Gürsel Tekin: Uçuk kaçık projelere ihtiyacımız yok

17 Nisan 2011 - 22:23

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası gerçekleşmesini vaat ettiği projelerini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Uçuk projelere ihtiyacımız yok.” dedi. İstanbul’un sorunlarının ulaşım, deprem, alt yapı ve planlama olduğunu kaydeden Tekin, “İstanbul’un ellenmedik sadece akciğerleri kaldı. Orman alanları ve su alanları var. Oralarını rant alanı yapacaksın diye buraları sana kaptırmazlar. Bunun karşısında CHP var.” dedi.
CHP’nin WOW Otel’de düzenlemiş olduğu gecede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, 12 Haziran seçimlerinin Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerden birisi olduğunu belirtti. Türkiye’deki seçmenin beşte birinin İstanbul’da bulunduğuna dikkat çeken Tekin, “Gönül isterdi ki herkes listede yer alsın. Bütün bunlara rağmen örgüt yöneticileri hep vefalı davrandı. Eğer burada bir kusur varsa örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak sorumlu benim. Gün kırgınlık günü değildir. Türkiye’nin odaklandığı CHP iktidarıdır.” ifadelerini kullandı.
Başbakan Erdoğan’ın projelerini anlattığı sırada ulusal medyanın bir saat 45 dakika canlı yayın yaptığına dikkat çeken Erdoğan, “Umuyorum ki medya ana muhalefet partisinin projelerini de bu hassasiyet içerisinde verecektir. Başbakan 2001 yılında 3Y projesini açıklamıştı. Başbakan, ‘Biz iktidar olursak yoksulluk, yolsuzluk ve tüm kamudaki hortumları keseceğim.’ demişti. ‘Yasakları kaldıracağım.’ demişti. Türkiye’de 2001 ile 2010 yılları arasına baktığınızda yoksul sayısı 13 milyona yaklaşmış. Sayın Başbakan’a birilerinin sorması lazım. Sayın Başbakan yoksullukta sınıfta kaldı. Yolsuzluk Cumhuriyet tarihinde en çok AK parti döneminde oldu. Bunlardan ikisini de Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu açıkladı. Ve iki AK Parti’li siyaseti bırakmak zorunda kaldı.” diye konuştu.
Başbakan’ın kamuoyunda ‘Çılgın Proje’ olarak geçen projesini de eleştiren Tekin, “Uçuk projelere ihtiyacımız yok. İstanbul’da yapılması gereken ve 9 yıldır yapılamayan 4 tane iş var. Bunlar, ulaşım sorunu, deprem sorunu, alt yapı sorunu ve planlama sorunu. İstanbul’un ellenmedik sadece akciğerleri kaldı. Orman alanları ve su alanları var. Buraları sana kaptırmazlar. Bunun karşısında CHP var. Bunu unutmayın.” ifadelerini kullandı.
Uçuk kaçık projelerle toplumun gündeminin değiştirilmek istendiğini dile getiren Tekin, “Kılıçdaroğlu aile sigortasını açıklarken Başbakan Erdoğan CHP liderine ‘Kaynağın nerede?’ diye sormuştu. Genel başkanımız ‘Kaynağı benim.’ demişti. Sayın Başbakan’a danışmanları yanlış bilgi vermişler. Araştırıldıktan sonra Başbakan paraların çarçur edildiğini görüp kıvırıp, ‘Biz bunları zaten yapıyoruz.’ demişti. CHP’nin çok önemli projeleri var. Bunları kapı kapı dolaşıp anlatacağız.” şeklinde konuştu.
Öte yandan konuşma öncesinde gündem ve Ergenekon sanığı eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in Denizli’den aday gösterilmesinin hatırlatılıp, nasıl değerlendirdiği sorulması üzerine Tekin, kürsüde yanıt vereceğini söyledi. Ancak, Tekin bu konulara hiç girmedi.
Konuşmanın ardından milletvekili adayı sanatçı Sabahat Akkiraz da sevilen türküleri seslendirdi. Söylenen türkülerle coşan CHP’liler halay çekti.

(CİHAN)


Politika