avrupa kültür başkenti

Ayasofya’da iskele geri döndü
İSTANBUL - İstanbul’un tarihi mekanlarından Ayasofya’nın ana kubbesinin onarımı için 1993’te kurulup 17 yıl kullanılan, kentin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasının ardından kaldırılan dev iskele, yeniden kuruldu.
Mardin tarihi dönüşümle 2023’e hazırlanıyor
Bu projenin hayat geçmesi ile Avrupa Kültür Başkenti olmuş, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş yıllık 5 milyon turist ağırlayan ve ihracat gelirini 5 milyon TL’ye yükselten bir Mardin’i hedeflediklerini belirten Vali Ahmet Cengiz, "Tarihi Dönüşüm Projesi ile
Akdeniz Havzası'nın en önemli antik tiyatrosunda,restorasyon 50 yılda tamamlandı
Restorasyon çalışmasının son aşaması Denizli Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Müze Müdürlüğü denetiminde, İtalyan Kazı Heyeti tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın gönderdiği 1 milyon 750 bin liralık ödenekle gerçekleştirildi.
Marsilya sokaklarında koyun sürüsü
PARİS - Avrupa Kültür Başkenti Marsilya'da dün ilginç bir etkinlik gerçekleştirildi. Binlerce koyundan oluşan sürü şehrin sokaklarından geçirildi.
Şehir Eşleştirme Programı’nın çalıştayı yapıldı
Bağış, böylelikle hem Avrupa Kültür Başkenti hem de Spor Başkenti olan İstanbul’un AB standartlarını yakalayacağını ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından Şehir Eşleştirme Programı Çalıştayı, İstanbul ve AB ülkelerinden gelen katılımcıların sunumları ile devam etti.
İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı 24 Nisan'da kapılarını açacak
24 Nisan Çarşamba günü kapılarını açacak fuar, üniversitenin Avrupa Kültür Başkenti Kongre Merkezi’nde yapılacak. Geçen yıl fuar boyunca 100 binin üzerinde kişinin gezdiği, 30 binden fazla vatandaşın da iş başvurusunda bulunduğu İSİİF, bu yıl da binlerce işsize umut olmaya hazırlanıyor
Mardin'de, asırlardır 7 din ve 7 dil barış içinde yaşadı
Mardin'i, Avrupa kültür başkenti yapmak için kolları sıvadıklarını vurgulayan Başkan Ayanoğlu, şunları kaydetti: ”Şu an süren çok önemli bir çalışma olan kentsel sit alanının rehabilitasyonuna yönelik olarak TOKİ, Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi'nin
Uçaklar, kanatlı reklam tabelasına döndü (Özel)
karakterleri, Etihad Havayolları’nın Formula 1’i, Alaska Havayolları’nın dev somon balığı, Qantas Havayolları’nın kangurusu, Sunexpress Havayolları’nın ‘İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’ düzenlemesi ile THY’nin ilginç tasarımları oldu.
İstanbul ve Ankara’nın kültürel değerleri ile eserlerine internetten ulaşılacak
2010 yılı İstanbul Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yürütülen ‘İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Projesi’, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Bilimler Akademisi işbirliği ile hayata geçirildi.
Topbaş: Batıda insan yakılırken biz adil hukuk uyguluyorduk
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteğiyle, Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) tarafından organize edilen proje çerçevesinde yayınlanan 'İstanbul Kadı Sicilleri' 40 ciltte toplandı.
Vali Ayvaz: Hedef Mardin'i Avrupa'nın başkenti yapmak
"MARDİN AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMAYI HAK EDİYOR" Mardin'i Avrupa kültür başkenti yapmak için kolları sıvadıklarını vurgulayan Vali Turhan Ayvaz, "Şu an süren çok önemli bir çalışma olan kentsel sit alanının rehabilitasyonuna yönelik
İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin vapur etkinlikleri başlıyor
İlki İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen 'İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali'nin ikincisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle düzenleniyor.
Bağış: Güzel akıllar ve güzel kalpler daha iyi bir dünya için birlikte çalışmalı
İstanbul’da farklı dinlerin harmonisi olduğunu ve 800 yıldan beri sinagog, cami ve kiliselerin yan yana olduğunu ifade eden Bağış, “İstanbul iki yıl önce Avrupa Kültür Başkenti olmuştu, bu yıl ise Avrupa Spor Başkenti oldu.
Darphane'den önemli olaylara hatıra para
Yılı Hatıra Parası, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası Hatıra Parası, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Madalyonu, Ahırkapı Feneri Hatıra Parası, Dericilik Hatıra Parası, Geleneksel Türk El Sanatları, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Gümüş Hatıra Para Seti, 2010 Avrupa Kültür
Uluslararası Opera Festivali Başakşehir’de
2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin mirası olan festivalin bu yılki sürprizi ise festival kapsamında İstanbul'a gelecek olan dünyaca ünlü tenor José Cura. Festivalin açılış temsili, 7 Temmuz'da Haliç Kongre Merkezi'nde Ankara DOB tarafından sahnelenecek olan Mozart'ın ünlü Don Giovanni operası ile yapılacak.
Kültür Şöleni sona erdi
2010’da Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, bu kez İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Kültür Şöleni vesilesiyle dünyaya başkentlik yaptı. Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından organize edilen 10.
Gürsel Tekin: Kentsel dönüşüm yasası insan haklarına aykırıdır (Özel)
Gördüğünüz fotoğraf 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmuş şehre yakışıyor mu? Bütün bunları dönüştürmenin koşulları var. CHP olarak biz de sonuna kadar destek vermek istiyoruz.
Maliye Bakanı Şimşek: Kamuda kemer sıkma gibi taslağımız yok
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'ne kaynak sağlamak amacıyla, Haziran 2008'de, bazı vergilerin artırıldığını hatırlatan Bakan Şimşek, bu çerçevede, benzin türlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının 1,5 kuruş, motorin türleri Özel
İstanbul’un ulaşım altyapısı Sofya’ya örnek olacak
Avrupa Kültür Başkenti adayı olan Sofya Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti tecrübesinden de yararlanmak istiyor. Fındıkova, iyi olan her tecrübeyi almaya hazır olduklarını söyledi.
Norveç’in petrol şehrine Batman’dan kardeş şehir teklifi geliyor
Norveç’in günlük gazetelerinden Aftenposten’de yer alan bir habere göre, Batman Belediye Başkanı Serhat Temel’in, şehrinin bir dönem Avrupa Kültür Başkenti olan Norveç’in petrol şehri Stavenger ile kardeş şehir olmak istediğini açıklandı.
2012 Avrupa Spor Başkenti olan İstanbul'da herkes spor yapacak
İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti süreci içinde birçok müze kazandırıldığını; ancak spor müzesi bulanmadığını hatırlatan Ertekin, “İlk spor müzesini de Sinan Erdem Spor Kompleksi’nin orta katında açmak istiyoruz.
Galata Mevlevihanesi’nde yenileme çalışmaları sürüyor
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından restore edilen ve ziyarete açılan İstanbul'un en eski Mevlevi tekkesi olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi’nin kalan kısımları da yenileniyor. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından mevlevihane’nin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcın da başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.
‘Spor başkenti unvanı bizi 2020 Olimpiyatları’na götürecek’
İSTANBUL - Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen törenle 2012 Avrupa Kültür Başkenti unvanını alan İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve beraberindekiler İstanbul’a döndü. 2012 yılında sporun nabzının İstanbul’da atacağını belirten Başkan Topbaş, “Bu tip organizasyonlar bizi 2020 Olimpiyatları’na götürecek olan yol haritasıdır.
İstanbul ‘kültür’den sonra Avrupa Spor Başkenti oldu
BRÜKSEL - İki kıtayı buluşturan ve imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul’a bir unvan da Avrupa’dan geldi. İki yıl önce ‘‘Avrupa Kültür Başkenti’’ seçilmesinin ardından bu kez de 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi.
Bağcılar'da kültür sanat festivali
Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul ise yaptığı konuşmada, projenin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında hazırlandığını hatırlattı. (CİHAN)
Muşlu öğrencilerin hayalleri gerçek oldu
göstermiş ve takdir belgesi almaya hak kazanmış, maddi düzeyleri düşük öğrencilerimiz, Türkiye tarihinin dönüm noktaları olan Söğüt, Bursa, Çanakkale ve 2010 Avrupa kültür başkenti İstanbul’a götürüldü.
Mardin 2014'te UNESCO'ya dosyasını sunacak
Hedefimiz ve temennimiz Mardin Avrupa Kültür Başkenti yapmaktır. Bunu yaparken de öncelikle turizmin gelişmesini sağlamaktır. Turizm sektöründe hizmet veren mevcut işletmelerin canlanması ve yeni işletmelerin oluşturulması gerekmektedir.
Vali Ayaz: Mardin'i 2023 yılında Avrupa Kültür Başkenti yapacağız
Hedefimiz Mardin'i Avrupa Kültür Başkenti yapmaktır. Bunu yaparken de öncelikle turizmin gelişmesini sağlamaktır. Turizmde son yılların gözde merkezi olan Mardin'de hedefimiz 5 yıl içinde 5 milyon turist çekmektir.
CNBC-e Business: Türkiye’nin en yaşanılabilir şehri Ankara
2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, kültür sanat sıralamasında ise 5’inci olabildi.CNBC-e Business, 81 ilin “yaşanabilirlik” karnesini çıkardı.
Egemen Bağış: Davos Başbakan'a geliyor
Mirze ile İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olma sürecinde çalıştıklarını aktardı. Nilgün Mirze, 2010 sürecinde çok verimli bir işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Özellikle kültür, sanat ve sivil toplum konusunda Egemen Bağış’ın fikirlerinden ve desteğinden yarar gördüklerini aktaran Mirze, 2010 yılını bir milat olarak görülmesi gerektiğini
GSGM Yunus Akgül istifa etti, yerine Ertekin geliyor
Başbakanlık 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nda en üst icra organı olan Yürütme Kurulu'nda İstanbul Büyükşehir Belediye adına Yürütme Kurulu Üyeliği ve Bütçe-İhale Komisyonu üyeliği yaptı. Ertekin, daha sonra ise Beltur A.
Karaman’da Enderun usulü teravih namazı kılınacak
2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle de kadroyu genişletmiş. Hatta çalışmaları kayda alınmış, bütün müftülüklere gönderilmiş. Kitabı basılmış. Hüdai Tasavvuf Topluluğu'nu çalıştıran ve baş müezzinlik görevini üstlenen Kemiksiz, bu geleneğin yıllarca devam etmesini istiyor.
GSGM Gençlik Hizmetleri Dairesi gurbetçileri Taksim'e topladı
Medeniyetlerin ve kıtaların buluştuğu “2010 Avrupa Kültür Başkenti” İstanbul’u, ülkemiz ve dünya ülkelerine tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen bu etkinlikte çeşitli gösteriler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.
'Takdir'i alıp takile gittiler
göstermiş ve takdir belgesi almaya hak kazanmış; maddi düzeyleri düşük öğrencilerimizi; Türkiye tarihinin dönüm noktaları olan Söğüt, Bursa, Çanakkale ve 2010 Avrupa kültür başkenti İstanbul’a götürülecektir.
Erdoğan: Milletimizin en kutlu adımlarından birisi de İstanbul’un fethidir
‘Medeniyetler İttifakı’nın somutlaştığı mekan olan İstanbul, bana göre, sadece Avrupa Kültür Başkenti değil, 1453'ten bu yana aynı zamanda Dünya Kültür Başkenti'dir.” İstanbul’un adeta Türkiye’nin özeti olduğunu vurgulayan Erdoğan, mesajına şöyle devam etti: “Ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal hayatının lokomotif
İTO Başkanı Yalçıntaş: "İstanbul, ‘kongre kenti’ oluyor"
İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti sıfatı ile turizmde çok başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten Yalçıntaş, “Bu başarı sayesinde bugün 20-25 bin delegenin katılımı ile organize edilen AIDS, Kardiyoloji gibi birçok büyük kongre İstanbul’a gelmeyi
Olcar: Mersinli girişimciler üzerine düşeni yapmak zorunda
Evet yatırım yapılacak ancak 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti fiyaskosu yaşayan İstanbul’u 1 milyon Avro ile bu konuda sınıfta bırakan “İstanbul’a para yağacak, yatırım gelecek, bizde köşeyi döneceğiz!
Üsküdar’daki tarihi tütün deposu barış ışıklarıyla süslendi
Program CFCU ve 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti destekleri ile gerçekleştirildi. Ivanoff, Gökkuşağının tüm renklerinden oluşan Ivanoff’un bu ışık düzeneği İstanbul’un çokkültürlü kökenine ve barışın uluslararası sembolüne gönderme yaptığını söyledi.
Türkiye, Avrupa'da uçakla gidilen en kaliteli destinasyon seçildi
Avrupa Kültür başkenti olması itibari ile İstanbul’a çok büyük ilgi var. Bu ödülün Türkiye’yi tanıtma açısından manevi değeri var. Ve tanıtım çalışmalarımızda kullanacağız.
Bakan Günay milletvekili adaylığını değerlendirdi: Bizimki bir hizmet yarışı
Türk heykeltıraş İlhan Koman’ın içinde 20 yıl yaşadığı Hulda gemisi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında İsveç’ten İstanbul’a getirilmişti. İstanbul’da bakımı tamamlanacak olan gemi önümüzdeki günlerde Çeşme’de sergilenmeye devam edecek.
Ayasofya Efsaneleri, Atina Üniversitesi'nde ilgiyle takip edildi
İstanbul Üniversitesi tarafından desteklenen ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından basılan “Ayasofya Efsaneleri” adlı çalışmasından örnekler sunan Aslan, tarih, edebiyat ve felsefe gibi farklı bölümlerden öğrenciler ile öğretim görevlilerinin gösterdikleri ilgiden memnun kaldığını
Mardin Valisi Ayvaz göreve başladı
Mardin’in hayali olan Avrupa Kültür Başkenti olmasında, UNESCO’nun tarihi miras listesine alınmasında ve hala asıl hedefe ulaşılmamış 1 milyona yakın yerli turist olmasına rağmen yabancı turistlere yeterince açılamamış olmasını ortadan kaldırmak.
İstanbul, Singapur basınında
Şehrin sanat ve kültür merkezi olarak kabul edildiğinden bahseden Rodriguez, İstanbul’un kültür alanındaki yaptığı öncülük ile ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ olduğuna da değindi. İstanbul’un gerek coğrafi gerek tarihi yapısıyla büyüleyici bir şehir olduğunun altını çizen yazar, yüzlerce yıl önce inşa edilen güzel camileri, sarayları ve günümüze ait
Antalya Milletvekili Arıcı: Yeni stadyumda İspanya modelini uygulayacağız
Abdurrahman Arıcı, Antalya’dan alındığı söylenen Dünya Ralli Şampiyonası’nın ise Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle bir yıllığına İstanbul’a kaydırıldığını belirterek, "Ralli geri gelecek. Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ile de bire bir görüştüm.
Antalya, turist sayısında New York, Hong Kong ve Dubai’yi geride bıraktı
Listenin dokuzuncu sırasında 7,51 milyon ziyaretçiyle 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul bulunurken, Dubai 6,81 milyon turistle onuncu sırada yer alıyor. Akdeniz’in havacılık ve turizm sektörlerini bir araya getiren Routes Turizm Akdeniz Forumu ICF Airports ev sahipliğinde dün başladı.
Tarihi camide çıkan yangın ucuz atlatıldı
Geçtiğimiz yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Yangının çalışmalar sırasında çıkmış olabileceğini söyleyen Kılıç Ali Paşa Camii Dernek üyelerinden Uğur Özkan, “Yangın iskeleden çıktı diye biliyoruz.
'İstanbul'un yüzleri' okuyucuyla buluştu
İSTANBUL - İstanbul her yönüyle 100 kitapta kayıt altına alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı desteğiyle hazırlanan "İstanbul'un Yüzleri" serisinin ilk 25 kitabı okuyucuyla buluştu.
Dizi çılgınlığını öğrenciler filme taşıdı
İSTANBUL - 2010 Avrupa kültür başkenti projeleri kapsamında toplumu saran dizi çılgınlığına Ağva Anadolu Lisesi öğrencileri yaptıkları kısa filmlerle gönderme yaptı. İstanbul’un Şile ilçesinin Ağva beldesinde faaliyet gösteren Anadolu Lisesi öğrencileri son günlerde toplumu saran dizi çılgınlığına okulun öğrencileri tarafından hazırlanan
Dizi çılgınlığını öğrenciler filme taşıdı
İSTANBUL - 2010 Avrupa kültür başkenti projeleri kapsamında toplumu saran dizi çılgınlığına Ağva Anadolu Lisesi öğrencileri yaptıkları kısa filmlerle gönderme yaptı. İstanbul’un Şile ilçesinin Ağva beldesinde faaliyet gösteren Anadolu Lisesi öğrencileri son günlerde toplumu saran dizi çılgınlığına okulun öğrencileri tarafından hazırlanan
'Kadın Hayattır Memattır Kadın' oyunu seyircilerle buluşuyor
Oyunun yönetmeni tarafından 'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti' projeleri kapsamında sunulan oyun, seyirciyi yaklaşık yüzyıl öncesinden gelen sesler aracılığıyla kadınlık tarihinin kısa bir yolculuğa davet ediyor.