avrupa insan hakları

TFF Yönetim Kurulu üyesi Üner: TFF ile vuruşmam şimdi başlıyor
Türkiye Hükümeti de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne vereceği tazminatın da altından kalkamaz. Bunun için Fenerbahçe bu yeniden yargılama olayından yararlanamaz. Bunun bedeli ağır olur.
Hodorkovski’nin hapis süresi indirildi, ortağı Lebedev de serbest
Yüksek Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Hodorkovski ve Lebedev’in eski petrol şirketi Yukos’un 17 milyar ruble (500 milyon dolar) ödenmeyen vergilerinden sorumlu tutulmaması ile ilgili talebini reddetti.
TÜSİAD Başkanı: Yeni HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduk
Bu düzenleme hazırlığının bir an önce, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin tanımladığı, ifade özgürlüğü kriterlerini içeren, AB standartlarında bir yapıyla değiştirilmesi gerektiğine kuvvetle inanıyoruz.
Aziz Yıldırım'ın Avukatı Bayraktar: Maalesef adil yargılama yapılmadı
kanun teklifi bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, bu teklifin kanunlaşmaması durumunda Yargıtay’ın verdiği karar hakkında Anayasa Mahkemesi ve sonrasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını dile getirdi.
Bilişim Muhabirleri Derneği: İnternet yasası anayasal haklara müdahaledir
Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Ahmet Yıldırım davası sonucunda 8.500 Euro tazminat ödemeye mahkum edilen ülkemizin ifade özgürlüğü karnesi ne yazık ki, bu tür ‘sansürcü’ yaklaşımlarla hep kırıklarla dolu olup demokratik itibarımız
Nils Muiznieks: HSYK yasa tasarısı halkın yargıya güvenini de zedeler
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin standartlarının, hakim ve savcıları değerlendirmede performans kriterleri arasında yer aldığını ve bunun da Avrupa Konseyi standartlarının, hakim ve savcıların günlük çalışması üzerinde çok olumlu
TÜSİAD: İnternetle ilgili düzenleme kaygı verici
Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandıran sonuçlar doğuran Kanun, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 'ifade özgürlüğü ihlali' kararına da konu olmuştur. Bu gelişmeler Kanun’un kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gereğine işaret etmiştir.
Putin’in affettiği Rus oligark Hodorkovski İsviçre’ye geçti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Temmuz ayında görülen davada yargılamada yapılan ihlaller nedeni ile Rusya hükümetini Hodorkovski’ye 13 bin 200 dolar tazminat ödemeye mahkum etti.Hapishaneden çıkışında basına değerlendirmede bulunan Hodorkovski (50) siyasete girmeyeceğini ve Yukos’un hisselerini geri alma konusunda herhangi bir girişimi
Fransa'dan 'yolsuzluk' açıklaması: İnsan Hakları Sözleşmesi unutulmasın
Cihan Haber Ajansı'na konuşan Fransa Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) taraf olan Türkiye'nin bu süreçte tüm adımları söz konusu sözleşmeye uygun olarak atması gerektiğini vurguladı.
Fransa Eğitim Bakanlığı, veliye başörtüsü yasağında ısrarcı
Özenici, Fransız kurumlarının bu konuda daha önce de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde birçok kez mahkum olduğunu kaydetti.Danıştay'ın kararına sert tepki gösteren aşırı sağ parti Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen ise hükümetin mahkemenin kararını dikkate almadan başörtülü
Mahkuma, dini inancına uygun yemek vermeyen Romanya'ya ceza
BÜKREŞ - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM); Romanya'yı din özgürlüğünü ihlalden dolayı cezaya çarptırdı. Ghennadii Vartic adlı mahkum 1998-2009 yılları arasında bulunduğu cezaevinde Budist inancına uygun vejetaryen yemek vermeyen yönetimi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne
AİHM'den gelen Türkçe cevap Rum avukatı çileden çıkardı
LEFKOŞA - Kıbrıslı Rum avukat Lukis Lukaidis’in, Kıbrıslı Rum müşterisi adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruya, mahkemenin yazışma dili olan İngilizce yerine Türkçe cevap verilmesi, Rum avukatı çileden çıkardı
İnkar tasarısının mimarı AİHM'ye ateş püskürdü
PARİS - İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre aleyhine yaptığı başvuruyu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Ermeni soykırımı iddialarını inkar etmenin de ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetmesi
AİHM: Ermeni soykırımı iddiasını reddetmek ifade özgürlüğü kapsamındadır
STRASBOURG - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermeni soykırımı iddialarını inkar etmenin de ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetti.İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre aleyhine yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, hassas ve tartışmalı konularda da fikir beyan etmenin ifade
AB'den hükümete 'Taraf ve Baransu' eleştirisi
maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarına da uyulmasını talep etti. İfade hürriyetinin kamu yetkililerinin müdahalesi olmadan haber alınması ve verilmesini de kapsadığını vurgulayan AB'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, bu hürriyetin
Ergun Özbudun: Evet iyileşme var, ama yetmez
hakları savunucusu Mine Yıldırım ve Fatma Benli, Alevi Kuruluşları Başkanı Doğan Bermek, Agos gazetesinden Rober Koptaş, Osman Can, Levent Köktaş, eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakimi ve Milletvekili Rıza Türmen.
Irkçı partinin kapatılması için başvuru 3 Aralık'ta yapılacak
Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili görüşleri kapatma metninde bulunuyor. Aşırı sağ partinin insan haklarını nasıl zedelediğine dair örnekler veriliyor.
Aşırı sağcı partiyi kapatma başvurusu nihayet hazır
Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili görüşleri kapatma metninde bulunuyor. Aşırı sağ partinin insan haklarını nasıl zedelediğine dair örnekler veriliyor.
Rusya’da yargılanan Türk aktivist Gizem kefaletle serbest bırakıldı
Eylemcilerin maruz kaldığı muamelenin doğru olmadığı eleştirisi getiren Cihaner, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Rusya’nın kendi iç hukuku ve uluslararası sözleşmelere göre pasifist bir eylem. Adalet için geldik.
Rusya’da yargılanan Türk aktivist Gizem kefaletle serbest bırakıldı (1)
Eylemcilerin maruz kaldığı muamelenin doğru olmadığı eleştirisi getiren Cihaner, “Avrupa insan hakları sözleşmesi, Rusya’nın kendi iç hukuku ve uluslar arası sözleşmelere göre pasifist bir eylem. Adalet için geldik.
Ergin: Avrupa’da dış temsilciliklerimize adli müşavirler atayacağız
Bakan Ergin, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bir dizi temaslarda bulunduktan sonra, Stuttgart’a geçerek Stuttgart Başkonsolosluğu rezidansında, temasları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
AİHM, içtihat veritabanını Türkçe olarak kullanıma sundu
STRASBOURG - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HUDOC içtihat veritabanını Türkçe olarak kullanıma sundu.AİHM Başkanı Dean Spielmann, bugün Mahkemenin içtihat veritabanı HUDOC’un, kısmen Türk Hükümetinin gönüllü katkısıyla finanse edilen Türkçe versiyonunu kullanıma
Hollanda'da anadil öğretimi talebi reddedildi
Avukat Nazmi Türkkol, "Kararı Lahey Temyiz Mahkemesi'ne, oradan da sonuç alınmaz ise Strasbourg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız. Burada en önemli argümanımız olan BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 28 ve 29.
Fenerbahçe Asbaşkanı Mosturoğlu: Geçmişte de böyle haksız davalar gördük
Bu iç hukuk olabilir, Anayasa Mahkemesi olabilir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olabilir. Başkan bunu kastediyor." sözleriyle açıkladı. "TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİNDE HAKSIZ DAVALAR VAR"
'Nefret Söylemi ve Kutsala Saygı' çalıştayında sonuç bildirgesi açıklandı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin dine ve dini değerlere hakaretin ifade özgürlüğü bağlamında ele alınamayacağına dair kararları göz önünde tutulmalıdır. 4. Bireyleri ve toplumsal grupları tehdit eden, ötekileştiren, değersizleştiren ve düşman gibi gösteren yaklaşımlar, nefret söylemi içinde yer almalı ve ifade özgürlüğü
Adalet Bakanı Ergin: AİHM'deki dosya sayısı yüzde 25 azaldı
KAYSERİ - Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) görünümüne ilişkin bilgi vererek, buradaki dosya sayısının yüzde 25 oranında azaldığını açıkladı. Bakan Sadullah Ergin, Kayseri Adliye Sarayı açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin yıllarca hem şikayet hem de ihlal sayısı itibariyle AİHM’de en ön sırada
Cumhurbaşkanı Gül: En iyi iyileşme adaletin dağıtımındaki iyileşmedir
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) Türkiye’nin son dönemde imajının düzelmesinden memnuniyet duyduğunu kaydeden Gül, dünyanın birçok ülkesinde en görkemli binaların adalet sarayları olduğundan söz etti.
Irkçı Altın Şafak AİHM'e gidecek
Irkçı Altın Şafak’ın tutuksuz yargılanan milletvekili ve Altın Şafak Sözcüsü İlias Kasidyaris, örgüt yöneticileri ve üyelerinin tutuklu yargılanmalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını açıkladı.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç: İş yükümüz artıyor
Gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, gerekse Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinde, hak ihlaline ilişkin davaların yüzde 75 oranında hak arama özgürlüğünün ihlal edildiği iddiasıyla açıldığı göz önüne aldığında, yargının sorunlarının
İspanya, AİHM'nin kararı üzerine terör hükümlüsünü tahliye ediyor
MADRİD - İspanya'da 3 bin 828 yıl hapse mahkum olan bir terör örgütü üyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının ardından tahliye ediliyor.ETA üyesi Ines del Rio Prada, terör saldırılarına katılmak suçundan 1987 yılında binlerce yıl hapse mahkum edildi.
Anayasa değişikliği yapılmayınca Bosna'ya AB fonlarının yarısı askıya alındı
Roman ve Yahudi iki vatandaş cumhurbaşkanı adaylıklarının reddedilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayette bulunmuş ve davayı kazanmıştı. AB, anayasanın değiştirilmesi için Bosna'yı uyarmasına rağmen bu durumun düzeltilmemesi üzerine fonların yarısı askıya alındı.
Gazeteciler Cemiyeti‘den 'hakaret suç olmaktan çıkartılsın' talebi
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), hakaretin suç olmaktan çıkarılmasını talep etti. Cemiyet, bu talebine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını dayanak yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran: Türkiye parti ve polis devleti
Sonrasının olduğunu düşünüyorum, Anayasa Mahkemesi gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi. Adalet bazen geç yürür ama mutlaka sonunda doğru işler. Ben de Türkiye’de adaletin mutlaka tecelli edeceğine inanıyorum.
Balyoz Darbe Planı Davası gerekçeli kararında, AİHM’e atıfta bulunuldu
Mahkeme gerekçeli kararında sanık Çetin Doğan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurusu sonucu alınan karara da atıfta bulundu. Yargıtay’ın gerekçeli kararında AİHM kararlarına atıfta bulunan şu ifadeler yer aldı: "Mahkeme, ‘davada başvurmanın tutuklanmasının yasaya aykırı olarak nitelendirilmesi
CHP'li Koç: En büyük bölücü malesef bu ülkenin Başbakanıdır
Ama Türkiye’deki yargının hukuk dışına çıkarak siyasal bir boyut kazandığını gözönüne alacak olursak her halde Avrupa İnsan Hakları boyutu da gelecek." diye cevap verdi.
MAZLUMDER: Polis, zorunlu olmadıkça silah kullanmasın
Bireylerin en önemli hakkı olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 5.maddede güvence altına alınan ‘kişi özgürlüğü ve güvenliğini’ felç edecek böyle bir değişiklik polis devletine gidişin ilk adımı olacaktır.
Hollanda'ya gelen HSYK üyeleri, yargı yetkililerini ziyaret etti
Oradan yine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bir temasımız olacak." dedi. HSYK üyelerine Hollanda Berk Avukatlık bürosundan avukatlar Ali Sarıoğlu ve Adem Kotan eşlik etti. (CİHAN)
Musa Çitil'in yargılanmasına devam edildi
Mahkemeye taleplerini ileten Erdal Kuzu, Salih Tekin ve Şükran Aydın tarafından Musa Çitil hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açılan işkence ve kötü muamele davasında, Türkiye'nin mahkum edildiğini iddia etti.
Türkiye’den Yunanistan’a ‘azınlık hakları’ cevabı
Yunanistan, kendisi hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamaya koyarak Türkiye’deki azınlık hakları alanında atılan adımlar doğrultusunda hareket etmeye davet edilirken, azınlıkların iki ülke arasında bir dostluk köprüsü haline getirilmesi gerektiği
AB Bakanı Egemen Bağış: Reformları AB için yapmıyoruz
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’nin yakın zamana kadar aleyhinde en çok şikayet yapılan ikinci ülke olduğunu hatırlattı. Ergin, şunları söyledi: ‘Biz bunu hak etmiyoruz.
İngiltere, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çıkabilir
LONDRA - İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, 2015 seçimlerinde yeniden iktidara gelmeleri durumunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden (AİHS) çıkacaklarını söyledi. Muhafazakar Parti'nin yılık toplantısında konuşan May, bu vaadin seçim programında da yer alacağını söyledi.
İsviçre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde mahkum oldu
CENEVRE - Cenevre polisinin Afrikalı bir göçmene uyguladığı sert müdahale sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açılan dava karara bağlandı. Polisin müdahalesiyle fiziksel tahribata uğradığı kabul edilen göçmen için İsviçre 31 bin 500 İsviçre frankı cezaya çarptırıldı.
Kılıçdaroğlu: Tazminat davalarımın tamamını mümkünse AİHM'e götüreceğim
" diyen Kılıçdaroğlu, "Ama tamamını mümkünse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceğim." dedi. Ekonomi Muhabirleri Derneği'ne konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak demokratikleşme paketinin
Yurtdışı Türkler Başkanlığı, 8 yıldır çocuğunu alamayan anne için AHİM’e gidecek
Başkan Yurtnaç, bundan sonra davanın takipçisi olacaklarını ve hukuki yollardan Türk ailenin hakkını savunarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM)’ne gideceklerini söyledi. 8 yıl önce işten eve döndüğünde 11 aylık bebeğini evde bulamayan Fatma Karademir, bebeğinin Alman yöneticiler tarafından bakıcı ailelere verildiği gözyaşları
İsveç polisi, Roman vatandaşları fişlemiş
süz konusu fişleme dosyasının suç olduğunu belirtirken İsveç’te sadece etnik temelde kayıt tutmanın yasak olduğuna işaret ediyor ve söz konusu fişlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, polis bilgi toplama yasasına, özel hayatı horuma yasasına, polis takip ve gözetleme yasasına açıkça aykırı olduğunun altını çiziyor.
CHP'li Genç ile Avusturyalı Prof. arasında Kürt sorunu polemiği
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidiyorsunuz. Mahkeme öyle keyfi kararlar veriyor. Sadece Türkler için veriyor.
AİHM'in verdiği ihlal kararları sebebiyle 4 milyon lira tazminat ödendi
ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından tarafından verilen ihlal kararları nedeniyle, Adalet Bakanlığı 1 Mart-31 Aralık 2012 tarihleri arasında toplam 1 milyon 707 bin 60 Euro (3 milyon 929 bin 200 lira) tazminat
DÜZELTME-Arınç: Terör sorununun çözümü ile Güneydoğu cazibe alanı haline gelecek
Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde en fazla dosyası olan ikinci devlet iken, değişiklikler sayesinde 4. sıraya gerilemiştir.
Arınç: Terör sorununun çözümü ile Güneydoğu cazibe alanı haline gelecek
Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde en fazla dosyası olan ikinci devlet iken, değişiklikler sayesinde 4. sıraya gerilemiştir.
AİHM’e Türkiye aleyhinde 50 bin 249 başvuru yapıldı
ANKARA - Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) 2002-2012 yılları arasında Türkiye aleyhine toplam 50 bin 249 başvuru yapıldığını açıkladı. Bakan Sadullah Ergin, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesini cevapladı.