Güney Kore’de okullar, kaybettikleri cep telefonlarının zararını ödeyecek

04 Aralık 2013 - 11:53

SEUL - Güney Kore’de okullar, gelecek sene itibari görevlilerce kaybedilen öğrencilerin telefonlarının zararını ödeyecek.

Dünye cep telefonu kullanımının yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de, okullara mobil cihazların getirilmesi idareyi sıkıntıya sokuyor. Bazı okul yönetimleri, cep telefonlarındaki uygulamaların derslerde kullanılabilmesi sebebiyle, cihazların okula getirilmesine izin verirken, bir çok okul telefonları toplattırıyor. İstatistiklere göre ilkokulların yüzde 59’u, orta okulların yüzde 87’si, liselerin ise yüzde 65’i ders saatleri içerisinde öğrencilerin telefonlarını topluyor.

Son zamanlarda cep telefonların çalınması veya kaybolmasının okul yönetimlerini sıkıntıya sokması, Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, yaptığı açıklamada, okulların toplattığı telefonların kaybolması ve çalınması halinde, öğrencilere gerekli tazminatı ödeyeceklerini duyurdu.

Şimdiye kadar bir çok öğretmen veya görevlinin bu tür problemlerden dolayı ekonomik olarak sıkıntı yaşadığına dikkat çeken bakanlık yetkilisi, 2 bin dolara kadar tazminat ödenebileceğini bildirdi.

(CİHAN)


Dünya