abdülhamit

Rumi Forum’un “birlikte yaşama” konferansı, Karaçi’de barış havası estirdi
Konferansa davet edilen Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü ve Zaman gazetesi yazarı Abdülhamit Bilici, günümüzde barış ve ahenkten bahsedenlerin referansının çok olduğunu; ancak bunu pratiğe dökenleri bulmanın zor olduğu bir dünyada yaşadığımızı kaydetti.
PFDK kararları açıklandı
Aynı müsabakada Şanlıurfaspor Kulübü sporcusu Abdülhamit Yıldız’ın, rakip takım sporcusuna yönelik ciddi faulü nedeniyle takdiren 2 resmi müsabakadan men cezası ile cezalandırılmasına,6- Kahramanmaraşspor antrenörü Erdoğan Yılmaz’ın, 19.
Karşıyaka: 1 – Şanlıurfaspor: 0
ŞANLIURFASPOR: Fevzi (2)- Abdülhamit (2), Ozan (2), Onur Akbay (3), Onur Güney (2), Youssef (3), Şenol (2), Sankoh (3), Kamil (2) (Dk.84 Önder), Murat (2) (Dk.
Pegasus haftada üç gün Edremit'ten İstanbul'a uçuyor
İlk uçuşun karşılama törenine, Edremit Kaymakamı Abdülhamit Erguvan da katıldı.Uçuşlar hakkında bilgi veren Pegasus Hava Yolları temsilcisi ve Edremit Turizm Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Ergün, “16 Aralık tarihinden itibaren Edremit Körfez Havalimanı'na
İngiltere Parlamentosu'nda Zaman'ın düzenlediği toplantıda Suriye tartışıldı
İngiliz Muhafazakar Parti milletvekili Nick De Bois'in moderatörlüğünde yapılan panele eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Zaman yazarı Abdülhamit Bilici ve King's College Üniversitesi'nden Dr. Craig Larkin konuşmacı olarak katıldı.
Uluslararası haber ajansları Riyad'da bir araya geldi.
SPA'nın Başkanı Abdullah el-Hüseyin'in daveti üzerine, kongreye Cihan'ı temsilen Genel Müdür Abdülhamit Bilici katıldı.4. Uluslararası Haber Ajansları Kongresi'nin açılış konuşmasını Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Abdülaziz bin Muhiddin Hoca yaptı.
Hacı Hasdemir, son yolculuğuna dualarla uğurlandı
Milletvekili Hakan Şükür, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici'nin de yer aldığı pek çok isim Twitter üzerinden taziye mesajını paylaştı.
Arınç: Başörtüsünü tartışanların hepsi kaybetti
olduğunu belirten Arınç, şunları kaydetti: “Sadece temeli atıldığından bugüne kadar olan süre değil, aslında Marmaray projesi 100 yılı aşkın Abdülmecit'in de Abdülhamit'in de üzerinde çalıştığı, Boğaz'ın iki kenarını Boğaz'ın altından birbirine bağlayan bir tünelin inşasıdır.
Asrın projesi Marmaray dualarla açıldı
Abdülhamit’in 1891 yılında deri zemin üzerine işlediği ilk Marmaray projesinin yer aldığı tabloyu hediye etti.
Başbakan Erdoğan: Marmaray, insanlığın projesidir
Hayallerini kuran, bu hayali kağıtlara planlara döken Abdülmecit ve Abdülhamit’e de Allahtan rahmet niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu. Asrın projesinin Cumhuriyet’in 90.
Marmaray Çin medyasında: 150 yıllık rüya gerçek oldu
Ankara yönetiminin Osmanlı Sultanı Abdülhamit’in 150 yıllık projesini hayata geçirmeyi başardığını vurgulanan haberde, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına da yer verildi. Hong Kong merkezli Feng Huang televizyonu da Marmaray’ın görüntülerine yer verdi.
'Nefret Söylemi ve Kutsala Saygı' çalıştayında sonuç bildirgesi açıklandı
Katılımcılardan bazıları şöyle; Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Cihan Haber Ajansı Genel Yayın Müdürü Abdülhamit Bilici, Prof. Dr. Ayhan Aktar, gazeteci-yazar Ümit Fırat, Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, Türkiye Gazetesi yazarı Halime Gürbüz, Sky Türk 360 Haber Müdürü Temel Akgün
Kutsala saygı ve nefret söylemi, Heybeliada'da masaya yatırılıyor
Çalıştaya; gazeteciler Yavuz Baydar, Yasemin İnceoğlu, Orhan Kemal Cengiz, Abdülhamit Bilici, Cemal Uşak, Ali Bulaç, Ali Ünal ve Oral Çalışlar'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katılıyor.
Trafik kazasıyla başlayan tartışma kanlı bitti
İSTANBUL - Bayrampaşa’da emniyet şeridinde yaşanan kaza sonrası çıkan kavga, cinayetle bitti. Emniyet şeridine park edip aracı içerisinde bekleyen Abdülhamit Erdoğan’ı (23) tabancayla öldürdüğü öne sürülen Murat G.
Cizreliler: Rüyada sizin geleceğinizi bize müjdelediler
Abdülhamit zamanında Diyarbakır’da Kürtçe sözlük yazdığı için Diyarbakır’dan Selanik’e sürgüne gönderilmiş birisi. İlk Kürtçe sözlük yazan birisidir ve Kürtçe faaliyetlerine başladığı için özellikle İngilizlerin tezgahıyla, kışkırtmalarıyla Kürtçülük faaliyetlerinden dolayı Abdülhamit
Abdülhamit’in yaptırdığı saat kulesi kuşlara yuva taksilere durak oldu (Özel)
İSTANBUL - Lübnan'ın ikinci büyük şehri Trablus'taki El Tel Meydanı'a Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan tarihi Osmanlı eseri saat kulesi yıkılmaya yüz tutmuş. Altı taksi durağı olarak kullanılan tarihi eserin üst kısımı da kuş leşleri ve kullanılmayan atık malzemelerle dolu.
Osmanlı'da bayramlarda memurlara birer maaş ikramiye dağıtılırmış
Bayram tebrik merasimleri 19’uncu yüzyılın ortalarına kadar Topkapı Sarayı’nda, 1867 yılından itibaren (Sultan Abdülhamit döneminde Yıldız sarayında yapılan iki bayram töreni hariç) Dolmabahçe Sarayı'nın orta kısmındaki Büyük Muayede Salonu’nda yapılırdı.
Türk dizileri BM’nin de dikkatini çekti
/>“Ortadoğu'da Barış - Uluslararası Medya Semineri” kapsamında Türkiye’ye gelen BM İletişim Şefi Peter Launsky-Tieffenthal, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici’nin de aralarında bulunduğu bazı gazeteci ve yazarlarla sohbet toplantısı yaptı.
Adana Demirspor: 2 - Şanlıurfaspor: 2
80 Emmanuel 5), Onur 6, Engin 7, Onur Akbay 7, İsmail 6, Abdülhamit 6, Sankoh 6 (Dk. 65 Murat 5)Sarı Kart: Dk. 25 Birol, Dk. 43 Burak, Dk.57 Efe, Dk.
Prof. Dr. Hülagü: Abdülhamit, donanmayı bilinçli olarak çürümeye terk etmiştir
Metin Hülagü, Türk denizcilik tarihi için önemli bir dönemi ifade eden II.Abdülhamit dönemine ilişkin de açıklamalar yaptı. Eski bir tartışma olan Abdülhamit döneminde donanmanın ihmal edildiği ve Haliç'te çürümeye terk edildiği iddialarına ilişkin tespitlerde bulunan Hülagü, bilginin doğru fakat
Akdoğan: Türkiye, karşılık beklemeden yardım elini uzatıyor
Sultan Abdülhamit’in Yahudilere tavrını nasıl unutabiliriz ki. İngilizlerin Hicaz'da yaptığı anlaşmayı da reddetmiş. Bu önemli meseleleri gençlerin bilmesi gerekiyor.
Fransız asıllı Filipinli şarkıcı: Araştırarak Kur'an'ın hakikatine teslim oldum
Abdülhamit oraya çok değerli insanlar göndermiş. Ecdadımızın da oraya çok büyük yatırımları olmuş. Üzerimizde büyük bir sorumluluk hissettik ve orada kaldık.
Hızlı trenle kaymaklı ekmek kadayıfı 1,5 saatlik mesafede
33 yıl Abdülhamit’in tahtta kaldığı sürede 12 hükümet gidiyor, 21 bakan gelip gidiyor hızlı trende değişen bir şey olmuyor. 2003’e geldiğimizde yollar bitmiş, trenler yolda kalıyor.
Ankara şehir tarihçisi Erdoğan: Polatlı, Anadolu’nun gümrük kapısıydı
Abdülhamit Han zamanında 1908 yılında kurulduğunu dile getirdi. Erdoğan, “İstanbul’da Başbakanlık'tan, zamanında yazılan yazı şu şekilde; ‘Kasaba dahi olmayan yerin ne suretle belediye olduğunu açıklayın’ diyor.
Sultan Abdülhamid'in 110 yıl önce çektirdiği fotoğraflar kitap haline getirildi
Abdülhamit'in Osmanlı'nın tüm stratejik şehirlerini kayıt altına aldırmak amacıyla hazırlattığı Yıldız Albümü içinde Manisa'ya geniş yer verildiğine dikkati çekti. Karakaya, Manisa'nın tarihi zenginliğinin tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasını ecdada karşı bir görev olarak kabul ettiklerini, bu albüm içindeki Manisa fotoğraflarına
Bursa’nın ilk filmine büyük ilgi
ABDÜLHAMİT DÖNEMİNDE ÇEKİLDİĞİ TAHMİN EDİLİYORYapılan ilk incelemelerde 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı Padişahı II.
TTK Başkanı Hülagü: Kendi tarihimizi batı kaynaklarından tanıyoruz
Abdülhamit, İngiltere’nin istediği politikayı uygulamadığı için kızıl sultan, deli, katil, barbar olarak nitelenmiştir. Bunların hepsi de batıya ait sıfatlar.
Sivaslı emekli vatandaş soy kütüğünü araştırınca saraylı dedesine ulaştı
SİVAS - Sivaslı Ahmet Kuruçay isimli vatandaş, ailesine ait soy kütüğünü çıkardığında dedelerinden Süleyman Kuruçay’ın, Sultan Abdülhamit Han’ın bahçıvanı olduğunu tespit etti. Soy kütüğü bilgilerini toparlayarak kitap bastıran Kuruçay, Sultan Abdülhamit’in dedesine ‘yiğidim’ diye hitap ettiğinide aktardı.
Çin, Ramazan Bayramı'na merhaba dedi
1988 tarihinde koruma altına alınan ve Abdülhamit’in yaptırdığı Hamidiye Üniversitesi’ni de içinde barındıran Niujie Camisi, yerli ve yabancı turistler tarafından da ziyaret ediliyor.56 farklı etnik azınlığın bulunduğu Çin'de 10 grup İslam dinine mensup.
AK Partili İdris Bal: Çözüm süreci konusunda kaygılıyım
Abdülhamit’e bir vatandaş suikast düzenliyor. 2. Abdülhamit camiden birkaç dakika geç çıkıyor ve bu suikast gerçekleşmiyor. Ve bu insan pişman oluyor.
Prof. Dr. Tekalan: Küreselleşen insanların yetiştirilmesi üniversitelerin görevi
Şerif Ali Tekalan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen iftara Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, çeşitli üniversitelerin rektörleri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.
SP'liler Mısır'daki darbeyi Abdülhamit'in türbesi önünde protesto etti
Abdülhamit'in türbesine doğru yürüyüşe geçti. Grup, 'Diren Mursi ümmet seninle', 'Müslüman kardeşler omuz omuza' ve 'Müslüman uyuma kardeşine sahip çık' şeklinde sloganlar atarak türbe önüne geldi. Burada grup adına basın açıklamasında bulunan İl Başkanı Selman Esmerer, Mursi'ye destek, zalimleri protesto etmek için toplandıklarını söyledi.
Dobruca’nın hoşgörü sembolü Kral Camii’nin 100’üncü yıldönümü kutlandı
Ayrıca caminin zemininde, Sultan Abdülhamit tarafından gönderilen 144 metrekare büyüklüğünde 203 yıllık tarihi bir halı da yer alıyor. 483 kg ağırlığındaki halı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.
Perinçek: Bu hükümeti yıkacağız, bunu herkes bilsin
Abdülhamit’in Topçu Kışlası'nda devrildiği, tahttan indirildiği bir tarihtir, işte bu somut bir tarihtir.” dedi.Perinçek, "Yok efendim Ecevit'i hastaneye götürmüşler, Ecevit'i hastaneden getirmişler, hastanede de şunları yapmışlar gibi sözlerle suçlamalar yapıldı
Padişahlarının isim ve resimlerinin şarap şişesinde yeralmasına Osmanlı tepkisi
BURSA - II. Abdülhamit'in torunu Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Bursa'da bir şarap firmasının Osmanlı padişahlarının isim ve resimlerini şişelerde kullanmasına tepki gösterdi. Dedelerinin karalanmaya çalışıldığını söyleyen Osmanoğlu, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını dile getirerek,"80 senedir tarihimiz yanlış anlatılıyor, bu yetmiyor, dizilerde
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Abdülhamithan'ın torunu Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu; Zararlı Alışkanlıklardan Koruma Derneği (İHSANDER'in) konuğu olarak Bursa Ördekli Kültür Merkezi'ndeki topluluğa hitap edecek. (20.30 - Bursa)
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
Abdülhamithan'ın torunu Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu; Zararlı Alışkanlıklardan Koruma Derneği (İHSANDER'in) konuğu olarak Bursa Ördekli Kültür Merkezinde sevenleriyle bir araya gelecek. (20.30)Eskişehir Özel Samanyolu Eğitim Kurumları tarafından yaptırılacak olan kız yurdunun temeli düzenlenen törenle atılacak.
Necip Fazıl, Bağcılar’da panelle anıldı
Yılmaz, Kısakürek’in ayrıca Künye ve Siyah Pelerinli Adam, Reis ve Para adlı oyunlarını yazdığını da belirterek, Abdülhamit Han ile ilgili oyununun da büyük ilgi gördüğünü ekledi.Başbakan RecepTayyip Erdoğan ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik de panele kutlama telgrafı gönderdi.
Adnan Menderes darbenin yıldönümünde asıldı
Abdülhamit'in eşi Şefika Hanımı ünlü oyuncu Fatma Belgin, Cemal Gürsel'i Selçuk Uluergüven, Fatin Rüştü Zorlu'yu Tuncay Aksakal, Hasan Polatkan’ı Cengiz Çakır, Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes'i Gülşah Bağcı, Adnan Menderes'in
Karabük Üniversitesi'nden II. Abdülhamid Han’a onursal doktora unvanı
Abdülhamit Han'a demir yollarına katkılarından dolayı Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü'nün teklifi ile üniversite senatosunca verilen 'onursal doktora unvanı'nı hanedanın Türkiye’de yaşayan en yaşlı üyesi olan Harun Osmanoğlu
Milletvekili Candan, iş adamlarıyla şehrin sorunlarını konuştu
Programın ardından ZONİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülay tarafından toplantının anısına, Osmanlı Sultanı Abdülhamit Han tarafından çizdirilen 1890 yılına ait Zonguldak Maden Havzası haritalarından biri takdim edildi.
CHP’li Hamzaçebi: AKP'nin aklındaki Erdoğan'a mahsus bir başkanlık sistemi
Abdülhamit dahi çok daha özgürlükçüydü. Bu teklif, insanımızın yaşam alanına müdahale eden, toplumu dönüştürmeyi amaçlayan bir hedefi içinde barındırmaktadır." TERÖRİSTLERE MİLLETVEKİLİ OLMA YOLU
Babı-Ali Baskını'yla 300'e yakın yazar Sinop'a sürülmüş
Alkan, 23 Temmuz 1908 tarihinin Abdülhamit dönemi sonrası döneme denk gelmesi dolayısıyla hürriyetin ilanı olarak kabul edildiğini ifade etti. Alkan, 1913 Bab-ı Ali Baskınının ardından bir çok yazar ve aydınının Sinop’a sürgün edildiğini dile getirdi.
Türkiye’nin dış politikasında yaşanan gelişmeler Zirve’de masaya yatırıldı
Gökhan Bacık’ın moderatörlüğünü yaptığı panele Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Ertuğrul, Kuzey Irak Duhok Üniversitesi’nden Bayer Dosky ve Zirve Üniversitesi’nden Yrd.
Beyazıt Kalesinin anahtarları Rusya’da ortaya çıktı
Abdülhamit ve Rus çarı II. Alexander döneminde 1877-78 yılları arasında gerçekleşen savaş, Hicri takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilinir. (CİHAN)
Abdülhamit’in eseri Şişli saat kulesi yenilendi
İSTANBUL - II. Abdülhamit'ten günümüze kalan ender eserlerden olan Şişli saat kulesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenilendi. İstanbul İl Özel İdaresi, Osmanlı sultanı II.
Davutoğlu: Türkiye Cumhuriyeti'ni cihan devleti haline getirmek boynumuzun borcu
Torunu Yavuz Sultan Selim Han, büyük torunu Kanuni Sultan Süleyman Han, Sultan Abdülhamit Han ve bugüne kadar bize bu emaneti devreden nice kartallar yetişti bu topraklarda. Bu topraklar, bu kartalları hep yetiştirecek.
120 yıllık Afyon Lisesi'ne II. Abdülhamit Han köşesi
AFYONKARAHİSAR - Türkiye'de birçok ünlü siyaset ve iş adamınını yetiştiği meşhur Afyon Lisesi'nin giriş kısmında '2. Abdülhamit Han Köşesi' hazırlandı.
DÜZELTME - Avukat Bekir Berk'in hayatı tiyatro sahnesinde
Oyunun gösterimine; Bediüzzaman'ın talebelerinden Mehmet Fırıncı, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Yedirenk Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tokul, Damla Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Can ve çok sayıda davetli katıldı.
Avukat Bekir Berk'in hayatı tiyatro sahnesinde
Oyunun gösterimine; Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Yedirenk Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tokul, Damla Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Can ve çok sayıda davetli katıldı.