alevi

Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
Cami ve Cemevi projesinin asimilasyonla ilgisi olmdaığını vurgulayan Gülen Alevi ve Kürt meseleleriyla alakalı olarak İran’a da eleştiriler yöneltti. Fethullah Gülen Hocaefendi’nim BBC’nin sorularına verdiği cevaplar şöyle:
Alman Türk Toplumu, Müslüman bayramı istedi
/>İçişleri Bakanı ile bir araya gelecek teşkilatlar arasında DİTİB ve İslam Kültür Merkezleri yanında dini bir teşkilat olmayan Almanya Türk Toplumu, Almanya Alevi Cemaati ve önceki bakan Hans-Peter Friedrich döneminde İslam Konferansı’na katılmayı reddeden Müslümanlar Merkez Konseyi (Zentralrat) de bulunuyor.
Avrupa Parlamentosu önünde ayakkabı kutulu protesto
Belçika’daki bazı Alevi derneklerin de destek verdiği gösteride terör örgütü PKK lehine sloganlar atan grup, Abdullah Öcalan posterleri taşıdı. AP’nin önündeki Lüksemburg Meydanı’nda toplanan bir grup taşıdıkları döviz ve pankartlarla Başbakan Erdoğan’ı ve AK Parti hükümetini protesto etti.
Ergun Özbudun: Evet iyileşme var, ama yetmez
Türkiye´den de çok sayıda ismin konuştuğu konferansta, dini azınlıkların yanı sıra Alevi ve Sünnilerin din özgürlüğü konuşuldu. 2. Archon Uluslararası Dini Özgürlük Konferansı'na başlık olarak “Duvarları Yıkmak” seçildi.
"Dünya, İran’a dayatma yoluyla bir şey yaptırılamayacağını gördü"
İRAN’IN TÜRKİYE’DEKİ ALEVİLERE OLAN İLGİSİ "Biz Türkiye’yi güçlü bir devlet ve halkı ile birlik içinde bir ülke olarak görüyoruz. Bizim Türk halkına karşı ilgi ve bağlarımız vardır.
Ehli Beyt sevgisi, Hernelileri Muharrem İftarı’nda buluşturdu
GELSENKİRCHEN - Almanya'nın Herne şehrindeki Alevi Bektaşi Kültür Derneği, kentin bütün cemiyetlerini Muharrem İftarı’nda buluşturdu. Bol bol dua edilen ve Hz.
"Biz Türk çocuğuyuz, bize ‘gavur’ demeyin"
Köln’de inşa edilen DİTİB Merkez Camii’ne uğrayan heyet daha sonra da Hausen’deki Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü’nü ziyaret ederek Aşure-Matem Erkanı’nı izledi, dualara eşlik etti.Heyet, Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin’in ev sahipliğinde gerçekleşen başkonsoloslar toplantısı vesilesiyle Köln’de bir araya gelmişti.
Kerbela şehitleri Hollanda'da anıldı
'Gelin Canlar Bir Olalım' konulu programa; Türkiye'den Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Akademik Danışmanı Doç Dr. Hüseyin Özcan, Almanya'dan Hakkı Dede, Türkiye'den Cihan Dede, tertip heyeti adına Emin İskender-Efendi Köseoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
Ehli Beyt’te birleşerek bir arada huzur içinde yaşayalım
HAMBURG - Hamburg Alevi Kültür Merkezi (HAKM), Muharrem ayında tutulan 12 İmam orucunun ardından dağıtılan ‘Muharrem Lokması’ programı düzenledi. Alevi dedesi Ali Kara'nın mum yakması ve dua etmesinden sonra oruçlar açıldı.
Avusturya İçişleri Bakanlığı, Muharrem iftarına ev sahipliği yaptı
VİYANA - Avusturya'da Avusturya Alevi İslam inancının tanınması ardından İçişleri Bakanlığı Muharrem İftarı düzenledi. Uyum Müsteşarı Sebastian Kurz'un ev sahipliği yaptığı iftar programında konuşan Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu Başkanı Dede Kazım Gülfırat, Muharrem orucu
Alevi ve Sünniler birlikte iftar yaptı
Mensupları Derneği ve Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı’nın birlikte düzenlediği ‘Kardeşliğimize can feda’ oruç açma programında, Alevi ve Sünniler birlikte iftar yaptı. İftara katılan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuştu.
İsveçli turistler, Tunceli'de dağ köyünü ziyaret etti
Gezileri kapsamında yöre Alevileri tarafından kutsal kabul edilen ziyaret yerleri ile kentin doğal güzellik merkezlerini gezen turistler daha sonra Pülümür ilçesine bağlı Hasangazi köyüne gitti. Burada Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun, köy muhtarı Zeynel Özkan ve köylüler tarafından karşılanan turistler, köyü gezerek bilgi aldı.
Almanya'daki seçim inisiyatifleri etkili oldu; Türkler sandığa akın etti
GEZİ’YE DESTEK VE ALEVİ PARTİSİ OLDU YARGISI YEŞİLLER’E OY KAYBETTİRDİPartilerin Türkiye politikalarının seçmende yüzde 40’a varan oranda etkili olduğunu belirten Erdoğan, “Yeşiller genelde oy kaybetti.
HAK-PAR, demokrasi için 'Özgürlük ve Barış Yürüyüşü' başlattı
Bunlardan bir tanesi Alevi sorundur ve önemlidir." dedi."TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİK BİR ÜLKE OLMASINI İSTİYORUZ"Türkiye’nin Avrupa standartlarında demokratik bir ülke olmasını istediklerine dikkat çeken Burkay, “Biz özgürlükçü barışçı ve değişimci bir partiyiz.
Kurtulmuş: Ana muhalefetin iktidar ister bir hali yok
gören bir devlet anlayışı yerine, yani milletin başörtüsünden korkan, milletin kullandığı anadilden korkan, milletinin şarkısından, türküsünden korkan, Alevi’den korkan, Nusayri’den korkan, Süryani’den korkan, Rum’dan korkan, Müslüman dindar kitlelerden korkan bir devlet anlayışı yerine, vatandaşının bütün farklılıklarını
Hatipoğlu: Hz. Peygamberi anlatabilmek büyük bir şeref (Özel)
Artık Alevi-Sünni kavgası yok. Kardeşlik, kucaklaşma ve sevgi var. Bütün dünya birbirini anlamaya çalışıyorken, biz ayrışmaya değil, onların aşkı ve sevgisi etrafında odaklaşmaya çalışacağız." şeklinde konuştu.
Yavi'de katledilen 33 kişi için anma töreni düzenlendi
Bu topraklarda Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımı yok. Bizler tarih boyunca kız alıp kız vermişiz. Aynı cephede düşmana karşı kader birliği yapmışız.
İskenderun'da Gadir Hum ve İslam konferansı düzenlendi
HATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesinde ‘Gadir Hum ve İslam’ adlı konferans düzenlendi.İskenderun Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) tarafından spor salonunda düzenlenen konferansa CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Hatay Milletvekili
Kimse Yok Mu Samsun Şubesi, il genelinde 3,5 ton et dağıttı
ALEVİ DEDESİ: BİZ KARDEŞİZ Samsun’un Salıpazarı ilçesine bağlı Avut köyünden Alevi dedesi Bektaş Sür de, "Köyümüzün tamamı Alevidir. Sizler buralara kadar gelip, et dağıttınız.
BDP’li Demirtaş: İmralı Adası sizin olsun, Öcalan bizimdir
Ama siz Yavuz’u sindirin, biz de size Hacı Bektaş Üniversitesi yapalım, deyip Alevi’ye daha fazla hakaret ediyorlar.” ifadesini kullandı. Demirtaş, şöyle devam etti: “Korkmasanız, cesur olsanız, çıkarsınız ‘biz görüştük’ dersiniz… Çok şükür ölümleri durdurduk şimdi sürecin selameti için ve Türkiye için
Erzincan Ergenekon davasında 11 kişiye daha dava açıldı
Erzincan'da hem Alevi hem de Sünni vatandaşların yoğunlukta olması, Kürt ve Türk vatandaşların burada yaşaması nedeniyle kötü kişiler tarafından bu durumun suistimal edilmesi konu edildi. İlk davada polise ihbarda bulunan ve "Başsavcı İlhan Cihaner ile birlikte Erzincan Ergenekon davasına girip görevli polislere pislik edecekler.
Başörtüsü mağdurları, 28 Şubat süreci sorumlularından özür bekliyor
Aynı oyun bu gün de Türk –Kürt, Alevi- Sünni kavgasına dönüştürülerek yeniden sahnelenmek isteniyor.” dedi. 15 yıl boyunca işsiz kalan Çınar, 2006’da getirilen afla mesleğine dönmeyi düşündüğünü ancak yine başörtüsü sorunu yaşayacağından dolayı bu düşüncesinden
Hatay'da 'Hz. Ali, Gadir Hum Bayramı' konferansı
HATAY - Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da Gadir Hum Bayramı dolayısıyla düzenlenen '15. Hz. Ali - Gadir Hum Bayramı & Kardeşlik' Konferansı, Alevi vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.
Hatay polisi, Alevi vatandaşların bayramını kutladı
HATAY - Hatay'ın Antakya ilçesinde Alevi vatandaşlar tarafından kutlanan Gadır Hum Bayramı'nı ilk olarak polis kutladı. Bayram nedeniyle Harbiye ve Ekinci beldelerinde bulunan türbelere gelen vatandaşları ellerinde çikolata ve kolonya ile karşılayan İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri
Hatay'da Alevi vatandaşlar türbelere akın etti
HATAY - Hatay'da Alevi vatandaşların kutladığı Gadir Hum Bayramı'nın sevinci yaşanıyor. Bayram dolayısıyla Hatay'da bulunan türbeler dolup taştı.
Alevi dernekleri, Mersin'de 'Eşit Yurttaşlık' mitingi düzenledi
MERSİN - Mersin'de Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından "Cami-Cemevi Projesi ve Savaşa; Hayır Eşit Yurttaşlık" mitingi düzenlendi.
Egemen Bağış'tan New York Times'a Hz. Ali'nin sözüyle cevap
dillerde eğitim verilmesine imkan sağlanmış, Mor Gabriel Süryani Manastırı Süryani cemaatine iade edilmiş, Nevşehir’de bulunan bir devlet üniversitesine Alevi-Bektaşi geleneğinde çok önemli bir isim olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin adı verilmiştir.
Kelle ütücüleri çifte bayram yapıyor
Kelle ütenlerin arasında bulunan kadınlar ise körüklerle alevi harlandırıyor ve kelleyi kıllarından arındırmak için yakma işlemini yapıyor. Kelle ütmenin çok zahmetli olduğu kadar, tadının da bir o kadar lezzetli olduğunu belirten ustalar, "Hem vatandaşın ütme kelle yeme zevkini yaşatıyoruz hem de kurban olan
Alevi kanaat önderlerinden Kimse Yok Mu gönüllülerine: İyi ki varsınız
ARDAHAN - Ardahan ve ilçelerinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Kimse Yok Mu Derneği gönüllüleri ve Damallı Alevi kanaat önderleri bayramlaşma yemeğinde bir araya geldi. Bayramlaşma yemeğine katılan kanaat önderleri bu tür sohbet ve muhabbet ortamlarının insanların birbirlerini daha iyi ifade edip kaynaşma zemini oluşturacağına
Munzur Eğitim Kurumları fakir aileleri sevindirdi
Kurban Bayramı kutlamalarını Tunceli Cemevi'nde başlatan Özel Munzur Eğitim Kurumları, önce vatandaşlarla bayramlaştı, ardından Alevi dedelerinin okuduğu dualar eşliğinde kurban kesimi gerçekleştirdi.
Alevi Derneği ve Kimse Yok Mu Derneği beraber kurban eti dağıttı
KIRIKKALE - Türkmen Alevi Bektaşi Derneği ve Kimse Yok Mu Derneği, beraber Alevi beldesi olan Hasandede’de kurban kesmeyen ailelere et dağıttı Önceden belirlenen 100 aile kurban eti alarak, bayrama mutlu girdi.
Sivil toplum kuruluşları bayramla beraberliklerini pekiştirdi
Cem Vakfı Şubesi önünde Alevi Dedesi Hasan Özer’in duasıyla başlayan programda bir ve beraber olmanın önemine dikkat çekildi. Bayramların birliktelikleri daha da artırması için dua edildi.
Alevi-Sünni cemaat birlikte namaz kıldı, ardından bayramlaştı
Mahallenin Alevi kanaat önderi Ali Timurtürkan da Alevi ve Sünni vatandaşların arasına fitne fesat sokarak karıştırmak isteyenlere, “Allah fırsat vermesin. Alevi veya Sünni fark etmiyor, ben Alevi dedesi olarak bayramları her zaman birlikte ve bir arada kutluyoruz.
Bakan Bağış: Paketle ilgili Avrupa'dan gelen tepkilerin hepsi olumlu
Bu ülkenin Alevi vatandaşlarının da kadınlarının da işçilerinin de birtakım beklentileri var. Bu gibi konularda herkes kendi sorumluluğunun bilinci içerisinde hareket etmelidir.
İnsan Hakları Örgütü: Silahlı gruplar Suriye’de sivilleri öldürdü
Yayınladığı bir raporda örgüt, Lazkiye bölgesindeki hükümet yanlısı Alevi köylerde 4 Ağustos’ta gerçekleştirilen saldırılarda en az 67 kişinin infaz edildiğini bildirdi."'Kanlarını hala görebilirsin': Muhalif kuvvetlerin Lazkiye Kırsalında İnfazları, Rastgele Ateş Açmaları ve Rehin Almaları" adı verilen 105 sayfalık raporda 4
Erdoğan: Artık bu ülkede ulusalcı mulusalcı diye bir şey yok, millet gerçeği var
76 milyon kadın erkek çocuk, genç yaşlı Türk Kürt Arap Alevi Sünni hepimiz bu ülkenin sahibiyiz. Hepimiz bu ülkede birinci sınıfız, ve hepimiz biriz, beraberiz, birlikte Türkiye’yiz. Hiçbir alanda hiçbir meselede ayrımcılığı kabul etmiyoruz.
Türkiye'nin demokrasi süreci ve Ortadoğu politikası Brezilya'da tartışıldı
Cumhuriyet rejimine geçişle birlikte ulusalcı kanada ait düşüncenin vesayete dönüşerek ülkedeki Kürt, Alevi ve muhafazakar kesimi baskı altına aldığına değinen Alpay, AKP hükümeti döneminde başlatılan çözüm süreci ile birlikte bu sorunu bitirmeye yönelik ciddi ve somut
Bahçeli: Yargıtay'ın kararı milletin vicdanında karşılık bulmadı
Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimin yüzü gülecektir. Kürt kökenli kardeşlerim kamburlarından kurtulacaktır. İşbirlikçiler perişan olacaktır.
Türkmen Alevi Bektaşilerden, Ankaragücü’ne destek
ANKARA - Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri, Ankaragücü Spor Kulübü Başkanı Mehmet Yiğiner’i Beştepe Tesisleri’ndeki makamında ziyaret etti.Genel Başkan Özdemir Özdemir ziyarette yaptığı konuşmada Ankaragücü’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek, "Kulübü ayağa kaldırma adına gösterdiği
Son DHKP/C iddianamesi de kabul edildi
Ardından da alt birim olan Avcılar Anka kültür Merkezi, Devrimci Alevi Komitesi, Yürüyüş Dergisi ve Halkın Sesi TV ile ilgili bilgilendirmelere yer verildi. Ayrıca örgüt yapılanması ve hiyerarşi de bu bölümde anlatıldı.
Erdoğan: Başörtü yasağını Cumhuriyet ile ilişkilendirmek nasıl bir cahilliktir?
Kurulan ilk Meclis'te Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, Gürcü, Abaza, Roman, Boşnak var, diğer tüm etnik unsurların olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Orada Sünni, Alevi var. Orada farklı libaslar, elbiseler içinde birbirinin kıyafetine ve yaşam tarzına hoşgörü gösteren, saygı duyan bir anlayış var.
"PKK’nın yerine hazırlanan DHKP-C mezhep çatışması çıkarmayı hedefliyor"
Önceki gün İstanbul’un göbeğinde eli silahlı kişilerin baş göstermesi, Tunceli’de barların bahane edilerek olaylar çıkarılması, Adıyaman, Hatay gibi Alevi-Sünnilerin birlikte yaşadığı illerde olaylar çıkarılıp evlere çarpı işareti konması gibi birçok eyleme imza atan DHKP-C'nin şehirlerde büyük eylemler yaparak huzuru
Başbakan, Metris Cezaevi'nde kendisine çorba ikram eden onbaşıyı ziyaret etti
Neyse ki, bulmam çok zor olmadı; Adana taraflarından alevi bir kardeşimizdi. Tanıştıktan sonra da irtibatı hiç kesmedik; hala zaman zaman görüşürüz.” (CİHAN)
Erdoğan: Seçim kanunuyla ilgili kendi teklifimizi meclise getireceğiz
'Alevilere hak verilmedi' deniyor. Alevi vatandaşlarımız milletvekili olabiliyor mu oluyor, en üst makamlarda yer alabiliyor mu alıyor. Nevşehir Üniversitesi’nin adını Hacı Bektaş-ı Veli koyduk.
CHP’li Keskin: Türkiye’nin en önemli sorunu pakette yok
Türkiye’de yıllardır tartışılan bir Alevi olayımız var, bir Alevi gerçeği var. Cemevleri ile ilgili geçmişte AK Parti Genel Başkanı bunları ‘cümbüş evi’ olarak nitelemiştir. Sürekli olarak Alevi yurttaşlarımız ibadethanelerinin yasal bir çerçeveye kavuşması konusundaki talepleri canlı bir şekilde dile getirirken, Türkiye’nin en önemli sorunu
Dünya barışı için gökyüzüne balonlar bırakıldı
Barış duasına Bergkamen Alevi Derneği, Unna Katolik ve Protestan Kiliseleri ile Yahudi Cemaati katıldı. Belediye salonunda dua edilirken aynı zamanda ırkçılık da kınandı.
Başbakan Erdoğan: Biz çözümden yanayız, bizim derdimiz üzüm yemek
Kaldı ki bu ülkede benim ne Kürt, ne Alevi vatandaşım her hangi bir ayrıcalığa tabi değildir. Hepsi bu ülkede parlamentoya girmekse, parlamentoya da giriyor. Devletin en yüksek kademelerinde görev almaksa o görevleri de alıyorlar.
Erdoğan: Cumhurbaşkanı olmak konusunda kesin bir kararım yok
Erdoğan'a ayrıca demokratikleşme paketi içerisinde Alevilere yönelik düzenlemelerin ve Ruhban Okulu meselesinin neden yer almadığı soruldu. Erdoğan, ilk olarak Ruhban Okulu konusunu cevapladı: "Ruhban okulları konusunu biz çözeriz.
BDP’den tezkereye ret
Suriye’den gelen mültecilerin Alevi ve Kürt olması yaşanan mağduriyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Sınır bölgelerine gelen Kürt mülteciler El Nusra üyelerinin kaldığı kamplarda kalmaya zorlanmışlardır.
BDP: Paket, çözüm sürecindeki tıkanıklığı aşacak paket değil
Kürtlere 'Kürt' diyemediği gibi Alevilere de 'Alevi' diyememiş. Alevilerin inanç özgürlüğünü içermemiştir. Ermenilerin, Rumların, nefret suçunun esas mağdurları LGBT bireylerin taleplerini görmezden gelmiştir.