'Gençlik Şöleni'nde Atatürk kıyafetleri defilesi büyük ilgi gördü

20 Mayıs 2011 - 10:03

ZONGULDAK - Zonguldak’ın Ereğli Belediyesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde “Gençlik Şöleni” düzenledi.

Atatürk Kültür ve Kıyafetlerini Araştırma Merkezi (AKAM) tarafından hazırlanan Cumhuriyet Işıkları 75. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün kıyafetlerinin sergilendiği gecede, Türk pop müziğin sevilen ismi Zeynep Dizdar da yağmur altında şarkılarını seslendirdi.
Etkinlikler çerçevesinde, Ereğli Belediyesi'nin düzenlediği 'Gençlik Şöleni'nde Cumhuriyet Işıkları 75. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi gerçekleştirildi. Atatürk'ün kıyafetleri, profesyonel mankenlerce sergilendi.
Profesyonel mankenler tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil ve askeri elbiseleri tanıtılırken, Çanakkale Savaşları sırasında cephede Türk askerine her an destek veren Türk kadınının yaşadıkları da sergilendi. Defilede giysileri sergileyen bayan mankenlerden Esrin Özgüler gözyaşlarını tutamadı. Gözlerinden süzülen yaşlarla defileye devam eden Özgüler, asker selamını vererek izleyenleri de duygulandırdı. AKAM tarafından hazırlanan Cumhuriyet Işıkları 75. Atatürk Moda ve Sanat Defilesi’nin sona ermesinin ardından Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, giysileri tasarlayan modacı Hüseyin Özkan ve defileye katılan mankenlere teşekkür ederek, hediyelerini takdim etti. Modacı Hüseyin Özkan da Ereğli Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Turan Akpınar’a, kültür ve sanata desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi.

KIZLARIN BİRİNCİ LİGE YÜKSELMESİ KUTLANDI
Bunun yanında, birinci lige çıkmak için play-off grubunda mücadele eden ve karşılaşmalar sonunda birinci lige çıkan Ereğli Belediyespor kız futbol takımı da aynı gecede onure edildi.
Alınan başarı hakkında konuşan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kız futbol takımının hem Ereğli’nin ismini Türkiye’ye bir kez daha duyurduğunu, hem de aldıkları başarılardan dolayı birçok oyuncunun transfer edilerek burs aldığını söyledi. Alınan başarının, siyasi hareketliliğin yaşanmasından dolayı geciktiğini de vurgulayan Posbıyık, “Kaptaş’ta başlattığımız bir hareket vardı. Şalvar Spor Yazmalı Spor olarak başlamıştık. Ve ulusal televizyonlarda çok yer almıştı. O zaman başlayan bu hareket bayan takımlarının ülke çapında kurulmaya başlanması ile Federasyon’dan bizlere takım kurulması yönünde teklif geldi. Zonguldak’tan önce bir ilçe olmasına rağmen ilk kez Ereğli’de bir kız futbol takımı kuruldu. Okullarımız da ilgi gösterdi, altyapımız da var. Ve bu takım inanılmaz başarılar gösterdi. Bu takımdan milli takımlara seçilen sporcularımız, daha büyük kentlere transfer oldular, öğrenim hayatlarında burs almaya başladılar. Bu aslan kızlar, altın kızlar Ereğli’nin sesini bir kez daha ülkede duyurdular ve birinci lige çıktılar. Kızlarımızı yürekten kutluyorum. Onlara inşallah önümüzdeki Meclis toplantısında da altın ödüller çıkartacağız. Ama onların esas ödülleri antrenörleri ve yönetim kurulu üyeleri ile bu noktaya gelmeleridir. Hedef koyduk, birinci ligden düşmek yok. İnşallah birinci ligde de şampiyonluğa oynayacaklar. Çocuklarımızı, ailelerine, antrenörlerini ve yönetim kurulu üyelerimizi kutluyorum.” dedi. Başkan Posbıyık’ın bu konuşmasının ardından takım oyuncuları kupalarını kaldırarak halkı selamladı.

YAĞMUR ALTINDA ŞARKI SÖYLEDİ
Gecenin son konuğu ise Türk Pop Müziğinin sevilen ismi Zeynep Dizdar oldu. Hareketli şarkısı ve dansçıları ile sahneye çıkan Dizdar, ilk şarkısının ardından yaptığı konuşmasında, 19 Mayıs’ın Atatürk’ün Samsun’a ilk ayak bastığı tarih olduğunu ve bu önemli günü bir kez daha anmaktan dolayı büyük kıvanç yaşadığını söyledi. Ereğli’de olmaktan çok mutlu olduğunu kaydeden Dizdar, ilçeyi gezemediğini, ancak en kısa zamanda yeniden Ereğli’ye gelerek şehri gezeceğini söyledi. Sanatçı hareketli şarkıları ve dansçıları ile büyük beğeni topladı. Sahne ortasındaki davul showa dansı ile eşlik eden sanatçı, sevenlerinden büyük alkış aldı.

HAYRANINDAN İLGİNÇ AÇIKLAMA
Ayrıca, şarkı arasında hayranları ile konuşan Zeynep Dizdar, çıkardığı albümleri alıp almadıklarını sordu. Bu sorunun üzerine bir hayranı kameralara “Ben albümü almadım, İnternetten indirdim” diyerek cevap verdi.

Konserin son bölümünde sahneye gelen Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli’ye gelen sanatçıların, daha sonraki sanat yaşamlarında yükselen bir ivme kazandığını, Zeynep Dizdar’ın da bundan sonraki sanat yaşamında daha güzel yerlere geleceğini ifade etti. 18 Haziran’ da düzenlenecek olan Çilek Festivali'nde Yusuf Güney’in sahne alacağını dile getiren Posbıyık, Tarkan’ın da Ereğli’ye yeniden gelmek istediğini söyledi. Posbıyık, konuşmasının ardından Zeynep Dizdar’a çiçek ve çeşitli hediyeler takdim etti.
Sanatçı Zeynep Dizdar da kendisine gösterilen ilgiden dolayı son derece memnun olduğunu ve Ereğli’ye en kısa zamanda bir kez daha gelmek istediğini söyledi. Konser Zeynep Dizdar ve ekibin Onuncu Yıl Marşı ile son bulurken, havai fişekler gökyüzünü aydınlattı.

(CİHAN)


Güncel