"Gedik'in cenazesinde gerginlik çıkarılarak, daha büyük olaylar amaçlanıyordu"

04 Ekim 2013 - 13:51

ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler, Maltepe Gülsuyu'nda çıkan olaylar sonrası ölen Hasan Ferit Gedik'in cenazesinin istismar edilmesi ve ideolojik amaçlar için kullanılmasının üzücü olduğunu söyledi.
Güler, "Orada yapılmak istenen, cenaze ortamındaki gerginliğin kullanılarak çok daha büyük olaylara vesile olmasının sağlanmasıydı. Bunun kanuni gerekleri yerine getirilecek. Hiç bir yasa dışı olay da, cezasız kalmayacak." dedi.

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ)Hisse Devir İmza Töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in katılımıyla gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Güler, tören sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

'Maltepe Gülsuyu'nda çıkan olaylar sonrası ölen Hasan Ferit Gedik'in cenaze törenine bazı örgüt üyelerinin silahlarla katılmasına ilişkin bir soruya Güler, "İşin üzücü olan tarafı, hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik'in cenazesinin istismar edilmesi ve ideolojik amaçlar için kullanılmak istenmesidir. Ailesinin son isteğinin yerine getirilmesinde örgütün propogandasının bunun içerisine katılmasıdır." şeklinde karşılık verdi.

"14 KİŞİ TUTUKLANDI 22 KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI"

Güler, son iki aydan bu yana İstanbul Maltepe Gülsuyunda örgütler arasında meydana gelen olaylar sonucu polisin takibiyle tamamı aydınlatıldığını belirterek, şunları söyledi: "En son meydana gelen olaylarda Hasan Ferit Gedik maalesef hayatını kaybetti. Olayların, akabininde Emniyet güçlerimizin yaptığı araştırmalarda 22 kişi gözaltına alındı. Suç aletlerinin tamamı ele geçirildi. 14'ü tutuklandı. Oradaki olaylar değişik şekilde yansıtıldı."

"HİÇBİR YASA DIŞI HAREKET CEZASIZ KALMAYACAK"

Gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü anlatan Güler, ne yasadışı örgütlere ne de şehir eşkıyalarına asla müsamaha edilmeyeceğini de ifade etti. Uyuşturucu çetelerine, yasadışı örgütlere ve çetelere asla müsaade edilmeyeceğini bildiren Güler, kendilerine etki alanı yaratmaya çalışan örgütlerin dün ortayla koydukları provokasyonların vatandaşlar tarafından görüldüğünü belirtti. Güler, bunun kanuni gereklerini yerine getireceklerini ve hiçbir yasadışı hareketin cezasız kalmayacağını söyledi.

"ESKİŞEHİR VALİSİNİN YAPTIĞI HAREKET BENİM BENİMSEDİĞİM HAREKET DEĞİL"

'Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın bir gazeteciye tehdit dolu bir mail attığı iddialarının' sorulması üzerine de Güler, "Eskişehir Valisi ile ilgili olarak bir mail benim de incelememden geçti. İlgili arkadaş suç duyurusunda bulunacak. Benim benimsediğim bir hareket değildir, gerekli incelemeyi yapacağız" dedi.

"REYHANLI SALDIRISI İLE İLGİLİ HEDEF SAPTIRILMASIN"

'Reyhanlı'daki saldırıyı El-Kaide'nin üstlediği' iddialarına ilişkin soruya da Güler, "Emniyetin açıklaması bilgimiz dahilindedir. Reyhanlı bir faili meçhul olay değildir. Bu, Suriye'de rejim yanlısı bir sitenin iddiasıyla ilgilidir. Biz, hemen hemen her internet haberini incelemeye aldık. Birkaç internet sitesinde bunun doğruluğuna ilişkin haberler yayınlandı. 'İster yalanlansın, ister yalanlanmasın' bizi ilgilendiren konu terördür. El-Kaide bir terör örgütüdür. Sadece son 2 yılda El-Kaide terör örgütüne ilişkin 104 operasyon gerçekleşti. Bu operasyonlarda 345 kişi gözaltına alınmıştır, bunlardan 129'u tutuklanmıştır. Reyhanlı olayının kim tarafından yapıldığı, kimlerle işbirliği yapıldı, bombaların nereden geldiği, aracın nereden geldiği, Suriye'deki hangi terör örgütleri ve onların başındaki insanlarla görüşmelerin yapıldığı hepsi belgeler ve şahısların ifadesiyle açıktır. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklaması bu yöndedir. Reyhanlı olayının kim tarafından yapıldığı bellidir. Şu anda yakalanan 30 kişiden 20'si tutuklanmıştır. Reyhanlıyla ilgili 20 kişi tutuklanmıştır, bunların hiçbirisinin El-Kaide ile bağlantısı tespit edilememiştir. Kimse bu konuda hedef saptırmaya çalışmasın." cevabını verdi

(CİHAN)


Güncel