afetlere

TZOB: Kuraklığın önlemi sulama yatırımları
toprak kalitesinde, eko sistemde bozulmaya, hastalık ve zararlılarda artışa yol açtığını bildiren Bayraktar, iklimdeki dengesizliğin sel, fırtına gibi tabii afetlere de neden olduğunu kaydetti. Bayraktar, küresel ısınma tehdidi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de sulama yatırımlarının öneminin arttığına dikkati çekti.
TZOB: Yağışlar geçen yıla göre yüzde 41 azaldı, kuraklık tehlikesi kapıda
döneminde yağışlar, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 41,2 azaldı” diyen Bayraktar, çiftçilerin emek vererek yetiştirdikleri ürünlerin her yıl çeşitli afetlere maruz kaldığını ve kayıplar yaşadığını belirtti.
İzmir'de ürününü sigortalatan çiftçilere 12 milyon lira ödendi
İZMİR - İzmir’de ürününü ve hayvanını doğal afetlere karşı sigortalatan çiftçinin gözü arkada kalmadı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2013 yılı içinde doğal afet sonucu zarara uğrayanlara ödemeleri yaptı.
AFAD, 15 bölgede 27 lojistik depo kuruyor
ANKARA - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) topraklarının yüzde 95’i deprem kuşağında yer alan ve farklı türde afetlere maruz kalabilen Türkiye’de, yaşanılan her felaket sonrası yaraların hızla
Vali Doğan: Türkiye doğal afetlere müdahale tecrübesi ile dünyaya örnek oluyor
VAN - Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye'nin deprem tecrübesi ile doğal afetlere müdahalede dünyaya örnek olduğunu söyledi.Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin 2'inci yılı dolayısıyla kentte çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
New York'un geleceği Türk mimarlarına emanet
NEW YORK - Ünlü Türk mimar kardeşler Sunay Erdem ve Günay Erdem New York'un muhtemel doğal afetlere karşı geliştirdiği kentsel dönüşüm projesi ödülüne layık görüldü.Birçok uluslararası ödüle sahip olan Erdem Mimarlar, Long Island merkezli bir kuruluş tarafından düzenlenen yarışmada New York'un muhtemel doğal felaketlere karşı
Bakandan randevu alamayan CHP’li vekil dosyayı özel kaleme bıraktı
duyurabilmek için 15 bin imza topladığını aktaran İlhan Demiröz, üreticinin soluk alabilmek için sofralık zeytinde kilo başına 50 kuruş destek istediğini ve afetlere karşı (döllenme zamanı aşırı yağış, meyve döneminde kuraklık, dolu, kışın aşırı soğuk gibi) sigortalardan yaralanma yollarının açılmasını talep ettiğini ifade etti
İstanbul'un 28 okulu daha yeniden yapıldı
1999 depremlerinin ardından 2006 yılında hayata geçirilen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, muhtemel afetlere karşı İstanbul'da başta okullar ve hastaneler olmak üzere kamu binalarını yenilemeye devam ediyor.
Bayraktar: Kentsel Dönüşüm kapsamında 170 bin birim bağımsız konut yıktık
Göksu, Kentsel Dönüşüm kapsamında Hasip Dinçsoy İlkokulu’nu depreme dayanıklı hale getirdiklerini, pek çok konutu da afetlere dirençli kılmayı planladıklarını sözlerine ekledi.Geri Dönüşüm ve Kentsel Dönüşüm projeleri töreni kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, defter dağıttı, Hasip Dinçsoy İlkokulu’nun açılış
İtfaiyeciler, bu parkta yangına hazırlanacak
KONYA - Konya Büyükşehir Belediyesi, itfaiye personelinin yangın, kaza ve afetlere daha hızlı ve etkili müdahalesini güçlendirmek için İtfaiye Eğitim Parkı’nı açtı. Selçuklu’nun Sancak Mahalle’sindeki İtfaiye Daire Başkanlığı yanında açılan park, 4 parkurdan oluşuyor.
Brezilya'da sel felaketi 22 bin kişiyi evsiz bıraktı
Şu ana kadar deprem ya da hortum gibi afetlere maruz kalmayan ülkenin bazı bölgeleri her yıl sel tehdidi altında kalıyor. (CİHAN)
'Hizmet Relief' yardım elini tüm dünyaya uzatıyor
CEO’su Osman Dülgeroğlu, "Japonya'daki tsunami, Haiti ve Van depremi, ABD'de yaşanan Sandy kasırgası, Oklahoma, Alabama hortumu ve Mississipi seli gibi afetlere anında yardım ulaştırmaya çalıştık.” diye ekledi.
Afetlerle mücadelede kuruluşlar sahaya indi
İSTANBUL - Afetlere karşı yapılan hazırlıkların durumu ve kuruluşların afet sırasında kullanacakları teknik imkanların yeterliliği gibi konularda önemli bir yere sahip olan Afet Yönetimi Uuarı İstanbul’da açıldı.
Erdoğan: Hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz, ranta, yağmaya asla izin vermeyiz
Depreme hazırlıklı olmayı, afetlere karşı mükayakkız olmalı, tedbirleri artırmalıyız. Hükümet olarak, ülke genelinde kentsel dönüşüm projelerini bu amaçla başlattık. Sağlıksız, çürük binaları tek tek tespit ediyor, bunları sahipleriyle anlaşarak yıkıyor, yerlerine depreme dayanıklı binalar inşa ediyoruz.
İtfaiyeciler spor yaparak formda kalıyor
Yangın ve olası afetlere karşı anında müdahale için hazırlık olmak için günlük spor ve eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Halkın karşılaşabileceği olası bir afet karşısında bilgi ve becerisini geliştirmesi amacıyla bir eğitim merkezi kurulduğunu belirten Erzincan Belediyesi İtfaiye Müdürü
Kimse Yok Mu Derneği, 100 bin kişiye depremi anlattı
Kimse Yok Mu Derneği Arama Kurtarma Ekibi ve Şişli Belediyesi işbirliği ile depreme karşı halkın bilinçlendirilmesi ve toplumun afetlere hazır hale getirilmesi amacıyla ‘Depremle Tanışıyorum’ eğitimleri veriliyor.
AFAD, afet bilinci için kamu spotu hazırladı
Spot filmi, "Siz de afet bilinci eğitimlerine katılın afetlere hazırlıksız yakalanmayın. Aileler afete hazır Türkiye afete hazır.” cümlesiyle sona eriyor.
Hazır betonculardan ’1999 öncesi yapılar gözden geçirilsin’ uyarısı
Yeni bir deprem olup olmayacağı kaygıları devam ederken, konutların afetlere dayanıklılık durumu da tartışmaların odağında. Konu ile ilgili Cihan’a açıklamalarda bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Marmara depremi ile pek çok konutun tarumar olduğuna işaret etti.
İsteyen vatandaşlar deprem eğitimine katılabilecek
Programa katılan İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, “Bugünkü proje ile afetlere karşı hazırlıklı olma, yürütülen çalışmalara karşı aktif katılım sağlanması hedeflenmektedir. Kent sakinlerinin aile afet hazırlıklarını tamamlamış olması, alabileceği önlemleri alması, tahliye, doğru müdahale gibi becerileri kazanması, bir işyerinin acil durumunda
Muğla’daki binalarda deprem sigortası oranı yüzde 42
Vali Yardımcısı Kurt, depremler için daha ayrıntılı önlemler alınması gerektiğine dikkat çekerek, "Muğla'da deprem ve doğal afetlere karşı İl Afet Acil Durum Müdürlüğü teşkilatı kuruldu. Bunun hizmet binası, sürekli 24 saat görev yapacak teşkilatı kurulmak üzere, bunlar kurulduktan sonra depremle ilgili önlemleri anında harekete geçirebileceğiz.
Deprem riski yüksek 10 ilde öğrenciler afetleri 'Japon tecrübesiyle' öğrenecek
Afetin zararlarının en aza indirilmesi, afetlere hazırlıklı olunması amacıyla hazırlanan ‘Okul Temelli Afet Eğitimi Projesi’ kapsamında ders müfredatı güncellendi. Japonya’da afet eğitimi alan formatör öğretmenler, ekim ayından itibaren afet riski taşıyan 10 ildeki öğretmen, öğrenci ve velilere eğitim verecek.
Bartın’dan Gürcistan’a çelik minare gönderiyor
Çelik konstrüksiyon minarelerin doğal afetlere karşı mukavemetli olduğunu, özellikle deprem bölgelerine bir çok minare yaptıklarını dile getiren Hüseyin Demirci, “Bir betonarme minare fiyatına üç dört tane çelik minare yapılabilir, betonarme minare imalatı
Kentsel dönüşüm için 20 yıllık binalar yıkılıyor
Mahalle statüsüne geçmeden köy muhtarı ve ihtiyar heyeti tarafından yapımı onaylanan ancak deprem ve doğal afetlere karşı çürük raporu verilen 8 bloktan oluşan binalar yıkılarak, yerine sağlıklı konutlar yapılacak.
Suriyeli mülteciler yarın Malatya'daki konteyner kente yerleştirilecek
bulundurulacağını söyleyen Vali Şahin, "Ülkemizin birinci derecede deprem bölgesi olması ve zaman zaman yaşanan sel ve su baskını, çığ ve heyelan gibi afetlere her zaman hazırlıklı olmak zorundayız. İstemesek de bu tür olaylar yaşanmakta, can ve mal kaybına sebep olmaktadır.
Hazır betonculara 72 bin 802 lira ceza kesildi
Bakan Erdoğan Bayraktar’ın kentsel dönüşümle birlikte afetlere dayanıklı evler inşa etme hedefi doğrultusunda Bakanlık yetkilileri, beton firmalarını da sıkı denetim altına aldı. Türkiye genelinde hazır beton üreten 620 firmayı denetleyen Bakanlık, 5 firmanın mevzuatlara uygun üretim yapmadığını tespit ederek, söz konusu firmalara 72 bin 802 lira
AFAD’ın deprem tatbikatı Yunanları hayran bıraktı
Afetlere müdahalede çok başarılılar. Profesyonel bir ekip. İnsanları bulmada, kurtarmada bütün imkanları operasyonel şekilde kullanabiliyorlar.” dedi. AFAD İl Müdürü Erkan Koparmal ise potansiyellerini görme ve afet yönetim sistemini pekiştirme adına başarılı bir iş çıkardıklarını kaydetti.
ASYA ekibi, Tortum Gölü'nde kurtarma tatbikatı yaptı
ASYA AFETLERE HAZIR Dernek Başkanı Yunus Polat, ülkede yılda ortalama bin kişinin suda boğulma sonucu öldüğünü söyledi. Polat, söz konusu rakamın depremlerde kaybedilen insan sayısına eşit olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde yılda ortalama bin kişi suda boğulma sonucu hayatını kaybediyor.
Filipinler, yeni askeri gemi ve hava araçları alacak
Bununla Filipinler’in sınırlarının güvenliğini sağlanması, doğal afetlere müdahalenin hızlandırılması ve ülkeyi dış tehditlere karşı korumanın geliştirilmesi amaçlanıyor.Filipinler ile Çin arasında yaşanan tartışmalı adalar sorununda iki ülke askeri gemileri karşı karşıya gelmişti.
Vali Aksoy: Afet öncesinde uluslararası işbirliği önemli
Buradan edinecekleri tecrübelerle bundan sonraki doğal afetlere yön verecekler. Yaşanılan olaylar karşısında ortaya konan çalışma yöntemi önemli kazanım sağlayacaktır. İkili iş birliği olası afet noktasında sürdürülmesi için de önemlidir.
Enerji Bakanı: Nükleer santralin 9. ve 10. ünitelerini Türk mühendisler yapacak
Japonya’nın, doğal afetlere karşı sürekli kendini geliştiren bir ülke olduğunun altını çizen Yıldız, şöyle konuştu: “Fukuşima kazası da depremden kaynaklanmadığı, tusunamiden oluştuğu raporlarda geçti.
ASYA gönüllüleri arama-kurtarmaya hazır
Kertil, ASYA Ankara ekibinin afetlere karşı hazır olduklarını da aktardı. Gönüllüleri arasında sağlık personeli, öğretmen, mühendis, tekniker, memur, öğrenci ve diğer meslek grubundan gönüllüler bulunan ASYA ekibi, enkazda çok hassas modern cihazlarla
Dünyada 300 bin çocuk asker, ölüyor veya öldürüyor
yüzyılın ortasından itibaren son yıllara göre tabii afetlere göre on kat artış olmuş, hem çevreyi katlediyoruz hem de doğal afetlere davetiye çıkarıyoruz. Sadece AIDS’ten sadece 2003 yılında 2,9 milyon kişi ölmüş.
Öğrenciler deprem bilincini resim ve kompozisyonlarla anlattı
Esra Canaydın ‘Doğal Afetlere Karşı Yapmamız Gerekenler’ (Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Suluova), 3. Şeyma Uçar ‘Keşke Dememek İçin Tedbir’ (Anadolu öğretmen Lisesi Merkez).
Çiftçilerin yarısı tarım sigortası yaptırmıyor
ANKARA - Doğal afetlere karşı ürünlerini sigortalatan çiftçilerinin oranında düşüş olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin buğday ambarı olarak nitelendirilen Ankara’nın Polatlı ilçesinde 13 bin çiftçiden sadece 5 bin 355’nin tarım sigortası yaptırdığı öğrenildi.
Kimse Yok Mu’nun Mobil Deprem Simülatörü Kayseri’de
alındığını ifade ederek, “ASYA arama-kurtarma ekibi, diğer zamanlarda ise bilgilendirme çalışmaları yaparak halkımızı, deprem başta olmak üzere tabii afetler, afetlere hazırlık ve afet durumunda hayatta kalmanın yolları konusunda bilgilendirmeler yapmaktadırlar.
Bakan Ergün: ABD ve Türkiye’nin iş birliği küresel sorunlara çözüm sunacak
Doğal afetler alanında ise her iki ülkenin de maruz kaldığı deprem, sel, fırtına gibi afetlere karşı geliştirilebilecek projeler ele alınacak. Enerji alanında TÜBİTAK'ın da üzerinde çalıştığı kömür gazlaştırma teknolojisi gibi projeler üzerinde durulacaktır.
Japonya, ASYA’nın Van ekibine 100 bin dolar hibe etti
ANKARA - Japonya devleti, Doğu Anadolu fayı üzerinde yaşanabilecek afetlere karşı Van’da üs kuran Kimse Yok Mu Derneği’nin arama kurtarma ekibi ASYA’ya 100 bin dolar hibe etti. Kimse Yok Mu Derneği’nin 200 yıldır uyuyan Karlıova'dan başlayıp İskenderun'a kadar uzanan Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki afet hazırlık ve uygulama çalışmalarını
AFAD Başkanı: Suriyelilere hizmet vermek için yeni sistem geliştiriyoruz
Afetlere karşı sigortanın artıyor olması lazım. Bunu da arzu ediyor.” şeklinde konuştu.AFAD’ın başlatmış olduğu kampanyadan da bahseden Oktay, şunları söyledi; “AFAD olarak fiilen başlatmış olduğumuz bir kampanya var.
25. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi tamamlandı
erişilebilir, kapsayıcı, duyarlı yerleşmelerin önemi, toplumsal ve kültürel olarak sürdürülebilir yerleşmeler, ekolojik olarak sürdürülebilir, dayanıklı ve doğal afetlere karşı korunmuş yerleşmeler, yaşanabilir ve nitelikli kamusal mekanlar, kentlerde sağlık, güvenlik ve esenlik, kentsel kimlik ve aidiyet, kentli hakkı konuları hakkında
Sivil savunmayı anlatıp, resmettiler altını kazandılar
Vali Yardımcısı İçyer, olası afetlere dikkat çekerek sivil savunmanın önemine işaret ederek, "Nerede ve ne zaman nasıl bir afetle karşılaşacağımızı ya da nasıl mağdur olacağımızı bilemeyiz. Bunun için sivil savunma arama kurtarma birlikleri çok önemli.
Asya Deprem Simülasyon TIR’ına Muğlalı öğrenciler büyük ilgi gösterdi
Ayrıca ekiplerimiz tarafından, olası afetlere ve sel felaketine karşı neler yapılması gerektiği konularında bilgi veriliyor." dedi. (CİHAN)
Deprem tiyatrosu ücretsiz sahnelendi
Oyun çocukları afetlere hazırlık konusunda da bilgilendiriyor. Yaklaşık 60 dakika süren oyunda çök- kapan – tutun gibi deprem anındaki doğru davranış modelleri gösterildi. Ayrıca öğrencilere aileleriyle birlikte hazırlayabilecekleri alet çantası hazırlığı ile evlerinde güvenli bir ortam oluşturabilme becerisi de eğlence eşliğinde öğretildi
Van'ın tecrübeli arama kurtarma ekibi, bu sefer de deprem tatbikatı yaptı
Personelinin, özellikle Van depreminde önemli bir sınav verdiğini aktaran Geyik, son dönemde aldıkları teçhizatla afetlere daha etkin müdahale edebileceklerini söyledi.Konuşmaların ardından, arama kurtarma köpeği Naz, sözde enkaz altında kalan bir vatandaşı tespit ederek, ilk müdahale edilmesini sağladı.
AFAM'ın anketine göre İstanbulluların yüzde 96’sı afetlere hazırlıksız
Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) tarafından yapılan ‘İstanbul Afet Durumu ve Afet Algısı’ anket çalışmasına göre, kentte yaşayanların yüzde 96’sı afetlere hazırlıksız. AFAM tarafından yürütülen çalışmada görev alanlar 39 ilçede nüfus dağılımına göre 2 bin 650 kişi üzerinde saha çalışması yaptı.
Coşkun Koleji’nde simülatörlü deprem tatbikatı
Asya Grup lideri Cenk Yoleri, ekibin doğal afetlere karşı vatandaşları bilinçlendirdiğini söyledi. Yoleri, “Ülkemiz deprem kuşağında. Asya ekibi olarak afetler öncesinde okullarda öğrencilere yönelik çalışmalar yapıyoruz.
AFAD ile TÜBİTAK afetlere yönelik işbirliği projleri yapacak
ANKARA - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) arasında “Afetlere Yönelik İşbirliği Protokolü’ imzalandı. AFAD TÜBİTAK ile 2013 yılında bilgi sistemleri ve haberleşme alanında projeler yapacak.
AFAD Başkanı Oktay: Ülkemizde 300 bin Suriyeli misafirimiz var
AFAD ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) arasında “Afetlere Yönelik İşbirliği Protokolü’ imzalandı. AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın kurum binasında imzaladığı protokolle TÜBİTAK ile AFAD arasında afetlere yönelik projelerde işbirliği yapılacak.
Asya ekibi, İstanbulluları simülatörle depreme hazırlıyor
Asya Müdürü İsmail Büyükay, ekibin doğal afetlere karşı vatandaşları bilinçlendirdiğini söyledi. Büyükay, “Asya ekibi, afetler öncesinde okullarımızda halkımıza yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Başta deprem simülatörümüzle birlikte sanal bir deprem yaşatacağız.
Küçük Emine’nin öldüğü yol, kaçak çıktı
Melisa Kahardastan da, “Afetlere önlem alınması gerekiyor. Canların kaybedilmesini istemiyorum. Yağmur yağdığında korkuyorum.
Türkiye'nin ilk araştırma gemisi suya indirildi
başta olmak üzere deniz kirliliğinin izlenmesi, boru hatlarını gözlemleme, canlı yaşam alanlarının izlenmesi, tür çeşitliliğinin gözlemlenmesi, kaza ve afetlere destek verilmesi gibi alanlarda hizmet verecek.