avlanma

Japon balina gemisi çevrecilerin teknesiyle böyle çarpıştı
Olay, dün iki tarafın gemilerinin sık sık karşı karşıya geldiği bir avlanma bölgesinde meydana geldi. Japon balina gemisi Yoshin Maru 3, Deniz Çobanı örgütünün teknesi Bob Marker’ı uzun süre taciz etti.
Rusya’da balıkları buzlu gölden kamyonetle çekip çıkardılar
Kış mevsimin gelmesiyle buz tutan gollerde avlanmanın keyfini yaşayan Rusların zaman zaman ilginç avlanma teknikleri kameralara yansıyor. Buz tutan gölün üzerini kıran balıkçılar, ağları atarak çok sayıda balık yakaladı.
Rusya uyardı: Kutup ayılarının nesli hızla tükeniyor
Kutup ayıları için kaçak avlanmanın en büyük tehditlerden biri olduğuna dikkat çeken bakan, Sovyetler Birliği’nin 1956’da kutup ayılarının avlanmasını yasakladığını, ancak Çukotka yerel yönetiminin 2011’de bu yasağı gevşetmesini eleştirdi.
Balıkçılık, Senegal’in en gözde mesleği
Avlanma için çok büyük olanaklara sahip olmayan balıkçıların tekneleri de bir o kadar ilginç. Tamamen el yapımı olan sandallarıyla balıkçılık yapan Senegallilerin tuttukları balıkların büyüklükleri şaşırtıyor.
Balıkçılıkta temel sıkıntı bilgi eksikliği
Bunun yanısıra kanundışı balıkçılığın önlenmesi, avlanma sezonlarına ilişkin kurallara uyulması gibi düzenlemelerle birlikte trol ile gırgır arasındaki farklar gibi temel balıkçılık bilgisi gerektiren konularda da yeterli bilgi sahibi olunmadığı ortaya çıktı.
Av hayvanları için 'öldürmeyelim' yaşatalım kampanyası
Avlanma ruhsatı olmayan acemi avcıların yaban hayata zarar verdiklerini, önümüzdeki yıllarda avlanacak av bile bulamayabilecekleri belirtildi. Av hayvanlarının yanlış avlanmadan dolayı bitme noktasına geldiğini belirten Tarlacı, normalde avcı ruhsatı olan avcılarımızın da kurallara uymadıkları, kendilerine
Kaçak avcılara sahil güvenlik darbesi (Özel)
İddialara göre, sabah saatlerinde Anadolu Kavağı yakınlarında kaçak avlanma yapıldığı ihbarını alan sahil güvenlik ekipleri hemen olay yerine hareket etti. Bu sırada sahil güvenliğin kendilerine yaklaştığını gören, içinde 2 kişinin bulunduğu tekne kaçmaya başladı.
Gökova Körfezi'nde uyarı işaret ve tabelaları yerleştirildi
2010 yılında alınan bir kararla Gökova Körfezi'nde altı alan balıkçılığa kapalı ilan edilerek, her türlü amatör ve ticari avlanma yasaklanmıştı. Bu alanlar, proje kapsamındaki araştırma çalışmaları sonucunda ve balıkçılarla birlikte ilgili bütün kurumların görüşleri alınarak belirlenmişti.
Zimbabve’de kaçak avcılar 81 fili siyanürle öldürdü
Para hırsı ve yolsuzluklar kaçak avlanma rakamlarını çok artırdı. Fillerin leşlerini yiyen aslan, leopar, kuşlar gibi etobur hayvanlar da tehlike altında. Durum kötüye gidiyor.
Colorado eyaletinde İHA'ları avlamak için referanduma gidiliyor
NEW YORK - ABD'nin Colorado eyaletinin Deer Trail kasabası, insansız hava araçlarının (İHA) avlanmasına izin verilmesi için Ekim ayında referanduma gidiyor. Kasaba sakinlerinden Phil Steel, İHA avlayabilmek için internet üzerinden lisans verdiğini duyurdu.
Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi, görevliler denetime başladı
Çelik, “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak avlanma yasağının bulunduğu yaz aylarında da tekne ve balıkçılarla ilgili ruhsatlandırma çalışmalarına kesintisiz devam ettik. Yönetmeliğe uygun teknelerin denize açılması konusundaki çalışmaları büyük oranda tamamladık.
Sezonun ilk günü balıkçılar fırtınaya takıldı
SAMSUN - Fırtına, yeni av mevsimine giren balıkçılara, sezonun ilk günü avlanma izni vermedi. Karadenizli balıkçılar, av sezonunun başlama saati olan 01.
Karadenizli balıkçılar fırtınaya yakalandı
Denizlerde 15 Nisan’da başlayan avlanma yasağı, bu gece saatler 00.00’ı gösterdiğinde sona erdi. Aylarca yaptıkları hazırlıkların ardından ‘Vira Bismillah’ diyerek bu gece denize açılmayı planlayan balıkçılara fırtına engel oldu.
Giresun Valisi Hasan Karahan balık sezonunu açtı: 'Vira Bismillah'
Yeni avlanma sezonunun hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Vali Karahan, ”Balık neslinin kurumasına fırsat vermeden bu denizlerden en bereketli bir şekilde faydalanmalarını istiyoruz. Hassasiyet göstermelerini istiyoruz.
Balıkçılar: Yeni sezonda balık bol ve ucuz olacak (Özel)
İSTANBUL - Avlanma sezonunun başlamasına günler kala balıkçılar hazırlıklarını tamamladı. 31 Ağustos gecesi avlanma yasağının son bulmasıyla teknelerini suya indirecek binlerce balıkçı, yeni sezondan umutlu.
Su ürünleri av yasağı 1 Eylül’de bitiyor
Bu nedenle, ülkemizde avlanma miktarını artırılması yerine sürdürülebilir avcılığın sağlanabilmesi için önlemler alınmaktadır. Bu amaçla stokları koruyucu ve geliştirici yönde araştırmalar yapılmakta ve koruma kontrol faaliyetlerinin artırılmasına öncelik verilmektedir.
Hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar yasağın kalkmasını bekliyor
SAMSUN - Türkiye genelinde binlerce balıkçı 1 Eylül'de kalkacak avlanma yasağı ile 'Vira Bismillah' demeye hazırlanıyor. Samsun’daki tekne sahipleri de denize açılmak için son hazırlıklarını sürdürüyor.
Su ürünlerinde avlanma yasağı 1 Eylül'de kalkıyor
açıklamada “Su ürünleri kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak için balık satın alırken avlanabilir minimum av boylarına ve avlanma zamanına dikkat edilmelidir. Yasak boydaki ve avlanması yasak olan türler satın alınmamalıdır.
Balıkçılar ‘vira Bismillah’ diyecek, 20 liradan satılan hamsi fiyatı düşecek
BURSA - Türkiye genelinde binlerce balıkçı 1 Eylül'de kalkacak avlanma yasağı ile 'Vira Bismillah' demeye hazırlanıyor. Yeni sezon öncesi tüm hazırlıklarını tamamlayan Marmara’daki balıkçılar, sezon öncesi denizde hamsi ve palamut bolluğuna dikkat çekiyor.
Yerköy Avcılar ve Atıcılar Derneği avcıları uyardı
avcıların belirlenen sayının dışına çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Çoban, "Doğal dengenin bozulmaması için avcılarımızdan belirlenen kurallara göre avlanmalarını istiyoruz. 24 Ağustos tarihi itibariyle bıldırcın ve üveyik avı başladı.
Balıkçılar, 1 Eylül'de 'Vira Bismillah' diyecek
ZONGULDAK - Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, balıkçılar 1 Eylül’de kalkacak avlanma yasağı öncesi hazırlıklarını sürdürüyor. 1 Eylül’de başlayacak denizde avlanma sezonu öncesi hazırlıklarını sürdüren balıkçılar pek de umutlu konuşmazken, en büyük dertlerinin ise mazotun yüksek fiyatı olduğunu
Av yasağı 1 eylülde kalkıyor, balıkçılar bereketli bir sezon bekliyor
SAKARYA - Balık avı yasağı 31 Ağustos'ta sona eriyor. Ağlarını ve teknelerini yeni av sezonuna hazırlayan balıkçıları, avlanma heyecanı sardı. Bereketli bir sezon geçirmeyi umut eden balıkçılar, özellikle palamut ve lüferin bol olacağını ifade ediyorlar.
Bakanlık, alabalık katliamı için harekete geçti
Bölge Müdürü Mustafa Bulut, bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu nesilleri tehlike altına giren doğal (kırmızı benekli) alabalıkların çoğaltılması amacıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında 'Doğal Alabalık
Av sezonu 17 Ağustos’ta açılıyor
Karar gereği, 2013-2014 Av Dönemi’nde avlanma; Batı Akdeniz, Marmara, Güney Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde 17 Ağustos 2013 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekin kargası, kara leş kargası, leş kargası, saksağan
'Deniz Korucuları' kanundışı avcılara göz açtırmıyor
kapalı alanlarında koruma etkinliğinin arttırılması çalışmaları kapsamında Akdeniz Koruma Derneği (AKD) tarafından yürütülen “Deniz Koruculuğu” uygulaması, avlanma yasaklarını ihlal etmeye çalışanlara göz açtırmıyor.
Bakan Eroğlu: 2005'ten bu yana 7 buçuk milyon balık tabiata salındı
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de menfi çevresel etkiler ve aşırı avlanma sonucu doğal alabalık popülasyonlarında önemli oranda azalma görüldüğünü ifade eden Eroğlu, ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması’ projesinin 2005 yılında uygulanmaya başlandığını
Türkiye'deki avcı sayısı azaltılacak
Avcılar artık Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi ile avlanma kotalarını ve avlanma izin belgelerini internet üzerinden alarak belirlenen koşullarda avlanacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Özyanık, Türkiye’de av ve yaban hayatı kaynaklarının doğru kullanılmasını amaçladıklarını söyleyerek, “Yeni sistemle birlikte kota
Nesli tükenen yaban keçisi yaralı olarak bulundu
Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, nesli tükenen dağ keçisi türünün Elbistan dağlarında toplamda 5 adet kaldığını ve bunların nesillerinin bilinçsiz avlanma dolayısıyla tükenmek üzere olduğunu bildirdi.
Manisa'da göletlere 150 bin adet pullu sazan yavrusu salındı
Uygulanacak cezalara da değinen Hasan Çebi, “Avlanma yasağına uymayan amatör balıkçılara, 272 ile bin 856 TL idari para cezası uygulanacak. Vatandaşların, avcılığa yasaklanmış olan göletlerde balık avlandığını görmeleri durumunda Alo 156 Jandarma hattına, en yakın ilçe müdürlüklerine veya il müdürlüğüne bağlı
Dev balinayı balık ağlarından böyle kurtardı
Yerel balıkçılar Pat Foster ile Adrian Colaprete, takıldığı iplerle ağır avlanma malzemesini su altında umutsuzca sürükleyen 70 tonluk bir Kuzey Atlantik balinası fark etti. Balinayı kurtarmaya karar veren balıkçılar, teknelerini yakın bir noktaya getirdi.
Fransız adasında köpek balığı dehşeti
Reunion Valisi Jean-Luc Marx da artan köpek balığı tehditleri sonrası balıkçılara avlanma izni verilmesinin gündemlerinde olduğunu söyledi.Geçtiğimiz Mayıs ayında da Reunion adasında köpek balığı saldırısına uğrayan 36 yaşındaki Fransız sörfçü, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti
Avcılar bu kez keklikleri avlamak yerine doğaya salıverdi
Derneğimiz bu konuda, sosyal sorumluluğu gereği, önce avcı arkadaşlarla avlanmamaları ve koruma avcılığı görevi üstlenmeleri konusunda işbirliği içerisine girmiş ve çok olumlu sonuçlar almıştır. Diğer bir açıdan da doğal yaşamın tekrar canlandırılması için Doğa Koruma ve Mili Parklar 15.
Engelli caretta caretta deniz canlılarıyla buluştu
Yurtdışında yapılan yanlış avlanma sonucunda balık ağlarına takılarak ön iki yüzgecini kaybeden deniz kaplumbağası, dokuz yıl aradan sonra İstanbul Akvaryum’da deniz canlılarıyla buluştu. Yurtdışındaki rehabilitasyon tankında dokuz yıldır tedavi edilen caretta, İstanbul Akvaryum’a evlatlık verilerek Türkiye’ye getirildi.
Markalanan mersin balıkları Karadeniz'le buluştu
Devrim Memiş, bilinçsiz avlanma sebebiyle nesli azalan 3 tür mersin balığının koruma altına alındığını söyledi. Türkiye'de Sakarya Nehri, Yeşilırmak, Kızılırmak ve Çoruh nehirlerinde mersin balıklarının yumurtlama alanlarının bulunduğunu kaydeden Memiş, balıkların yumurtlama göçlerinin
Yasak alanda avlanan 5 bin 490 avcıya ceza
ANKARA - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2002-2013 yılları arasında 5 bin 490 kişiye yasak alanlarda avlanmadan dolayı işlem yapıldığını, bu kişilere 1 milyon 100 bin TL ceza kesildiğini açıkladı.
Doğaya 500 adet kınalı keklik bırakıldı
Bölge Müdürü Etem Boz, özellikle son yıllarda çevresel etkiler ve bilinçsiz avlanma ile beraber nesli tükenme tehlikesi altında olan türleri Bakanlığın katkısı doğaya saldıklarını söyledi. Ethem Boz, "Adana'da buğday üretiminin çok olması nedeniyle buğdayı yiyen ve buğdaya zarar veren sünelere karşı da mücadele söz konusu.
Fethiye'deki batığın yakınlarında avlanmak yasaklandı
Batıktaki balık resifinin artırılmasını sağlamak amacıyla bu bölgede her türlü avlanma yasaklandı. Fethiye Kaymakamlığı İlçe Turizm Sportif Kurulu, avlanma yasağı ile ilgili kararı başta Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdi.
Jandarma, Van Gölü'nde 4 bin 250 metre ağa el koydu
Van Gölü üzerinde kaçak avlanma yapan balıkçılara göz açtırmayan jandarma ekipleri son olarak Tatvan ilçesindeki Van Gölü kıyalarına yaptığı operasyonlarla kaçak avlanmanın önüne geçmeye çalışıyor. Yapılan operasyonlar neticesinde 15 Nisan ile 15 Temmuz arası Van Gölü’nde balık avlanma yasağına uymayan balıkçıların ağlarına el konulurken, balıkçıların yakaladıkları
Van'da inci kefallerinin seyirlik göçü
AVLANMA DÖNEMİ Göl çevresindeki bilinçli insanlarla yetkililer kaçak avcılığı önlemek için çaba sarf ediyor. Her yıl üreme göçü esnasında kampanyalar başlatılıyor.
Yasağa uymayan balıkçıyı polis avladı!
Bu sorumluluk bilinciyle balık üremesinin artırılması ve ülke ekonomisinin kalkınması için ticari ve amatör balıkçı vatandaşlarımızın avlanma yasağına hassasiyetle uymaları gerekmektedir. Kontrollere vatandaşlarımızın da desteğiyle yoğun bir şekilde devam edilecektir.
Kaçak avcılara devriyeli önlem
BOLU - Bolu'da yaz mevsiminin gelmesi nedeniyle jandarma ekipleri kaçak avlanmaya yönelik önlemler aldı.Bolu İl Jandarma Komutanlığı yaz mevsimi ile birlikte artış gösteren kaçak avlanma olaylarına karşı önlemlerini arttırdı.
Bursa'da yakalanan geyikler Giresun'a gönderilmek üzere Bakanlığa verildi
Avlanma zamanı dışında bu geyiklerde üremenin ne kadar çok olduğunu burada ispat ettik."Toplamda 20 geyiğin, doğal yaşam alanından alınarak ormana salınacağını anlatan Cemal Türe, 15 geyiğin şu anda gebe olduğunu dile getirdi.
Van Gölü'nde 2 milyar inci kefali üremek için akarsulara akın etti
Gölü’nün sodalı suyunda yaşayabilen tek balık türü olan inci kefalinin üreme dönemine girmesi dolayısıyla 15 Nisan-15 Temmuz 2012 tarihleri arasında uygulanan avlanma yasağı başladı. Yaklaşık 2 milyar inci kefalinin Van Gölü'ne dökülen 12 akarsuya akın edeceğini belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.
Denizlerde av sezonu 15 Nisan'da sona eriyor
Sezon başında bazı balıkların asgari avlanabilir boy uzunlukları ile avlanma zamanlarında değişiklik yapılmış ayrıca gırgır avcılığındaki avlanma derinliği, 18 metreden, 24 metreye çıkarılmıştı. Balıkçıların ve tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik yazılı ve görsel materyallerle desteklenen değişiklik, uzun vadede balık nesillerinin korunması ve avlanmanın sürdürülebilirliğini
12 ilden gelen bakanlık uzmanları İzmir Balık Hali'ni denetledi
Denetimler kapsamında Su Ürünleri Tebliği ile getirilen av yasaklarının kontrol edildiğini ifade eden Kayabaşı, “Bunun yanında balıkların boy yasağı, avlanma zaman yasağı, tür yasağı şeklinde kontrolleri yapılıyor.
Av yasağına uymayan balıkçılar, avlandı
ANKARA - Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, balık avı yasağının başlamasıyla birlikte zamansız avlanmaya karşı denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Altındağ ilçesinde zaman yasağına uyulmadan balık satışı yapıldığı ihbarını alan ekipler, balık satışının yapıldığı işyerine baskın düzenledi.
Sahibinden satılık ‘Kuş Cenneti’
Mustafa Bilgiç, Uluabat Gölü kıyısında 39 yıl önce avcıların avlanmasını önlemek amacıyla kurduğu kuş cennetini yaşlandığı için satılığa çıkardı. Kuş Cenneti'nde çalıştıracak kalifiye eleman bulamadığını anlatan Bilgiç, kuşlara eski ilginin kalmadığını söyledi.
En büyük ve en fazla kalkan balığını yakalamak için yarıştılar
Bilinçsiz avlanma nedeniyle balık popülasyonu giderek azalıyor. Bu şenlikle bir duyarlılık oluşturmak istedik." dedi.Balık Tutkunları Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ergül ise Türkiye'de bir ilke imza atarak
Malatya'da sazan avlamak yasaklandı
MALATYA - Malatya'da 1 Nisan’dan 1 Temmuz tarihine kadar sazan balığını avlanma yasağı getirildi.İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Malatya'daki su kaynakları ile göllerde 1 Nisan - 1 Temmuz tarihleri arasında sazangillerin
Bu balığın havyarının kilogramı 10 bin dolar
Havyarının çok değerli olması sebebiyle 'altın yumurtlayan balık' olarak kabul edilen, 6 tür mersin balığından 3 türünün nesli bilinçsiz avlanma sebebiyle tamamen tükenmiş durumda. Geriye kalan 3 türden 2’sinin korunmasına ise Devlet Su İşleri 73.