avrasya birliği

Egemen Bağış: Biz, AB'den çıkıp Arap Birliği’ne girmedik
Bağış ‘‘Biz AB’nin bir grubundan çıkıp, Avrasya Birliği'nin ya da Arap Birliği'nin bir grubuna girmiş değiliz. Biz hakettiğimiz şekilde davranılan gruplarla olmayı tercih ettik.’’ şeklinde konuştu.
“Rusya, Orta Doğu’da Türkiye yüzünden gücünü kaybetmedi”
olması, Türk topraklarında bazı Kafkas halklarının düzenlediği kuşkulu Rusya karşıtı etkinlikler, Mavi Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinin yapılamaması, Avrasya Birliği düşüncesinde yavaşlamalar, Nabucco projesi ve başka konuları örnek verebiliriz.
‘Ortadoğu Analiz’ Arap Baharı ve Mısır’ı yazdı
Süreyya Yiğit yazısında Avrasya Birliği projesini değerlendiriyor. Giray Sadık, Türkiye’de artmakta olan Avrupa-şüpheciliğini inceliyor. Burak Tangör ise Avrupa Birliği ile NATO arasında güvenlik alanında yaşanmakta olan ilişkileri ve bu süreçteki zorlukları gündeme taşıyor.
Kazakistan’ın hedefi dünyanın en iyi 30 ekonomisininden biri olmak
Avrasya Birliği’yle alakalı olarak ise birliğin Sovyetler Birliği’ni canlandırmak gibi siyasi bir amacının olmadığını vurguladı. (CİHAN)
'Avrasya'nın 2023 Vizyonu' Ankara'da ele alındı
Davutoğlu’nun Avrasya ile ilgili sözünü hatırlattı ve Davutoğlu’nun hayalinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ele alınarak, 2015 yılında Avrasya Birliği’nin kurma projesine dikkat çekti.
Türk ve Rus entelektüeller 2 ülke ilişkilerini masaya yatırdı
2 gün sürecek buluşmada; Avrasya Birliği Projesi, stratejik ortaklıkta eksik kalan kültür ve eğitim alanları, Türk-Rus stratejik ortaklığının imkan ve sınırları, kültürel ve dini alanlardaki benzerlikler ve farklılıklar gibi konular tartışılacak.
Avrasya Ekonomik Birliği 2015’e hazır
MOSKOVA - Rusya’nın eski Sovyet coğrafyasında ekonomik açıdan oluşturduğu Avrasya Birliği ile ilgili bütünleşme süreci hızlandı. Moskova’da gerçekleşen EurAsEc zirvesi sonrası basına açıklamada bulunan Putin, Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili taslak anlaşmanın Mayıs 2014’e kadar hazır olacağını söyledi
Şanghay Suriye’ye müdahaleye karşı, Annan planı desteklenecek
4 Mart’ta yapılan devlet başkanlığı seçimleri öncesi Avrasya Birliği’nin kurulması için yoğun çaba sarf edeceği vaadinde bulunan Putin, hem eski Sovyet ülkeleri hem de ŞİÖ çerçevesinde siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri yoğunlaştırıyor.
Rusya ve Belarus 10 milyar dolarlık nükleer anlaşma imzaladı
Görüşmelerde Gümrük Birliği, Avrasya Birliği ve ekonomik entegrasyon süreçleri ile ilgili çalışmalar ele alındı.Putin görüşmelerde Rusya’nın öncülük yaptığı EurAsEc bölgesel ekonomik formunun Belarus’a 3 milyar dolarlık kredi desteğinin üçün paketinin transferine izin verildiğini
Medvedev Kazakistan’da, Gümrük Birliği’nde işler yolunda
Belarus’la birlikte Gümrük Birliği’ni kuran Rusya ve Kazakistan, Avrasya Birliği’nin temelini oluşturacak çalışmalardan memnun. 2011’de iki ülke toplam ticaret hacmi 23,9 milyar dolara çıkarken, 2012’nin ilk çeyreğinde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 artışla 5 milyar
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Ziyarette Gümrük Birliği ve Avrasya Birliği ile ilgili çalışmalar ele alınacak.Bağımsız Devletler Topluluğu Başbakanlar Zirvesi Türkmenistan'da yapılıyor.SPORBeko Basketbol 1.
Putin, Avrasya bölgesi ile zirvelere başladı
Avrupa Birliği tarzı Avrasya Birliği’nin kurulmasını stratejik öncelik olarak belirleyen Putin, bu yöndeki çalışmaları hızlandırıyor. Gün içinde Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesini de gerçekleştirecek eski Sovyet ülkeleri, 2015’e kadar Avrasya Ekonomik Topluluğu’nu kuruyor.
Moskova'da Komünistler ve ırkçılar birlikte 1 Mayıs’ı kutladı
Sol grupların ardından özellikle Amerika karşıtı söylemiyle tanınan Avrasya Birliği ve onlarla birlikte milliyetçi gruplar da yürüyüşte yer aldı. Irkçı grupların gösteriye katılması 2.
Nazarbayev’den 'Arap Baharı' çağrısı
AVRASYA BİRLİĞİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZKazakistan’ın Avrasya ile entegrasyonunun önemli bir adım olduğunu ifade eden Nazarbayev, ülkesinin Belarus ve Rusya’ya ile oluşturduğu Gümrük Birliği’nden vazgeçmeyeceğini dile getirdi
Rus uzmanlar, 'imparatorluk hayalini' tartıştı
Bu durumun Rusya açısından fevkalade elverişli olduğuna dikkat çeken Rus uzman, Moskova’nın İskoçya’dan Yeni Zelanda’ya kadar Avrasya Birliği kurması gerektiğini kaydetti. Türkiye’yi de bu birliğin içine alan Panarin, “Bu birliğin oluşum algoritması şöyle olabilir.
Putin, Kırgızistan’ı Gümrük Birliği’ne davet etti
Diğer taraftan eski Sovyet ülkeleri Avrupa Birliği tarzı Avrasya Birliği’ni oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için öncelikle Gümrük Birliği yapısı geliştiriliyor. 1 Ocak 2015’e kadar da Avrasya Ekonomik Topluluğu anlaşması imzalanacak.
Medvedev, Eurasec ülkelerini gümrük birliğine davet etti
Avrupa Birliği tarzı Avrasya Birliği kurmayı hedefleyen Moskova, Belarus ve Kazakistan’la oluşturduğu Gümrük Birliği’ni genişletiyor.Gümrük Birliği’nin avantajlarının çok açık olduğunu, üye olmayan ülkelerin bunun olumsuzluklarını yaşamaya başladığını ifade eden Rusya lideri, Kazakistan, Belarus
Putin’in beklenen zaferi, değişimin gözyaşları (Analiz)
Batı ile ilişkilerde ipleri koparmadan gerilim politikası öne çıkarken, Putin’in arka bahçesinde Avrasya Birliği’nin oluşumu ile ilgili çalışmaları hızlandırması bekleniyor. (CİHAN)
Astana'daki Avrasya Medya Forumu’na WikiLeaks’in kurucusu Assange de davetli
Avrasya Medya Forumu’nun bu yılki gündeminde; Avrupa’nın ekonomik ve politik durumu, Avrupa Birliği ve Avrasya Birliği’nin gelişme perspektifleri, Avrupa’da ve dünyadaki çok kültürlü toplumun sorunları yer alıyor.
Tümabayev: Kakazikstan seçimlerinin galibi ilişkilerimizi değiştiremez
“AVRASYA BİRLİĞİ AB’NİN YERİNİ ALACAK” Tümebayev, Avrasya Birliği’nin de ileride Avrupa Birliği’nin yerini alabilecek potansiyeli taşıdığını kaydetti ve Türkiye’yi içine alarak genişleyeceği öngörüsünde bulundu.
Avrasya Birliği sürecindeki ilk adım hayata geçti
ALMATI - Avrasya Birliği süreindeki ilk adım 1 Ocak 2012 itibari ile hayata geçti. Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya arasında imzalanan Avrasya Birliği Projesi, yeni yılın ilk günü ile birlikte başlamış oldu.
2011'e Kazakistan'da bağımsızlığının 20. yılı etkinlikleri damgasını vurdu
- Avrasya Birliği yolunda ilk imzalar atıldı. Rusya’nın öncülüğünde Avrasya Birliği kuruldu. - Almatı metrosu açıldı.
BDT liderleri Moskova’da 20. yılı kutladı
Avrasya Birliği çerçevesinde ilişkileri güçlendiren BDT ülkeleri, ortak ekonomik alan, iş gücü, para ve malların serbest dolaşımı, ortak güvenlik çözümleri gibi bir dizi alanda çalışmalarını sürdürüyor.
Putin: Kazakistan Avrasya Birliği’nin en önemli oyuncusu
ALMATI - Rusya Başbakanı Vlademir Putin, katıldığı bir canlı yayında Kazakistan’ın Avrasya Birliği’nin en önemli oyuncusu olduğunu söyledi. Canlı yayında seyircilerden gelen birçok soruya cevap veren Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya arasında oluşturulan Gümrük Birliği ve Avrasya
TUSKON, KEİ ile işbirliği yaptı, Rusya’da fuar ve iş formu organize ediyor
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ve Avrasya Birliği gibi oluşumlar yeni fırsatlar doğuruyor. Rusya’ya giren mal rahatlıkla Kazakistan ve Belarus’a götürülebilir. Mal ulaştırma prosedürü daha kolaydır.
"Dünyanın yeni ümidi Avrasya Birliği’nde"
ASTANA - Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen ‘Avrasya Birliğine Entegrasyon’ konulu konferansa katılan siyasi bilimciler, Avrasya Birliğinin gelecek vadettiğini kaydetti.Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda söz alan konuşmacılar, söz konusu oluşumun bölgeye büyük katkı sağlayacağı vurgulandı.
Rusya’dan Belarus’a süper doğalgaz indirimi, bin metreküp için 164 dolar
Rusya Avrasya Birliği’nin temelini attığı ve Gümrük Anlaşması’nı parafe ettiği Belarus için iç piyasa şartlarında doğalgaz fiyatı önerdi.Belarus’la Rusya arasında “Birlik Devleti” kurulması yönündeki çalışmalar çerçevesinde Moskova’da temaslarda bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko
Avrasya Birliği’nde ortak para düşünülmüyor
ALMATI - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan arasında imzalanan Avrasya Birliği Projesi’nin ortak para birimi kullanılması için uygun olmadığını söyledi.
Kazakistan Avrasya Birliği’nden sonra DTÖ’ne girmeye hazırlanıyor
ALMATI - Orta Asya'nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Kazakistan, Avrasya Birliği’nden sonra Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılmayı planlıyor.Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya’nın başkenti Moskova’da yaptığı açıklamda ülkesinin Rusya’nın ardından DTÖ’ne girmeyi düşündüğünü söyledi.
Avrasya Ekonomik Komisyonu’nun ilk Başkanı Hristenko
MOSKOVA - Avrasya Birliği’nin ilk adımı olarak nitelendirilen Avrasya Ekonomik Komisyonu’nun ilk başkanlığına Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Viktor Hristenko getirildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Moskova’da düzenlenen imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, önümüzdeki dört yıl boyunca Hristenko’nun Komisyona başkanlık
Avrasya Birliği yolunda ilk imzalar atıldı
MOSKOVA - Borç krizi ile mücadele eden Avrupa Birliği ülkelerinde yönetimler değişirken, Rusya’nın öncülüğünde Avrasya Birliği ete kemiğe büründü. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Avrasya Ekonomik Topluluğu’na hazırlık
AB krizde, “Avrasya Birliği” atağa kalktı
MOSKOVA - Borç krizi ile mücadele eden Avrupa Birliği ülkelerinde yönetimler değişirken, Rusya’nın öncülüğünde temelleri atılan Avrasya Birliği ete kemiğe bürünmeye başladı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in öncülüğünü yaptığı “Avrasya Birliği” projesi için Gümrük Birliği kuran Rusya, Kazakistan ve Belarus liderleri Moskova’da bir araya geldi
Avrasya Birliği resmen kuruluyor
Zirvede ayrıca Avrasya Ekonomik Birliği'nin entegrasyon sürecinde yol haritasının inceleneceği belirtilirken, Avrasya Birliği’nin resmen kurulması yönünde imzaların atılacağı tahmin ediliyor.
"21. yüzyıla Avrasya bölgesi hakim olacak"
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından ortaya atılan ve geçtiğimiz ay da Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından yeniden gündeme getirilen Avrasya Birliği fikrinin 21. yüzyıla yeni bir hareket ve oluşum kazandıracağını belirten Rogozin, geçen yüzyılın Avrupa’nın yüzyılı olduğunu söyledi.
Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan Avrasya Birliği için toplanıyor
Avrasya Birliği konusunda Kazak lider Nursultan Nazarbayev daha önce yaptığı açıklamada birliğin kurulmasının Sovyetlerin yeniden canlanacağı anlamına gelmediğini belirterek Avrasya Birliği’nin gelecek için yeni bir strateji olduğunu
Moskova’da buruk Cumhuriyet Bayramı kutlaması
MARKOV: TÜRKİYE, AVRASYA BİRLİĞİ’NDE YER ALMALICumhuriyet resepsiyonunda yer alan İktidar Birleşik Rusya milletvekili ve siyasi uzman Sergey Markov, siyasi ilişkiler başta olmak üzere Rus-Türk ilişkilerinin çok dinamik bir şekilde geliştiğini
Nazarbayev: Avrasya Birliği gelecek için bir stratejidir
ALMATI - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Avrasya Birliği fikrinin gelecek için yeni bir strateji olduğunu söyledi. Nazarbayev, Rusya’da yayımlanan İzvestia gazetesinde yer alan makalesinde Avrasya’nın entegrasyonunun Sovyetler Birliği`nin yeniden ihyası anlamına gelmediğini, Avrasya bölgesi
Nazarbayev: Sovyetler Birliği’nin yeniden ihyası bir hayal
ALMATI - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Avrasya Birliği fikrinin Sovyetler Birliği’nin yeniden ihyası anlamına gelmemesi gerektiğini söyledi. Nazarbayev Rusya’da yayımlanan İzvestia gazetesinde yayımlanan makalesinde Avrasya’nın entegrasyonunun Sovyetler Birliği'nin yeniden canlandırılmasının asla mümkün olmayacağını
Avrasya Birliği aktif; Türkmen gazını Ukrayna’ya Rusya taşıyacak
Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın yıl sonuna kadar dahil olması beklenen serbest ticaret bölgesi anlaşması ile BDT’nin hedefinde Avrasya Birliği’ni kurmak var. (CİHAN)
Putin hedefine ulaştı; BDT ülkeleri serbest ticaret anlaşmasını imzaladı
Rusya Başbakanı daha öncede Mart 2012’de Kremlin’e oturmasının ardından hedefinin Avrasya Birliği’ni kurmak olduğunu ifade etmişti. Avrupa Birliği ya da batılı birliklerin rakibi olmak yerine, Uzakdoğu ile bu bölgeler arasında köprü olacaklarını kaydeden Putin, birlik içerisinde yeni ekonomik meydan okumalara
Kremlin’e dönme kararı alan Putin’in ilk yurt dışı ziyareti Çin’e
Rusya Başbakanı, İzvestia gazetesi için kaleme aldığı son makalesinde de Avrupa ve Uzakdoğu arasında köprü olacak yeni bir “Avrasya Birliği” kurulmasını ana hedef olarak belirliyor.Gelecek yıl iktidar değişimi olacak Çin açısından da önümüzdeki 12 yıl içinde Kremlin’de oturması muhtemel Putin’le enerji, nükleer silahlar ve diğer uluslararası
Nazarbayev’in 17 yıl önce söylediğini Putin şimdi söyledi
ALMATI - Rusya Başbakanı vilademir Putin tarafından gündeme getirilen Avrasya birliği fikrinin ilk olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e ait olduğu belirtildi.Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in baş danışmanı Yermuhammet Yertisbayev yaptığı açıklamada Avrasya Birliği fikrini ilk olarak Cumhurbaşkanı Nazarbayev
Putin’den Ukrayna’ya 9 milyar dolarlık cazip teklif
Mart 2012 sonrası Kremlin’e dönüşüne kesin gözü ile bakılan Putin “Avrasya Birliği” nin kurulmasını başkanlık hedefi olarak belirlemişti. İzvestiya gazetesine bir makale kaleme alan Putin, eski Sovyetler Birliği’ni canlandırmayı düşünmediklerini, ancak Uzakdoğu ile Avrupa arasında kurulacak Avrasya
Putin’in başkanlık hedefi “Avrasya Schengeni”
MOSKOVA - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, eski Sovyet ülkelerinin bir araya geleceği Avrasya Birliği’ni kurmak için çalışmalara hız verdi. Mart 2012’de Kremlin’e dönmesi beklenen Putin, İzvestia gazetesi için kaleme aldığı makalesinde Rusya-Belarus ve Kazakistan arasında oluşturulan Gümrük Birliği’ni temel alarak
Kırgızistan, Rusya ile 'Gümrük Birliği'ne gidiyor
Hedefte Ortak Ekonomik Topluluk ve sonrasında da 'Avrasya Birliği' var.
WikiLeaks depremi ABD'yi sallarken, Rusya eski Sovyet ülkeleri ile safları sıklaştırıyor; hedef "Avrasya Birliği"
basının karşısına çıkan üç lider yayınladıkları ortak deklarasyonda gümrük birliğinin Ocak 2012'den sonra OEB'ye dönüşeceğini ve sonrasındaki hedefin de 'Avrasya Birliği' olduğunu açıkladı. Gümrük Birliği'nin oluşumu ile ilgili çok yapıcı çalışmalarda bulunduklarını ifade eden Rusya Devlet Başkanı Medvedev, "Ortak Ekonomik Bölge'ye doğru ilerliyoruz.
Davutoğlu kürsüdeyken elektrik kesildi, korumalar salonu fenerle aydınlattı
Avrasya bölgesindeki ülkelerin büyükelçilerine konuşan Bakan Davutoğlu, Avrasya Birliği önerdiği konuşması sırasında iki kez elektrikler kesildi. Salondaki lambaların sönmesiyle karanlığa gömülen ortamı aydınlatmak için Davutoğlu'nun korumaları el feneri yaktı.
Davutoğlu kürsüdeyken elektrik kesildi, korumalar salonu fenerle aydınlattı
Avrasya bölgesindeki ülkelerin büyükelçilerine konuşan Bakan Davutoğlu, Avrasya Birliği önerdiği konuşması sırasında 2 kez elektrikler kesildi. Salondaki lambaların sönmesiyle karanlığa gömülen ortamı aydınlatmak için Davutoğlu'nun korumaları el feneri yaktı.