Gaziantep Özel Sanko Okulları'nın Çevre Dostu Kül Örtüsü Projesi TÜBİTAK'tan ödül aldı

27 Mayıs 2009 - 17:51

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) düzenlediği Bölgelerarası Araştırma Projesi Yarışması Ankara finaline katılan Gaziantep Özel Sanko Okulları, ''Çevre Dostu Kül Örtüsü'' adlı kimya projesi ile teşvik ödülü aldı.

Çevre Dostu Kül Örtüsü adını taşıyan projeyi, Kimya Öğretmeni Uğur Topuz Rehberliği'nde Hasan Emre Yıldız ve Enver Koçak hazırlayıp sundu. Endüstriyel atık durumundaki uçucu külün tozarak çevreye yayılmasını basit ve etkili bir yöntemle önlemenin amaçlandığı projede, bunu gerçekleştirmek için hazırlanan maddenin yağmurlama sistemi kullanılarak külün yüzeyine serpilmesi ve böylece film tabakası oluşumu sağlandı. Proje hazırlık çerçevesinde saha çalışması Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde yapıldı.

TÜBİTAK'ın yurt genelinde düzenlediği ve 2 bin 800 projenin katıldığı yarışmanın ilk elemesi bölge bazında gerçekleştirilmişti. Adana bölgesinden birincilikle finale katılan proje 22-24 Mayıs tarihlerinde Ankara Altındağ Altınpark Fuar Alanı'nda sergilendi. Akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu 4. olan projenin ödül töreni, TÜBİTAK'ta düzenlendi. Projeyi hazırlayan öğrenci ve danışman öğretmene plaket ve para ödülü verildi.

Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, okullarında uyguladıkları proje tabanlı eğitim-öğretim sistemi sayesinde öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrendiklerini anımsatarak, "Öğrenciler hazırladıkları projeler ile daha üretken oldukları için geleceğe daha emin adımlarla yürüyorlar" dedi.


(CİHAN)


Türkiye