12 eylül

Hollanda'da iktidar partileri oy kaybetti
12 eylül 2012 seçimlerinde koalisyon ortaklarından Liberal Parti ve İşçi Partisi birlikte toplam 79 sandalye çıkarmıştı. Bu gün seçim olsa bu iki koalisyon ortağı PvdA ve VVD ancak 33 sandalye çıkarabiliyor.
Hak-İş Başkanı: Taşeron sistemiyle 17. yüzyılın köle tüccarlığı yeniden hortladı
12 Eylül’de, emekçilerin gerçek temsilcisi olduğumuz için, 28 Şubat’ta, hukuk ve demokrasiyi savunduğumuz için, baskılara, haksızlıklara maruz bırakıldık. Bugün ise, başka bir kirli haber kampanyasıyla karşı karşıyayız.
AB’den hükümete yeni uyarı: Bağımsız-tarafsız yargı, müzakereler için temeldir
Kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme ilkelerine atıf yapan Brok, yeni Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu vücuda getiren 12 Eylül 2010’da gerçekleştirilen anayasal tadilatı “doğru yönde atılmış mühim bir adım” olarak nitelendirdi.
Avrupa Birliği'nden HSYK uyarısı
AB, 12 Eylül 2010’da tadilatına destek verdiği HSYK’nın, yolsuzluk soruşturmalarının başlamasının hemen ardından değiştirilmek istenmesinden rahatsız. AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu 3 yıl önceki HSYK tadilatını kuvvetle desteklemişti.
AB’den Uludere'ye takipsizlik kararına tepki
AB, Ekim ayında açıkladığı ilerleme raporunda 12 Eylül 2010 referandumunda kabul edilmesine rağmen askeri yargıya ilişkin kanunların çıkartılmamasını eleştirmişti. Rapor, Uludere’ye ilişkin olarak ise soruşturmaların gizlilik kararına göre yürütüldüğünü, herhangi bir yetkiliye karşı herhangi bir idari tasarrufta bulunulmadığını, Meclis’in
AB: Mevcut HSYK Avrupa standartlarına uyuyor
AB Komisyonu ve Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu 12 Eylül anayasa referandumunu desteklemişti. (CİHAN)
Avrupa Konseyi: Hükümetin HSYK teklifi, ciddi geri adım
Avrupa Konseyi ve Venedik Komisyonu, 12 Eylül 2010 referandumu öncesi HSYK teklifine büyük destek vermişti. Referandumla değiştirilen HSYK’nın mevcut yapısı AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından takdir ediliyor.
Emniyetin yasağına tepki: Böyle bir uygulama 12 Eylül'de bile görülmedi
Böylesine bir uygulama 12 Eylül döneminde bile görülmedi." dedi.Gazetecilerin kamu yararına görev gördüğünü hatırlatan TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: "Gazetecilere yönelik getirilen yasakçı uygulamalara
Hizmet-İş Sendikası haklarındaki usulsüzlük iddialarını yalanladı
Eksen Yeminli Mali Müşavirlik AŞ tarafından hazırlanan 12 Temmuz 2013 ve 12 Eylül 2013 tarihli asıl raporların yönetim kuruluna sunulduğu hazırlanan ön rapor üzerine, sendika yönetim kurulu tarafından bir dizi karar alındığına işaret edilerek, bu kapsamda yapılanlar şöyle izah edildi:
Mısır’da olağanüstü hal kaldırıldı
Olağanüstü hal bir aylık ilan edilirken, hükümet 12 Eylül’de aldığı kararla 2 ay daha uzatmıştı. (CİHAN)
Çin nefes alamıyor
Ülkede 12 Eylül’de kirli hava ile mücadelede eylem planları hayata geçirilse de kirli havanın önüne bir türlü geçilemiyor. Sık sık hava kirliliği ve sisin görüldüğü başkent Pekin’de de 22 Ekim’de hava kirliliğiyle mücadelede eylem planları ortaya konmuştu.
Japon turistin katil zanlısı cinayeti arkadaşının işlediğini iddia etti
“Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 12 Eylül günü alınan ifadesini red etti. F. U. : “Okunan ifadem doğru değildir. Beni tehdit ettikleri için önceki ifadeleri böyle verdim.
Müezzinoğlu: Bir yılda 480 bin yabancı Türkiye’de sağlık hizmeti aldı
12 Eylül tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 24 bin yatak kapasitesi toplam tutarı 9 milyar dolar yani yaklaşık 18 milyar TL olan 15 şehir hastanesinin imzasını attıklarını belirten Müezzinoğlu, konuşmasını söyle
Kurtulmuş: Ana muhalefetin iktidar ister bir hali yok
Millet 12 Eylül’de kendisine karşı kurulan tuzakları rahmetli Özal’ı iktidara getirerek bozdu. Aynı şekilde millet, sonraki yıllarda yapılan, kendisine kurulan tuzakları, rahmetli Erbakan’ı, Refah Partisi’ni iktidara getirerek ortaya koydu.
12 Eylül davası 27 Aralık'a ertelendi
ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları davanın 18.
12 Eylül davasında savcı Evren ve Şahinkaya’nın rütbelerinin sökülmesini istedi
ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları davaya yoklamaların alınması ile başladı.
12 Eylül davasında savcı Amerika ve Avrupa’daki darbe davalarına atıf yaptı
ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları davada savcı esas hakkında mütalaasını verdi.
CHP’li Hamzaçebi: 60 maddeye, ilgili cevabımızı önümüzdeki hafta vereceğiz
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 12 Mart ve 12 Eylül mağdurlarının hukuksal haklarının iadesini öngören kanun teklifini, Meclis Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.
12 Eylül davasında savcı sanıklar için ağırlaştırılımış müebbet istedi
ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları dava başladı.
MİT: 12 Eylül ile ilgili bilgi ve belgeye rastlanmadı
ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin davada mahkeme heyetinin daha önce Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) istediği bilgiye yanıt geldi. MİT, talebe ilişkin yapılan araştırma neticesinde bir bilgi ve belge rastlanmadığını bildirdi.
12 Eylül davasında sanıkların telekonferanslı duruşması başladı
ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin hava kuvvetleri komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları davaya yoklamaların alınması ile başladı.
Av. Özay: Kenan Evren de kaçabilir
İZMİR - 12 Eylül davasının müdahil vekillerinden İzmirli avukat Senih Özay, sanıklardan emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın cuma günü yapılacak duruşma öncesi hastaneden kaçtığını, Kenan Evren’in önlem maksadıyla
Hacılar dönmeye başladı
12 Eylül'de kutsal topraklara giden 182 hacı, hac vazifesini yerine getirmenin mutluluğunu yakınları ile paylaştı. Terzibaba Camii önünde yakınları ile hasret gideren hacılar gözyaşlarına hakim olamadı.
Kurtulmuş: Bu süreci geri götürmek isteyenler çıkabilir ama beyhude
Balyozcu, Ergenekoncu, elit, seçkin bir takım çevrelerde artık bu oyunları sürdüremeyeceğini, 28 Şubat, 12 Eylül gibi tezgahların kurulamayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı dopingle ölüme soruşturma başlattı
12 Eylül’de Başakşehir’in imza töreninde Başbakanımız milli sporcumuz Hakan Şükür ve bize spor hastanesi ile ilgili bir görev verdi. Spor hastanesi ile ilgili çalışmamızı büyük oranda alt yapısını oluşturduk.
Başbakan, Başkent'in ikinci şehir hastanesinin temelini yarın atıyor
12 Eylül itibariyle 15 şehir hastanesinin toplu imza atma töreninin yapıldığını kaydeden Müezzinoğlu, “Bunların temel atmaları ve inşaat süreleri başladı. En geç 30 ay sonra Türkiye geneli yaklaşık 24 bin kapasiteli yeni şehir hastaneleri ülkemizin ve milletimizin hizmetine geçmiş olsun.
Alevi dernekleri, Mersin'de 'Eşit Yurttaşlık' mitingi düzenledi
"12 EYLÜL ANAYASASINI ATIN VE YENİ BİR ANAYASA YAPIN"Konuşmasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i de eleştiren Bülbül şunları söyledi:"Sayın Faruk Çelik; madem cemevlerini tanıyorsun, madem cemevine saygı duyuyorsun.
CHP Sözcüsü Koç: Masada başkanlık sistemi durdukça yeni anayasa gerçekleşmez
Koç, "12 Eylül faşizminin tüm karanlığını ortadan kaldıracak, gerçekten özgürlükçü, her türlü vesayetin ortadan kaldırıldığı, bugün yaşadığımız AKP vesayetinin de ortadan kaldırıldığı, YÖK’ün ortadan kaldırıldığı, yargının ve
Toyota Türkiye, Corolla'yla gaza bastı
SAKARYA - Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye (TMMT), usta fabrika unvanıyla üretimine başladığı 11. nesil Corolla ile gaza bastı.
Yılmaz: Füze sisteminin Çin'den alınması ABD ile sıkıntı oluşturmaz
Daha sonra 12 Eylül 1980'de Halkçı Parti'den milletvekili olmuştur. Nerede özgürlükler kısıtlanırsa, nerede kitaplar yasaklanırsa, nerede bir özgürlük daraltılması varsa CHP oradadır. Nazım Hikmet'i mahkum eden kendileri, Sabahattin Ali'yi mahkum edenler kendileri, pasaport vermeyen kendileri, yurt dışına çıkmak istediğinde de öldüren yine kendileri, Necip
MHP'li Yalçın'dan eleştirilere Alparslan Türkeş'li cevap
kullandı: “Bu cahil ve tecrübesiz yazarın yaşı itibariyle bizim geçmişte yaşadıklarımızı, tahammülü zor ve insanlık dışı işkenceleri, Mamak zindanlarını, 12 Eylül darbesinin kelimelere sığmayan zulmünü bilmesi, anlaması mümkün değildir.
‘Recep Haşatlı ve Abdi İpekçi suikastleri gizli servislerin işiydi’
12 Eylül’den sonra cezaevine düştüklerinde ikisinin de ortak kavgasının bu ülkenin geleceği ile ilgili mutlaka iyi olan düşünceleri vardı. Yapının içerisine girmiş bir sürü servis Türkiye’nin yükselişini durdurmak adına her türlü çabayı gösterdiler.
'Balyoz'daki karar, 12 Eylül davasında da çıkarsa darbeler mahkum olacak'
ANTALYA - 12 Eylül askeri darbesinde 6 ay Ankara Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu kalan ülkücü öğretmen İrfan Yaman, Balyoz Darbe Planı yargılanmasındaki kararlılığı 12 Eylül ve 28 Şubat askeri darbe davalarında da görmek
Adana'da son bir ayda 835 kilo uyuşturucu yakalandı, 79 kişi tutuklandı
Polis, 12 Eylül ile 9 Ekim 2013 tarihleri arasında 65 operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda 112 şüpheli gözaltına alındı, bunlardan 79'u adli mercilerce 'uyuşturu madde ticareti yapmak' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Nevzat Kösoğlu vefat etti
12 Eylül 1980 İhtilali'nden sonra birbuçuk yıl hapishanede yattı. Çıktıktan sonra fiili siyasetle artık ilgilenmedi. (CİHAN)
Masum Türker: Balyoz Davası dışarıdan verilmiş bir senaryodur
Andımız’a eklenen iki üç satır var ki bugünkü düzeni hedefleyen, siyaseti dizayn etme aracı olarak 12 Eylül dönemimde eklenmiştir. 12 Eylül döneminde eklenenleri çıkartıp 1933 yılına dönersek çok daha sağlıklı bir yol alırız.
CHP'li Koç'tan Balyoz yorumu: 12 Eylül referandumunun meyvelerini yiyorlar
12 Eylül 2012 referandumunun sonuçları burada da çıkıyor. Yetmez ama evetçilerin kulakları çınlasın." dedi. Koç, partisinin MYK toplantısı esnasında düzenlediği basın toplantısı ile Yargıtay’ın Balyoz Davası kararını değerlendirdi.
'Balyoz kararı darbelerle yüzleşmesi adına önemli bir kilometre taşı'
/>Balyoz davasının Yargıtay tarafından netleştirilmiş olmasının Türkiye’nin darbelerle yüzleşmesi açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın sonuçları ile hesaplaşma, Meclis Araştırma Komisyonu'nda darbelerle ilgili araştırma raporunun ortaya konulması, mahkemelerin 12 Eylül ve 28 Şubat’la
'Hakim, savcı ve askeri personel için başörtüsüne özgürlük mücadelesi sürecek'
12 Eylül darbesinin mimarlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi’nin kararıyla 1982’de yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik, aradan geçen 30 yılı aşan sürede
Kılıçdaroğlu: Yüzde 10 seçim barajı diktatöre yol açtı
12 Eylül ürünün YÖK’ün kaldırılması için bir düzenleme bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Darbe hukukuna yapıştılar, onunla yollarına devam edecekler." dedi. Demokrasiyi her alanda istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, yurt dışında çalışan işçilerin Parlamento’da temsilcileri olmasını savunduklarını aktardı
Başbakan Erdoğan: Bu ülkede farklı olanlar uzaydan gelmediler
Aynı şekilde yer adları 12 Eylül 1980 müdahalesinin ardından yine gündeme gelmiş, binlerce yer adı da bu müdahalenin ardından değişmiştir. Örneğin; Tillo ismi Siirt Tillo bundan sadece 23 yıl önce 1990 yılında aydınlar olarak değiştirilmiştir.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Bizim bölünme lüksümüz yok
Bu yapıyı pompalayan, besleyen 12 Eylül’ün çıkardığı darbe hukukudur. Darbe yasalarına kaşı mücadele vermemiz gerekiyor. Darbe yasasılarının savunucusu bugünkü iktidardır.
Erdoğan: Başörtü yasağını Cumhuriyet ile ilişkilendirmek nasıl bir cahilliktir?
Recep Tayyip Erdoğan, her sabah okullarda okutulan Andımız'ın, 1933 yılında başlayan, bugüne kadar da defalarca değiştirilen, kaldırıldığı halde 12 Mart'ta 12 Eylül'de yeniden diriltilen bir uygulama olduğunu söyledi.
Hollanda Patriot Füze Bataryaları Türk kökenli milletvekili Gezer'e emanet
2006-2012 yılları arasında Hollanda Uden belediye başkan yardımcılığı görevini üstlenen Gezer, 12 Eylül 2012 tarihinden itibaren Hollanda İşçi Partisi Milletvekili ve savunma komisyonunda silahlı kuvvetlerden sorumlu milletvekili olarak görev yapıyor.
Başbakan, Metris Cezaevi'nde kendisine çorba ikram eden onbaşıyı ziyaret etti
Onun, hapishaneyle ilk tanışıklığı 12 Eylül öncesine dayanır. Sıkıyönetim ilan edildiği günlerde Tayyip Erdoğan, MSP Gençlik Kolları üyesi bir grup gençle birlikte Küçükçekmece taraflarında, öldürülen iki arkadaşının cenaze törenine katılmıştır.
12 Eylül mağduru: Evren yaşı küçültülerek cezalandırılsın
MALATYA - İşkenceler gördüğü 12 Eylül 1980 askeri darbesi dönemini siyahlar giyerek protesto eden Malatyalı Şeyho Karakoç, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in, yaşının küçültülerek yargılanıp cezalandırılmasını
Kılıçdaroğlu: Uzlaşılan maddeleri Parlamento'ya getirsinler hiçbir sorunumuz yok
12 Eylül darbecilerinin getirdiği yasaların ardına saklanan bir siyasal iktidar, demokrasiyi getiremez. Demokrasi darbe hukukunu değiştirmektir.
BBP'li Şenliler: Sorunları yamalı bohça paketler değil, sivil bir anayasa çözer
12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 33 yıl geçmesine karşı halen Meclis'in bir sivil anayasa yapamamasının üzüntü verici olduğunu belirten Şenliler, toplumda kangren olmuş sorunlara bir türlü neşter vurulamamasının
Kılıçdaroğlu: Tezkereye hayır oyu vereceğiz
12 Eylül darbecileri getirdi. Kim savunuyor bunu? Sözde demokrasiyi savunanlar. Olmaz. Bu hukuku savunmak, bu seçim sistemini savunmak 12 Eylül darbe hukukunu savunmaktır.
Gürsel Tekin: Reyhanlı'yı El Kaide üslendi, Başbakan birşey söylemeyecek mi
12 Eylül’ün antidemokratik siyasi partiler yasasını hadi değiştirelim." diye konuştu. CHP’nin yüzde 10 barajı ile ilgili 3 yıl önce vermiş olduğu bir kanun teklifi olduğunu hatırlatan Tekin, Bunun hayata geçirilmesi mücadelesine devam edeceğiz.