avrupa imar ve kalkınma bankası ebrd

Nazarbayev’in Davos programı yoğun
ASTANA - İsviçre’nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomik Forumu'na (DEF) katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in programı yoğun. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Nazarbayev, İsviçre Konfederasyonu Cumhurbaşkanı Didier Burkhalter, Avrupa Komisyonu Başkanı
Samsar: Hedef bu sene Ukrayna ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamak
KİEV - Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye Ukrayna Sanayici İşadamları Birliği'nin (TUSİB) organize ettiği 'Türk ve Ukrayna İş Dünyası Buluşması'nda, sene sonuna kadar Ukrayna ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının
TUİD, yeni EBRD Ukrayna Direktörü Acuner şerefine yemek verdi
KİEV - Ukrayna’daki Türk ve uluslararası firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapan Türk profesyoneller, ülkede bir süre önce göreve gelen, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ukrayna Direktörü Şevki Acuner ile tanışma yemeğinde buluştu
İzmir'in yeni gemileri için 110,8 milyon Euro’luk imza atıldı
İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapımı devam eden yüksek performanslı 15 adet yolcu gemisi ve 3 adet arabalı feribot, yeni iskeleler ve bakım onarım üniteleri için Dünya Bankası Finans Kurulu IFC önderliğinde Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Avrupa
Enerjisa Türkiye'nin en büyük rüzgar santrali Balıkesir RES'i açtı
BALIKESİR - Sabancı Holding ve E.ON ortaklığında yoluna devam eden Enerjisa, 143 MW kurulu güçle Türkiye'nin en büyük rüzgar santralı Balıkesir Rüzgar Enerji Santralı (Balıkesir RES)'nı devreye aldı.
EBRD 2012’de Ukrayna’ya 1,2 milyar dolar yatırım yaptı
KİEV - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2012 yılında Ukrayna’da 35 projenin finansı için yaklaşık 1 milyar 200 milyon dolar tutarında yatırım yaptı. EBRD yapılan açıklamada yatırım yapılan paraların yüzde 71’ini özel şirketlere ve yüzde 29’unu ise devlet sektöründeki projeler için verildiği bildirildi.
Avrupa Bankası, Rusya’nın büyüme tahminini yüzde 3,1’e çekti
MOSKOVA - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Rusya’nın 2012 büyüme tahminini yüzde 4,2’den yüzde 3,1’e çekti. Avrupa’da yaşanan borç krizini gerekçe gösteren banka, petrol ve doğalgaza talebin düşme ihtimalinin Rusya ekonomisine olumsuz yansıyabileceğini öngördü.
Tiryaki, yabancı ortaklarla büyümesini sürdürüyor
GAZİANTEP - Türkiye’nin en büyük özel sektör tarımsal ürünler şirketi olan Tiryaki Agro Gıda, yatırımları ve dinamik insan kaynağıyla sektöründe dünya lideri olmayı sürdürürken, yabancı ortaklarıyla da gücüne güç katıyor.
EBRD, Türkiye’deki ilk kurumsal özsermaye yatırımını Tiryaki ile gerçekleştirdi
GAZİANTEP - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Tiryaki Agro Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş’de 25 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı gerçekleştirdi. Yapılan bu girişim, Türkiye kurumsal sektöründeki ilk özsermaye yatırımı oldu.
Mersin’e yapılacak yeni arıtma tesisinin kredi sözleşmesi imzalandı
MERSİN - Mersin’e yapılacak yeni arıtma tesisinin kredi sözleşmesi imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, kredisi imzalanan Batı Atıksu Arıtma Tesisi inşaatına bu yıl başlanacağı belirtti.
Çevreci otobüsler için ihale süreci başladı
GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ‘Çevreci Otobüsler Projesi’ için iki aşamalı ihale süreci başlattı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çevre kirliliğini azaltmayı amaçlayarak hazırladığı sıkıştırılmış doğal gazla (CNG) çalışan çevreci otobüs ihalesi projesinin
Enerjisa, Bares Rüzgar Santrali için 135 milyon euroluk kredi temin etti
İSTANBUL - Enerjisa, 142,5 megavat (MW)'lık Bares Rüzgar Santrali'nin finansmanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 135 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Tamamlandığında Türkiye'nin en büyük rüzgar santrallerinden birisi olacak Bares'in 2012 yılında devreye alınması hedefleniyor.
Kırsaldaki kadınlara yönelik 'girişimcilik' seminerleri büyük ilgi görüyor
SAMSUN - Kadınların girişimci olmaya teşvik edilmesi ve aile ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla aralık ayında başlayan ‘Girişimci olmak istiyorum’ seminerleri, büyük ilgi görüyor.
Kadınlar girişimci olmak istiyor
ADIYAMAN - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) adına Frankfurt School of Finance & Management tarafından yürütülen Mikro & KOBİ Finansman Programı kapsamındaki “Girişimci Olmak İstiyorum” seminerlerinin üçüncüsü Adıyaman’da gerçekleştirildi.
Sivas’ta KOBİ’lere kredi değerlendirme süreci anlatıldı
SİVAS - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından KOBİ’lere sağlanan küçük işletme ve tarımsal üretim kredilendirmesi, sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği finansmanı hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
EBRD: Türkmenistan ekonomisinde rekor büyüme
AŞKABAT - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından yayımlanan raporda, 2011 yılında Türkmenistan ekonomisinin rekor bir büyüme gerçekleşeceği kaydedildi.Ülkede yayın yapan “turkmenistan.
Yabancı Yatırımcılar Konseyi, Nazarbayev başkanlığında çalışmalarına başladı
ASTANA - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev başkanlığında Yabancı Yatırımcılar Konseyi Genel Kurul Toplantısı çalışmalarına başladı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Nazarbayev ilk olarak genel kurula yeni katılan üyeleri tanıştırdı.
Yabancı Yatırımcılar Konseyi, Nazarbayev başkanlığında çalışmalarına başladı
ASTANA - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev başkanlığında Yabancı Yatırımcılar Konseyi Genel Kurul Toplantısı çalışmalarına başladı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Nazarbayev ilk olarak genel kurula yeni katılan üyeleri tanıştırdı.
EBRD, Ukrayna’ya her yıl bir milyar avroluk yatırım yapacak
KİEV - Dünyadaki mali kriz ile birlikte zor günler yaşamaya devam eden Ukrayna’ya, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’den iyi haber geldi. Ukrayna’ya yaptığı yatırımların devam ettireceğini belirten EBRD, 2014 yılına kadar her sene yaklaşık olarak bir milyar euroluk yardım yapacağını açıkladı.
EBRD: 2011’de Türkiye’de 750 milyon euroluk kaynak kullandıracağız
ŞANLIURFA - Aralarında Rusya, Ukrayna, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın olduğu 30 ülkede, 2010’da 9 milyar euroluk kaynak kullandıran Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Şanlıurfa’da özellikle güneş enerjisi ve GAP sayesinde artan tarıma dayalı sanayi
Kırgızistan enerji sıkıntısını biyogazla çözecek
BİŞKEK - Kırgızistan'da kırsal bölgelerde hayvancılık yapan halk, ülkede ilk kez üretime çıkan taşınabilir biyogaz tesislerine talip olmaya başladı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve İsviçre hükmetinin desteği ile oluşturulan 'İş Danışmanlık Hizmetleri Programı' çerçevesinde Kırgızistan'da kolay enerji tüketimine
SEDAŞ'ı satın alan Akcez, 325 milyon dolarlık kredi temin etti
Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) ihalesini iki yıl önce 600 milyon dolara alan, Akcez Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ (Akcez), finansman yükümlülüklerini yerine getirmek için 325 milyon dolar tutarında kredi aldı.
Akcez ve Sakarya'nın elektrik dağıtımına 325 milyon dolarlık kredi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile Unicredit Bank AG, Türkiye'deki elektrik dağıtım özelleştirmelerini destekleyecek bir proje için bir araya geldi. Akcez Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ (Akcez) ve Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ'ye (SEDAŞ) verilecek toplam 325 milyon dolar tutarındaki kredinin, 100 milyon doları
EBRD'den Ukrayna'ya 450 milyon avroluk yeni kredi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Ukrayna'da 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası hazırlıkları kapsamında yapılan yol inşaatlarını finanse etmeyi sürdürüyor. Ukrainskiye Novisti gazetesinin haberine göre, EBRD son olarak Ukrayna kara yolları kurumu Ukravtodor ile 450 milyar avroluk yeni kredi anlaşması imzaladı.
Kocaeli'nde sürdürülebilir enerji finansman bilgilendirmesi yapıldı
Kocaeli Sanayi Odası (KSO), işadamlarına Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Temiz Teknoloji Fonu (CTF) ortak programı olan "Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Kredisi'ni tanıttı. Söz konusu fondan özel sektöre 200 milyon dolar proje kredisi verilecek.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası yatırımcıya 750 milyon Euro kredi desteği sağlayacak
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktör Yardımcısı Şevki Acuner, önümüzdeki yıl Türkiye'deki yatırımcılara 750 milyon Euro kredi kullandırmayı hedeflediklerini söyledi. Adana Ticaret Odası'nda Avrupa Birliği ve Avrupa Yatırım Bankası ile 61 ülkenin ortak olduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın çalışmalarına ilişkin tanıtım toplantısı
Avrupa'dan Yeni Ford Transit'e 150 milyon euro kredi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'de istihdamı, ihracatı ve yan sanayiyi geliştirecek 630 milyon dolarlık Yeni Transit yatırımı için Ford Otosan ile 150 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.
Tacikistan'ın enerji projelerine AB'den 66 milyon euro
Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi, Avrupa Birliği'nin bu yıl Tacikistan'daki enerji projeleri için 66 milyon euro değerinde bir kaynak temin edeceğini açıkladı. Söz konusu kaynak, ülkenin kuzeyindeki Kayrakkum hidroelektrik santraline yeni donanımların alınması ve Soğd eyaletindeki elektrik santrallerin kurulması için toplandı.
Türkmenistan, yabancı yatırımcılara kapılarını açıyor
Türkmenistan başta petrol ve doğalgaz olmak üzere tekstil, inşaat, turizm, tarım ve sağlık sektörlerine yeni yatırımcıları çekmek amacıyla 2. Uluslararası Yatırım Forumu'na ev sahipliği yapıyor.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan Alanyalı yatırımcılara, enerji finansman kredisi semineri
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlediği toplantı da Türk yatırımcılara Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Kredisi'ni (TURSEFF) anlattı. Toplantıda konutlara ve özel sektöre yönelik, proje ortağı yerel bankalar aracılığıyla dağıtılacak 200 milyon dolarlık bir kredinin ne şekilde verileceği sürdürülebilir
Eurasia Capital, Wenice Kids'e ortak oldu
Bağımsız bir özel sermaye fonu olan ve yatırımcıları arasında İstanbul Venture Capital Initiative (İVCİ), Hollanda Kalkınma Bankası (FMO), Dünya Bankası kuruluşu International Finance Corporation (IFC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile
"Nabucco'da her şey yolunda"
Nabucco projesinin aksamadan devam ettiği bildirildi. Kurumdan yapılan açıklamada; "Nabucco Projesi, AB'nin Güney Koridoru'ndaki doğalgaz sevkiyatı için tasarlanmış en önemli projesidir. Gaz kaynakları ve iletim güzergâhlarının çeşitlendirilmesi ve Avrupa'da rekabet ortamının geliştirilmesinde çığır açan tek ekonomik inisiyatiftir.
Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası'ndan Türkiye'ye 185 milyon dolarlık kredi desteği
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelere toplamda 185 milyon dolarlık kredi desteğinde bulunacağını açıkladı. EBRD tarafından yapılan açıklamada, daha önce Türk bankalarıyla yapılan kredi anlaşmalarının genişletilerek, özel işletmelere verileceğini, kadın girişimcilere ise öncelik
Rusya, Ukrayna ile hükümetler arası görüşmeleri erteledi
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, 27 Mart'ta Ukrayna ile yapılması planlanan hükümetler arası görüşmeleri ertelediğini bildirdi. Medvedev'in görüşmeleri 8 Nisan'a ertelediği belirtildi.