Gaziantep’te belediye müzeleri bayramda ücretsiz

30 Ağustos 2011 - 15:02

GAZİANTEP - Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Bayazhan Gaziantep Kent Müzes,i bayram süresince 30 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında 11.00’den 17.30’a kadar, yerli yabancı konuklar tarafından ücretsiz ziyaret edilebilecek.
Büyükşehir Belediyesi müzelerinde, Gaziantep’in yöresel el sanatı olan gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı, kilimcilik, Antep evi, Antep işi çeyiz yapımı, baklavacılık, mesken kültürü, fıstık tarımı yöresel kıyafetler giymiş mankenler yardımı ile canlandırılıyor.
Gaziantep’in kültürel mirasının korunması ve yaşatılması, tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini, dününü ve bugününü anlatmak üzere şehre kazandırılan müzeler ziyaretçi akınına uğruyor. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi’nde, yüzlerce yıllık birikimi olan Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürü, Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde ise Antep halkı tarafından gösterilen mücadele ve kahramanlık anlatılıyor. Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi, Kent Müzesi ve Mutfak Müzesi Gaziantep halkından her türlü elişi, dokuma, elbise, ahşap eşyalar, bakır-tunç mutfak eşyaları, el yazması kitap, ferman ve belge niteliğindeki yazılı belgeler, fotoğraflar, Antep Harbinde kullanılan tabanca, tüfek, kıyafetler, dokümanlar, eski dönemleri yansıtan her türlü eşya ve meslek alet edevatı, eski teknoloji ürünleri ve benzerlerinden oluşan eserler sergileniyor. Adeta birer kültür hazinesi olan bu müzeler, bayramda vatandaşlar için ücretsiz olacak. Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Müzeler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yerli ve yabancı konukların bu tarih hazinelerinde 11.00-17.30 saatleri arasında gezme imkanı bulabileceği belirtildi.

(CİHAN)


Güncel