avrupa birliği

İşler: AB ile müzakereler bu gidişle 10 yıl daha sürecek
Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerden sonra konuşan İşler, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilere değindi. İşler şöyle konuştu: "Yarın Sayın Başbakanımızın Almanya ziyareti başlayacak. Almanya’nın da Türkiye’nin AB üyeliğine bakışına olumlu sinyaller arıyoruz.
UİB, 2014'e ihracata yüzde 3,71 düşüşle başladı
Bu olumsuz tabloya rağmen aynı dönemde Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın yüzde 6,6 puan artarak, AB ülkelerinin ihracat payının yüzde 39,9 seviyesine yükseldiğini de belirten Gençoğlu, 2008 küresel krizinin ardından Avrupa Birliği’ne gerçekleştirilen ihracatın kademeli
Freedom House: Türk demokrasisi krizde; baskı çok büyük
Mevcut durumun Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne entegrasyonunu ve ABD ile güçlü ortaklığını da riske atabileceği uyarısını yaptı.Raporu hazırlayanlar arasında bulunan Freedom House Başkanı David J.
Gagauz Bölgesi'nde dün bağımsızlık referandumu yapıldı
Rusya’da yaşayan işadamı Yuriy Yakubov'un sponsorluğunda düzenlenen referandumda şu sorular soruldu: Avrupa Birliği'ne mi (Rusya'nın başını çektiği) Gümrük Birliği'ne mi dahil olmak istersiniz? 2) Moldova bağımsızlığını yitirirse Gagauzya’nın bağımsız olmasını destekliyor musunuz?
AB Komisyonu, geri kabul anlaşması konusunda Türkiye'yi uyardı
LEFKOŞA - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcüsü Michele Cercone’nin, Türkiye’nin AB’yle imzaladığı ve Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat etmesini de düzenleyen, mültecilerin geri kabulü anlaşmasının, Güney Kıbrıs da
Münih Güvenlik Konferansı'na Ukrayna damga vurdu
Lavrov, Avrupa Birliği ve NATO’nun Ukrayna’yı dış politikasını belirleme konusunda serbest bırakmadığını savundu.Konferansta ''Ortadoğu'da bir sonraki bahar hangisi' konulu panele katılan ve daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu
Güney Kıbrıs'ta iflas eden şirket sayısında artış
LEFKOŞA - Güney Kıbrıs’ta, yaşanan ekonomik kriz ve Avrupa Birliği ile imzalanan mali protokol sebebiyle iflas eden kişi ve şirket sayısında artış gözlemlendiği bildirildi. Ülkede 2013 yılında iflas eden kişi sayısının 364’e, şirket sayısının ise 189’a yükseldiği açıklandı.
Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
Konferansı 2008 yılından beri organize eden ve yöneten Alman Büyükelçi Wolfgang Ischinger, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmasının önemine dikkat çekti. Büyükelçi Ischinger, özel ve bağımsız bir inisiyatif olan konferansın barışa katkı sağladığının altını çizdi.
Kerry'den Ukraynalı muhaliflere destek
Lavrov Avrupa Birliği ve NATO’nun Ukrayna’yı dış politikasını belirleme konusunda serbest bırakmadığını kaydetti.BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise Almanya'nın başkenti Berlin'de insan hakları başta olmak üzere Suriye, Afganistan, Sudan ve Afrika’daki gelişmeler hakında görüştüklerini
Turizmci de kurdaki yüksek artıştan şikayetçi
Bulgaristan iyi ama daha yeni Avrupa Birliği’ne girdi. Ne yapacağı belli değil. Arada derede sorunlar var. Avrupa’da devam eden bunalım var.
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası siyasette daha etkin rol istedi
Frank-Walter Steinmeier, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Avrupa Birliği Enerji Komseri Günther Öttinger katılıyor.
Ali Palabıyık: Korkulan değil sevilen hakem olmak istiyorum
Ayrıca okulumuzun insan hakları ve demokrasi konularıyla ilgili yürüttüğü bir Avrupa Birliği Projesi var. Burada da proje asistanlığı ve eğitmenlik görevini yürütüyorum.
Rumlara göre Türk araştırma gemisinin çalışmaları tahrik niteliği taşıyor
Parti yetkilileri, Rum Yönetimi’ni, “tahrik” diye niteledikleri bu durumu Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'ne (AB) şikayet etmeye çağırdı.Rum Demokrat Partisi (DİKO), Basın Sözcüsü Hristiana Erotokritu aracılığıyla yaptığı açıklamada Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Rum Yönetimi’nin tek yanlı münhasır
Aralık ayında ihracat yüzde 4,9, ithalat yüzde 16,7 arttı
Hırvatistan'ın 1 Temmuz 2013 itibariyle Avrupa Birliği’ne (AB) üye olması nedeniyle AB ülke grubu 28 ülkeyi içerecek şekilde hazırlandı. AB’nin ihracattaki payı 2012 Aralık ayında yüzde 39,3 iken, 2013 Aralık ayında yüzde 39,9’a yükseldi.
Sarkisyan: Türkiye ile ön koşulsuz ilişkileri yeniden kurmalıyız
Prag’da Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman’la birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Sarkisyan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, AB üyesi ülkelerin meselesi. Biz Türkiye’nin AB’ye üyeliğini, Ermenistan’ın sınırlarının açılması olarak görüyoruz…” dedi.
AB Komisyonu, ulusal seçimler konusunda Rumları uyardı
LEFKOŞA - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB üyesi ülkelerde yaşayan vatandaşlarının tümüne ulusal seçimlerde oy kullanabilme hakkı tanınması konusunda Güney Kıbrıs’ı uyardı.Komisyonun ilgili ülkelere gönderdiği yönergede, ülkelerde kimlerin oy kullanma hakkına sahip olup olmadığına karar verme yetkisi taşımalarına karşın, ülke vatandaşlarının
TÜSİAD: Merkez Bankası faiz kararı ile önemli bir adım attı
Her alanda reform için Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin önemli bir etmen olduğunu anlatan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, “Sürecin aksaması, fasılların açılmaması, ülkemizde reformların duraksamasına neden oldu.
"Hizmette sınır yok’ haberine Ukrayna’dan yalanlama
Bir de burada yazmışlar Avrupa Birliği diplomatik kartı. Bu da asılsız ve yalan. Biz işadamıyız, ticaret adamıyız. Ben diplomat değilim.
“Avrasya’nın güvenliğinden Rusya ve Türkiye sorumlu”
Avrupa Birliği (AB) yıllardır bizi vize rejiminin kolaylaştırılması hususunda vaatlerle karnımızı doyuruyor. Türkiye ile vize rejiminin kaldırılmasının ardından Türkiye’ye giden Rus turist sayısı arttı.
Gül: Türkiye ekonomisi, Avrupa ekonomisinden daha istikrarlı
Napolitano, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci konusunda ise İtalya olarak yeniden bu müzakerelere canlılık vermek istediklerini dile getirdi. Napolitano, Kıbrıs’ın Avrupa tarafından bir devlet şeklinde kabulünün bu süreci zorlaştırdığına vurgu yaptı.
'Yabancı yatırımcı Türkiye'ye geliş noktasında tereddüt etmeye başladı'
Öyle tahmin ediyorum ki Avrupa Birliği’nin uyarılarıyla bu teklif geri çekildi.” şeklinde konuştu. Gelinen noktada polise ve yargıya güvenin sarsıldığını iddia eden MTSO Başkanı Koşmaz, “TSK’ya güven de daha önce kumpas olarak açıklanan olaylardan dolayı yeteri
Putin’den AB’ye “Ukrayna’nın içişlerine karışmayın!” uyarısı
MOSKOVA - Rusya-AB zirvesi sonrası Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği’nden, Ukrayna’da yaşanan olaylara karışmamalarını ve muhalefetin yanında yer almamalarını
Putin, AB’ye serbest ticaret anlaşması önerdi
MOSKOVA - Rusya-AB zirvesi için Brüksel’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Kazakistan-Belarus’un dahil olduğu Gümrük Birliği ile Avrupa Birliği arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını önerdi.
Zeytinyağındaki hile DNA ile önlenecek
Aynı şekilde ihraç edilen ürünün saf zeytinyağı olması şart, Avrupa Birliği buna çok önem veriyor. Hileli ürün ihraç eden bir ülke olarak damgalanmamız, hem kötü bir durum hem de ihracatı olumsuz yönde etkiler.
Şimşek: Günübirlik piyasa hareketleri kalıcı tahribat yaratmayacak
2014’ten söz ediyorum, bizim için ticarette en önemli yer Avrupa Birliği (AB). AB resesyondan çıkıyor, büyüyor. Ne olacak büyüyünce? Daha çok mal satacağız. Öte yandan Ortadoğu’da son senelerde siyasi kargaşa var.
Ashton, Ukrayna’ya geliyor
KİEV - Ukrayna’da devam eden siyasi krize çözüm desteğinde bulunmak üzere Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Kiev’e geliyor.Bu akşam beraberinde 12 Avrupa Parlamentosu üyesi ile birlikte Kiev’e gelmesi beklenen Ashton’un 30 Ocak’a kadar ülkede temaslarda bunması bekleniyor.
Medical Park Antalyaspor'un Tokat deplasman sponsoru AB Bakanı Çavuşoğlu
ANTALYA - Ziraat Türkiye Kupası B Grubu'nda yarın Tokatspor'a konuk olacak olan Medical Park Antalyaspor'un çıkacağı bu deplasman sponsorunun Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu açıklandı.
Cumhurbaşkanı Gül’ü İtalya’da yoğun program bekliyor
Gül’ün İtalya ziyaretinin İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı görevini bu yılın ikinci yarısında devralacak olmasının öncesinde gerçekleşiyor olması bakımından da ayrı bir önem taşıyor. (CİHAN)
Ukrayna’da eylemciler 12 bölge valiliğini işgal etti
KİEV - Ukrayna’da 21 Kasım 2013’de Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 16 Ocak’ta meclisten özgürlükleri kısıtlayan torba yasasının geçmesiyle alevlenen eylemler, başkent Kiev’den
Cumhurbaşkanı Gül, yarın İtalya’ya gelecek
Cumhurbaşkanı Gül'ün Roma ziyaretinde yapılacak görüşmelerde başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği süreci ve iki ülke arasındaki ilişkiler tüm yönleriyle ele alınacak, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.
Cumhurbaşkanı Gül: Üyelik sürecinde karşımıza engel çıkartmayın
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devletler arası ilişkilerde ‘kandırmaca’ olamayacağının altını çizerek, Avrupa Birliği’inden (AB) ‘‘Bizim beklediğimiz ahde vefadır’’ dedi. Gül, ‘‘Fransa’dan bizim müzakere sürecimizi başarıyla bitirmemiz için herhangi bir siyasi engelin ortaya çıkmamasını özellikle rica ediyoruz.
TÜİK, üretici fiyat endekslerini düzenledi
endeksi olan ÜFE’de Ulusal Hesaplar, Sanayi Üretim, Sanayi Ciro, Yıllık Sanayi Ürün İstatistikleri ve diğer göstergelerle karşılaştırılabilir olması ve Avrupa Birliği (AB) normlarına tam uyumlu endeksler üretebilmek amacıyla sanayi kapsamında NACE Rev.
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
Avrupa Birliği'nin o mevzuda kati bir tavrı olduğundan dolayı böyle bir şeye gidilmedi. Hatta MHP'nin tavrı da oydu, AKP'nin tavrı da belki de oydu geldikten sonra.
Kazangil: 2014 yılı NSK Group için kapasite artışı, verimlilik yılı olacak
Mevcut ticaret hacminin yaklaşık yüzde 65’inin Avrupa Birliği ve ABD üzerinden yürüdüğü bir otomotiv piyasasında mutlaka farklı pazarlara yönelmemiz gerekiyor. Bunun için geçen senelerde izlediğimiz yol haritalarından faydalanacağız.
“Avrupa’ya evet, Brüksel bürokrasisine hayır”
CSU, Avrupa Birliği’ne (AB) ‘evet’, fakat Brüksel bürokrasisine ‘hayır’ diyeceğini açıkladı. Bu bağlamda Bavyera Başbakanı Horst Seehofer, “AB’yi istiyoruz, AB’ye bağlıyız ve AB’yi destekliyoruz.
Almanya, Mali’ye ek asker gönderebilir
Alman bakan, Avrupa Birliği’nde de işbirliğinin artmasını ve iş bölümü yapılmasını istedi.Von der Leyen, "Eğer askeri görevler söz konusu olduğunda birileri hep kenara çekiliyor ve yan çiziyorsa, başka birileri de Avrupa’daki ortaklarına danışmadan
Sırbistan Mart ayında erken seçime gidiyor
Sıbristan hükümeti Salı günü Avrupa Birliği ile adaylık müzakerelerine başlamıştı. (CİHAN)
Sırbistan'da ekonomi bakanı istifa etti, erken seçim kapıda
Sıbristan hükümeti Salı günü Avrupa Birliği ile adaylık müzakerelerine başlamıştı. (CİHAN)
İşadamları: Geminin içerisindekilerce batırılacağı akla ve mantığa sığmaz
Avrupa Birliği normları ve Kopenhag kriterleri onlara uygun bir şekilde yapılan 2010 yılı referandum sonuçları yüzde 57,9 ile “evet” diyen bir milletin HSYK'nın daha bağımsız hale getirilmesi temennisiydi.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Stefan Füle ile görüştü
KİEV - Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, başkent Kiev’e resmi temaslarda bulunmak üzere gelen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’yi kabul etti. Yanukoviç ile Füle, Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nde basına kapalı gerçekleşti.
İhracatçı: Talebimiz rekabetçi bir kur
Avrupa Birliği bunalımından pek yara almayan bir Almanya var, ortada. Almanya, en çok ihracat yapan en çok üretime odaklı ülke. Orada inovasyon, Ar-Ge en iyi seviyede.
Ukrayna polisi bir eylemciyi eksi 11 derecede soyundurup dalga geçti
Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Kartal Timi'ne “faşist” deyip Avrupa Birliği yanlısı göstericilere kanlı müdahalesini kınadığı gerekçesiyle görevden alınan Ukrayna’nın eski İstanbul Başkonsolosu Bogdan Yaremenko ise Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara’dan Berkut’un bu tavrına açıklama
AB Bakanı Çavuşoğlu'ndan demokrasi vurgusu
ANTALYA - Avrupa Birliği (AB) Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde STK'larla işbirliğinde çalışmaya önem verdiklerini söyledi. Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya Ticaret Borsa'nın (ATB) ocak ayı meclis toplantısına katıldı.
Ukrayna Başbakanı Azarov: Bu bir darbe girişimi
KİEV - Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, 21 Kasım 2013’de Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 19 Ocak’ta meclisten özgürlükleri kısıtlayan torba yasasının geçmesiyle alevlenen
İktidarın sıktığı su Kiev’deki ateşi söndürmüyor
Bu iktidarı değiştireceğiz ülkemizi 10-15 yıl içinde inşa edeceğiz ve Avrupa Birliği’ne gireceğiz. Çocuklarımız mükemmel bir dünyada yaşacak.” Eylemciler sıfırın altında 11 derecede (hissedilen eksi 18 derece) çöp kutularında yaktıkları ateş başında ısınıyor.
TÜBİTAK'tan Avrupa'daki Türk bilim insanlarına eve dönüş daveti
Ali Rıza Özdemir, “Türk Alman Bilim Yılı ve Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı Özelinde İkili ve Çoklu Araştırma İşbirliği Fırsatları”, TÜBİTAK Araştırma Burs Programları Müdürü Dr. Nuh Erdoğan ise “Yurtdışındaki Araştırmacılara Yönelik Ulusal Araştırma Burs ve Destekleri” konulu birer sunum gerçekleştirecek.
AP’nin ağır topu Erdoğan’la dalga geçti: Yolsuzluğu sorduk, icraatlarını anlattı
Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre de, Başbakan Erdoğan'ın AP’deki görüşmede sorulara "ikna edici cevaplar veremediğini” vurgulamıştı. Flautre, "Ülkesinde yargı ve emniyette yaşanan dramatik görev değişiklikleriyle ilgili hususi sorularla karşılaştığında, AP vekillerini ikna edici cevaplar veremedi.
Avrupa havalimanlarında grev tehdidi
Almanya, Fransa, İtalya başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin “ortak AB hava sahası” planına karşı çıkan uçuş kontrolörleri, gelecek hafta greve gideceklerini duyurdu.Almanya’da çarşamba günü “bir saatliğine” yapılması planlanan grevin ne zaman başlayacağına dair açıklamayı Uçuş Kontrolörleri Sendikası GdF, pazartesi günü yapacak
Türkiye’den İspanya’ya ilk kez sertifikalı ceviz fidanı ihraç edildi
DENİZLİ - Türkiye’den, bir Avrupa Birliği (AB) üyesi olan İspanya’ya ilk kez "chandler" cinsi, mavi sertifikalı ceviz fidanı ihracatı Denizli'den yapıldı. Ekiz Fidancılık tarafından yapılan ihracat için şirketin fidan üretim tesislerinde bir tören düzenlendi.
AB eski büyükelçisi: Tasfiyeler suçun kabulü gibi; mesele üyelik değil demokrasi
PARİS - Avrupa Birliği’nin Türkiye eski büyükelçisi Marc Pierini, yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili olarak hükümeti eleştirirken, asıl meselenin AB’ye tam üyelik değil, Türkiye’deki ‘demokrasi’ olduğunu vurguladı.