asya

12 Dev Adam grup maçlarını Bilbao'da oynayacak
Afrika: Angola, Mısır, SenegalAsya: İran, Filipinler, Güney KoreOkyanusya: Avustralya, Yeni ZelandaWildcard: Türkiye, Yunanistan, Finlandiya, Brezilya
Çalışanlar tatilde de işlerinden kopamıyor
Avrupa, Asya Pasifik ve Amerika kıtalarının da dahil olduğu araştırmada çalışanlara tatildeyken işlerinden ne kadar uzak kalabildikleri soruldu. Soruya cevap verenlerin yüzde 47’si tatile çıktıklarında işte neler olup bittiğinden cep telefonları ve tabletleri ile haberdar olduğu cevabını verdi.
Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
genelinden 400'e yakın devlet adamı, askeri yetkili ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı zirvenin bu yıl ana gündem maddelerini Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarını yakından ilgilendiren güvenlik, savaş ve ticaret konuları oluşturuyor.
‘Ekonomik durgunluk pırlanta talebi için risk’
& Company ve Anvers Dünya Pırlanta Merkezi (AWDC) tarafından ortaya koyulan ‘Küresel Pırlanta Endüstri Raporu 2013’e göre Avrupa’da ekonomik bunalımın, Asya’da siyasi dalgalanmanın artması; Çin ve Hindistan’da büyümenin sınırlı olması pırlanta talebi için risk.
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası siyasette daha etkin rol istedi
Pazar gününe kadar başta Suriye krizi ve Ukrayna'da yaşananlar olmak üzere NSA gizli dinlemeleri, İran'ın nükleer programı, Avrupa'nın güvenliği, Avrupa, Asya ve Amerika arasındaki ilişkiler, enerji güvenliği ve iklim değişikliği gibi konular ele alınacak.
Ali Palabıyık: Korkulan değil sevilen hakem olmak istiyorum
Ancak o zamanki adıyla Bank Asya 1. Lig’de birkaç maç dışında fazla görev şansı bulamadım. 2004-2005 sezonunda ise Üst Klasman Yardımcı hakemi olarak Süper Lig maçlarında görev almaya başladım. Aslında hedefim hakem olmaktı.
Kazakistan’dan Pakistan’a buğday teklifi
Kazakistan üretilen buğdayın yarısından fazlasını aralarında Türkiye’nin de olduğu Asya ülkelerine ihraç ediyor. (CİHAN)
Batum-Almatı demiryolu hattı Doğu Karadeniz için de fırsat olacak
Hattın, Orta Asya Bölgesine yeni bir alternatif güzergah oluşturduğunu anlatan Gürdoğan, 20 kilometrelik Hopa-Batum demiryolu bağlantısının da bir an önce sağlanması gerektiğini savundu. Gürcistan’ın altyapısını tamamladığı ve 1 Şubat 2014 tarihinde Batum’da resmi açılışını yapacağı Batum-Kazakistan Almatı demiryolu hattının tanıtımı Trabzon’da
ABD: Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini genişletti
oluşturacak uzun menzilli füze geliştirmek konusunda kararlı olduğunu ifade eden Clapper, “Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze programları ABD ve Doğu Asya çevre güvenliğine ciddi tehdit oluşturuyor.
Alman Hükümeti, telekulağa kapalı telefonlara geçti
Secusmart, cep telefonuna daha şimdiden Kuzey Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Orta Doğu ülkeleri ilgi gösteriyor. Başbakan Angela Merkel’in de kullandığı bilinen yeni cep telefonu, dokunmatik olmayan hakiki tuşlardan oluşuyor.
Sambo Türkmenistan’daki Asya Oyunları’na dahil edildi
AŞKABAT - Asya Olimpiyat Konseyi, sambo spor dalını 2017 yılında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenecek 5. Kapalı Salon ve Uzakdoğu Sporları Oyunları’na dahil etme kararı aldı.
Rusya’da dolar düştü, borsa yükselişe geçti
MOSKOVA - ABD ve Asya borsalarından gelen olumlu haberlerin ardından Rusya borsası da yükselişe geçti. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 0,75 artarak 1342 puana çıkarken, ruble bazlı MICEX endeksi yüzde 1,16 artışla 1485 puana yükseldi.
Togo’da 2 ton fildişi ele geçirildi
Büyük operasyonun ardından açıklama yapan çevreciler, Batı Afrika’nın Orta Afrika ve Asya arasındaki illegal fildişi ticaretinin transit noktası haline geldiğini söyledi. Polisten yapılan açıklamada, odunların altına saklanarak Vietnam’a gönderilirken son anda fark edilerek el konulan fildişi, toplam 1 ton 680 kilogram ağırlığında
Londra’da 339 bin milyoner yaşıyor
Bölgesel olarak ilk 30’da 12 Asya, 10 Amerikan ve 8Avrupa ülkesi sıralandı.Milyonerlerin nüfusa oranına göre yapılan sıralamada İsviçre’den Cenevre ve Zürih en başta yer aldı ve Singapur üçüncü oldu.
Çin’de yolsuzluk karşıtı avukata 4 yıl hapis
Öte yandan Uluslararası Af Örgütü'nün Doğu Asya Araştırma Direktörü Roseann Rife, Xu’ye verilen ceza ile ilgili, ‘’Utanç verici ama ne yazık ki öngörülebilir bir karar’’ dedi. Rife, Çin’in bir kez daha hukukun üstünlüğü üzerinde korku kuralını tercih ettiğini savundu.
AIPS'e konuşan Hasan Arat, 2022 Kış Olimpiyatı'nda Pekin'e şans tanıyor
2020 KIŞ OLİMPİYATLARI İÇİN ASYA'DAN 2, AVRUPA'DAN 4 ÜLKE ADAY OLUYORBu arada 2022 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği için 6 ülkenin aday olduğu açıklandı. Buna göre Almatı (Kazakistan), Pekin (Çin), Krakow (Polonya), Lviv (Ukrayna), Oslo (Norveç), Stockholm (İsveç) aday kentler olarak isimleri açıklandı.
IF Wedding Fashion İzmir’e 300 milyon dolar kazandırdı
birlikte şehrin ekonomisine 300 milyon doların üzerinde katkı sağlandığını kaydeden Özden, bu başarıya ulaşmak için fuardan önce İran, Rusya, Fransa, Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Kuzey Avrupa ülkelerine yönelik profesyonel alıcılar için ön çalışmalar yapıldığını anlattı: “Bunların sonuçlarını, dört günlük fuarda aldık
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
Rusya çözüldüğü zaman, orada, bizim bir sürü Orta Asya'da soydaşlarımız var. Bizim kökümüz oraya dayanıyor. Bazılarımız Özbekistan'dan, bazılarımız Türkmenistan'dan kalkmış gelmişiz. Bu insanlara sahip çıkalım falan dedik.
Çin: Uygur profesör Tohti, ‘’ayrılıkçı’’ faaliyetlere girişti
Ünlü ekonomist, 2009’da Özgür Asya radyosuna verdiği röportajında, Çin’in, iç kesimlerden Uygur bölgesine insan göçü ile genç Uygur kızların Çin’in doğusuna iş bulmak için gönderilmesi politikasını eleştirmişti.
Bank Asya sermaye yeterlilik rasyosu en güçlü 5 banka arasında yer alacak
İSTANBUL - Bank Asya, sermaye artışı ve A101 iştirak satışı ile sermaye yeterlilik rasyosu en güçlü 5 banka arasında yer alacak. Türkiye’nin 10. özel büyük bankası olan Bank Asya, sermayesini 900 milyon TL’den 1 milyar 200 milyon TL’ye çıkarma, Yeni Mağazacılık A.
Sberbank: Yatırım açısından Rusya birinci, Türkiye ikinci cazip ülke
Avrupa ve Asya piyasalarını analiz ettiğimizde kolay cevap buluyoruz. Tüm Avrupa piyasalarında Rusya’nın en cazip bir piyasa olduğunu düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye'nin en büyük bilim müzesi eğitimin hizmetinde
Altepe, konuşmasını söyle sürdürdü: “ABD, Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerindeki tüm bilim merkezlerini taradıktan sonra en güzel ve en iyi projeyi 27 milyon TL’lik bir kaynakla Bursa ve Türkiye için hazırladık.
‘İtibarsızlaştırma kampanyasını kınıyoruz,mesnetsiz iddiaları iade ediyoruz‘
Dışişleri Bakanlığı’yla işbirliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) desteğiyle gerçekleştirilen Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programları Afrika, Avrasya, Asya-Pasifik, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerindeki tüm sektörlerden işadamlarının bir araya gelmelerine vesile olmuştur.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Stefan Füle ile görüştü
AB tarafından ise AB Dışilişkiler Genel Müdürü, Doğu Avrupa, Güney Kafkasya ve Orta Asya konularından sorumlu departmanın Başkanı Gunnar Wiegand hazır bulundu. Görüşmede Stefan Füle’nin, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’nun mesajını Yanukoviç’e
Kocaelili işadamları, Filipinler’de yatırım fırsatlarını yerinde inceledi
Filipinler Türk Ticaret Odası Başkanı İrfan Karabulut da yaptığı konuşmada, “Türkiye, Asya ve Avrupa’nın bir parçası olarak, çok yönlü bir dış politika izlemekte, Asya – Pasifik bölgesinde ve bu bağlamda Filipinler’deki gelişmeleri yakından takip etmekteyiz
Filipinler, halen felaketin yaralarını saramadı
Kimse Yok Mu Arama ve Kurtarma Ekibi ASYA, Filipinler’deki Türk ICAD Foundation vakfının işbirliğiyle, tayfundan en fazla etkilenen Tacloban şehrine ve diğer adalara yiyecek, barınak ve sağlık yardımları yapmaya devam ediyor.
'Bir yatırımcı olarak kendimi Türkiye’de güvende hissetmemeye başladım'
Türk modeli son 2-3 yıldır, Asya modeline, Malezya, Singapur ve Putin’in Rusya’sına doğru yönelmeye başladı. Son yolsuzluk ve kara para aklama iddiaları sonrasıysa Türkiye daha çok Rusya ile karşılaştırılabilir.
Rusya gelişmiş ekonomiler arasında en az işsizliğin olduğu ülke
Öğrenciler günü olarak kutlanan 25 Ocak Aya Tatyana Günü vesilesi ile üniversitelilerle bir araya gelen Medvedev, “İşsizlik oranı Avrupa, Asya ve Amerika’da gelişmiş ekonomiler arasında en iyisi. Ekonomik olarak aktif nüfusun yüzde 5,5’i işsiz.
Orta Asya ülkelerinin Soçi Olimpiyatları heyecanı
AŞKABAT - Orta Asya ülkeleri; Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan, Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyatlarına katılmanın heyecanını yaşıyor. 7-23 Şubat günlerinde Soçi Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak.
Moskova’da Türk vatandaşını gasp eden 2 zanlı gözaltına alındı
Polisin yaptığı çalışmalar sonucunda Orta Asya kökenli olduğu belirtilen şirket sürücüsü ve arkadaşı gözaltına alınırken, güvenlik güçlerinin ikinci saldırganın peşine düştüğü kaydedildi. (CİHAN)
Türkmenistan’da ilk buz hokey şampiyonası yapıldı
AŞKABAT - Topraklarının büyük bir bölümü çölle kaplı Türkmenistan'da bir ilk daha yaşandı. Yazın sıcakların 45 dereceye kadar yükseldiği Orta Asya ülkesinde, kış sporu olan buz hokeyine merak bir hayli arttı.
Kazakistan, Türkiye'ye ‘Dostluk Onur Madalyaları’ verdi
Milletvekili Nabi Bostancı da, çocukluk dönemindeki dünya tasavvurunu anlattıktan sonra büyüdükçe hayalini kurduğu Orta Asya coğrafyasındaki Türk cumhuriyetleri ile olan etkileşimini dile getirdi.Bostancı, “Her ülkenin yarın ne olacağını kestiremediği dünyada uzun hedefli perspektifler ortaya koymak çok önemlidir.
Alman eğitim bakanı: Eğitime katkı veren inisiyatifler memnuniyet verici
Türkiye’nin dinamik gelişimi ve güçlü ekonomisi ile Asya ile Avrupa arasında köprü olduğunu vurgulayan Wanka, “Almanya’da yarıdan fazlası Alman vatandaşı olan yaklaşık 3 milyon Türk yaşıyor. Bu işbirliğinden iki ülke de kazançlı çıkacak.
Bank Asya: Türk ekonomisine 30 milyar liralik katkı yapiyoruz
İSTANBUL - Son günlerde yazılı ve görsel medyada hakkında çıkan karalama kampanyalarına karşı çizgisini değiştirmeyen katılım bankası Bank Asya'nın Genel Müdürü Ahmet Beyaz, sessizliğini bozdu. Yaşananları 'stres testi' olarak niteleyen Beyaz, "Tüm stres testlerinden başarıyla geçtik.
Güney Kore lideri Park İsviçre’de temaslarda bulundu
Burkhalter Güney Kore için ise "Asya’nın en inovatif ülkesi Avrupa’nın en inovatif ülkesiyle buluştu.” diyerek iltifatta bulundu.
HRW: Türk hükümeti yargı bağımsızlığını tehlikeye atıyor
HRW adına açıklamayı kaleme alan Avrupa ile Orta Asya sorumlusu Emma Sinclair Webb, geçen hafta AK Parti tarafından verilen yasa teklifi ile yürütmenin yargı ve atamalar üzerindeki kontrolünü artırma çabasında olduğunu söyledi.
Hocaefendi WSJ'ye konuştu: Değerlerimiz ve duruşumuz değişmedi
Koza grup, İstikbal grup ve Banka Asya; çeşitli sıradışı denetlemelerle, cezalarla, izin iptalleriyle ve beklenmedik devasa fon çıkışlarıyla hedef alındı. Bank Asya'da yaşanan devasa fon çıkışları, İktidar partisine yakın haber kanallarının olumsuz haber kampanyaları ardından gerçekleşti.
Slovenya Dışişleri Bakanı Erjavec, Türkmenistan'ı ziyaret etti
Konuk Bakan, Türkmenistan'ın 2017 yılında ev sahipliği yapacağı Asya Oyunları'nın organizasyonu için ülkesinin tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti. Türkmen Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise Avrupa Birliği ülkeleri ile hem ikili hem de çok taraflı işbirliği yapmak istediklerini söyledi.
CPJ: Yolsuzlukla mücadelede demokratik araçlar kullanılmalı
yapılan yargı sistemindeki değişikliklerde basın özgürlüğü alanında bir iyileştir sağlamadığını söyleyen Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Avrupa ve Orta Asya program Koordinatörü Nina Ognianova, "Türk hükümetinin yolsuzluk soruşturmasından sonra bazı yasal değişikliklere gitme çabası hem çok rahatsız edici hem de kaygı
Özbekistan, FİFA dünya sıralamasında yükseldi
TAŞKENT - Asya kıtasının güçlü ekiplerinden Özbekistan, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) Ocak ayı dünya sıralaması değerlendirmesinde üç basamak yükseldi. Avustralya’nın ev sahipliğinde 2015’te yapılacak Asya Kupası grup elemeleri mücadelesini veren Özbekistan, FİFA’nın Ocak ayı değerlendirmesinde 69 sıradan 65’e
Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacak
AŞKABAT - Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin inşasının koordinatörlüğünü üslendi. Bankanın Duşanbe temsilcisi Si Si Yu Tacik basına yaptığı açıklamasında, Tacikistan yönetiminin sözkonusu demiryolun yapımının koordinatörlüğüne üslenilmesi yönündeki teklifini
Modacıların gözü kulağı İzmir'de olacak
ülkelerinden alım heyetlerinin geleceğini belirten EGSD Başkanı Özden, İZFAŞ'ın saha çalışmaları sonucunda büyüyen pazarlar olarak bilinen Rusya, Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve İran'dan da heyetler beklediklerini kaydetti.
Türksat 4A uydusu Baykonur uzay üssüne getirildi
Baykonur uzay üssünden 15 Şubat’ta Proton taşıyıcı roketiyle fırlatılacak olan uydu, Türkiye başta olmak üzere Orta Asya, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika kıtaları üzerindeki yayın kalitesini artıracak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yılın ilk haftası Japonya'ya yaptığı resmi program kapsamında, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının yapıldığı Tokyo'daki Mitsuhishi
Çin, ünlü Uygur akademisyeni ‘’kanunu ihlalinden’’ tutukladı
Ünlü ekonomist, 2009’da Özgür Asya radyosuna verdiği röportajında, Çin’in iç kesimlerden Uygur bölgesine insan göçü ile genç Uygur kızların Çin’in doğusuna iş bulmak için gönderilmesi politikasını eleştirmişti.
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek
AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Orta Asya yardımcısı Nisha Biswal, Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini
Rusya, 500 bin kişinin ülkeye girişini yasakladı
Rusya Federal Göçmen Bürosu’nun verilerine göre büyük çoğunluğu Orta Asya ve Kafkas ülkelerinden olmak üzere ülkede 11,3 milyon göçmen yaşıyor. (CİHAN)
Japonya, tartışmalı adaları ders kitabına taşıyor
Japon Kültür ve Teknoloji Bakanı Hakobun Shimomura'nın bugün basın toplantısında yaptığı konuşması bir anda Kuzey Doğu Asya’da gündeme oturdu. Orta okul ve liselerdeki ders kitaplarının haritalarına Senkaku ve Dokdo adalarını Japon toprağı olarak gösterileceğinin sorulması üzerine Bakan Shimomura, "Çocuklarımızın
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkmenistan’da
AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanı’nın Güney ve Orta Asya’dan sorumlu yardımcısı Nisha Biswal ve beraberindeki heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulunuyor. Daha önce bu görevi yürüten kıdemli diplomat Robert Blake’den görevi devralan Nisha Biswal Türkmenistan’a ilk ziyaretini gerçekleştiriyor.
BMW 2013'te yine satış rekoru kırdı
Basın bildirisinde araçların 860 bininin Avrupa, 576 bininin Asya, 460 bininin Amerika ve 35 bininin Afrika'da satıldığı belirtildi. (CİHAN)
Çeçenistan ile ticari ilişkiler geliştirilecek
Bu trendin etkisiyle Türkiye’nin son dönemde Asya, Afrika ve Uzak Doğu pazarına yöneldiğini dile getiren Menevşe, Çeçenistan heyetiyle de aynı amaçla bir araya geldiklerini vurguladı. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatını 500 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planladığını bildiren Menevşe, “Yani ihracatta 10 yılda yaklaşık 3.