Girişimcilikte 'Simit satarak bugünlere geldim' devri sona eriyor (Özel)

12 Mart 2012 - 11:57

DENİZLİ - Büyük sanayicilerin, "simit ve gazoz satarak, seyyar satıcılıktan" bulunduğu noktaya geldiğine dair başarı hikayelerinin yerini, "hepsi okumuş kimseler" almaya başladı. Türkiye'nin en önemli girişimci sanayicilerinin yetiştiği Denizli'de, klasik girişimci anlayışı değişiyor. Tekstilin başşehri olarak bilinen Denizli'de son yıllarda yatırımlarda hizmet sektörü ön plana çıkıyor. 'Kas gücüne' dayalı girişimcilik anlayışı da yerini eğitimli insanlara bırakıyor. Yeni girişimciler, simit satarak sermeye oluşturmaktan ziyade KOSGEB gibi kurumlardan aldıkları eğitimleri cesaretle birleştirerek piyasaya atılıyor. Kimisi de özel şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra kendi şirketini kuruyor.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, eski tip girişimciler olsa da artık sermaye yapısı büyüdüğü için daha çok eğitimli kişilerin girişimci olmak için çaba serfettiğini söylüyor. Özer, "Büyüyen sermaye yapısında, eskisi gibi el emeğinden sermaye oluşturmak oldukça zor. Bundan dolayı odamızın açtığı girişimcilik eğitimleri büyük ilgi görüyor." diyor. Periyotlar halinde kurs açtıklarını dile getiren Özer, "Geçen yıl aralıklarla üç kurs açtık. Bunlarda 1,5 ay eğitim veriliyor. Her bir kursa katılım sayısı 30 kişi olmasına rağmen talepten dolayı ön eleme yapmak zorunda kalıyoruz. Katılanların yüzde 60'ı kendi işini kuruyor." diye konuşuyor.

Denizli İşadamları Derneği (DİAD) Başkanı Erdem Aydın da yeni girişimci tipinin yurtdışında yaşamış, teknolojiyi takip eden, fırsatları değerlendiren kişi olduğunu ifade ediyor. Aydın, "İş hayatında, 'Buraya simit satarak geldim', 'Laleli'den yetiştim' diyenler de var ancak bunlar azınlığa düşmeye başladı. Bakıyorsunuz, hiç duyulmadık isimler bir program yaparak bir anda ciddi servetlerle ortaya çıkabiliyor. Üniversitelerimiz de buna ayak uydurmalı, memur yetiştirme anlayışını bırakıp girişimciliği özendirmelidir." şeklinde konuşuyor.

DTO'nun açtığı girişimcilik kursunda eğitim alarak Pamukkale Doğa Ekstrem Spor Merkezi adlı işyerini açan Neşe Ataş, Denizli'nin dünyanın en güzel yamaç paraşütü eğitim merkezlerinden birine sahip olduğunu, KOSGEB desteğiyle şirketini kurarak işe başladığını söylüyor. İnci Temizlik Bakım Personel Hizmetleri sahibi F.Meral Çobanoğlu ise tekstil sektöründe uzun süre yönetici olarak çalıştıktan sonra KOSGEB'in açtığı girişimcilik kursuna gittiğini belirterek, "Bu eğitim bana ışık oldu. Hem maddi hem manevi destek aldım. Denizli, büyükşehir adayı bir il. Büyük potansiyeli var. Herkes çalışıyor, yaşlılarımıza bakacak insanlarımız yok. Çocuklarımıza kreş haricinde baktırmak istediğimizde, profesyonel anlamda bir şirket bulmak zor. Kendi adıma bu eksikliği görerek şirket kurdum." diyor. Bekon Sigorta'nın ortağı Nizamettin Kibar da Türkiye'nin son yıllarda dünyaya nazaran çok daha iyi büyümeye sahip olduğunu, kendisinin bankada yöneticilik yaparken istifa edip ortağı Bora Sever'le birlikte sigorta işine girdiğini ve bireysel emeklilik üzerinde yoğunlaşacağını söyledi.

(CİHAN)


Güncel