Gökçek: ODTÜ’de son on yılda ağaçlar kesilip, yerine kaçak bina yapıldı

23 Ekim 2013 - 15:10

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ yerleşkesinde 2003 yılından bu yana ağaçların yok edilerek yerlerine binaların inşa edildiğini iddia etti. Gökçek bununla ilgili elinde uydu görüntüleri bulunduğunu dile getirdi. ODTÜ içinden geçen yola itiraz edilmesi halinde kaçak yapılara ilişkin suç duyurusunda bulunacağını açıklayan Gökçek, “Bizim yapmış olduğumuz alanın kaç misli yerde çalışma yapmışsınız. Bu kadar yeri, ağaçları rahatlıkla kendiniz adına katlediyorsunuz. Bunların hepsi kaçak” diye konuştu.

Başkan Gökçek, katıldığı bir televizyon programında ODTÜ içinden geçen yola ilişkin soruları cevapladı. ODTÜ’de yaşanan protestoların ağaçların kesilmesi nedeniyle değil, olay çıkartmak için olduğunu öne süren Başkan Gökçek, ODTÜ arazisi içinde 2003 yılından bu yana ağaçların yok edilerek binalar yapıldığını, yol için protesto gösterisi yapan grupların ise marjinal olduğunu ve bu duruma sessiz kaldığını söyledi.

Google’ın harita uygulaması üzerinden 2003’ten sonra, yıl yıl ODTÜ yerleşkesinin uydu görüntülerini incelediklerini ifade eden Başkan Gökçek, son 10 yılda ağaç katliamı yaşandığını öne sürdü. Gökçek, iddia ettiği kaçak yapılaşma hakkında 3 örnek gösterdi.

Yeşili katlederek, yerine bina yapıldığını öne süren Başkan Gökçek, şöyle konuştu: “Nereye gitmiş ağaçlar? Meçhul. Oradaki ODTÜ öğrencileri bir tek direniş yapmışlar mı? Yok. Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri başta Aylin (Nazlıaka) olmak üzere herhangi bir nümayiş yapmış mı? Yok. Niye? ‘Arkadaş biz kendi ağacımızı keseriz, her tarafı da yok ederiz. ODTÜ ve CHP’liler olarak özgürüz. Biz dilediğimizi yaparız ama siz halka hizmet için 1991’de Karayalçın’ın planladığı yoldaki ağaçları temizleyip halka hizmet için yapamazsınız’ diyorlar.”

Başkan Gökçek, yol inşaatını sürdürdüklerini dile getirerek, şöyle devam etti: “Yarın diyelim ki bu planı gittiler iptal ettirdiler. Mahkemeden iptal ettirdiler? İnşallah ettirirler. Halkıma söz veriyorum. İlk yaptığım iş şu kaçak yapıları yapanları mahkemeye vereceğim. Rektör bey ve bütün öğretim görevlileri, bu binaların mimarları, imza atanlar, yönetimler hepsi sorumlu… Buradan ikaz ediyorum, bizim bilim yuvalarını yıktırmak gibi bir niyetimiz yok ama eğer kalkar da bu planı bozdururlarsa hepsi için tek tek rapor tutarım ve raporun da cezası iki-üç senedir.”

Yol ile ilgili tüm planlamanın ODTÜ Rektörlüğü ile diyalog halinde sürdürüldüğünü ifade eden Gökçek, yola sadece marjinal grupların karşı çıktığını söyledi. Gökçek, “Rektör niye karşı çıkıyor? Rektör resmen korkuyor. İçerideki marjinal gruplar ve militanlardan korkuyor.” iddiasında da bulundu.

Gökçek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'kaba kuvvet kullanıldı' iddialarına ise ellerinde taşlarla çalışmalara müdahale eden CHP’li milletvekillerinin fotoğrafları ile yanıt verdi. Belediye işçilerinin ağır yaralar aldığını açıklayan Gökçek, kanlar içindeki çalışanların fotoğraflarını gösterdi.

EGO’nun ODTÜ’ye otobüs seferlerini durdurmasına ilişkin de çarpıcı açıklamalar yapan Gökçek, ODTÜ Rektörlüğü’ne bir yazı yazdıklarını ve Rektörlüğün ‘otobüslerin güvenliğini sağlaması ve herhangi bir zararın bedelini ödemesi’ şartlarını kabul etmesi halinde seferlerin yeniden başlayabileceğini vurguladı.

Olaylarda 3 otobüsün nasıl tahrip edildiğini fotoğraflarla gösteren Gökçek, “Biz seferleri mecburen kestik, ODTÜ’nün içine göndermedik.” diye konuştu.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin’in 'AK Parti’nin yıktığı camileri açıklayacağım' iddialarının sorulması üzerine de Başkan Gökçek, “Biz çok cami yıktık. Kuzey Ankara’da 13 cami vardı. 2’si hariç diğerleri salaş eskimiş camilerdi. Burada camileri yıktık, hatta sadece minareleri bıraktık ki sonradan yenilerini yaparken, ‘İrtica hortladı, bir sürü cami yaptılar’ demesinler diye. Şimdi yenilerini yapıyoruz. Bir kısmı bitti. Hatta oraya muhteşem yeni bir cami yapıyoruz ki İstanbul’un Osmanlıdan kalan camileri gibi Ankara’ya renk katacak.” dedi.

(CİHAN)


Güncel