Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 200 personelini yurt dışına gönderecek

17 Temmuz 2012 - 12:02

ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, lisansüstü öğrenim görmek üzere 200 personelini yurt dışına gönderecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bağlı Araştırma Kurumlarında istihdam edilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına resmi-burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere öğrenci gönderilecek. Kurum, uzman personel ihtiyacını gidermek amacıyla bağlı araştırma kuruluşlarında istihdam etmek üzere 200 kişi bu yıl içerisinde lisansüstü eğitim almak üzere yurt dışına gönderecek. Yurt dışına ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi, genetik mühendisi, kimya mühendisi ve biyolog olmak üzere 7 branşta eleman gönderilecek. Adayların seçimi ile ilgili başvuru ve kontenjanlara yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacak. Adaylar, tercihlerini16-23 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.trinternet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile yapacak. 2012-YLSY Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden 16 Temmuz tarihinden itibaren yayımlandı.

Lisans üstü eğitim için adaylarda şu şartlar aranacak:

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az dört yıllık fakülte / veya yüksek lisans mezunu olmak, 2009-ALES Sonbahar, 2010-ALES İlkbahar, 2010-ALES Sonbahar, 2011-ALES İlkbahar, 2011-ALES Sonbahar veya 2012-ALES İlkbahar Dönemi puanı, tercih edebileceği programın aday kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak, doğum tarihi: Bayanlar için 1984 ve daha sonraki yıllarda, erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak; yükseköğrenimi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak, erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak, sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye elverişli olmak, lisans veya yüksek lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması '4 üzerinden 2.75', '10 üzerinden 7,00', '100 üzerinden 70,00' veya daha yukarı olmak, Yüksek Lisans akademik not ortalamasıyla doktora öğrenimine başvuracak adaylar için mezun olduğu lisans alanında yüksek lisans yapmış olmak."

Adayların, yerleştirme işlemine alınabilmeleri için, yerleştirme ücretini ilgili banka şubesine yatırmış, tercih işlemlerini elektronik ortamda yapmış olmaları gerekiyor. Halen çalışanların bu programa yerleştirildikleri takdirde memuriyetten istifa etmeleri gerekiyor.

(CİHAN)


Ekonomi