Gazzeli annenin en büyük hayali: Çocuklarım insan gibi yaşasın (Özel)

11 Temmuz 2013 - 10:10

GAZZE - Gazze'de savaşın en ağır yükünü çocuklar çekti bu zamana kadar. Bombalardan, silah seslerinden feryatlardan etkilendi küçük bedenler. İstatistiklere göre de savaşlarda ölenlerin çoğu çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Ramazan'ın ilk gününde iftar sofralarına misafir olduğumuz Gazzeli Akkeela ailesinin en büyük çocuğu 12 yaşındaki Ayham, İsrail ablukası altında açık bir hapishane olan Gazze'de barış, özgürlük ve güven istiyor. Bomba sesleri altında büyüttüğü 4 çocuğu için iyi bir gelecek isteyen anne Hala ise, kendilerine nasip olmayan insan gibi bir hayatı yaşamalarını diliyor Allah'tan.

Cihan Haber Ajansı’nı(Cihan) iftar sofrasına davet eden Gazzeli Akkeela ailesinin sofrasında; mercimek çorbası, bitki çorbası, humus, salata, patlıcan kızartması ve ekmek vardı. Pencereleri kırık olduğu için bayrak asmışlar içerisi görünmesin diye. Evin babası Wael Akkeela, 45 yaşında savaşların hepsini görmüş. Devletin durumunun iyi olması için barış istiyor. Kendisi hasta ve işsiz olan Akkeela, çocukları için iyi bir gelecek diliyor ve şöyle devam ediyor; "Bizim hayatımızdan daha iyi bir hayat istiyorum onlar için. İyi bir işte çalışmalarını takibi istiyorum, ama önce okusunlar diplomalarını alsınlar ondan sonra. Gazze'de yaşam çok zor."

Gazze'de iş bulmanın çok zor olduğunu ifade eden Akkeela, ya boya ya da inşaatta iş bulduğunu, hasta olduğu için de ağır bir işte çalışamadığını söylüyor. Yardımsever bazı Gazzelilerin kendilerine yardım etmesiyle yaşamlarını idame ettirdiklerini kaydeden Akkeela, çocuklarının geleceğini temin etmek ve harçlıklarını verebilmek için iş aramaktan vazgeçmeyeceğini ekliyor.

Hala Akkeela, Ayham(12), Wasiim(10), Moeen(9) ve Ahmet(8) isimli 4 çocuğun annesi. Çok yiyecekleri olmadığı için Moeen ve Ahmet'i dayılarına göndermiş iftar yapmaları için. Çocuklarını bombalar altında büyütmüş. Bütün savaş günlerinde korkuyla yaşadıklarını anlatan Hala, o günlerde korkudan şeker hastası olmuş. O korkuyu tahmin bile edemeyeceğimizi söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Hep kokuyla ve yorgun yaşadık. Evi bıraktık, bir yerden bir yere kaçmaya başladık. Akrabalara gittik. Bu bize çok tesir etti. Çocuklarımın büyümesini ve okumasını istiyorum. Hepsinin arzu ettiği mesleği yapmasını istiyorum. İnşallah durum iyiye gider. İnsan gibi bir hayat yaşamalarını diliyorum Allah'tan."

Ailenin en büyük oğlu 12 yaşındaki Ayham, Gazze Cedide İlkokulu 7'inci sınıfta okuyor. Okumak ve öğretmen olmak istediğini söyleyen Ayham, ailesinin durumunun farkında ve şimdiden para kazanıp kendi masraflarını karşılamanın derdine düşmüş bile. İsrail Ablukası altındaki ülkesinde, barış içinde özgür ve güvende yaşamak istediğini söyleyen Ayham, okuyup meslek sahibi olunca da babasına yardım edeceğini söylüyor.

(CİHAN)


Dünya