Güngören mağdurlarından Erdoğan'a 'sivil şehit' teşekkürü

28 Mart 2012 - 11:46

İSTANBUL - Güngören’deki patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları, sivil terör mağdurlarının da şehit sayılması dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Patlamada ölenlerin aileleri, bu konuya destek vermediği gerekçesiyle diğer partilere tepki gösterdi.

Güngören’de 2008 yılında meydana gelen ve biri hamile kadın 17 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili davaya bugün devam edilecek. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesinde ölenlerin yakınları adliye önünde açıklama yaptı.
Türk bayrağı ve ölen yakınlarının fotoğrafları bulunan pankartlar açan aileler, terör mağduru sivillerin de şehit sayılması dolayısıyla Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti. Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafını da taşıyan aileler, bu konuya diğer partilerin destek vermediği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Patlamada tek oğlunu kaybeden anne Perihan Ağca, “Babakanımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz. Bizi bu kapsama aldığı için. Biz televizyonda diğer şehit törenlerini gördüğümüz zaman gerçekten acımız ikiye katlanıyordu. Bizim çocuklarımızın suçu günahı ne? Evimizin önünde öldürüldüler. Başbakanımız bize bu imkanı verdiği için çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Diğer partileri de yanlarında görmek istediklerini ifade eden Ağca, “Başka partileri karşımızda değil yanımızda olmalarını isterdik. Onların desteklemesini beklerdik.” diye konuştu.

Oğlunu kaybeden anne Türkan Öztürk de, “Kapımızın önünde can verirken bizi ayırmasınlar. Biz Türk’ü Kürt’ü hepimiz biriz. Biz can verdik karşılığını istiyoruz, destek istiyoruz bütün partilerden.” ifadelerini kullandı.

27 Temmuz 2008 tarihinde Güngören'de kısa süre aralıklarla patlayan iki bomba sonucu biri hamile kadın 17 kişi hayatını kaybetmişti.

(CİHAN)


Güncel