asurlar

Erbil'de, Asurlar dönemine ait 83 adet tarihi eser bulundu
ERBİL - Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde yapılan arkeolojik çalışmalarda, Asurlar dönemine ait 83 adet tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı. Erbil'in 100'lük caddesi üzerinde bulunan bir tümsekte 4 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında, birçok tarihi eser bulundu.
Vali Ayvaz: Mardin’in kültürünü, dillerini ve dinlerini yaşatıyoruz
Mardin Valisi Turhan Ayvaz; dünyanın en büyük medeniyetlerinden Asurlar, Sümerler, Babiller, Persler, Emeviler, Selçuklu ve Osmanlı gibi yaklaşık 30 medeniyet ve imparatorluğun bölgede yaşadığına dikkat çekti.
Başkent süsleniyor
duvarın seramikle işlenme işini üstlenen şirket adına konuşan Heykeltıraş Cahide Erel, bilinen ilk insanın yaşadığı, Urfa Göbeklitepe’den başlayıp, Hititler, Asurlar, Sümerler, Frigler, Lidyalılar gibi Anadolu’da yaşamış, bütün medeniyetleri ve yapmış olduklarını bu rölyefte anlatmaya çalıştıklarını kaydetti.
Öğrencilerden Müzeler Haftası’nda İlkçağ Uygarlıkları sergisi
Asurlar, Frigyalılar, Hititler ve Urartular dönemine ait çeşitli objeler, oyun hamurları, karton, atık maddeler ve geri dönüşümlü maddeler kullanılarak yapıldı. Sosyal Bilgiler öğretmeni Derya Boçkay, Müzeler Haftası nedeniyle öğrencilerle birlikte hazırladıkları sergiyle hem tarihsel farkındalığı hem de tarih bilincini oluşturmak
Turizm Bakanlığı, Diyarbakır'ın potansiyelini görmedi
Diyarbakır, ilk yerleşik düzeninin kurulduğu Çayönü'nden Hurilere, Asurlar'dan Perslere, Bizans'tan Selçuklular'a, Artukoğulları'ndan Eyyubilere, Akkoyunlular'dan Osmanlı Devleti'ne kadar tarih boyunca 33 medeniyetin izlerini taşıyor.
Namık Kemal Zeybek: Türkçe kerameti olan bir dildir
Fakat Hititler, Asurlar ve birçok medeniyet yazıyı Sümerler'den öğrendi. Çok önemli bir uygarlıktı. Şimdi ortadan kalktı.
'Urartularlar'da medeniyet ileri düzeyde gelişmişti'
Urartular'ın sık sık Asurlar'ın saldırısına maruz kaldığının altını çizen Belli, Urartular'ın en eski krallıklardan biri olduğunu hatırlattı. Belli, yaptığı kazılardan çektiği fotoğrafları da gösterdi.