyle bir karar gördüm, ne de işittim. Davaya sanıklar ve avukatlar katılmamasına rağmen beraat etmeleri büyük bir soru işareti." dedi.

"DAVAYI AİHM'YE KADAR GÖTÜRÜRÜZ"

Beraat kararı karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirten Emine Çetin Bozkurt, "Eğer adalet varsa ve adalet herkes içinse, ben de adalet istiyorum." dedi. Mahkemeye ölüm tehditlerinin ve ırkçı hakaretlerin delillerini sunmamıza karşın sanıkların merak ettirilmesinin şaşkınlığını yaşıyorum." diyen Bozkurt, "Bu dava burada bitmiş sayılmaz. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğiz." ifadelerini kullandı. Bozkurt’un avukatı Selçuk Demir de kararın temyizi için bir üst mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Fransa’da Ermeni soykırım iddialarını inkarını suç sayan yasa tasarısının ardından Fransa’da yaşayan 35 bin Türk vatandaşı sokaklara dökülmüştü. 22- 23 Ocak 2012 tarihlerinde Paris’te yürüyüşü düzenleyen Türk Dernekleri Koordinasyon Komitesi yetkilileri tehdit telefonları almıştı. Ölüm tehditleri ve ırkçı hakaretler karşısında hukuki süreç başlatan Emine Çetin Bozkurt beraat kararına da itiraz etmeye hazırlanıyor.

(CİHAN)


Dünya