asgari ücret

Obama,saatlik ücretlere zam yapılmasını istedi
‘Birliğin Durumu’ konuşmasına iktidarı döneminde ekonomide yaşanan gelişmeleri anlatarak başlayan Başkan Obama, asgari ücretin artırılması için Kongre’nin, yerel yöneticilerin ve iş dünyasının harekete geçmesini istedi.
Almanya'da koalisyon hükümeti icraat yerine tartışmalara başladı
ay süren hükümet kurma çalışmalarından sonra Büyük Koalisyon için anlaşan Birlik Partileri (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), mülteci politikaları, asgari ücret ve veri kayıtları konusunda fikir birliği sağlayamadı.
Asgari ücret ve veri kaydı tartışmasında uzlaşma sağlanamadı
Özellikle tüm istihdam alanlarında geçerli 8,50 Euro’luk asgari ücret, mülteci ve göç politikaları ve veri kaydı konusunda ortaklar arasındaki fikir birliği sağlanamadı. Ortaklar imzaladığı koalisyon anlaşmasında asgari ücretin 2015’de yürürlüğe konması, kademeli olarak 2017’ye kadar tüm istihdam alanlarında geçerli olması üzerinde anlaşma
Eğitim İlke-Sen İl Temsilcisi Aycın: Asgari ücret köleliktir
AYDIN - Asgari ücretle ilgili açıklama yapan Eğitim İlke-Sen Aydın İl Temsilcisi Bilal Aycan, “Asgari ücret köleliktir, kölelik düzenine son verilmelidir. Yıllar değişiyor ama emekçilerin, ezilenlerin kaderi değişmiyor.
Rusya’da asgari ücret 170 dolar
MOSKOVA - Rusya’da 2014 yılında geçerli olacak asgari ücret belirlendi. Buna göre asgari ücret yeni yılda 350 ruble (11 dolar) artırılarak 5 bin 500 ruble (170 dolar) oldu.
Hak-İş'ten yeni sivil ve demokratik anayasaya vurgusu
Asgari ücret ile ilgili bir açıklama yapan Arslan, son günlerdeki yaşananlara da değindi. 2013 yılını bitirip 2014 yılına girerken umutlarını güçlendirmek, kendilerine güvenmek, toplumu motive etmek, büyük hedefler peşinde olmaları gerektiğine inandıklarını vurgulan
Asgari ücretliye yüzde 5+6 zam ve iki yeni müjde
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2014 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. Çelik, “2014 yılının ilk altı ayında yüzde 5’lik ücret artışı net olarak 846 TL, brüt olarak bin 71 TL’yi çıkmasını konusunda karar alınmış bulunmaktayız.
Asgari ücret 846 TL, 16 yaş sınırı kalktı
İSTANBUL - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2014'te uygulanacak asgari ücrete ilk altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay için de yüzde 6 zam yapıldığını açıkladı. Buna göre asgari ücret net olarak ilk altı ay için 846, ikinci altı ay için de 891 TL oldu.
Alman hükümeti, 2014'te daha fazla borçlanacak
Büyük Koalisyon ortakları Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti(SPD), imzaladıkları hükümet anlaşmasında asgari ücret, 1992’den önce anne olanlara emeklilik maaşı, 45 yıl çalışanlara 63 yaşında erken emekliliğe ayrılma, belediyelere ve altyapıya yatırım gibi vaatlerde bulundu.
Alman hükümeti, 2014’te planlanandan fazla borçlanacak
Büyük Koalisyon ortakları, Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), imzaladıkları hükümet anlaşmasında asgari ücret, 1992’den önce anne olanlara emeklilik maaşı, 45 yıl çalışanlara 63 yaşında erken emekliliğe ayrılma, belediyelere ve altyapıya yatırım gibi vaatlerde bulundu.
Asgari ücretin açıklanması yarına ertelendi
ANKARA - Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılacak toplantısı, Bakanlar Kurulu’nun erken toplanması sebebiyle yarına erteledi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bugün 5.
'Operasyonlar yüzünden asgari ücret ikinci plana itildi'
KOCAELİ - Asgari ücret, dördüncü defa toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yine açıklanmadı. Buna tepki gösteren Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Yücel Yücel, Türkiye'nin yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına kilitlendiğini, bu yüzden asgari ücretin ikinci plana
Damatlara müjde: Yeni yılda 'kaynana vergisi' kalkıyor
"ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMIYOR"Yeni tasarıda asgari ücretin vergi dışı bırakılmadığını bildiren Kızılot, bunu gerçekleşmesi durumunda devletin 25 milyar lira net gelir kaybı olacağını kaydetti.
Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği haber gelecek haftaya kaldı
ANKARA - Asgari ücret, bugün 4. kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda da açıklanmadı. Toplantıda son kez teknik görüşmelerin yapılacağı ve ücretin haftaya açıklanacağı belirtildi.
Almanya'da asgari ücret tartışması
FRANKFURT - Almanya’da Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından kurulan koalisyon sözleşmesinde karara bağlanan asgari ücret konusunda bu kez de işçi sendikaları ile işverenler arasında sert tartışmalar
2014 yılının asgari ücreti yarın açıklanacak
ANKARA - Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nca belirlenen asgari ücretin yarın açıklanması bekleniyor. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komsiyonu’nun yarın bakanlıkta 4.
TİM Başkanı Büyükekşi: Türkiye'nin inovasyon açığı bulunuyor
2023 yılı hedeflerinin yakalanabilmesi için 2 trilyon dolar Gayri Safi Milli Hasıla(GSMH)’ya ulaşılması gerektiğini bu dönemde asgari ücretin 2 bin dolar olacağını ifade eden Büyükekşi, “Yani 2023'te kişi başı milli gelir hedefini yakalarsak, asgari ücretin işverene maliyeti 2 bin dolar olacak.
İş sağlığı ve güvenliği uzmanları dertli: Güvencemiz yok
, “Sigortamız asgari ücretten yatıyor. Geri kalan ücret elden veriliyor.” dedi.İşyerlerinde kazaya neden olabilecek riskleri ve eksiklikleri işverene yazılı olarak sunduklarını ancak olumsuzluk içeren raporların ‘işten atılabilirim’
HAK-İŞ: Çalışma hayatının sorunları tam manada aşılamadı
“HAK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak, asgari ücreti sosyal bir ücret olarak değerlendiriyor, gelir dağılımı adaletsizliğini gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika enstrümanı olarak kabul ediyoruz.
Hak-İş Başkanı Arslan: Usulsüzlüğü yapanlar beni tehdit ediyor
ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NUN YAPISINA ELEŞTİRİArslan toplantıda, işsizlik rakamlarından, asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına kadar bir dizi konuya dana değindi. TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendirirken, işsizliğin yüzde 9,9 oranında gerçekleştiğini belirterek, 2013 yılının en yüksek işsizlik rakamı olduğunu
Genç CDU’lulardan Merkel’e şartlı koalisyon sözleşmesi desteği
Asgari ücret konusuna değinen Merkel, 8,50 Euro‘luk yasal asgari ücret uygulaması için üç yıllık bir geçiş süreci olacağını belirtti.CDU- SPD büyük koalisyonu yaşlı aile üyelerinin evde bakımına yardımları artırmayı planlıyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı yapıldı
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi. İkinci toplantı 18 Aralık'ta üçüncü toplantı ise 23 Aralık'ta gerçekleşecek.
Çelik: Asgari ücreti çalışanların şartları ve ekonominin gidişatı belirleyecek
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Aralık 2002 yılında 250 TL olan brüt asgari ücretin yüzde 307 artışla bin 21 TL'ye ulaştığını, 184 TL olan net asgari ücretin ise yüzde 336’lık artışla 803 TL’ye yükseldiğine
Macaristan'da asgari ücrete zam
BUDAPEŞTE - Macaristan'da asgari ücrete yüzde 3,5 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.Hükümet ile Danışma Forumu arasındaki görüşmeler sonucunda 98 bin Forinti (895 lira) olan asgari ücretin 101 bin 500 Forinti'ye (930 lira) yükseltilmesi kabul
Schäuble: 2017′ye kadar vergi zammı yok
Programda ise özellikle asgari ücret ve emeklilik konularındaki değişiklikler eleştiri konusu olmuştu.Eleştirilere karşı hükümet programını savunan bakan, “Ancak tabii ki hesapta olmayan bir doğal afete karşı bütçe hazırlamış değiliz.
Uzmanlara göre Almanya’da vergiler artacak
Federal hükümetin ekonomi danışmanlarından Christoph Schmidt, emeklilik ve asgari ücret konusunda oluşacak açığın halk tarafından karşılanacağı sinyalini verdi.Schmidt, “2017 yılına kadar şimdiki planla işler yürüyebilir.
Almanya'da koalisyon anlaşması tamam
Bu kapsamda asgari ücret belirlenecek ve emekli maaşları yükseltilecek. Vergi oranları ise artırılmayacak. (CİHAN)
BMW’den taşeron işçi ve asgari ücret çıkışı
MÜNİH - Almanya’nın lüks otomotiv devlerinden BMW’nin CEO’su Norbert Reithofer, asgari ücret ve taşeron işçi konusunda uyarılarda bulundu. Münchener Merkur adlı yerel gazeteye konuşan Reithofer, taşeron işçi sistemine BMW’nin kadrolu çalışanlarını korumak, ekonomideki dalgalanmalara cevap vermek ve uluslararası
Denizli’de yatırımcıların harekete geçmesini sağlayacak önlemler alınacak
Ayrıca gıda işletmelerinde mühendislere uygulanan yüksek asgari ücret uygulaması ile ilgili yeniden düzenlemeye gidilmesini beklemekteyiz." şeklinde konuştu.
Almanya'da opsiyon modeli kaldırılıyor; aile birleşiminde değişiklik yok
Öte yandan koalisyon görüşmelerinde enerji, alt yapı, emeklilik, asgari ücret, Avrupa Birliği ve dış politika konularında partiler prensipte fikir birliğine vardıklarını açıklasalar da koalisyon çevresinden edinilen bilgiye göre yaklaşık 110 konuda üç partinin uyuşamadığı belirtiliyor.
CDU ve SPD, asgari ücrette anlaştı; otoban ücreti sonraya kaldı
Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında süren koalisyon görüşmelerinde asgari ücret, emeklilik ve yönetici kadroda kadın kotası konularında anlaşma sağlandı. Fakat partiler asgari ücretin miktarı ve ne zaman uygulanacağı konusundaki kararı önümüzdeki görüşmelerde vereceklerini duyurdu.
Almanya Merkez Bankası’ndan asgari ücret uyarısı
FRANKFURT - Almanya Merkez Bankası, asgari ücret uygulanması durumunda ülkede işsizliğin artacağı uyarısını yaptı. Banka, aylık raporunda genel bir asgari ücret uygulamasının sakıncalarına dikkat çekti.
Almanya'da partiler kadın kotası ve asgari ücrette anlaştı
BERLİN - Almanya'da Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokratlar (SPD), asgari ücret ve kadın kotası konusunda anlaştı. Büyük koalisyon kurulursa 2016′dan itibaren uygulanacak asgari ücret saati 8,50 Euro olacak.
Almanya’da fakirin kaderi değişmiyor
Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ise, fakirliğe çare olarak asgari ücretin uygulanması gerektiğini açıkladı. Halihazırda Almanya’nın doğusunda asgari ücret uygulayan şirketlerin oranı yüzde 21 iken, bu oran Batı Almanya’da yüzde 34'lerde kalıyor.
CDU ve SPD enerji, altyapı ve ulaştırmada yakınlaştı
Partilerin asgari ücret, eğitim politikası, AB’de bankalar birliği kurulması, evde çocuk bakım yardımı parasının kaldırılması gibi birçok konu çalışma gruplarında görüşülmesine rağmen somut bir anlaşma sağlanamadı.
Almanya'da bakanlık pazarlıkları sürüyor
Gabriel, özellikle asgari ücret ve çifte vatandaşlık konularına dikkat çekti. Çalışanların geliri ve emeklilik maaşında ülkenin doğusu ile batısı arasında mevcut olan farklara da değinen SPD Genel Başkanı Gabriel, “Bu farkları gidermenin yollarını
Çifte vatandaşlık reddedilirse koalisyon kurulmayabilir
Ciddi sebepler arasında çifte vatandaşlığı da sayan Gabriel, asgari ücreti ise olmazsa olmaz şart olarak gösterdi. SPD müzakerelerin ardından 470 bin üyesine danışacak.Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, çifte vatandaşlık konusunu partisinin CDU/CSU partileri ile koalisyon ortaklığına girmesi için olmazsa
Endonezya'da asgari ücret grevi
CAKARTA - Endonezya’da asgari ücret grevi gün geçtikçe büyüyor. Geçtiğimiz ay başlayan iş bırakma eylemleri ve protestolar artmaya devam ediyor. Bugün başkent Cakarta’da on binlerce işçinin katılımı ile büyük bir protesto düzenlendi.
Çifte vatandaşlıkta anlaşma yakın
ASGARİ ÜCRET GENİŞLEYECEKSPD’nin ısrar ettiği 8,50 Euro’luk yasal asgari ücret uygulamasını görüşen Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen ve SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles’in başkanlığındaki çalışma grubu, prensip
Bulgaristan'da asgari ücret 170 Euro oluyor
SOFYA - Bulgaristan'da 2014 yılı başından itibaren asgari ücret 310 levadan 340 levaya (170 Euro) yükselecek. Meclisin devlet bütçe tasarısını kabulüyle mümkün olan değişiklik sonucu saat başı asgari ücret 1 Euro'yu aşacak.
Devletin zirvesi İzmir 5. İktisat Kongresi'ne katıldı
Kocaoğlu, taşeronlaşmanın mutlaka kaldırılması, bir kısmı evine asgari ücreti bile götüremeyen milyonlarca işçinin insanca yaşam şartlarına kavuşturulması, asgari ücret gibi azami ücret de belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Tüketicilerin yüzünü güldürecek tasarı Meclis’e geliyor
/>- Tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdiği kararlara karşı açılan itiraz davalarında, kararın iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlık asgari ücret tarifesine göre sadece nisbi tarife üzerinden vekalet ücretine hükmedilecek.
Almanya'da büyük koalisyon pazarlığı olumlu başladı
CDU ve SPD’nin koalisyon pazarlığında en önemli tartışma maddesini asgari ücret ve vergi artırımı oluşturuyor. İki konuda partilerin yakınlaştığı sinyalleri geliyor. Diğer taraftan bakanlıkların dağılımıyla ilgili adımlar atılmasa da CDU/CSU’dan Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen, Savunma Bakanı Thomas
Almanya'da koalisyon pazarlıkları başladı
SPD 8,50 Euro asgari ücret talebi üzerinde devamla dururken, vergi artışında da hala ısrarlı olduğunu gündeme getirdi. Partiler koalisyon pazarlıkları kapsamında toplam 12 çalışma grubu ve 4 alt çalışma grubu kurulması yönünde uzlaştı.
Almanya’nın ilk siyahi milletvekili göreve başladı
Yeni dönemde partisi Hıristiyan Demokratik Birlik’in (CDU)hedefleri hakkında bilgi veren Diaby, Almanya genelinde asgari ücret belirlenmesi ve emekli maaşlarının gözden geçirilmesi, kadın hakları konusunda çalışmalar yapmak istediğini söyledi.
9 aylığına işe başlayan Romanlar sevinçten göbek attı
Türkiye İş Kurumu Amasya İl Müdürü Osman Yılmaz, "Toplum Yararına Çalışma Programı" kapsamında çalıştırılacak olan kişilerin asgari ücret üzerinden 9 ay çalıştıracaklarını söyledi. Proje kapsamında 15 Roman vatandaşın da işe alındığını belirten Yılmaz, “Geçen sen 30 Roman vatandaşımızı çalıştırmıştık.
Sosyal Demokrat Parti yönetimine delegelerden sarı kart
Scholz 8,5 Euro/saat asgari ücret konusunda partisinin net tavrını dile getirerek, anaokulları ve kreşler gibi desteklenmesi gereken sosyal alanlara dikkat çekti.İki gün süren kurultayda delegelerin büyük koalisyon çalışmalarına sıcak bakmadığı görüldü.
Büyük Koalisyon'un yolu asgari ücret ve çifte vatandaşlıktan geçiyor
Müzakerelerin başlatılmasını kararlaştıran parti, asgari ücretin de içinde yer aldığı on maddeden oluşan şartlarını açıkladı. Birlik Partileri'nden de çifte vatandaşlığa olumlu sinyaller geldi.
Büyük Koalisyon'u SPD’nin tabanı belirleyecek
Partinin ilk icraatları arasında yasal 8,50 Euro’luk asgari ücretin yürürlüğe konulması, çifte vatandaşlığın mümkün kılınması, kadın ve erkeklerin gelirleri arasındaki eşitsizliği yasal düzenlemeyle ortadan kaldırılması, ayrıca aynı işi yapan sabit ve kiralı işçiler için de maaş
Almanya'da büyük koalisyon pazarlığı haftaya çarşamba günü başlayacak
Sonuçtan memnun olduğunu söyleyen CSU Başkanı Seehofer ise Birlik Partileri CDU/CSU’nun SPD ile haftaya çarşambadan itibaren koalisyon pazarlığına başlayıp asgari ücret başta olmak üzere somut konular üzerine anlaşmaya başlayacaklarını belirtti.