abdülhamit han

Ankara şehir tarihçisi Erdoğan: Polatlı, Anadolu’nun gümrük kapısıydı
Abdülhamit Han zamanında 1908 yılında kurulduğunu dile getirdi. Erdoğan, “İstanbul’da Başbakanlık'tan, zamanında yazılan yazı şu şekilde; ‘Kasaba dahi olmayan yerin ne suretle belediye olduğunu açıklayın’ diyor.
Sivaslı emekli vatandaş soy kütüğünü araştırınca saraylı dedesine ulaştı
SİVAS - Sivaslı Ahmet Kuruçay isimli vatandaş, ailesine ait soy kütüğünü çıkardığında dedelerinden Süleyman Kuruçay’ın, Sultan Abdülhamit Han’ın bahçıvanı olduğunu tespit etti. Soy kütüğü bilgilerini toparlayarak kitap bastıran Kuruçay, Sultan Abdülhamit’in dedesine ‘yiğidim’ diye hitap ettiğinide aktardı.
SP'liler Mısır'daki darbeyi Abdülhamit'in türbesi önünde protesto etti
Esmerer, "Burada toplanmamızın amaçlarından bir tanesi Osmanlı son halifelerinden Sultan Abdülhamit Han önünde onun torunları olarak, zalimleri protesto etmek Mursi'ye, İhvan'a destek vermek için buradayız.
Necip Fazıl, Bağcılar’da panelle anıldı
Yılmaz, Kısakürek’in ayrıca Künye ve Siyah Pelerinli Adam, Reis ve Para adlı oyunlarını yazdığını da belirterek, Abdülhamit Han ile ilgili oyununun da büyük ilgi gördüğünü ekledi.Başbakan RecepTayyip Erdoğan ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik de panele kutlama telgrafı gönderdi.
Karabük Üniversitesi'nden II. Abdülhamid Han’a onursal doktora unvanı
Abdülhamit Han'a demir yollarına katkılarından dolayı Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü'nün teklifi ile üniversite senatosunca verilen 'onursal doktora unvanı'nı hanedanın Türkiye’de yaşayan en yaşlı üyesi olan Harun Osmanoğlu
Milletvekili Candan, iş adamlarıyla şehrin sorunlarını konuştu
Programın ardından ZONİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülay tarafından toplantının anısına, Osmanlı Sultanı Abdülhamit Han tarafından çizdirilen 1890 yılına ait Zonguldak Maden Havzası haritalarından biri takdim edildi.
Davutoğlu: Türkiye Cumhuriyeti'ni cihan devleti haline getirmek boynumuzun borcu
Torunu Yavuz Sultan Selim Han, büyük torunu Kanuni Sultan Süleyman Han, Sultan Abdülhamit Han ve bugüne kadar bize bu emaneti devreden nice kartallar yetişti bu topraklarda. Bu topraklar, bu kartalları hep yetiştirecek.
120 yıllık Afyon Lisesi'ne II. Abdülhamit Han köşesi
AFYONKARAHİSAR - Türkiye'de birçok ünlü siyaset ve iş adamınını yetiştiği meşhur Afyon Lisesi'nin giriş kısmında '2. Abdülhamit Han Köşesi' hazırlandı.
Bitlis'de 34 yıl önce bulunan petrol, topraktan sızıp derelere karışıyor
Bölge Sultan Abdülhamit Han'ın hazırlattığı petrol haritasında da yer alıyor.Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Yanıkçakır, Yazıcık, Yuvalıdam ve Taşyol köyü sakinleri yıllardır oluşan sızıntılarla dereye akıp giden petrolün değerlendirilmesini
Bakan Şahin: Abdülhamit Han’ın emanetleri bizim için çok önemli
İSTANBUL - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Abdülhamit Han’ın emaneti olan Darülaceze sakinlerinin, kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Bakan Şahin, “Bu emanet çok büyük emanet.
'Sultan II. Abdülhamit Han' isimli tiyatro, Adıyaman'da sahnelendi
ADIYAMAN - Adıyaman Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen 'Sultan II. Abdülhamit Han' isimli tiyatro oyununu Adıyaman Üniversitesi’nde sahnelendi.
Sultan II. Abdülhamit Han mezarı başında anıldı (Özel)
İSTANBUL - Saadet Partisi (SP) üyeleri, Sultan II. Abdülhamit Han’ı ölümünün 95. yıl dönümünde mezarı başında andı.
TEMATİK ÖZEL - Coen kardeşler duymasın, burada ihtiyarlara yer var!
Osmanlı Sultanı Abdülhamit Han’ın yaptırdığı Darülaceze, yaşlı ve kimsesizlere Bab-ı Şefkat (şefkat kapısı)olmaya yüz yılı aşkın süredir devam ediyor.
BİSİAD’dan Bitlis’i tanıtma atağı
1898 yıllında 123 yaşında vefat eden ve türbesi ikinci Abdülhamit Han tarafından bir İtalyan mimar gönderilerek yaptırılan, Muhammet Küfrevi Hazretleri'nin kabri ziyaret edildi. Daha sonra Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin birinci dünya harbinde 1916 yıllında Ruslara esir düştüğü tarihi köprü gezildi.
Dicle Üniversitesi, Ali Emiri'yi edebiyat dünyasına yeniden hatırlattı
Abdülhamit Han’ın hicri yeni yılını kutlamak için kasideye ebcet hesabı hicri 1304’ü düşürmüş. Bir mısra Hicri, bir mısra Rumi olarak düşürdüğü eseri edebiyat tarihi açısından çok önemli.
Son Osmanlı’dan dizi ve filmlere sitem
Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han’ın torununun torunu olan Osmanlı Veliahtı Kayıhan Osmanoğlu da sempozyuma katıldı. Bir değerlendirme yapan Kayıhan Osmanoğlu, günümüzde reytinglerde üst sıralarda bulunan, Osmanlı'yı anlatan, ancak aslıyla hiç alakası olmayan dizi ve filmlere tanık olduğunu
Öğrenciler, camilerde internet istedi
Caminin, en son Sultan İkinci Abdülhamit Han tarafından 14 bin Osmanlı akçesiyle 1905 yılında aslına uygun olarak bugünkü şeklinde yaptırıldığını belirten Killi, cami girişindeki kapının Abdülhamit Han tarafından yapılarak gönderildiğini dile getirdi.
Enerji Bakanı: Abdülhamit Han’ın petrol çalışması ile bizimkiler örtüşüyor
ANKARA - II. Abdülhamit Han tarafından bundan 100 sene önce hazırlanan Türkiye'nin petrol haritasını değerlendiren Bakan Yıldız, haritada yapılan incelemede, bugün bilinen sahaların birçoğunun örtüştüğünü belirtti.
Şile Yağlı Güreşleri'nin Başpehlivanı Kara Oldu
Güreşleri izlemeye gelen sürpriz isim ise Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Abdülhamit Kayıosmanoğlu oldu. Yapılan mücadelelerin sonunda başpehlivanlık güreşini finalde Mehmet Yeşil Yeşil'i yenen Recep Kara kazandı.
Tütsü yakıp, dolaşarak bayramı kutluyorlar (2)
Bu cami aynı zamanda Sultan Abdülhamit Han tarafından yaptırılan Hamidiye Üniversitesi’nin ana binasını da külliyesinde barındırıyor. (CİHAN)
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Bakan Günay, daha sonra Kahramanmaraş'a geçerek yeni müze binasının açılışını yapacak, Abdülhamit Han Camii'nde incelemelerde bulunacak. (09.30-10.30-13.30-14.
Bakan Fatma Şahin, Darülaceze sakinleri ile geleneksel iftar yemeğinde buluştu
Yüzlerce yıl önce dünyada savaşların olduğu kimsesizlerin çoğaldığı bir zaman Sultan II Abdülhamit Han tarafından verilen talimatla Darülaceze’nin kurulduğuna dikkat çeken Şahin, “Abdülhamit Han’ı anlamak için burayı gelip görmek bu mekanın inceliğini iyi analiz etmek
Abdulhamit'in hayatını anlatan 'Eskitilmiş Kılıç' oyunu ilgi gördü
Oyunda Abdülhamit Han döneminde cereyan eden birçok konuya değiniliyor. Suriye ve Hicaz bölgelerine su götürecek kanalları kapattırması, Jön Türklerle olan diyalogu, Filistin ve toprak meselesi, Selanik sürgünü ve şahsi servetini vermek
Osmanoğlu: Fetih 1453 ve Muhtreşem Yüzyıl doğruları yansıtmıyor
Abdülhamit Han'ın, imparatorluğun son zamanlarındaki gayretlerini anlatan Eskitilmiş Kılıç adlı tiyatro oyununa halk yoğun ilgi gösterdi. Mustafa Akif Ekşi tarafından kaleme alınan ve Seyit Demir'in yönettiği tiyatro oyunu, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde sahnelendi.
Alman turistler, Mevlevi dergahına hayran kaldı
Killi, "Cami Abdülhamit Han Hazretleri'nin özel ilgisine mazhar olmuştur. Caminin giriş kapısını kendi elleri ile yaparak Afyonkarahisar'a göndermiş. Caminin tamiri için büyük ödenek göndererek (on dört bin altın harcanarak) büyük bir onarım daha geçirmiştir.
AK Parti Milletvekili Demir: 2. Abdülhamit, kudretli ve bilge bir padişahtı
Demir, “Abdülhamit Han’ı anlamak için üstad Necip Fazıl’ın da dediği gibi; O’nun hakkında söylenen her olumsuz iddiayı tersine çevirdiğimizde doğruyu bulacağız. Yani bir tür turnusol kağıdıdır Abdülhamit.
II. Abdülhamit Han anılıyor
İSTANBUL - Sultan II. Abdülhamit Han doğumunun 170’inci yıl dönümünde anılıyor. Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen programda, Doç.
İzmir Saat Kulesi'nin çanı 39 yıl sonra çalmaya başladı
Abdülhamit Han'ın tahta çıkışının 25. yıldönümü dolayısıyla 1901 yılında Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Raymond Charles Pere'ye yaptırılan ve zaman içinde İzmir'in simgesi haline gelen Konak Meydanı'ndaki saat kulesinin
İzmir Saat Kulesi 39 yıl sonra 'çan'landı
İZMİR - İzmir Saat Kulesi'nin 1974'teki depremde gördüğü hasar sebebiyle bozulan çanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onarıldı. Sultan 2. Abdülhamit Han'ın tahta çıkışının 25.
Prof. Çelik: Trabzon-Erzincan YHT Demiryolu Projesi son derecede yanlış
Abdülhamit Han, ikincisi ise diğer yarısını inşa ettiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ten sonra demiryolu yapılmış değildir.
Denizli ile ilgili Osmanlı belgeleri sergilendi
Abdülhamit Han’a Fransız ajanları ‘Kızıl Sultan’ diyorlar diye biz de aynısını söylemişiz. 400 yılı aşkın yönettiğimiz yerlerde bugün milletler kendini yaşıyor dilini konuşuyor.
Denizli’nin Osmanlı dönemine ait bütün belgeleri toplandı
Bunların içinde Abdülhamit han tarafından bölgemizde petrol araması yapılması için gönderilen tamimler var. Zamanında depremler olmuş, 80 bin insanın barınması için evler yapılmış onlarla ilgili yazışmalar var.
Adülhamit Han, Çanakkale'nin geçilemeyeceğini önceden haber vermiş
ÇANAKKALE - Son Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han'ın, Çanakkale Savaşları'nda top ve tüfek bakımından çok üstün düşman askerlerinin Çanakkale'yi geçemeyeceklerini, donanma saldırısından 13 gün önce, Peygamberimizin (sav) kişiliğini
Hafsa Sultan Türbesi, eski fotoğrafından yeniden inşa edilecek
Şerriye siciline, Abdülhamit Han’ın fotoğraf arşivine baktık, İstanbul Üniversitesi’ne gittik. Aradığımızı, Almanya’nın İstanbul Konsolosluğu’nun 5.
Esnaflardan Japon Büyükelçiliği'ne taziye mesajı
Abdülhamit Han ve Japon hükümdarı Mutsuhito ile daha da güçlenmiştir. 1999 Marmara Depremi'nde de ilk yardımımıza koşanlardan biri de Japon dostlarımız olmuştu. Dostluk zor günlerde belli olur.
“Muhteşem Yüzyıl” dizisi sinemada protesto edildi
İSTANBUL - Büyük Birlik Partisi (BBP) İstanbul İl Teşkilatı’ndan bir grup, Abdülhamit Han’ı anlatan “Sultanın Sırrı” filmini izlemek için gittikleri sinema önünde, Kanuni Sultan Süleyman döneminin anlatıldığı “Muhteşem Yüzyıl”
'Yazar memurlar' ödüllerini aldı
parçalanmasını önlemek için yaptığı çalışmaların yanı sıra İslam Birliği'ni kurmak için uyguladığı politikalardan da örnekler veren Armağan, dünyanın birçok yerinde Abdülhamit Han'ın yaptığı yardımlardan söz etti.
Londra'da İslam dünyasına ait 115 nadide eser 7 milyon sterline satıldı
Abdülhamit Han'ın tuğrasını simgeleyen altın ve elmas karışımı broş 10 bin 625 sterline, 1664 yılına ait Osmanlı hat yazısı 26 bin 250 sterline alıcı buldu. İslam dünyasına ait toplam 115 eser 7 milyon 51 bin 800 sterline satıldı.
Arınç'tan Kılıçdaroğlu'na 'kahverengi' eleştirisi
Merhum Abdülhamit Han için söylenen aslında çok yanlış olan bir şey vardır. Aklıma o geliyor. Abdülhamit Han döneminde ülke bölünmeye, parçalanmaya başlanırken istihbarata da çok önem verilirdi.
Burhanettin Çoban, 2. Abdülhamit'in koleksiyonundaki maden suyu fotoğraflarını Kızılay'a hediye etti
Abdülhamit Han'a ait fotoğraf koleksiyonlarından Karahisar Maden Suyu'a ait olanları Türk Kızılayı'na hediye etti. Bu çalışmadaki amaçlarının kent kültürünün oluşturulması olduğunu dile getiren Çoban, "Yaşadığı şehrin geçmişini tarihini bilen insanlar kültürüne, değerlerine,
Osmanlı ordusuna at yetiştiren tarihi binalar sahipsizlikten çürüyor
Osmanlı ordusuna at yetiştirilen ve padişah Abdülhamit Han'a bile at gönderilen tarihi haralar, her geçen yok oluyor. Sahipsizlik nedeniyle tek katlı tarihi binaların bazı duvarları yıkılırken çatılardaki kiremitler de kırılmış durumda.
Avanos'taki protesto mitinginde İsrail bayrağı yakıldı
Filistin, bize 'Kanla alınan bu topraklar parayla satılamaz' diyen cennet mekan Abdülhamit Han'ın hatırasıdır. Mescid-i Aksa Allah Resulü'nün miraca çıktığı, yıllarca Müslümanlara kıblegah olmuş, 'Üçüncü harem düşmanının elindeyken bana uyumak yaraşır mı?
Kırşehir'de İsrail saldırısı protesto edildi
Abdülhamit Han'ın Yahudilerin bu bölgeye yerleşmesine ısrarla karşı çıkmasına rağmen, Yahudileri bu bölgeye yerleştirip müslümanların başına bela eden zihniyet bugün Büyük Ortadoğu Projesi adı altında tekrar iş başındadır.
Osmanlı İmparatorluğu'nu anlatan yeni bir belgesel hazırlanıyor
Sultan Abdülhamit Han'ın 3. nesil torunlarından Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nu anlatan, yanlış bilinen bazı tarihi gerçekleri Türk halkına daha anlaşılabilir ve doğru sunmak için 'Osmanlı'nın ihtişamı'
Yüz yıl önce sulama amaçlı yapılan köprü, bugün turistleri cezbediyor
Taş Köprü'nün Osmanlı'nın ilk sulama projesi olduğunu hatırlatan Cumali Atilla, "Abdülhamit Han döneminde yapılan köprü bugün de Konya Ovası'nın sulamasında kullanılıyor. Yaklaşık 70 bin metrekare alanı suluyor.
'Abdülhamit tahttan indirilmeseydi Birinci Dünya Savaşı çıkmazdı'
o dönemki dünya konjonktürü ve Osmanlı'nın içinde bulunduğu döneme ilişkin bilgiler veren konuşmacıların ardından aynı türbe içinde mezarları bulunan Abdülhamit Han, Sultan Abdülaziz, Sultan II. Mahmut ve yakınlarının ruhları için Kuran'ı Kerim okundu.
Tarihçi Mustafa Armağan, Niğde'de konferans verecek
00'da İl Kültür Merkezi'nde 'Bilinmeyen Yönleriyle Sultan Abdülhamit Han' konulu konferans verecek. Çeşitli dergilerde editörlük, yöneticilik ve yayın yönetmenliği görevlerinde bulunan Armağan, şehircilik alanında çalışmalar yaptı ve çeşitli eserler ortaya koydu.
Suriye'deki Osmanlı eserleri göz kamaştırıyor (Özel)
Abdülhamit Han İstanbul'a hangi medreseyi yaptırmışsa Halep'e de aynısını yaptırmış. Askeri Rüştiye Mektebi, Anadolu'da dahi yokken Halep'e yapılmış.
Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye ilk tren geçiş iznini Bakan Yıldırım verdi
Açılışı yapılan demiryolunun 1900'lü yılların başında Sultan Abdülhamit Han tarafından yapıldığını hatırlatan Yıldırım, her iki kesimin de Sultan Abdülhamit'in iki ülke halkına yadigarı olduğuna vurgu yaptı.
Abdülhamit'in altınları, ABD'den fidan olarak geri döndü
Abdülhamit Han, 300 altın yardımda bulunmuş. Şu an biz bunun belgelerini bulduk. Başbakanlıktan temin edilen belgeler kitap haline getirildi.