Gelir uzmanı memur, vergi bilincini yaymak için şarkı besteledi

05 Nisan 2013 - 14:22

İZMİR - İzmirli vergi uzmanı Genco Atay, memurluktaki başarısını müzikte de gösterdi, yeteneğini geliştirmek için Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. İzmir Vergi Dairesi’nde görevli 36 yaşındaki Atay, vergi bilincini yaymak amacıyla eline gitarını aldı, şarkı besteledi. Vergi dairesi koridorlarında keşfedilen yetenekli kamu çalışanının "Ver Ki Vergini" isimli eseri, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından Vergi Haftası'nın resmi şarkısı seçildi.

İzmir Vergi Dairesi'ne 18 yaşında memur olarak giren Genco Atay, hukuk eğitiminin ardından gelir uzmanlığına kadar yükseldi. Hukukta doktoraya devam eden Atay, bununla yetinmeyerek kendini müzik alanında da yetiştirmek istedi. Çok sevdiği gitarını 20 yıldır elinden düşürmeyen gelir uzmanı, geçen yıl başladığı Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Klasik Gitar Programı yüksek lisans eğitiminde de büyük başarı gösterdi. Türk müziği düzenlemeleri ve besteleme teknikleri üzerine eğitim alan Atay, bunu yeteneğiyle birleştirerek Vergi Haftası'na özelbir şarkı besteledi. Bestesini ilk olarak işyerinde seslendiren Atay, çalışma arkadaşlarının ve amirlerinin büyük beğenisini kazandı. Daha sonra Grup Müdürü Ali İhsan Örücü'nün desteğiyle GİB’e gönderilen eser, orada da beğenilince Vergi Haftası'nın resmi şarkısı ilan edildi. Vergi bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla bütün faaliyetlerde kullanılmasına karar verilen şarkı, 81 ilin vergi dairelerine gönderildi. Ayrıca, "www.vergihaftasi.gov.tr" sitesinde de yer alıyor.

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kürşad Terci, yaptığı açıklamada, “Bölümümüz yüksek lisans programında, konservatuar mezunu olma şartı aramamaktadır. Dolayısıyla her meslek grubundan kişiler, yeteneklerini öğrencimiz Genco Atay’da olduğu gibi ortaya koyabilmektedir.” dedi.

2012 Aralık itibariyle İzmir’in toplam vergi geliri, 32 milyar 817 milyon 594 bin TL olarak gerçekleşti. Bununla Türkiye genelinde tahsilat oranı sıralamasında Kocaeli’nden sonra ikinci sırada yer alıyor.

VER Kİ VERGİNİ

Bir gün çok uzaklarda bir çocuk anarsa seni ve herkesi
Küçük bir gülüşüyle anlatırsa sana o büyük minnetini
İşte o an sen de anlarsın verdiğin verginin kıymetini
Sensiz bensiz olmaz bu iş, haydi sen de koy taşın altına elini
Ver ki vergini Türkiye büyüsün
Ver ki vergini yüzümüz gülsün
Vergi verdiğin kadar hürsün
Ver ki vergini

(CİHAN)


Ekonomi