Gaziantepli gelinin sandığı müzede sergilenecek

08 Ocak 2010 - 18:08

Gaziantep'te yıllar önce düğünlerde kullanılmış olan eşyalar, Bayazhan Kent Müzesi'nde 12 Ocak- 14 Şubat tarihlerinde açılacak sergide teşhir edilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Muhtar Akyol, yaptığı açıklamada, "Yüzyıllar öncesinden kalan, en iyi şekilde korunarak günümüze kadar ulaşan gelinlikler, çeyizler, nişan elbiseleri, kına kıyafetleri gibi önemi parçalar 'Antepli Gelinin Çeyiz Sandığı' sergisi ile yeniden canlanıyor. Gaziantepli ailelerinin katkıları ile çeşitlenen sergide geçmişin tüm izlerini görerek yaşamak sergiye büyük renk katmaktadır." dedi.

Akyol, Gaziantep'in evlilik üzerine yaşanmış geleneklerini, yazıyla destekleyen panolarda; görücü usulü, dünür gezmek, söz kesme, beklik takma (nişan), çeyiz hazırlamak, çeyiz sergilemek, kına, nikah, gelinci, geline bakma, el öpme ve köşk altı gibi Gaziantep yöresine ait evlilik hazırlıklarının anlatıldığını ifade etti.

Akyol, yazılı bilgiler ile birlikte eski fotoğrafların da ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını kaydetti.

Akyol, "Şehrimizin gelenek, göreneklerini hatırlamak, eski günleri tekrar yaşatmak için 12 Ocak Salı günü saat 14.00'de tüm Gaziantepli hemşerilerimizi ve yabancı konuklarımızı Gaziantep Bayazhan Kent Müzesi'nde 'Antepli Gelinin Çeyiz Sandığı' sergi açılışına bekliyoruz." diye konuştu.


(CİHAN)


Türkiye