asırlık

Pele: Artık zirvede kalabilmek çok zor
Brezilyalı, çeyrek asırlık zaman dilimi için şu açıklamaları getirdi: "İlk defa Brezilya dışına çıkacaktım. Benim için çok özel ve çok yeni bir durumdu.
Belçika Büyükelçisi: Başbakan Erdoğan’ın Brüksel ziyareti çok olumlu
‘‘Birçok Avrupa Birliği (AB) üye ülkesinden önce Belçika’da Türk asıllı senatörler, federal milletvekilleri ve mahalli temsilcilerin görülmesi, yarım asırlık süre içinde Türklerin ne kadar başarılı bir entegrasyon süreci geçirdiğini gösterir.
Rusya tarihinin en sıcak aralık ayını yaşadı
Geçen sene 25 Aralık’ta Moskova’da hava sıcaklığı 3,5 dereceye yükselerek asırlık rekor kırılmıştı. Öte yandan Moskova’da 2013 yılının aralık ayı en sıcak geçen aralık ayları arasında ilk 10'a girdi.
Yazıcı: İpek Yolu projesi ile Londra’yı Pekin’e bağlayacağız
Asırlık bir rüyayı hayata geçirecek bu projenin; Hazar’ın iki tarafında yer alan ülkelerin ticaretini artırmasını ve halklarımızın iletişimini güçlendirmesini hedefliyoruz.”Yazıcı, İpek Yolu ülkelerinin 4,2 trilyon dolar ihracat, 4,4 trilyon ithalat yaptığını, dünyada önemli bir yeri olduğunu bildirdi.
Sepp Piontek: Fatih Terim, Türk futbolunun kalbini en iyi bilen teknik adam
Manavgat Evrensekispor futbolcularıyla sohbet eden Piontek, kültür evinde sergilenen 10 asırlık Yörük-Türmek hayatından kesitler sunan eşyaları görerek bilgi aldı. Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, Piontek'e beldelerine yaptığı ziyaret anısına plaket ile eşine hediye edilmek üzere Anadolu motifleri süslemeli vazo hediye
Bakan Kılıç: Marmaray asrın değil asırların projesi
Marmaray çok büyük bir rüya olduğunu kaydeden Kılıç, “Asırlık bir proje deniyor ama asırları aşan bir proje. Asrın projesi değil asırların projesidir. Sultan Abdülmecid'in hayal ettiği, Sultan Abdülhamid’in ilk adımı attığı bir proje tüp geçit.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Çok nüfus, nitelikli ise korkulmalıdır
“Kayseri üniversite kenti oldu” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Erciyes Üniversitesi’nin yarım asırlık olduğunu belirterek, “Melikşah Üniversitesi hemen arkasından geldi. Nuh Naci Yazgan geldi.
Süleyman Soylu, Aksaray Üniversitesi’nde değişen dünyayı anlattı
Mustafa Acar, Türkiye’nin dışa açılmaya çalıştığı, dünyaya ayak uydurma çabası içerisine girdiği, bir yandan kendi içindeki asırlık sorunları çözmeye uğraşırken, bir yandan da bölgedeki ülkelerle, komşularıyla barışmaya ve bir dünya devleti olmaya çalıştığı bir dönemden geçtiğini söyledi.
Asırlık el yazma eserler araştırmacılara ışık tutuyor
MANİSA - Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi’ndeki asırlık el yazma eserler, araştırmacılara ışık tutuyor. Kütüphanede 8 bin 50’si el yazması, 7 bin 763’ü Osmanlı döneminde matbaada basılan olmak üzere 15 bin 813 eser bulunuyor.
Kiev’de yeni bir Türk Kültür Merkezi açıldı
KİEV - Ukrayna’nın yaklaşık iki asırlık tarihe sahip, Dragamanova Milli Pedagoji Üniversitesi bünyesinde, Türk Kültür Merkezi açıldı.Uluslararası Meridyen Eğitim Kurumları ile Dragamanova Üniversitesi’nin arasındaki işbirliği neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği ve Kültür müşavirliğinin
Somuncu Baba’nın 640 yıllık sırrı
Bursa ve şehir dışından her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği 6 asırlık fırın, Osmangazi Belediyesi tarafından restorasyon için ziyarete kapatıldı. Yaklaşık bir yıl sürecek restorasyon kapsamında tarihi fırın yeniden elden geçirilecek, içerisi genişletilerek şadırvan yapılacak, engelli ve yaşlı ziyaretçilerin giriş çıkışlarını
CHP’li Oran’ın doğum günü dileği: Üç seçimde de iktidar inşallah
50 yaşını bitirdiğini söyleyen Oran, “Yarım asırlık olduk.” dedi. Kesilen pastadan basın mensuplarına da ikram edildi. (CİHAN)
Hollanda’da Kurban Bayramı coşkusu Türkiye'yi aratmadı
Ünver, "Geride kalan yarım asırlık süre içinde artık Hollanda’ya kök salmış, bu toplumun yerleşik unsurları haline gelmiş bulunuyoruz. Burada Hollandalılar ve diğer ülkelerden gelenler ile yakın ilişkiler kuruyor, bir çok konuda ortak hareket ediyoruz.
Alman eyalet başbakanı, bahçesini halka açtı
Yaklaşık beş futbol sahası genişliğinde olan ve ilk defa ziyarete açılan asırlık bahçeyi Başbakan Kretschmann ziyaretçilere bizzat gezdirdi.Asırlık çınarlar, çam ağaçları ve zengin bitki çeşitleri ile önemli botanik bahçelerden biri olan Villa Reitzenstein’ın bahçesinde bulunan arı kovanları da ziyaretçilerin
'Telgraf da teknolojiye yenik düştü, stop!'
Telgraf santrali adı verilen cihaz neredeyse bir asırlık. Yaklaşık 10 yıl önce bu cihaz müzeye kaldırılmış. Yerine ise ‘telem’ ismi verilen ve daktiloyu andıran bir başka cihaz görevi devralmış. Telem cihazı da teknolojiye daha fazla dayanamayınca nostalji olmaya yüz tutmuş.
Baklavada hile uyarısı
Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, “Bayramda 15 mağazamızda yarım asırlık tatlarımızın yanı sıra zengin şekerleme, çikolata ve tatlı türlerimizi de satacağız. Ayrıca bayramlık tatlı taleplerine cevap vereceğiz.
Ünlü sanatçıların hatırasını plak koleksiyonuyla yaşatıyor
Asırlık plak koleksiyonu kadar sesi de güzel olan Anık, seslendirdiği şarkı ve türkülerle kendine hayran bırakırken, plakları dinlerken arada şarkı ve türkülere de eşlik etmeyi ihmal etmiyor. Kendisine ait birçok eseri de bulunan Tahir Anık, "Güzel okunan türküler beni çok etkiler.
Mısır'daki askeri darbeye tabutlu eylem
ifade eden Yurten, “Menfaatlerini korumak adına darbeye darbe diyemeyenler, darbeye destek verenler insan uğrunda insan haklarına ve insanların yüzlerce asırlık birikimine hatta bizatihi insana ihanet ettiklerini fark edemiyorlar.
Mısır'daki askeri darbe ve katliamlar Aydın'da da protesto edildi
Menfaatlerini korumak adına darbeye darbe diyemeyenler, darbecilere destek verenler insan onuruna, insan haklarına ve insanlığın yüzlerce asırlık birikimine, hatta bizatihi insana ihanet ettiklerini dahi fark edemiyor.
7 asırlık ahşap cami zamana meydan okuyor
Çivisiz cami olarak da bilinen 7 asırlık tarihi yapı, çandı (çivisiz, birbirine geçirilen kerestelerle inşa edilen) yöntemiyle inşa ediliyor. 2009 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Akçakoca Kaymakamlığı tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açılan cami restore edilirken temeldeki
Azerbaycan'da 125 yaşındaki seçmen oy kullandı
Atatürk'ten sadece 7 yaş küçük olan ve yaşayan en yaşlı insanlar arasında gösterilen ''Asırlık çınar'' Süfü nine, oyunu evine getirilen sandığa attı.Kime oy verdiği konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Süfü Bayramova, 125 yaşında olduğunu, seçim merkezine gidemediği için sandığın evine getirildiğini söyledi
Turistler üstünde yürüyüş yapıyor, altında ise tarih yatıyor
Side Antik Tiyatro, Bizans Hastanesi, Devlet Agorası, Tüke Tapınağı, Büyük Hamam, Piskoposluk Sarayı, Anıtsal Çeşme, surlar, Athena, Apollon Tapınağı ve asırlık cumbalı Osmanlı evlerini gezdikten sonra kumul alanda yürüyüş turuna çıkıyor.
Yenilikçi sürüş teknolojiyle yılda 1 milyon Euro yakıt tasarrufu sağlayacak
Toplantıda konuşan Pirelli Türkiye CEO’su Mete Ekin, şirketinin yarım asırlık tecrübesiyle faaliyet gösterdiği Kocaeli’de Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağladığını kaydetti. Türkiye’de otomobil, hafif ticari araç, ağır vasıta lastikleri ve traktör grubunda hem yönetim hem de satış gerçekleştirdiklerini söyleyen Ekin, kamyon lastikleri alanında
Abdulkadir Konukoğlu: Paranızı mevduat ve faizde tutmayın işe yatırın
BARTIN - SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu Bartınlı, işadamlarıyla yarım asırlık iş deneyimlerini paylaştı. Bartın Aktif İşadamları Derneği'nin (BAKİAD) davetlisi olarak kente gelen SANKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve beraberindeki Gaziantep Sanayi
6 asırlık ahşap sandukayı Almanya’dan getirmek için çalışıyor
ANKARA - Konya'nın Akşehir ilçesinde bulunan Şeyh Hacı İbrahim Veli’nin türbesinden 1905 yılında Almanya'ya kaçırılan 6 asırlık Şeyh Hacı İbrahim Veli Sandukası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca geri getirilerek ait
Edirne’de sis etkili oldu
Asırlık Selimiye Camii ve minareleri sis içinde kayboldu. (CİHAN)
"Uyuşmazlık Mahkemesi'ne ilişkin düzenleme, uyuşmazlıkları azaltmaz, artırır"
anayasa Mahkemesindeki görevi icabı hukukun her dalında yetişmiş ve donanımlı bulunması itibariyle, Uyuşmazlık Mahkemesi'ne büyük katkıda bulunduğu yarım asırlık tecrübeyle sabit bir uygulamaya son verildiği görülmektedir.
Rum okulunda yarım asır sonra ilk ders zili çaldı
Özel Rum İlkokulu Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos, “Yaklaşık yarım asırlık bir aradan sonra okulumuzun restorasyon ve hazırlık çalışmalarını tamamladık ve bugün açılışını yapıyoruz. Ne kadar sevinsek azdır, ne kadar gururlansak yeridir.
Ay: Diyarbakır'da yeni imam hatip okulları açılmalı
Diyarbakır'ın, 1 büyükşehir ve 4 ayrı merkez ilçeden teşekkül ettiğini dile getiren Ay, yarım asırlık bir yapılanma ile bugünün ihtiyacının karşılanamayacağını söyledi. İmam hatip okullarının sayısında bir artış olduğunu belirten Ay, "Bir kaç yıl önce okul sayımız merkezde 3'e çıktı.
Cami-cemevi projesini 700 yıl önce hayata geçiren köy (Özel)
7 asırlık Seyyit Ali Sultan Dergahı hakkında da bilgi veren Bekirusta, “Gerçekten Batı Trakya’da dergahın tarihi yönden büyük bir önemi vardır. Her bir Batı Trakyalının buraları ziyaret etmesinde büyük yararlar var.
Çıra için asırlık çam ağaçları katlediliyor
BURSA - Orman İşletme Müdürü Hakkı Türkoğlu, mangal kömürünü tutuşturmak için kullanılan ince çıra parçalarını satmak amacıyla asırlık ağaçların katledildiğini söyledi. Türkoğlu, "Ağaçları tahrip etmeyin.
Akademi Rumeli, Balkan gençlerini sanatçılarla buluşturuyor
5 asırlık bir beraberlikten sonra yüz yıllık bir hasret var. Edirneli bir akademisyen olarak Akademi Edirne’den sonra Akademi Rumeli projesinde yer almaktan ve katkı sunmaktan son derece mutluyum. Bu proje aslında bir akrabalar buluşmasıdır, bir kucaklaşmadır, çok saygı değer çok kutlu bir buluşmadır.
Somuncu Baba fırını restore ediliyor, bir yıl ziyaretçi alınmayacak
BURSA - Ulu Cami'nin ilk imamı 'Somuncu Baba'nın Bursa’da bulunan 6 asırlık fırını ve evi, Osmangazi Belediyesi tarafından restorasyon için ziyarete kapatıldı. Yaklaşık bir yıl sürecek restorasyon kapsamında tarihi fırın yeniden elden geçirilecek, içerisi genişletilerek şadırvan yapılacak, engelli ve yaşlı ziyaretçilerin giriş çıkışlarını
Asırlık eşini kaybeden 115 yaşındaki Abdullah Dede yaşamını yitirdi
MALATYA - Malatya’nın Arguvan ilçesinde ‘Asırlık Sevda' haberleriyle gündeme gelen 115 yaşındaki Abdullah Adıgüzel hayatını kaybetti. Arguvan ilçesine bağlı Yazıbaşı köyündeki yaşayan Abdullah Adıgüzel bir süredir devam eden rahatsızlığı sonrası yaşamını yitirdi.
Makedonya Kulesi görüntü kirliliğinden kurtarıldı
Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan ve Evliya Çelebi’nin 'Makedon Kule' dediği asırlık yapının yanına 28 yıl önce trafo binası yapıldı.Üç Şerefeli Camii yakınlarındaki kulenin yanına sonradan yapılan, Makedonya Kulesi’nin görüntüsünü bozan yapının ortadan kaldırılması için Edirne Valisi Hasan
Eski hastane binasında korkutan yangın
Viranşehir Belediyesi'ne ait itfaiye araçlarının müdahale ettiği yangında bahçede bulunan asırlık çağla ağaçları da yandı. Olay yerine gelen vatandaşlar itfaiyenin yetersiz kaldığını belirterek daha öncede hastane binasının bir bölümünün yandığını, binayı madde bağımlısı gençlerin kullandığını
Denizli’de 8 asırlık sudan koyun geçirme yarışması UNESCO yolunda
DENİZLİ - Denizli’nin Çal ilçesinde 8 asırlık sudan koyun geçirme yarışması, renkli görüntülere sahne oldu. Menderes nehri üzerinde yapılan yarışmada koyunlar, sahiplerinin ardından suya atladı, bazıları sahibinin peşinden gelmedi.
Kayakapı projesiyle 200 tarihi yapı turizme kazandırılacak
Türkiye genelinde Roma döneminden başlayıp Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemine kadar uzanan 8 asırlık bir süreçte yer alan kültürel ve tarihsel değerlerin aradan geçen onca zamana karşın halen ayakta durduğunu belirten Dinler, “Türkiye’de UNESCO’nun desteklediği tek
Bursa'dan Bulgaristan’a kardeşlik mesajı
Bursa, Bulgaristan’ın 6 asırlık kardeşlik bağlarının olduğu en önemli topraklar arasında. Sizler, bizim dostumuz, kardeşimizsiniz. Bizler her zaman sizin yanınızdayız.
Kırım'da üç asırlık cami yeniden ibadete açıldı
KİEV - Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Bahçesaray şehrindeki 3 asırlık cami tekrar ibadete açıldı. Orta Camii’nin açılış merasimine Kırım Müftülüğü, Kırım Tatar Milli Meclisi mensupları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yetkilileri, Türkiye’den
El dokuması kıl çadır devri sona eriyor
Köyde her evin altında bulunan asırlık tezgahlardan gelen dokuma sesleri susmuş. Yetişen yeni nesil de bu işi yapmayınca artık el dokuması Yörük kıl çadırları üretilemez hale gelmiş. Kıl çadır dokumasının makineleşmesinden sonra ayakta kalabilmek için bir süre hediyelik eşya üreten yöre halkı, bundan da beklediğini alamayınca, tezgahlarında
Selimiye Camisi'nde bayram namazı coşkusu
Asırlık camide namaz kılmak isteyen insanlar il merkezi ve civarındaki il ve ilçelerden Edirne’ye akın etti. Aşırı yoğunluk nedeniyle cami kısa süre içerisinde doldu.
Ramazan Bayramı için 10 ton tatlı hazırladı
Bayramda tatlı tüketiminin tavana vurduğunu ifade eden Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, “Biz de bu tabloyu görerek 16 mağazamızda yarım asırlık lezzetlerimizin yanı sıra zengin şekerleme, çikolata ve tatlı türlerimizi de sunacağız.
Davutoğlu, Tahran’da Berdimuhamedov ile görüştü
Gurbanguli Berdimuhamedov, iki ülke halkları arasındaki asırlık tarihi ve kültürel bağların Türkmen-Türk ilişkilerinin başarılı gelişiminde önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Berdimuhamedov ile Davutoğlu, iki ülke arasındaki ilişkileri bundan sonra da geliştirilmesine yönelik konuları değerlendirdi.
Bakan Çelik: Kültürel kimliği zengin olan devlet, kalıcılığını sürdürür
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi depo sistemi açılış töreni ile Taylan’dan restore edilmek üzere Türkiye’ye getirilen asırlık el yazması Kur'an-ı Kerim teslim törenine katıldı.
Fırtınanın şiddeti gün aydınlanınca ortaya çıktı
Meriç Nehri kıyısındaki Emirgan Çay Bahçesi’nde yıldırımın çarpması sonucu metrelerce uzunluğunda ve tonlarca ağırlığındaki asırlık kavak ağacı çay bahçesinde oturanların üzerinde düşmüştü. Ağacın devrilmesi sonucu çay bahçesine ait yapılar yerle bir olurken, Ufuk Mumcu (23) olay yerinde hayatını kaybetmişti.
Asırlık ağaç çay bahçesinde oturanların üzerine düştü: 1 ölü 13 yaralı
EDİRNE - Edirne'de yıldırımın çarptığı asırlık ağaç, çay bahçesinde oturanların üzerine düşmesi sonucu 1 kişi öldü 13 kişi yaralandı. Olay gece saatlerinde meydana geldi.
Gelibolu Yarımadası'nda 100 hektardaki asırlık ağaçlar kül oldu
Asırlık çam ağaları tamamen kül oldu. Gelibolu Yarımadası'nın yeşil örtüsü olan bu ağaçlar, yangınla birlikte siyaha dönüştü. Aynı bölgede 2008 yılında da yangın çıkmış ve 320 hektar alan yanmıştı.
Edirne'de Gladyatör rüzgarı esti
Tarihi mekanları ayrıntılarıyla inceleyen ünlü oyuncu, asırlık yapılara hayran kaldı. Edirne’nin bir tabii sinema platosu olduğunu belirten Edirne Valisi Hasan Duruer, tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan şehri sürekli gündemde tutmaya çalıştıklarını söyledi.
Side Antik Kent'in 66 yılda yüzde 10'u gün yüzüne çıkartılabildi
Yaptıkları çalışma ile 18 asırlık Tüke Tapınağı'nı gün yüzüne çıkartarak kültür turizmine çıkardıklarını belirten Alanyalı, bu sene genelde çalışmaları tapınaklar bölgesinde eserlerin yeniden ayağa kaldırılması kapsamında restorasyon desteği vereceklerini