avlama

Norveç kaçak balık avladığı iddiasıyla Rus gemisine el koydu
Rusya resmi balık avlama kurumu Rosrıbolovstva’dan yapılan açıklamaya göre, Norveç karasularına ait bölgede balık avlama kurallarını ihlal ettiği iddiası ile gemiye el konuldu. Gemi Norveç güvenlik güçlerinin eşliğinde Tromsö limanına getirildi.
Kazakistan'da Uluslararası Kartal Festivali düzenlendi
İki gün süren yarışlar , Elden Ele Uçuş, Tavşan ve Tilki Avlama olmak üzere üç etapta düzenlenen yarışlara başta ev sahibi Kazakistan olmak üzere Moğolistan, Çin, Kırgızistan, Rusya, Özbekistan, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu ülkelerden kartal
Tayvan, Çin tehdidine karşı gelişmiş denizaltı avlama uçağı alıyor
TAİPEİ - Tayvan, Çin’in büyüyen denizaltı filosuna karşı yeni uzun menzilli denizaltı avlama uçakları satın alarak filosunu genişletiyor.Tayvan'ın güneyindeki Pingtung hava üssünde Devlet Başkanı Ma Ying-jeou'nun katılımı ile gerçekleştirilen törende, ülkenin ilk P-3 Orion uzun menzilli denizaltı
Tekirdağ'lı balıkçılar 'Vira Bismillah' dedi
TEKİRDAĞ - Tekirdağ'lı balıkçılar, 1 Eylül itibariyle sona eren balık avlama yasağı ile sezonun ilk balık avı için 'Vira Bismillah' dedi. Aileleri tarafından dualar ve iyi dileklerle denize uğurlanan balıkçılar bu sezondan oldukça umutlu.
Hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar yasağın kalkmasını bekliyor
15 Nisan’da başlayan balık avlama yasağının 1 Eylül’de sona ereceğini ve Samsun’da gırgır teknelerinin Atakum ilçesindeki Dereköy iskelesinden cumartesi gece yarısı hareket edeceğini belirten Samsun Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut
Yerköy Avcılar ve Atıcılar Derneği avcıları uyardı
Derneği Başkanı Hüsnü Çoban, bıldırcın ve üveyik avı sezonunun 24 Ağustos Cumartesi günü başlayacağını belirterek, avcıları, av yasağı bulunan hayvanları avlamamaları gerektiği konusunda uyardı.Av sezonunda bir avcının günde 10 bıldırcın veya 8 üveyik avlama hakkı bulunduğunu, doğal dengenin bozulmaması için avcıların belirlenen sayının dışına çıkılmaması
"Ramazan’da hazımsızlığı ortadan kaldırmak için balık yenmeli"
Balık avlama sezonuyla birlikte vatandaşların balık tezgahlarına uğramadığını söyleyen Samsun Balık Hali Komisyoncuları Dernek Başkanı Davut Kıyak, denizde av yasağının başlamasıyla birlikte tatlı su balığı mevsiminin açıldığını
"Türkiye’nin geleceği ipotek altına alınmaya çalışılıyor"
Türkiye’nin zenginleşmesinden, kalkınmasından, demokratikleşmesinden, şeffaflaşmasından rahatsız olan çevrelerin eskiden olduğu gibi bulanık suda balık avlama arzularının tezahürü olarak bu oyunları, pusuları, tuzakları ülkemize kurdukları çok net bir şekilde ortada.
Yıldırım Koleji’nin dil fuarına yoğun ilgi
ünlülerin hayatı, tekerlemeler, bulmaca, bayrak ve başkent bulma, balonu patlatıp soruyu bilme, yüzen mektuplar, survivor parkuru, şarkı tamamlama, sinek avlama ve Yıldırım City gibi birbirinden farklı 74 stantta oyun oynayarak hem İngilizce pratik yapma imkanı hem de birbirinden güzel hediyeleri kazanma fırsatı yakaladı
Yasağa uymayan balıkçıyı polis avladı!
ADANA - Avlama yasağının başlamasıyla birlikte Adana'da su altı polisi Seyhan Baraj Gölü’ne ağla avlama yapanlara fırsat vermiyor. 1 Eylül'e kadar sürecek yasak için gölü tarayan ekipler, zaman zaman balıkçı kovalıyor, kimi zaman ise ağlara el koyuyor.
Kayseri’de balık avlama yarışması düzenlenecek
KAYSERİ - Kayseri’de Yamula Barajı kıyısında Kocasinan Belediyesi tarafından balık avlama yarışması düzenlenecek. Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Kayseri'nin Denizi Yamula Barajı'nda oltayla amatör balık avlama yarışması düzenlediklerini söyledi.
Kayıp balıkçıların telefonundan en son cumartesi günü sinyal alınmış
BALIKESİR - Balıkesir'in Erdek ilçesinde, 2 Mart Cumartesi akşam saatlerinde balık avlamak için denize açılan kayıp üç balıkçının bulunması için arama çalışmaları devam ediyor. En son Misakça köyü yakınlarında cumartesi günü saat 19.
Alman avcılar, Başkent'te yaban domuzu avına çıktı
Avcıların kişi başı 3 olmak üzere, toplam 27 yaban domuzu avlamasına izin verildi. Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Av Turizmi ile her yıl milyonlarca dolar gelir elde ediliyor.
Maasai kabilesi gençleri, bu sefer aslan avlayamadan savaşçı oldu
Geçtiğimiz yıl Kasım’da kabile gençlerinin başarısız 3 aslan avlama girişimi olmuştu. İlk girişimde 7 kişilik gruptan 6 kişi aslan tarafından öldürülmüştü. İkinci ve üçüncü aslan avlama girişimi ise sayısı azalan aslanları korumak için görevlendirilen korucular tarafından engellenmişti.
"Omega 3’leri bilinçli tüketin"
ADANA - Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülsün Özyurt, günümüzde oldukça fazla tüketilen ve balık yağı olarak da bilinen Omega-3 serisi yağ asitleri konusunda uyarılarda bulundu.
Alleben Göleti, yeni konseptlerle zenginleştirilecek
Göleti Rekreasyon Alanı’na farklı bir konsept kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen Sülü, "Seyir terasları, amfi tiyatro, su üzerinde köprüler, balık avlama iskeleleri, ses ve ışık gösterileriyle, Gaziantepliler başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışından gelecek konuklar için vazgeçemeyecekleri bir alan oluşturuyoruz
Amatör balıkçılara 'tırıvırı olta kullanmayın' uyarısı
olta ipi ucuna bağlı olarak kullanılan, çeşitli ebattaki misina ağ parçalarına bir kurşun ağırlık takılarak imal edilen yasal ve ahlaki olmayan bir balık avlama aracıdır. İnce misinadan imal edilmiş olması nedeniyle su içerisindeki taş, kaya ve ağaç parçalarına takılınca kolayca kopabilmekte, kopan parçalar yıllarca suda kalıp, suda yaşayan
Balıkçılar 'vira bismillah' demeye hazırlanıyor
BALIKESİR - Balıkçılar, su ürünleri avlama yasağının bugün sona ermesiyle girilecek yeni sezona hazır. 1 Eylül’de "vira bismillah" diyerek denize açılacak balıkçıların, avlanma kurallarına uyması istendi.
BBP, 'Meclis'te terör destekçisi milletvekili istemiyoruz' kampanyası başlattı
BDP'nin siyasette beslenme yönteminin kan, gözyaşı, ezilmişlik ajitasyon, Kürt milliyetçiliği kışkırtıcılığı ve kargaşa çıkartarak bulanık suda balık avlama olduğunu belirten Kılınç, Türklerle Kürtlerin bin yıldır kardeş olduğunu, PKK terör örgütü ve siyasi uzantılarının amacının da bu kardeşliği kalleşçe oyunlara bozmaya
Rize’deki toplu balık ölümleri araştırılıyor
Balık avlama oranı bu dönemler mümkün olduğu kadar aza indirilmelidir.” dedi. (CİHAN)
Öğrenciler İngilizce fuarına yoğun ilgi gösterdi
kendilerini ziyaret eden öğrenciler, bulmaca, bayrak ve başkent bulma, taboo oyunları, balonu patlatıp soruyu bilme, yüzen mektuplar, elma kapıp yeme, sinek avlama, Yıldırım City, tekerleme ve bitiş çizgisine gitme gibi birbirinden farklı 60 stantta oyun oynayarak hem hediye kazandı, hem de İngilizcelerini geliştirdi.
Anneleri ölen yunusların yavruları ölüm tehlikesiyle karşı karşıya
Erüz, balık avlama sırasında ağa takılarak boğulan ya da ağdaki balıkları yediği için bazı balıkçılar tarafından öldürülen yunuslara yapılan uygulamayı 'vahşet' olarak tanımladı. Öldürülen yunusların ikisinin yavrusunun olduğunu ve süt emdikleri için annelerine bağımlı olduklarını vurgulayan Erüz, yavruların ölü annelerinin ve Faroz Limanı'nın
Van Gölü'nde inci kefali avlanma yasağı başladı
Balıkçılar, avlama yasağının bir gün öncesi mangal yaparak yasaksız balık yemenin tadını çıkardı. Bölgeye giderek balıkçılarla bir araya gelen Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.
ABD'de kartallar zor durumda
Mahkemenin Kuzeyli Arapaholulara Wyoming eyaletindeki Kızılderili Rüzgar Nehri bölgesinde iki adet kel kartalı avlama hakkı tanınmasına Balık ve Yaban Hayatı Koruma derneği dışında bir başka Kızılderili kabile de karşı çıkıyor.
GTSO, yeni teşvik uygulamasıyla ilgili sektörel talepleri, raporlaştırdı
muafiyeti getirilmesi, su ürünlerinde bölgesel bazda dahi olsa banka kredi limitlerinin artırılması ve faiz oranlarının belirli oranda karşılanması, balık avlama araçlarının sigortalanmasının desteklenmesi,su ürünlerinin KOSGEB desteklerine alınması, bölgede faaliyet gösteren sektör için önemlidir.
İzmir’de düşen eğitim uçağını arama çalışmalarından henüz sonuç alınamadı (2)
helikopteri, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir helikopter, çok sayıda bot ve zodyak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı kurtarma gemisi ve mayın avlama gemileri de katılıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte arama çalışmaları yoğunlaştırılırken henüz enkaza ve pilotlara ulaşılamadı.
Foça'da denize düşen uçağın enkazına hala ulaşılamadı
çalışmaları bir adet CN-235 uçağı, bir adet Cougar helikopteri, üç adet sahil güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kurtarma gemisi ve mayın avlama gemileri ile havadan ve denizden yoğun olarak devam etmektedir.
İzmir'de askeri eğitim uçağı düştü, 2 personel kayıp
çalışmaları bir adet CN-235 uçağı, bir adet Cougar helikopteri, üç adet sahil güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı kurtarma gemisi ve mayın avlama gemileri ile havadan ve denizden yoğun olarak devam etmektedir.
Rusya’da buz üstünde balık avı keyfi
MOSKOVA - Rusya’nın Japonya sınırındaki Amur bölgesinde vatandaşlar, buz altında balık avlama geleneğini sürdürüyor. Suyun donmasını sabırsızlıkla bekleyen Rus balıkçılar, kış aylarının ilk günlerinde Amur Körfezi'ne adeta akın ediyor.
Yamula Baraj Gölü'nde balık avcılığına ilgi artıyor
KAYSERİ - Denize kıyısı olan illerdeki balık avlama meraklıları gibi, Kayseri’de de balık avlamak isteyenlerin yeni mekanı Yamula Barajı oldu. Havanın iyi olmasını değerlendiren balık avlama meraklıları sabahın erken saatinde baraj kıyısına gidiyor.
İskenderun'da sportif olta balıkçılığı yarışması yapıldı
Küçük balığı avlamayalım, yemeyelim, satmayalım sloganıyla yola çıktı” diye konuştu.MKÜ Su Ürünleri Fakültesinin bilimsel desteği ile hazırlanan panoda, İskenderun körfezinde bazı balıkların yasal yakalama boyları ve biyolojilerine yer verildi.
Eline metreyi alan zabıta balıkları ölçtü
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca belirlenen balık avlama standartlarının altında balık avlanmasının ve satışının önlenmesi için yayımlanan genelge doğrultusunda Edremit Belediyesi zabıta ekipleri ellerine metreyi alarak Çarşamba Pazarı'na çıktı.
Belediye operasyon yaptı, boyu küçük lüferler huzurevine gönderildi
Balık avlama yasağının sona ermesinin ardından usulsüz ve denetimsiz avlanma sonrasında balık nesillerinin tükenmemesi ve devamlılığının sağlanması amacıyla denetimlere hız verildi. Büyükşehir Belediyesi Hal Şube Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Su Ürünleri Hali ve Mezat Satış yerlerinde denetim yaptı.
Termos bombacılarına 11'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi
itibaren bayramlarda satılan patlayıcılara büyük ilgi duymuş, olayda kullanılan patlayıcıyı hazırlama fikrinin ise patlayıcı kullanarak gerçekleştirdiği balık avlama yönteminden kaynaklandığı açıktır.
İlkadım Belediyesi, hijyene uygun balık satışı için harekete geçti
Trol ile balık avlama sezonunun açılması ile Samsun merkeze bağlı İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, balıkçı esnafına bilgilendirme toplantısı düzenledi. Gazi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, son günlerde gündemde olan balık tezgahlarının camekan yapılması konusu gündeme getirildi.
Taşucu Çevre Festivali devam ediyor
Etkinliklerimiz arasında yöresel çadırlarımızda yemeklerin ikramı, deniz ve kum sporları, olta ile balık avlama yarışları, Akdeniz bölgesinde bizim bölgemizde yetişen mavi yengeç koşusu, sportif faaliyetler, halk oyunları gösterileri ve ünlü ses sanatçılarının sahne alacağı
Depoya hırsız girdiğini 2 ay sonra fark ettiler
Soygunda, yediemine emanet edilen çok sayıda balık avlama malzemesinin çalındığı belirlendi. Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne ait İspat Cami Mahallesi Kurtuluş Caddesi'ndeki depoya giden yetkililer, içeriye girilerek, deponun soyulduğunu fark etti
Karadeniz’de istavrit ve palamut bereketi
Balıkçı Şen, 15 Eylül’de trol teknelerinde av yasağının bitmesiyle denize açılacağı ve hem gırgır hem de trollerin avlama yapmasıyla tezgahlara daha bol balık geleceğini belirtti. Balıkçı Kurtça Aydın ise balık fiyatlarının ilk günlerine rağmen iyi olduğunu ve fiyatın ilerleyen günler de daha da düşeceğini balıkçıların hasretle beklediği günleri
Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyecek, vatandaş balığa doyacak
BURSA - Balık avlama sezonu 1 Eylül 2011'dde başlıyor. Marmara Bölgesi'ndeki yüzlerce balıkçı Ramazan Bayramı’nın ikinci gününe denk gelen 1 Eylül Perşembe günü ‘Vira Bismillah’ demek için tüm hazırlıkları yaptı.
Av mevsimi başlıyor, koruma altındaki hayvanları avlayanlar yanacak
kararla koruma altına alınan hayvanları vuranlara ve usulsüz avlananlara ağır para cezasının uygulanacağını kaydeden Bülbül, belgesiz ve tuzak kurarak avlama yapanlara müsaade edilmeyeceğini vurguladı.
Karaburun Karanfil Kokulu Kadınlar Kültür ve Sanat Etkinlikleri başlıyor
Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Lök, 360 Derece Araştırma Grubu Temsilcisi Osman Erkurt, Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, İnecik Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Furuncu
Beyşehir Gölü'nde avlanma yasağı kısmen sona erdi
Ancak yetkililer bir hatırlatma yaparak, sazan avlama yasağının kalktığını, fakat levrek balığının şu an koruma altında olduğu için avlama yasağının devam ettiğini belirtti. 17 yıldır karı- koca beraber balıkçılık yapan Şerife ve Mustafa Şimşek çifti, 1994 yılından beri geçimlerini balıkçılıktan sağladıklarını dile getirerek, "Yasak döneminde
Hırsızlar için kurdukları tuzağa kendileri düştüler: 2 ölü
Göçmez (75) ile birlikte yazlık dairesinde kalan Musa Göçmez (80), evini hırsızlara karşı güvenli hale getirmek için her odaya otomatik silahlı 'hırsız avlama düzeneği' yaptı. Ancak hırsızlar için kurulan ölümcül tuzak, Göçmez çiftinin sonu oldu.
İTÜ’den Denizcilik Şenliği
Profosyonel ve amatör müzik gruplarının performansının sergileneceği şenlikte ayrıca, Su Altı Federasyonu zıpkınla balık avlama yarışması düzenleyecek. Söyleşi, deniz sporları yarışmaları ve özel performansların gerçekleşeceği şenlik, İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Kampüsünde yapılacak.
Balığı tutan değil satan kazandı
Balık avlama sezonu 1 Eylül 2010’da başladı, 15 Nisan'da sona eriyor. Balıkçılar bu sezon balığı tutanın değil, satanın para kazandığını söylüyor. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, “Balığı tutan değil, satan kazandı.
Afyonkarahisar’da termal turizm ile av turizmi entegre oluyor
kadar domuz avı yapılmasıyla ilgili potansiyelin olduğunu aktaran Açba şöyle devam etti: “15 Ekim’den Şubat sonuna kadar Eber veya Karamık gölünde ördek avlamaya izin var. Ağustos’tan yıl sonuna kadar Şuhut ve Sandıklı’da bıldırcın avlama gibi bir şansları var.
Kılıç: Düzmece senaryolarla halkı birbirine kırdırmak isteyenlerden yargı hesap soracak
işbirliği yaptıklarına dair yargı kararı bulunduğunu ve bunu Başbakan Erdoğan’ın okuması isteğine Kılıç, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun tarzı, bulanık suda balık avlama tarzıdır. CHP’ye genel başkan olduğu günden bu yana Türk siyasetine tek kuruşluk katkısı olmamıştır.
Filipinler’de sellerin bilançosu artıyor: 56 öldü, 19 kayıp
Felaket bölgesinde balık avlama yasağı konulurken, kayıp olanların çoğunu balıkçı olduğu aktarıldı. Filipinler’in merkezi ve güney kesimlerinde 25 eyalette son 3 haftadır devam eden şiddetli yağışlar sonucu oluşan seller ve toprak kaymaları hayatı olumsuz etkiliyor.
Rus muhabirden Haliç'te balık ekmek keyfi
Türkiye muhabiri Andrey Palariya, Haliç'teki 'balık ekmek' keyfinin İstanbul'un en eski geleneklerinden biri olduğunu belirtti: "Her gün yüzlerce insan balık avlamak umuduyla köprü üzerine çıkarak oltasını denize atıyor.
Deniz Ticaret Odası Şube Başkanı Dologh: Balıkçılar fazla balıkları atmasın, okullarda yedirelim
Mesut Önen, Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H.Tuncay Kınacıgil, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Tokaç ve davetliler katıldı.