GATA'dan teknokent atağı: Gazilerin medikal ihtiyaçlarını GATA imal ediyor

30 Ocak 2012 - 18:53

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile sivil vatandaşların kişiye özel doku ve uzuv kayıplarındaki protez, ortez ve implantlar, ileri teknoloji ürünü cihazlar GATA'daki Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi'nde imal ediliyor. 3 Ekim 2011 tarihinde hizmete açılan merkezde, 9 mühendis ve 11 tabip görev yapıyor. Merkez, GATA Komutanlığı'nda kurulması planlanan 'Tıp Teknokent'inin çekirdeğini oluşturacak.

Genelkurmay Başkanlığı'nın sitesinde yer alan açıklamada, iç güvenlik operasyonlarında yaralanan gaziler başta olmak üzere, hak sahibi Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ihtiyaç duyduğu ortez ve protezlerin bazı kısımlarının Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerden tedarik edildiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile sivil vatandaşların kişiye özel doku ve uzuv kayıplarındaki protez, ortez ve implantların ülkemizde ileri teknoloji ürünü cihazlarla üretilmesi için gerekli olan “Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi” GATA Komutanlığı yerleşkesinde 3 Ekim 2011 tarihinde hizmete açılmıştır. Merkezde 9 mühendis ve 11 tabip görev yapmaktadır.

Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi'nde hızlı imalat ve hızlı prototipleme sistemlerinin kullanılmasıyla, bu alanda Türkiye’de ilk merkez olma özelliğine sahiptir. Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi ile terör, doğal afet, trafik kazaları tehdidine maruz kalan ülkemizde bu teknolojiye ihtiyaç duyulduğunda parçalı doku kaybı, kanser cerrahisi, plastik cerrahisi, ortopedi ve adli tıp konularında yaygın olarak kullanılacak, gazilerimizin kişiye özel ortez, protez ve implantlarının üretimi ve geliştirilmesinde etkinlik sağlanacaktır. Ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet verebilecek kabiliyette yapılandırılan bu merkez, GATA Komutanlığı'nda kurulması planlanan “Tıp Teknokent”inin çekirdeğini oluşturacaktır."

(CİHAN)


Güncel