8 mart dünya kadınlar günü

Ruslar yılbaşında ortalama 580 dolar harcayacak
Halkın yüzde 74’ü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ve yüzde 68 de Paskalya ve Zafer Bayram’ını önemli buluyor.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müdahalesi ile 10 gün olarak kutlanan yılbaşı, 8 güne indirildi.
Eski eşini öldüren sanık, aldatıldığını iddia etti
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı ‘o ben olabilirdim’ adlı kamu spotunda Gülşah Sarcan da vardı. (CİHAN)
Başbakan Erdoğan: Terör, milleti dizayn etmenin aracı oldu
Başbakan Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Siirt'te kutladıklarını hatırlatarak, orada da yine coşkulu açılış törenleri düzenlediklerini söyledi.Siirt'te toplam 107 milyon lira değerinde 45 ayrı eser ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştirdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, eğitim alanında üniversitenin
'Yün Bebek' filmi Başbakan Erdoğan tarafından ödüllendirildi
Yurt içi ve dışındaki bazı festivallere de gönderdikleri filmin, New York Film Festivali'nde de gösterileceğini anlatan Ötün, "Filmimiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Siirt'te Başbakanımız tarafından ödüllendirildi.
Eğitim-Bir-Sen, işyerlerine serbest kıyafetle gidecek
ve kuruluşlarında kılık ve kıyafet özgürlüğü talebiyle yürüttüğümüz, “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyasında topladığımız 12 milyon 300 bin imzayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e teslim etmiş ve gereğinin yapılmasını istemiş bulunuyoruz.
Yılın annesi seçilen Gülsüm Kabadayı'ya plaketi verildi
ANTALYA - Antalya Özel Toros Eğitim Kurumları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yılın spor, bilim kadını ve annesini seçti. Geçirdiği trafik kazasında felç olan kimsesiz Umut'a annelik yaptığı için yılın annesi seçilen Gülsüm Kabadayı'ya da plaketi verildi.
Türk Büro Sen Balıkesir Şubesi üyeleri kadın memura saldırıyı kınadı
SGK İl Müdürlüğü önünde bir grup sendika üyesiyle birlikte basın açıklaması yapan Karakoyun, olayın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde meydana geldiğine dikkat çekti. F.K. isimli kadın memura, verdiği hizmeti beğenmediğini söyleyen bir vatandaş tarafından saldırıldığını belirterek, "Bugün burada çok elim bir hadise için toplanmış bulunuyoruz
Uzman Dr. Es: Erkekleri yetiştiren kadınları eğitmeliyiz
Feza Koleji Mezunları ve İş Adamları Derneği (Feza-Der), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle etkinlik düzenledi. Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile vatandaşlar katıldı.
Ümran Menderes'e 'Yılın En Vefakar Eşi' ödülü
Toplantıda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de kutlanarak, Türkiye’de kadın haklarının daha iyi noktalara gelmesi, kadının iş yaşamındaki sorunları ve ailedeki yükünün azalması için yapılması gerekenler tartışıldı.
Kadıköy’de ‘Kadınlar Günü’ yürüyüşü
İSTANBUL - Kadıköy’de toplanan bir grup eylemci, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İskele Meydanı’na yürüdü. Meydanda basın açıklaması yapan eylemciler olaysız dağıldı.
Kadına şiddeti kınayan erkekler topuklu ayakkabı eziyetine katlandı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü için planlanan etkinlik daha fazla katılımın sağlanması için bugün yapıldı.Organizatörlerin dağıttığı topuklu pabuçlar ayaklarına geçiren erkekler, en büyük numaranın 41 olması sebebiyle de yürümekte bir hayli zorlandı.
Güldal Mumcu: 21. yüzyılda kadına şiddeti konuşmak çok acı
Güldal Mumcu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle konferans vermek üzere geldiği Samsun'da CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Partili kadınların Kadınlar Günü'nü kutlayan Mumcu, kadın erkek ayrımcılığının kalktığı bir toplum haline gelinmesi dileğinde bulundu.
Kimsesiz Rus çocuklardan "Gülsüm Anne"ye saat
MOSKOVA - Rusya’nın St. Petersburg şehrinde faaliyet gösteren Rus-Türk Kültür Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile program düzenledi. Programda kimsesiz Rus çocukları yaptıkları bir saati, engelli bir Rus çocuğuna gönüllü olarak bakan Gülsüm Anne’ye gıyabında hediye etti.
M.Ali Şahin: Kadınların çoğunlukta olduğu bankalarda bile kadın genel müdür yok
Başbakan Erdoğan'ın 8 Mart Dünya kadınlar Günü münasebetiyle de Siirt'te temaslarda bulunduğunu belirten Şahin, ardından kendisinin 8 Mart'a ilişkin düşüncelerini paylaştı. "69 BİN KADIN POLİS GÖZETİMİ VE KORUMASI ALTINDA"
Elazığ'da 55 dilenci kadının yarım günlük kazancı 1.128 lira
ELAZIĞ - Elazığ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Cuma namazı öncesi yaptığı dilenci operasyonunda 56 dilenciyi topladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapılan dilenci operasyonunda 56 dilencinin 55’inin kadın olması ve üzerlerinden yarım günde 1.
Fırat Üniversitesi’nde 'iş’te kadın' konulu açık oturum yapıldı
ELAZIĞ - Fırat Üniversitesi TURKMSIC üyeleri, Elazığ Fotoğraf Amatörleri Derneği ve Elazığ Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle ortaklaşa düzenlenen “İş’te Kadın” adlı açık oturum, yoğun
Başkent’te kadınlardan gece eylemi
ANKARA - Kendilerine ‘Feministler grubu’ adı veren kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Başkent’te toplandı. Sloganlar atıp dövizler açan grup yaşamın her alanında var olmak istediklerini belirterek yürüdü.
TBMM Başkanvekili Sağlam: Kadın cinayetlerinde Türkiye utanılacak düzeyde
8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje yarışmasına katılan Mehmet Sağlam burada yaptığı konuşmada, "Bütün dünyadan utanılacak düzeyde kadın cinayetlerimiz oluyor.
Kışanak: İmralı’da başlayan süreci çok önemli görüyoruz
TUNCELİ - Tunceli’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, binlerce kadının katılımıyla coşkulu şekilde kutlandı. Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 11 ilden binlerce kadın Tunceli’ye geldi.
Kasımpaşa'da Mersin İdman Yurdu hazırlıkları sürüyor
olarak başta Kasımpaşamıza gönül veren kadınlarımız olmak üzere ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarız." denildi. (CİHAN)
Erdoğan: Tek millete tek bayrak yakışır
Başbakan Erdoğan, Siirt’te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladıktan sonra 33 ayrı tesisin açılışını yapmak üzere Kurtalan ilçesine geldi. Siirt’e 16. gelişi olduğunu dile getiren Erdoğan, Siirt’in kalkınması için çabaladıklarını belirterek, “Adaletle kalkınmayı esas almış bir hükümetiz.
CHP'li Pavey: Suriye'deki çabalarımızın sonuçlarını yakında görmeyi umuyoruz
Şafak Pavey, CHP Malatya Kadın Kolları tarafından düzenlenen '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' etkinliğine katılmak üzere geldiği Malatya'da panel öncesi Suriye ziyaretlerini değerlendirdi. Pavey, arkadaşları ile barış aktivistleri olarak Suriye'ye gittiklerini belirterek, her türlü barış çabası için, en küçük bir insanın hayatının kurtarabilmesi umudu dahi
'Türkiye’deki 850 kaymakamın sadece 17’si kadın'
MANİSA - Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevil Şekercioğlu, Türkiye’deki 850 kaymakamın sadece 17’sinin kadın olduğunu söyledi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda konuşan Şekercioğlu, kadına eşit hakların verilmesiyle dünya barışının sağlanacağını ifade
Muğla İl Genel Meclisi'nin eski kadın üyeleri biraraya geldi
MUĞLA - Muğla İl Genel Meclisi'nin eksi kadın üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla biraraya geldi. İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, burada yaptığı konuşmada hizmetlerini unutmadıklarını belirterek, “Av.
Erdoğan çözüm süreci için Siirt’ten destek istedi: Baldıran zehri içmeye hazırız
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, eşi Emine Erdoğan’ın memleketinde, Siirtli hanımlara Şehir Stadyumu'nda seslendi. Başbakan Erdoğan’ın Siirt’e gelmesi sebebiyle şehirde güvenlik güçleri yoğun önlemler aldı.
KESK üyesi kadınlar, 8 Mart’ın tatil ilan edilmesini istedi
SAMSUN - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Samsun Şubeler Platformu üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tatil olması talebiyle eylem yaptı. İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi'nde toplanan KESK Samsun Şubeler Platformu’nun kadın üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil
Polis, kadına karşı şiddete karanfille dikkat çekti
ANTALYA - Antalya'nın Manavgat Emniyet Müdürlüğü Toplumsal Destekli Polistik Büro Amirliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'aile içi şiddete' dikkat çekmek için karanfil ve broşür dağıttı.Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğinde görev yapan polisler, Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda farklı bir Kadınlar Günü kutlaması gerçekleştirdi.
Kadınlar, kadına şiddetin son bulması için yürüdü
ANKARA - Ankara’da bir araya gelen bazı sivil toplum örgütlerine üye kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting gerçekleştirdi. Ankara Kadın Platformu tarafından düzenlenen mitinge, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.
Kadına yönelik şiddete karşı balon uçurdular
SAMSUN - Samsun'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir araya gelen kadınlar, ellerindeki balonları havaya bırakarak kadına yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Samsun Valiliği koordinatörlüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda bir etkinlik düzelendi.
Zihni Aldırmaz: Kadına şiddet uygulayanlar afişe edilsin
ADANA - Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte belediyede görevli kadın personelle bir araya geldi.Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen etkinlikte önce “Ayna” isimli kısa film gösterimi yapıldı.
Azerbaycan'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü coşkusu
BAKÜ - Azerbaycan'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü coşkuyla kutlanıyor. Ülkedeki çiçekçiler, yakınları için çiçek alan vatandaşlarla doldu taştı. Siparişleri yetiştirmeye çalışan çiçekçiler, buketleri hazırlama da hayli zorlandı.
TFF, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü futbolla kutladı
İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Maslak Kampüsü Spor Salonu'nda düzenlenen futbol maçı etkinliği ile kutladı.Milli Takımlar Teknik Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, etkinlik öncesinde yaptığı konuşmada, günümüzde pek çok alanda olduğu gibi futbolda
Denizli'deki Dünya Kadınlar Günü kutlamasında arbede çıktı
DENİZLİ - Denizli'de düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamasında arbede çıktı. KESK'e bağlı bir grup kadının yürümesine polisin izin vermemesi üzerine etkinliğe katılan bazı erkekler, polis aracının camını kırdı.
Doç. Dr. Yirmibeşoğlu: Kadınlar şiddete maruz kaldıklarının farkında değil
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla AÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Medya ve Kadın’ konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan KATCAM Müdürü Doç.
Bakan Çelik kadınları tebrik etti
ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Bakan Çelik, mesajında şunları ifade etti: “Karşılaştıkları bütün güçlüklere rağmen bu dünyayı daha yaşanabilir kılmaya çalışan şefkatli, çalışkan ve fedakar
Avukatlar, adliyede 'kadına şiddeti' protesto etti
ANKARA - Ankara Barosu’na üye kadın avukatlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle adliye önünde 'kadına şiddete' tepki için protesto gösterisi düzenledi. Adliye önünde toplanan grup adına açıklamayı Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av.
AK Parti İl Başkanı Demir’den ‘Kadınları hafifçe dövebilirsiniz’ açıklaması
alan bir haber üzerine açıklama yapma zarureti doğduğunu vurgulayan Başkan Demir, “İl Başkanı olarak şahsıma ait bir sosyal paylaşım sitesi sayfasında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak amacıyla, Peygamber Efendimizin (sav) Veda Hutbesi'nden bir bölümü yayımladık.
CHP Grup Başkan Vekili Tarhan'ın konuşması Kadınlar Günü panelini gerdi
İZMİR - İzmir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) tarafından düzenlenen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Kadının Ekonomideki Yeri" konulu panelde, CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan'ın
Bakan Çelik: Medeniyet milliyetçiliği yapılıyor
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Batıya Doğru Akan Nehir Medeniyetler sergisini açmanın ayrı bir anlamı olduğuna dikkat çeken Çelik, “Kim ne derse desin medeniyetin temeli kadındır. Bir yerde medeniyetin standardının ne olduğunu ortaya koyan şey de oranın kültüründe kadına bakış açısıdır.
MHP'liler Kızılay'da kadınlara hediye dağıttı
ANKARA - Milliyetçi Hareket partisi (MHP) Ankara İl Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Başkent'teki kadınlara Kızılay'da hediye dağıttı. Güvenpark metro çıkışına gelen İl Başkanı Fatih Çetinkaya ve partililer, karşılaştıkları kadınlara sürpriz hediyeler verdi.
Bakan Ergün: Kadınlarımızı işçi değil, girişimci olarak görmek istiyoruz
ESKİŞEHİR - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 90 girişimci kadına plaket verdi. Ülkenin kalkınması için girişimcilerin önemli olduğunu söyleyen Bakan Ergün, kadın girişimcilerin her alanda kendilerini göstermeleri gerektiğine değindi.
Tarihi Odunpazarı’nı gezen Ricciardone, lületaşı oydu, haşhaşlı ekmek aldı
Bölgeye hayran kalan Büyükelçi ve eşi, karşılaştığı kadınlarla hatıra fotoğrafı çektirip, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. Mevlevi Semahanesi ve Tarihi Kurşunlu Külliyesi'ni de gezen Büyükelçi’ye burada Mevlana’nın hat sanatı ile işlenmiş ‘ne olursan ol yine gel' sözünün yazıldığı
Şiddet mağduru kadıları anıldı
İSTANBUL - Beyoğlu Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstiklal Caddesi'ne şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınların figürlerini koydu. Beyoğlu Belediyesi, 'Kadına şiddetin bahanesi yoktur' adlı etkinlikte, gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınları, İstiklal Caddesi'ne koydukları figürlerle
Milli Atlet Burcu Ayhan: Futbolu yenmek için spora başladım
ANKARA - Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Spor ve Kadın” konulu panel düzenlendi. Etkinlikte konuşan Milli Atlet Burcu Ayhan, “Futbolu yenmek için spora başladım.
Kadına şiddete tabutlu protesto
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle eylem yapan Şefkat Der üyesi 8 erkek, empati kurarak yüzlerine dayak makyajı yaptırdı. Yanlarında getirdikleri tabutun önünde açıklama yapan erkekler, kadınlara yönelik şiddetin son bulmasını istedi.
Kadın dernekleri Muğla Valisi Şahin'i ziyaret etti
MUĞLA - Muğla Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, ilde faaliyet gösteren kadın derneklerinin temsilcileriyle birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Vali Fatih Şahin’i makamında ziyaret etti.
Beyazay Derneği Muğla Şubesi kadınlarla kahvaltıda biraraya geldi
MUĞLA - Beyazay Derneği Muğla Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla il genelindeki kariyer sahibi kadınlarla kahvaltıda biraraya geldi. Muğla Öğretmenevi'ndeki kahvaltıya Vali Fatih Şahin’in eşi Ayşe Şahin, daire müdürlerinin eşleri ve çok sayıda kariyer sahibi kadın katıldı.
Bakan Nihat Ergün, girişimci kadınlarla buluştu
ESKİŞEHİR - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesindeki girişimci kadınları ziyaret etti. Cam, seramik atölyeleri ve bir şerbet evini ziyaret eden Ergün, kadınlara dünyaya açılmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.
Başörtüsüne özgürlük için toplanan 12 milyon 300 bin imza hükümete teslim edildi
Bugünün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olduğunu kaydeden Bakan Çelik, günün öneminin sadece bir gün değil 365 gün anlaşılması gerektiğinin altını çizdi. İktidarları döneminde kadına pozitif ayrımcılık adına yapılan çalışmaları anlatan Çelik, bu alanda da bazı düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.
Suriyeli kadınların dileği, çocuklarına kavuşmak
Rula Kerbuj(28) ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Suriye'ye ve dünyaya barış getirmesini istedi. Türkiye’ye teşekkür eden Kerbuj, "Türkiye bize bu zor zamanımızda hem maddi hem manevi destek veriyor.