Gül: Tarihimizde sıkıntılar sadece Süryaniler değil herkesle ilgili olmuştur

13 Mart 2013 - 13:37

STOCKHOLM - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'teki Türkiyeli Süryanileri doğdukları toprakları ziyaret ederek önyargıları aşmaya çağırdı.

İsveç Parlamentosu'nda Midyatlı Süryani Milletvekili Yılmaz Kerimo'nun sorusuna cevap veren Gül, milletvekilinin Türkçe konuşmalarını dinlemekten memnuniyet duyduğunu söyleyerek söze başladı.

Geçmişte çeşitli sıkıntılar olduğunu ve bunların Türkiye’nin demokratik standartlarının yeterli derecede yüksek olmadığından kaynaklandığını ifade eden Gül, Süryani vatandaşların Lozan Antlaşması'na göre azınlık statüsünde olmadığını hatırlattı. Abdullah Gül, şöyle devam etti: "Aslında Türkiye’deki azınlıklar da dahil kanun önünde herkes eşit. Bu bakımdan hiçbir engel söz konusu değil. Siyasi tarihimizde olağanüstü dönemlerde sıkıntılar sadece Süryaniler değil bütün vatandaşlarımızla ilgili olmuştur. Türkiye’de çok köklü reformlar yapılmaktadır. Kendi vatandaşlarımız hak ettiği için biz bu reformları sahiplenerek standartları sürekli yükseltiyoruz. Eskiden tabu olan birçok şey bugün günümüzün bir parçasıdır. Bunlar gayet tabii, gayet olağandır. Herkesin farklılığını yaşamasından memnun oluruz. Ülkemizdeki mevcut farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. Farklılığı tehdit olarak görürseniz onlar gerçekten tehdit olur ama zenginlik olarak görürseniz onlar sizi gerçekten güçlü kılar. Bugün Türkiye’de böyle bir anlayış çerçevesinde çok köklü reformlar yapılmaktadır. Okullarda tercihli dersler içerisinde herkes farklı dilleri de okutabilmektedir. Herkes bunları tercih edebilir."

Yılmaz Kerimo'nun Mor Gabriel Kilisesi'nin işgal altında olduğu iddiasına da cevap veren Gül, kilisenin açık olduğunu fakat çevresindeki bazı arazilerin kime ait olduğuyla ilgili bir davanın bulunduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, "Kilisenin kapalı olduğunu söylersek yanlış bir imaj vermiş oluruz." dedi. Gül, vakıflar yasasında yapılan son değişiklikle birçok azınlıklara ait mülklerin tekrar tescil edilerek sahiplerine iade edildiğini hatırlattı ve "Türkiye’de böyle bir süreç var." diye devam etti.

Türkiye'de sadece camileri restore etmediklerini belirten Gül, "Kiliseleri, havraları, bütün tarihi eserleri mirasımız olarak gördüğümüz için onları da hep restore ediyoruz." dedi.

Ayasaofya Müzesi'nin camiye çevrilmesine dair iddialara da cevap veren Gül, "İstanbul’a giderseniz Ayasofya Müzesi’ni de herkes gezebilir. İnsanlar konuşabilirler ama böyle bir teşebbüsü de sizden duydum yeni ilk defa." diye konuştu.

Gül, sözlerine şöyle devam etti: "Bazen imajlarla gerçekler arasında çok fark vardır. Biliyorum ki Türkiye ile ilgili negatif bir imaj oluşturulmuştur. Ama herkes doğduğu topraklara giderse o zaman Türkiye’nin gerçeğinin ne olduğun herkes görecektir doğrusu." Süryaniler dahil Türk toplumunun temsilcileriyle dün buluştuğunu ifade eden Gül, onlara da tatillerini Türkiye’de geçirip doğdukları toprakları görmeye davet ettiğini dile getirdi.

(CİHAN)


Dünya