Güney Koreli ve Türk işadamlarından serbest ticaret anlaşması kutlaması

02 Mayıs 2013 - 14:52

SEUL - Güney Koreli ve Türk işadamları, iki ülke arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasını yürürlüğe girmesinin beraber kutladı.

Kore Türkiye İşadamları Derneği (KOTUBA) ve Kore Uluslararası Ticaret Birliği (KITA), Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA)’nın yürürlüğe girmesini resepsiyon ile kutladı. Seul Büyükelçiliği ve Güney Kore Ticaret Endüstri ve Enerji Bakanlığı’nın sponsor olduğu resepsiyona çok sayıda Türk ve Koreli işadamı katıldı.

Resepsiyonda KITA Başkan Yardımcısı Ahn Hyun-ho ile Ticaret Endüstri ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Han Jin-hyun birer konuşma yaptı. Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin STA’nın yürürlüğe girmesinden sonra daha gelişeceğine dikkat çeken Ha Jin hyun, anlaşma ile Türkiye’de daha çok Kore malı ürün, Kore’de ise daha çok Türk malı ürün görebileceklerini söyledi.

Müsteşar hyun’un ardından kürsüye Seul Büyükelçisi Naci Sarıbaş geldi. Güney Kore ile Türkiye ilişkilerinin hususiyetine işaret eden Sarıbaş, anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile iki ülkenin birbirine daha da yaklaşacağına vurgu yaptı.

Resepsiyonun kapanış konuşmasını ise KOTUBA Başkanı Hakan Baltalı yaptı. Baltalı, STA’nın yürürlüğe girmesi ile iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde dönüm noktası olacağını söyledi. Dernek olarak karşılıklı ticari ilişkilerinin gelişmesini destekleyici faaliyetlerde bulunduklarını ifade eden Baltalı, Türk işadamlarınını pazar fırsatlarını daha yakından görmek için Güney Kore`ye davet etti.

KOTUBA Başkanı, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ise “Kardeş iki ülke arasındaki ticaret hacminin STA'nın yürülüğe girmesiyle birlikte daha dengeli biçimde artmasını bekliyoruz.” dedi. Baltalı, “Kore pazarı Türk işadamları için henüz keşfedilmedi. STA ile birlikte Türk ürünlerinin büyük kısmı kademeli olarak gümrüksüz olarak Kore’ye girebilecek.” şeklinde konuştu. Baltalı, şöyle devam etti: “Kore her yıl ortalama 550 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyor. Türk ürünleri başta, mobilya, otomotiv yan sanayii, gıda ve tekstil ürünleri olamak üzere bu dev pazardan daha fazla pay almalıdır.”

(CİHAN)


Ekonomi