avrupa merkez bankası

Rumlar, Troyka'nın en zor denetiminde ter dökecek
LEFKOŞA - Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu yetkililerinden oluşan Troyka, Güney Kıbrıs ekonomisinin kurtarılmasına yönelik hazırlanan ve uygulamada olan memoranduma uyulup uyulmadığını denetlemek
Yeni 10 Euro'luk banknotların tanıtımı yapıldı
FRANKFURT - Avrupa Merkez Bankası (ECB), üzerinde Yunan mitolojisindeki Prenses Europa'yı simgeleyen resmin bulunduğu banknotların tanıtımını yaptı.ECB Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, sahteciliğe karşı daha güvenli olan 10 Euro'luk banknotların 23 Eylül'de tedavüle sokulacağını açıkladı.
Yunanistan, bir kez daha Merkel’den yardım isteyecek
BERLİN - Ekonomik kriz nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’nın yardımlarıyla ayakta duran Yunanistan bir kez daha Almanya’nın kapasını çalmaya hazırlanıyor.
Troyka heyeti motosikletli sürücüye çarptı
ATİNA - Yunan hükümeti ile müzakerelerde bulunmak üzere başkent Atina’da bulunan Troyka (Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası heyeti), Maliye Bakanlığı’na girişte trafik kazasına sebebiyet verdi.
Bakan Çağlayan: Avrupa'daki faiz indirimi ihracatı olumlu etkiler
Dün Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi, bu anlamda talebi olumlu etkileyecektir. Ancak Euro’nun değer kaybı da aleyhimize çalışan bir durum.
Forbes’e göre Putin dünyanın en etkili insanı
9- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi10- Wal-Mart Başkanı Michael Duke (CİHAN)
'Euro krizi kuzey ülkelerine yayılabilir'
Krizin en büyük sorumlusu olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gösterildiği haberde, bankanın şimdiye kadar Almanya odaklı çalıştığı ve diğer ülkeleri göz ardı ettiği vurgulandı.Başta Finlandiya olmak üzere söz konusu 4 ülkenin yapısal sorunları bulunduğunu kaydedilirken, işçi ücretlerinin Euro’ya geçtikten sonra 2008′deki krize kadar
Rumlar, yarından itibaren Troyka'ya yeniden hesap vermeye başlayacak
LEFKOŞA - Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu’ndan oluşan Troyka heyetinin, yarından itibaren Güney Kıbrıs’ın ekonomisiyle ilgili denetimlerine başlayacağı, özellikle para-finans sektörü üzerinde
Babacan: G20’yi önemli kılan temsil gücü
Finans Bakanı Maria Luis Albuquerque, Avustralya Hazine Bakanı Martin Parkinson, Goldman Sachs Hükümet İlişkileri Departmanı Genel Müdürü Faryar Shirzad, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Jörg Asmussen, Rusya Bankası Müdür Yardımcısı Ksenia Yudaeva da konuşmacı olarak katıldı.
ECB Başkanı Draghi: Borçlanma limiti artırılmazsa dünya ekonomisi zarar görür
NEW YORK - Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ABD’deki borç tavan limitinin artırılması konusunda sorun yaşanması halinde Amerika ve Dünya ekonomisinin ciddi zarar görebileceğini söyledi.
Portekizlilerden Troyka'ya şok protesto
PORTO - Portekizliler, Troyka heyetini trafik ışıklarına insan maketi asarak karşıladı. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan Troyka heyeti, incelemelerde bulunmak üzere Portekiz'in başkenti Lizbon'a geldi
Uçağı bozulan Anastasiadis, Güney Kıbrıs'a dönemedi
Rum Alithia ve diğer gazeteler, Anastasiadis’in Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Dragi’yle yapacağı görüşme sebebiyle doğrudan Frankfurt’a gittiğini yazdı.Gazete, Anastasiadis’in Rum siyasi parti başkanları ve temsilcileriyle bugün yapması gereken Parti Başkanları Konseyi toplantısının ve Perşembe günü, hükümetinin
Denizli ihracat hedefine ulaşıyor
ABD Merkez Bankası Başkanı'nın aksine Avrupa Merkez Bankası, sıkıntıların sürdüğünü ve yakın gelecekte piyasadaki para miktarını kısıtlayıcı herhangi bir politikanın uygulanmasının mümkün olmadığını söylüyor.
Piyasa uzmanlarına göre dalgalanma geçici, borsa 71 binden geriye gitmez
FED, Avrupa Merkez Bankası ve Japon Merkez Bankası’nın likiditeyi sınırlamamasının Türkiye’nin karına olduğunu aktaran Bilgin, “Bu dönmde sıcak para ülkemize geldi. Tabii gidişat bir gün tamama erecek, şu an FED’in açıklaması buna yönelik bir adım.
Yeni Dünya Kenti’ne Erdoğan’lı tanıtım
Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD'nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı'ndan oluşuyor.Küresel ekonomideki önemli konuları değerlendirmek amacıyla önemli sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20, 1999 yılında kuruldu.
Bakan Şimşek: Gezi Parkı eylemleri yatırımcıları tedirgin etti
Küresel krizi başarıyla atlattıklarını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: “Ancak uzun bir süredir küresel ölçekte Amerikan ve Avrupa Merkez Bankası gibi dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının başını çektiği parasal genişleme dönemi yaşadık.
Türk bankacı Moskova’da küresel ekonomiyi anlattı
Avrupa’da ciddi bir büyüme söz konusu olmasa bile gecen sene Avrupa Merkez Bankası müdahale ettikten sonra Euro’nun çöküş riski ortadan kalktı. Bu da dünya ekonomisi için olumlu” dedi.
IMF ve AB, Yunanistan'a uygulanan yanlış reçete sebebiyle birbirine girdi
ATİNA - Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Yunanistan’ın krizle mücadelede Avrupa Komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan Troyka ile mayıs 2010’da varılan ilk memorandum ve acı reçeteye ilişkin hazırladığı
Madrid’de binlerce kişi Troyka’yı protesto etti
'Marea Ciudadana' hareketinin organize ettiği ve Birleşik Sol (IU) partisinin de destek verdiği gösterilerde, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF), "Borcumuz yok, ödemeyeceğiz" denildi.
Madrid’de binlerce kişi Troyka’yı protesto etti
‘Marea Ciudadana’ hareketinin organize ettiği ve Birleşik Sol (IU) partisinin de destek verdiği gösterilerde, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF), “Borcumuz yok, ödemeyeceğiz” denildi.
Göstericiler Avrupa Merkez Bankası önündeki eyleme başladı
FRANKFURT - Kapitalizm karşıtı Blockupy (Engelle ve işgal et) grubu, Frankfurt’taki Avrupa Merkez Bankası’nı giriş çıkışlara kapattı. Siyasetçilerin mali krize karşı uyguladığı politikaları protesto eden grup, “insanlık kardan önce gelir” sloganları attı.
Avrupa Merkez Bankası'ndan Rumlara 300 milyon Euro
LEFKOŞA - Avrupa Merkez Bankası (AYB) ile Rum Yönetimi arasında dün imzalanan finansman sözleşmesiyle, Güney Kıbrıs piyasasına 100 milyon Euro para akışı sağlanacağı haber verildi.Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile Rum Maliye Bakanı Haris Georgiadis imza attığı sözleşme, 100 milyon Euro'nun yanı sıra
500 Euro’luk banknotların yasadışı işlerle ilişkisi tartışılıyor
Avrupa Merkez Bankası (ECB) bunun kolay olmayacağını söylerken, uzmanlar söz konusu banknotların arkasına gizlenen kara para ve kirli ticari ilişkilere dikkat çekiyor.Euro Bölgesi’nin en küçük kağıt para birimi olan 5 Euro’luk banknotlar ay başında yenileriyle değiştirildi.
Halil Reçber: Böyle giderse dolar 2 lirayı geçer
Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirmesi gerektiği noktada faiz indirmeme konusunda ısrar etmesi Avrupa’da işlerin net olarak iyi gitmediğini gösteriyor." diye konuştu. Euro-dolar paritesindeki gerilemenin son 6 yıla bakıldığında en zayıf trendi içinde olduğunu öne süren Reçber, şöyle devam etti:
Troyka, Rumları başı boş bırakmıyor
LEFKOŞA - Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu teknokratlarından oluşan Troyka heyeti, adadaki mali sektördeki gelişmeleri izlemek için yeniden Kıbrıs'a geldi. Rum Maliye Bakanlığı, Rum Merkez Bankası ve ticari bankaların yönetimleriyle toplantılar bugün başladı.
Çağlayan: Faiz indirimi gecikmiş de olsa doğru bir adım
Sadece son bir ayda Avrupa Merkez Bankası, Güney Kore ve Avustralya merkez bankaları faiz indirdi. İlk çeyrek büyümesinin düşük geleceğini biliyoruz. Yıl sonu Orta Vadeli Program (OVP) hedefini yakalamak için büyümenin hızlanması gerekiyor.
Yeni 5 Euro’luk banknotlara esnaf da alışamadı, otomatlar da
FRANKFURT - Avrupa Merkez Bankası’nın yaklaşık iki hafta önce piyasalara sunduğu yeni 5 Euro’luk banknotlar hem vatandaşların hem de esnafın kafasını karıştırmaya devam ediyor. Basında geniş şekilde yer almasına rağmen, vatandaşlar bazı kafe, kiosk ve büfelerin yeni 5 Euro ile yapılan ödemeleri “bu para sahte” diyerek geri çevirdiğinden yakınıyor
Babacan’dan IMF yorumu: Üzerimizden yük kalktı, rahat yürüyoruz
Avrupa Merkez Bankası sınırsız likidite sürüyor. ‘Aman siz batmayın’ diye devletlere karşılıksız para basıp devletlere veriyor. Ülkelerin bütçe açıkları verdiği şu dönemde 17 ülkenin oluşturduğu Euro Bölgesi’nde daralma devam edecek.
AB komiserinden Sendikalar Yasası'yla ilgili uyarı geldi
Mali krizin üzerinden neredeyse altı yıl geçti ama AB ancak geçen yıl bankacılık sistemiyle ilgili ciddi bir düzenlemeyi hayata geçirebildi ve Avrupa Merkez Bankası’nın öncülüğünde, bankaları denetleyecek bir mekanizma olan bankalar birliği oluşturuldu.
Verhofstadt ve ‘Kızıl Danny’ Yılın Avrupalı Lideri seçildi
Daha önceki senelerde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, eski Euro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, AP Güneydoğu Avrupa Delegasyonu Başkanlığı yapmış Doris Pack gibi isimler de ‘Yılın Avrupalı Lideri’ seçilmişti.
5 Euro üzerinde Kiril alfabesi banknotu tedavülde
SOFYA - Bugünden itibaren Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro üzerinde Kiril alfabesi ile Bulgar dilinde "EВРО" yazısı yer almaya başladı. Avrupa Merkez Bankası tarafından basılan 5 Euro'luk banknotta Bulgarca da yazıldı.
Babacan, AB’nin ekonomik geleceğinden umutsuz
Madem, Avrupa merkez bankası likidite ihtiyacı olan bankaya bunu sağlıyor. O zaman daha merkezi bir yapıyla bu bankalar denetlenmeli ve düzenlemede AB genelinde bir düzenleme olmalı gibi bir görüş var.
Euro uzmanı Alman ekonomist: TL’ye yatırım yaptım, kazandım
Avrupa Merkez Bankası, üye ülkelerin ve bankaların iflas etmesini önlemeye çalışıyor ancak bu hiç de kolay değil. Ya düşük faizle bankalara yüklü miktarda para vererek ülkelerin batmasını önleyecek ya da doğrudan hükümetlerin borçlarını üstlenecek.
Rusya hükümeti Kıbrıs’ta zarar görenlere yardım etmeyecek
IMF, Avrupa Konseyi ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troyka ile anlaşan Rum yönetimi 10 milyar Euro’luk yardımın yanı sıra mevduat sahiplerinden 5,8 milyar Euro’luk ek destek daha sağlamış olacak.
Rum Başpiskoposu: Avrupa Birliği’nden ayrılmalıyız
IMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası, Kıbrıs Rum Kesimi’ne 10 milyar Euro kredi sağlayacak troyka içinde yer alıyor. (CİHAN)
Rum Kesimi'nde de kumarhaneler kurulacak
Anastasiadis, bunu söylemesinin ardından Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Asmussen’in kendisine Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi arayacağını ve kendisine bilgi vereceğini söylediğini ifade etti.
Rum Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis, görevden alınamıyor
Dimitriadis’in görevine son verilmesinin, gerek Avrupa Merkez Bankası’nın işleyişi gerekse Güney Kıbrıs anayasası uyarınca mümkün olmadığı için ertelendiği ifade edildi. Bu arada Güney Kıbrıs’ın iflasın eşiğine gelmesinin sebeplerini ve sorumlularını araştırmakla görevlendirilen ve üç eski yargıçtan oluşan Komite dün resmen kuruldu
Rum bankaları bugün açılıyor
Avrupa Merkez Bankası ise, bugün açılacak bankalarda nakit para sıkıntısı yaşanmaması için dün gece geç saatlerde 5 milyar Euro nakit parayı özel uçakla Güney Kıbrıs’a ulaştırdı.Güney Kıbrıs bankacılık sistemi bugün kritik ve tarihi bir teste tabi olacak.
Kıbrıs Bankası CEO’su Kipri görevden alındı
Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan Troyka'nın sunduğu kurtama paketinin ardından iflasın eşiğinden dönen Kıbrıs Bankası'na geçen hafta özel bir idari heyet atanmıştı.
Anastasiadis, Rum Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis'ten istifasını istedi
Anastasiadis’in kendisine güvenmediği yönündeki haberlerin sorulması üzerine “Avrupa Merkez Bankası’nın güvenine sahibim” yanıtını vermekle yetinen Dimitriadis, kritik bir dönem olan şu günlerde istifa etmesinin ülkedeki durumun daha da kötüleşmesine yol açacağı
Anastasiadis: Bazı konulardaki ısrarcı tavırlarımız sayesinde iflası engelledik
Anastasiadis, Avrupa Merkez Bankası’nın Güney Kıbrıs’taki bankacılık sistemine likidite akışını sağlayacağını ve 10 milyar Euro’luk krediyi de alacaklarını belirterek, halkına birlik içerisinde hareket etme çağrısında bulundu.
Putin, Rumların borçlarının yapılandırılması için talimat verdi
Rum lider Nikos Anastasiadis Brüksel’de uzun görüşmelerin sonunda Avrupa komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troyka ile anlaşma sağladı. Buna göre Rumların ikinci büyük bankası Laiki Bankası’nda var olan mevduatlar ikiye ayrılıyor.
Rumlar iflastan kurtarılıyor
Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu akşama kadar anlaşma sağlanmaması durumunda Rum Kesimi'ne nakit akışını kesecekleri uyarısını yapmıştı. Avrupa Komisyonu ve ECB ile kurtarma paketine katkı yapan IMF Başkanı Christine Lagarde, "Anlaşmanın kalıcı, istikrarlı ve tamamen finanse edilebilir olduğuna inanıyoruz
Eurogroup, Rumların hazırladığı ikinci ekonomik paketi de reddetti
Haberde, Avrupa Merkez Bankası’nın düşük faizli acil nakit yardımını pazartesi keseceği duyurusuna atfen, bazı yetkililerin böyle bir durum gerçekleşmesi halinde Kıbrıs Rum Bankaları’nın batacağı, bunun, Kıbrıs Rum kesiminin AB’dan ayrılması
Rum bankacılık sisteminde köklü değişiklikler yapılacak
Öte yandan Rum Alithia gazetesi, bankaların ıslahına ilişkin Rum Meclisine sunulan yasa tasarısının, Avrupa Merkez Bankası’nın, Eurogroup ile pazartesi gününe kadar anlaşmaya varılamazsa Rum bankalarına sağladığı likidite akışını keseceği uyarısında bulunmasının ardından, en kritik durumda
Rusya: Rumlarla görüşmeleri tamamladık, önerileri ilgimizi çekmedi
Avrupa Merkez Bankası için bu çok büyük rakam değil. Aksi durumda sonuçları çok daha masraflı olabilir.” dedi. Klepaç, Her şartta adada bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı olduğuna söyledi.
Rum Maliye Bakanı Sarris: Eurogroup'un aldığı kararlardan kimse memnun değil
Sarris, memorandum aracılığıyla Avrupa Merkez Bankası'nın desteğinin elde edildiğini, çünkü Kıbrıs'ın kendi başına krizden kurtulamayacağını ifade etti. Rum Maliye Bakanı, alınacak yardımın 10 milyar Euro düzeyinde olacağını ve bu miktarın kayıpların kapanma ve ekonominin tekrar rayına oturma olanağı vereceğini belirtti.
Troyka heyeti, Rumlarla müzakere için yeniden Güney Kıbrıs'a geldi
LEFKOŞA - Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Komisyonu’ndan oluşan Troyka heyeti uzmanları, Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunmak amacıyla adaya geldi.Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu'ndan bir yetkili, Troyka’dan bir teknik ekibin yeni Rum hükümet yetkilileri ile görüşmek amacıyla bugün bir araya geleceğini
Babacan: 2012’de çek kullanımı yüzde 18,9 arttı
Törende ekonomiye değinen Babacan, “Avrupa Merkez Bankası’nın ülkelerin iflasını önleyeceği beyanları rahatlama getirdi. Ama likidite ile sorunlar tamamen aşılamaz.
Babacan: 2013 için konulan yüzde 4 büyüme hedefi aşılabilir
Avrupa Merkez Bankası’nın Euro’yu korumayı vaat ettiğini anlatan Babacan, “Tabii şu an bunun getirdiği bir rahatlama ve rehavet var. Sekörlerde pres kalktı ama reformların yapılıp yapılmayacağı kaygıları var.