Gürcistan’dan Antalyalı işadamlarına yatırım daveti

23 Mart 2011 - 17:40

ANTALYA - Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Departmanı Başkanı Zaza Gumberidze, Gürcistan’da turizm yatırımlarının arttığını belirterek, bu konuda Antalya’nın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi. Gumberidze, ATSO başkanlığında Antalyalı işadamlarını Batum’a davet etti.
Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Departmanı Başkanı Zaza Gumberidze ve
Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Danışmanı İlker Dindar başkanlığındaki bir heyet, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nı ziyaret etti.
ATSO Başkan Yardımcısı Güray Parlak, heyete Antalya ekonomisi ile yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Antalya’ya Gürcistan’dan gelen turist sayısının çok düşük olduğunu belirten Parlak, 2010 yılında gerçekleştirilen 6 milyon dolar seviyesindeki ihracatın geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Gürcistan’ın turizm ve tarım yönünden önemli bir bölgesi olan Acara ile Antalya’nın ortak özelliklerinin bulunduğuna dikkat çeken Parlak, “Bu tür ziyaretler ve iki ülke arasındaki diyaloglar olduğu ve arttığı sürece dış ticaretimiz de mutlaka gelişecektir.” dedi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı'nın Yatırımlardan Sorumlu Danışmanı İlker Dindar da, Gürcistan’da turizm yatırımlarının artmasına karşın özellikle tarım üretimi konusunda büyük sıkıntı yaşandığını dile getirdi.
Gürcistan’da tarım alanında faaliyet gösteren Antalyalı işadamları için çok cazip yatırım olanakları bulunduğunu anlatan Dindar, şöyle konuştu: “Batum, Antalya ile aynı ligde değil. Turizm gelişiyor, özellikle de gazinoların bulunması turizm adına bir avantaj. Ama tarım üretimi çok az. Antalya, Kuzey Afrika, Orta Doğu bölgeleri için en önemli tarım üreticisi kentlerin başında geliyor. Özellikle seracılıkla uğraşan işadamları için Gürcistan çok iyi bir pazar. Gürcistan hükümeti, tarım yatırımlarına bedava arazi sağlıyor. Ayrıca elektrik fiyatı da Türkiye’nin yarı fiyatına.”
Dindar, iki ülke hükümetlerinin ‘pasaportsuz geçiş’ konusunda anlaştığını da belirterek, eylül ayından itibaren Türklerin Gürcistan’a sadece kimlik belgeleri ile geçebileceğini kaydetti.
Bu uygulamanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sonra bir ilk olduğunu vurgulayan Dindar, “İki ülke Dışişleri bakanlarının buluşmasında konu gündeme geldi. ‘İnsan komşusunun evine pasaportla girer mi?’ denilerek böyle bir karar alındı. Türk vatandaşları eylül ayından itibaren Gürcistan’a nüfus cüzdanları ile girebilecekler.” diye konuştu.

(CİHAN)


Ekonomi