Görmez, Kazak mevkidaşı ile görüştü

31 Mayıs 2012 - 15:48

ASTANA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kazakistan Baş Müftüsü Ebusettar Derbisali ile görüştü. Astana'da düzenlenen 4. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi'ne katılan Görmez bugün ikili temasları kapsamında kaldığı otelde Kazak Başmüftüsü ile bir araya geldi.
Türkiye’nin Kazakistan’a gösterdiği desteğe teşekkür eden Derbiasli, Türkiye'nin Diyanet İşleri Başkanlığı düzeyinde kongreye katılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise bu önemli kongreye katılmaktan duyduğu memnuniyeti bildirdi. Kazakistan’ı bu büyük organizeden dolayı kutlayan Görmez, ''Büyük ülkeler sadece kendi iç barışlarını, iç huzurlarını değil. Başka ülkelerin de barış ve huzurunu düşünür. Kazakistan, düzenlenen bu kongre ile büyük bir devlet olduğunu bir kez daha göstermiştir'' dedi.
Görmez, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kongrenin kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birikimlerinden yararlanmak istediklerini ifade ettiğini hatırlatarak, gereken her desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Kazak meslektaşını Eylül ayında Türkiye’de yapılacak Avrasya Dinler Şurası’na davet eden Görmez, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in Ekim ayında Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında da iki ülke arasında din alanında işbirliği protokolünün imzalanacağını ve iki ülke ilişkilerinin yeni bir döneme gireceğini ifade etti.

(CİHAN)


Dünya