Fuarda İzmir-Selanik buluşması

28 Mart 2012 - 11:25

İZMİR - Selanik Fuarı yetkilileri ve Yunan işadamları, 1-2 Eylül 2012 tarihleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)’nda olacak. İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, Selanik Fuarı yetkililerine 20 yıl önce yazdığı, Türk-Yunan dosluğunu konu alan "Barış Güzellemesi" adlı kitabını armağan etti. Selanik Fuarı Murahhas Azası Anastasios Tzikas ile Genel Müdür Dr. Kyriakos Pozrikidis, dün (27 Mart) İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs’ü ziyaret ederek, İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 1-2 Eylül tarihleri arasında işadamları ile görüşmek istediklerini açıkladı. Örs de kendilerine her türlü desteği vereceklerini belirterek, 20 yıl önce yazdığı ve Türk-Yunan dostuluğunu konu alan kitabı "Barış Güzellemesi-Ege’de Açmış Bir Nilüfer Çiçeği" adlı kitabını armağan etti. Anastasios Tzikas, Selanik Fuarı’nın Yunan firmalarının uluslararası sahaya açılmasını sağladığını ve Türk pazarı ile buluşmanın en uygun yönteminin de İEF'de işadamlarını Yunan delegasyonu ile biraraya getirmek olduğunu söyledi. Tzikas, “29 Ağustos ile 3 Eylül tarihleri arasında bir heyet getireceğiz. Bir ayağı İzmir Ticaret Odası, bir ayağı da İzmir Enternasyonal Fuarı’nda olmak üzere görüşmeler yapılacak. 30 ile 50 firma arasında gelecek. Selanik Belediye Başkanı ve bir bakan da bu görüşmelerde hazır bulunacak.” dedi.
Örs, fuar kapsamı içinde her türlü buluşmaya zemin hazırlayabileceklerini kaydederek, “1-2 Eylül tarihlerinde fuar alanında her türlü görüşme için olanak sağlayacağız. İki fuar arasında işbirliği anlaşması da imzalayabiliriz.” dedi.
Örs, Türk-Yunan Dostluk Derneği üyesi olduğunu ve geçmişteki barış etkinlikleri ile zamanın Dışişleri bakanları İsmail Cem ve Papandreu’nun da yer aldığı Samos Barış Buluşması’na katıldığını anlatırken Tzikas da üniversitede Nazım Hikmet’i okuduğunu söyledi. Tzikas, "Zülfü Livaneli ve Teodorakis’in yaptıklarını, biz de 20 yıl sonra işadamları olarak yapıyoruz." dedi.
Örs, yapılacak işbirliği konusunda ortak hazırlanacak bir protokolü, birlikte törenle imzalayabileceklerini ifade etti. Her iki taraf, İzmir ve Selanik fuar yönetimleri olarak işbirliği yapma kararı aldı.

(CİHAN)


Güncel