Fransız Senatör Guba'daki Ermeni vahşetini belgeleyen toplu mezarı ziyaret etti

11 Ekim 2013 - 15:37

BAKÜ - Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla Azerbaycan'da bulunan Fransız Senatör Natali Qule ve beraberindekiler, Guba'da Ermenilerin katliamını belgeleyen toplu mezar ve şehitlik kompleksini ziyaret etti.
Şehitlerin hatırasına yeni inşa edilen abide ve toplu mezar hakkında yetkililerden bilgi alan Qule, şehitlik abidesine çelenk koyarak şeref defterine imza attı. Kompleks içerisinde sergilenen ve katliamın yapıldığı döneme ait orijinal fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezen Fransız Senatör ve beraberindekiler hatıra ormanına da ağaç ekti.

ERMENİ KATLİAMININ BELGESİ GUBA ŞEHİTLİĞİ
Azerbaycan'ın kuzeydoğusunda bulunan Guba şehrinde, 2007 yılında stat inşaatı çalışmaları sırasında açığa çıkarılan toplu mezarlıkta, 1918 yılında Ermeni askerleri birliklerince işkence yapılarak katledilen Azerbaycanlılar ve diğer etnik gruplara ait kişilerin cesetleri bulunuyor. Yaklaşık 500 metrekare alanda bulunan toplu mezarın açılan kısmından şimdiye kadar 50 civarında çocuk olmak üzere 400'den fazla insana ait kemik çıktı.
20'nci yüzyılın başlarında Azerbaycan'ın Bakü, Şamahı ve Guba şehirleri başta olmak üzere birçok bölgesinde Ermeniler tarafından katliamlar gerçekleştirildi. Bu katliamlarda binlerce masum sivil halk işkencelerle öldürüldü. Katliamlar 18 Eylül 1918'de Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordularının Bakü'yü kurtarması ile son buldu.

(CİHAN)


Dünya