Güney Kıbrıs, yabancı tutuklu sayısında AB ülkeleri arasında ikinci sırada

08 Ekim 2012 - 15:21

LEFKOŞA - Güney Kıbrıs’ın, yabancı tutuklu ve mahkum sayısı bakımından, 29 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke sıralamasında ikinci olduğu belirtildi.

Rum Politis gazetesi Güney Kıbrıs’ın yabancı tutuklu ve mahkum sayısının yüzde 60’a (yüzde 59.6) dayandığını yazdı. Gazete yabancı tutuklu ve mahkum sayısı sıralamasında ise Lüksemburg’un birinci sırada yer aldığını belirtti.

Güney Kıbrıs’ın, ilk sıralarda yer aldığı başka noktanın ise Rum Merkezi Cezaevi’nin kapasitesine ilişkin doluluk oranı olduğunu yazan gazete, Merkezi Cezaevi’ndeki mahkum sayısının 830 olduğunu, bunun da kapasitesinin hemen hemen üç katı anlamına geldiğini belirtti. Habere göre Güney Kıbrıs’ın Cezaevindeki doluluk oranı yüzde 150'dir.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, kapasitesi 400 kişi olan Rum Merkezi Cezaevindeki mahkum sayısının 738’e ulaştığını ve bunun da bir çok sorunu beraberinde getirdiğini yazdı.

İKİ MAHKUMA ELEKTRONİK KELEPÇE

Fileleftheros gazetesi, İsrail’den satın alınan yaklaşık 700 bin Euro değerindeki iki adet elektronik kelepçenin, sadece iki mahkuma uygulanacağını yazdı.

Gazete gündüzleri özel sektörde çalışan ancak geceyi geçirmek için Merkezi Cezaevine dönen iki mahkumun, geceyi evlerinde geçirme sistemine dahil edilmesine bağlı olarak bu kişilere elektronik kelepçe takılacağını belirtti.

(CİHAN)


Dünya