Geleneksel mimari Bursa sokaklarında yaşıyor

19 Eylül 2009 - 12:34

Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da, mimari açıdan geleneksel yapısını korumuş sokaklar eski günlerdeki ihtişamına yeniden kavuşturulacak.

Bursa'nın en eski çarşılarından biri olan Kayıhan, eski Bursa evlerinin yoğun olduğu Abdal Sokak, Osmangazi Çıkmazı ve Üftade Sokak gibi sokaklarda sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışması başlatıldı. Çalışmaların bir kısmı 2009'un ilk aylarında tamamlandı. Bir kısmı ise halen sürüyor. Sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında, geleneksel mimarinin yoğun olduğu sokaklardaki evler restore ediliyor, tüm cepheler elden geçiriliyor. Çalışmalara mülk sahibi vatandaşlar da katılıyor.

Hem Bursa'nın ilk yerleşim yerinin hem de bugünkü Bursa'nın tarihi ve turistik merkezinin kalbinde yer almasına rağmen son yaklaşık 25 yıldır belediye eli değmeyen Osmangazi Çıkmazı, Osmangazi Belediyesi'nin çabalarıyla aslına uygun olarak yeniden düzenlendi. Çok sayıda sivil mimarlık örneği yapının yer aldığı sokaktaki yapılar, kullanım ömürleri bitmiş olmasına karşın zaman içinde yapılan müdahalelerle ayakta kalmayı başarmıştı. Buna karşın oldukça kötü bir durumda bekleyen Osmangazi Çıkmazı'nda, tüm cepheler ve tüm çatılar deforme olmuştu. Kullanılmayan yapılar özellikle tahrip olmuş, tüm yapı elemanları özelliğini yitirmişti.

Restorasyon projesi kapsamında tam cephe elemanları ve çatılar elden geçirildi, yağmur olukları ve cephe renkleri tekrar düzenlendi. Cephelerdeki pencerelerin önüne çiçeklendirme için alçak ferforjeler konuldu. Yapıların cephe ve ahşap çerçeve renklerindeki uyuma dikkat edildi. Çalışmalar kapsamında; sokağın başındaki Osmangazi İlköğretim okulu bahçe duvarı da yeniden düzenlendi, ferforjeleri değiştirildi. Ayrıca, sokağın aydınlatmasına katkı amacıyla cephelere ilave aplikler konuldu.

Osmangazi Çıkmazı'nda; 1980'li yılların ortalarına doğru, Bursa Belediye Başkanı Ekrem Barışık döneminde düzenleme çalışması yapılmıştı.

ÜFTADE SOKAK

Hem Bursa'nın ilk yerleşim bölgesi içinde yer alan ve hem de kentin önemli dini merkezlerinden biri olduğu için çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçisi olan Üftade Sokak'ta Osmangazi Belediyesi'nin düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmalarından nasibini aldı. Osmangazi Belediyesi'nin Bursa kale surlarını restore etmesi sonucu dikkatlerin bu bölgede yoğunlaşması, Hisar içindeki anıtsal yapıların(dini ve kültürel merkezler) ve bunların çevrelerinin düzenlenmesini de beraberinde getirdi.

Sokak düzenleme çalışması kapsamında, tescilli yapılar; Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayladığı proje doğrultusunda düzenlendi. Sokağın oldukça düzensiz olan asfalt zemini, kenarlar tuğla kaplama, ortası granit kesme taş olacak şekilde değiştirildi, yağmur ve kar sularının birikmemesi için de granit ve tuğlanın birleştiği noktalara bordürler yerleştirildi. Tüm yapı cepheleri yeniden sıvandı, boyandı, kapı ve cam çerçeve doğramaları elden geçirildi, ferforjeler yenilendi. Tüm sokaktaki aydınlatmalar, banklar ve çöp kutuları yenileriyle değiştirildi. Bahçe duvarı olan bölümlere aydınlatma için aplikler kondu.

Sokak bitişiğindeki hazireler temizlendi, üzerleri tuğla harpuşta yapılarak demir parmaklıklar yeniden düzenlendi. Dağınık olarak duran mezar taşları da yeniden derlendi.

TARİH ALGILANACAK

Konuyla ilgili bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kentin tarihi bölgelerindeki cadde ve sokakların aslına uygun şekilde düzenlenmesine devam edileceğini bildirdi.

Restore edilen tarihi mekanların çevresinin de düzenlendiğini ve böylece o bölgenin tarihi atmosferinin yeniden yaşatıldığını ifade eden Dündar, "Bursa'nın tarihi çarşılarından Okçular, Uzun Çarşı ve Kayhan'da tüm sokaklar belediyemizce elden geçirildi. Aynı şekilde, Bakırcılar ve Ertaş Çarşıları içindeki cadde ve sokaklar da bugünlerde elden geçiriliyor. Anıtsal veya sivil mimarlık örneği yapıların yoğunlukta olduğu sokaklarımız düzenlendiğinde, Bursa'da çok ciddi bir değişim gözlenecek. Çünkü bu kentin tarihi kimliği ortaya çıkacak, kentin tarihi daha kolay algılanır olacak." dedi.


(CİHAN)


Türkiye