Günay: İnsanların canına malına kastetmek vahşi bir davranıştır

08 Haziran 2013 - 15:30

İZMİR - Kültür ve Turizm eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında marjinal gruplar tarafından yakılan AK Parti Karşıyaka ve Çiğli ilçe başkanlıklarını ziyaret etti. Teşkilat üyelerine geçmiş olsun dileğinde bulunan Günay, insanların canına malına kastetmenin vahşi bir davranış olduğunu söyledi. Yapılanın hiçbir haklı gerekçesi olmayacağının altını çizerek, “Bu öyle zannediyorum ki bir haklılığın arkasından bir vahşet, dehşet üretmeye çalışan, bir vahşet kalıntısı, cahiliye dönemi kalıntısı insanların eseri olabilir. Bundan çok üzüntü duydum.” dedi.

Demokrasiler ve insanlık açısından kabul edilemez bir görüntüyle karşı karşıya olduklarını belirten Günay, “Karşıyaka’nın orta yerinde, en merkezi yerinde, halktan üç seçimden bu yana güvenoyu alan ve karşılığında hizmet eden bir siyasi partinin merkezine fiili saldırı ve saldırının yakma boyutuna gelmesi, bunun binlerce kişinin önünde gerçekleşmesi, insanlık adına kabul edilmez bir durum. Karşıyakalılar için çok üzgünüm.” şeklinde konuştu. Hükümeti protesto etmenin, görüşlerini benimsememenin demokrasilerde herkesin hakkı olduğunu ifade eden Günay, “Bir meydanda toplanarak, şiddet kullanmaksızın, yasaların suç saymadığı sözcükler kullanmaksızın, onlara dahi katlanırız ama kullanmasanız iyi olur, bizi protesto edebilirsiniz ancak sizin kanaatinizde olmayan başka bir insanın canına, malına, işyerine, mekanına fiili saldırıda bulunmak, hele yakmaya kalkışmak insanlık dışı bir durumdur.” diyerek tepkisini ifade etti. Aldığı bilgilere göre yakma eylemini yapanların sayısının 10 kişi civarında olduğunu ancak bu olaya bin kişinin seyrederek, alkışlayarak, müdahale etmeyerek iştirak ettiğini vurgulayan Milletvekili Günay, bunun üzüntü verici olduğuna belirtti. İstanbul’da ya da Gündoğdu Meydanı'nda bir ağacı, yeşili, çevreyi korumak isteyenlerle kendisinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin empati yapmaya çalıştığını kaydederek, “O haklı, haklı olabilecek itirazın arkasına saklanarak sokak aralarında insanların canına malına kastetmek, demokratik bir hukuk devletinde kimsenin kabul edemeyeceği, benimseyemeyeceği vahşi bir davranıştır. Siyasette, medeni bir toplumda yeri olmayan bir davranıştır. İçerideki manzarayı herkesin gelip görmesi ve elini vicdanına koyup kabul edilmez olduğunu itiraf etmesi, söylemesi gerekir.” dedi. Yakma olayının ardından akşam saatlerinde çok sayıda insanın AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı önünden, yapılan marifetmiş gibi göğüslerini gererek geçtiğini, hatta bazı teşvik edici söz ve davranışlarda bulunduğunu öğrendiğini de belirten Günay, “Bu İzmir, Türkiye, dünyanın hiçbir yerine yakışmayan bir davranış, manzaradır. Bundan çok büyük bir üzüntü duyuyorum.” diye konuştu.

'BAZI İŞLER GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR'

Çevreyi, çiçeği, ağacı, çocuğu, insanı koruma konusunda nice hizmetler yaptıklarını, bazı yanlışlar varsa onları da düzeltmeye her zaman olduklarını açık şekilde ifade edebildiklerini vurgulayan Ertuğrul Günay, “Bazı projeler gözden geçirilebilir, bazı işlere bir daha bakılabilir ancak insanın canına, gözü gibi baktığı evine, yuvasına, mekanına böyle bir saldırı yapılabilir mi? Bunun hangi haklı gerekçesi olabilir?” dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı ziyaret ettiklerini ve olaylarla ilgili inceleme başlatıldığı bilgisini aldıklarını belirten Günay, Ankara’dan gelen müfettişlerin AK Parti binalarının uğradığı saldırılar, polisin ihmali, görmezden gelme olup olmadığı veya olayların büyümesine yol açan bazı yanlış adımlar olup olmadığını objektif bir şekilde araştıracağını, sonucu kamuoyuna objektif bir şekilde açıklayacaklarını vurguladı.

Herkesin yaşam tarzına saygılı olduklarını dile getiren Milletvekili Günay, İzmir’de seçim mitinginde tarihte görülmemiş bir topluluğun biraraya geldiğini, dağılırken farklı görüşteki insanları incitecek tek bir söz bile söylenmediğini hatırlattı. Karşıyaka ve Çiğli’deki manzaranın kabul edilemez olduğunu tekrarlayan Günay, “Siz bir mekanı yakacaksınız; bunu hangi kör inat ve inanç adına yapıyorsunuz? Ondan sonra saklanıp buradan gideceksiniz. Sanıyorum yakın bir gelecekte emniyet, adalet bunların faillerini ortaya çıkaracak. Demokratik haklarını talep edenlere söyleyecek hiçbir sözümüz yok, onların güvenliğini sağlamak görevimizdir ama bize yapılan bu haksız saldırıyı ortaya çıkarmak da hükümetin, devletin görevidir. Bunu da talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

'İZMİR’İN MADIMAK’I'

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli de söz konusu olayın üzücü olduğu kadar düşündürücü olduğunu söyledi. Protesto yapan masum halkla binayı yakanları ayrı tuttuklarını vurgulayan Sürekli, “Provokatörleri kınıyoruz ancak pazar akşamı yaklaşık 5 bin kişi burada, bunların arasından 10 kişi yakma eyleminin içinde, iki kişi yakalanarak tutuklandı. Yanarken, yandıktan sonra alkışlayan, sevinç naraları atanları da anlamakta zorlanıyorum.” dedi. Bir gazetecinin, olay için "İzmir’in Madımak’ı" benzetmesi yaptağını aktaran İlçe Başkanı Sürekli, kundaklamanın ardından dört gün üst üste parti binalarının önünde protesto yapılmasını yadırgadığını da vurguladı. Demokratik toplumlarda eylemlerin meydanlarda yapıldığını, Karşıyaka’da Anayasa ve Demokrasi meydanları bulunduğunu dile getirerek, “Haydi yangından önce gelip demokratik tepkilerini gösterdiler, yangından sonra binanın bu haliyle her akşam buraya gelen masum halkımızı da anlamakta zorlanıyorum. Onlardan rica ediyorum, meydanlarda olsunlar. Buraya geldiğinizde provokatörlere imkan tanımış oluyorsunuz.” diye konuştu. Teşkilat olarak büyük bir travmayla karşı karşıya kaldıklarını ve sükunet içinde göğüslediklerini belirten Kerem Ali Sürekli, yaşananların bir imtihan olduğunu ve bundan başarıyla çıktıklarını söyledi. Teşkilat üyelerine karşı reaksiyon olmaması için saat 21.00’den sonra parti binasına gelmeyi yasakladıklarını sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Politika