avukatlık

Çin’de yolsuzluk karşıtı avukata 4 yıl hapis
Tibet politikalarını eleştiren bir de rapor yayımlayan Xu’nun avukatlık bürosu da yetkililerce kapatılmış ve hakkında dava açılmıştı.Xu gibi, şeffaflık hareketi olan Yeni Vatandaşlar Grubu (New Citizens Group) üyelerine de en fazla 5 yıla kadar benzer cezalar verileceği kaydedildi.
İspanya Prensesi şeffaflık için ifadeye gidecek
Prensesi savunan ‘Roca Junyent’ avukatlık bürosundan yapılan açıklamada, 7 Ocak’ta sanık olarak ifade vermeye çağrılan prensesin saklayacak hiç bir şeyi olmadığı ve kendi isteğiyle 8 Mart’ta ifadeye gideceği belirtildi.
Eskişehirspor şeffaflık için kendini denetimden geçirtti
Personel borçlarının tamamı, diğer borçların ise önemli miktarı mahkeme masrafları, gecikme faizi ve avukatlık ücretleri dahil edilerek ödenmiştir. Kalan borç ödemeleri devam etmektedir.
750 TL’lik dosya masrafını almak isterken bankaya 700 lira daha ödedi
Tüketici Mahkemesi, Turgut Yapmış’a, bankanın 440 TL’lik avukatlık ücretini ödemesine karar verdi. Banka şubesi 440 TL'yi icraya verince Yapmış 220 icra vekalet ücreti ve posta masrafı olarak da 40 TL daha ödemek zorunda kalacak.
'Sarin gazı' davasına CHP ilgisi
Bana kalırsa onun avukatlık yapmasına gerek yoktu. Doğrudan Sayın Davutoğu gelip burada avukatlık yapabilirdi. Çünkü aylar önce İngiltere merkezli Human Rights Wactch (İnsan Hakları Gözlem Merkezi), Davutoğlu’na ‘Türkiye’den her türlü silahın Suriye’ye geçtiğini, kimyasal silahlarla
Londra Borsası'nda İslami Market İndeksi ve İslami bono geliyor
Batılı ülkeler içerisinde İslami finans ile en uyumlu bankaların İngiltere’de bulunduğunu savunan Cameron sözlerini şöyle sürdürdü: “25 avukatlık firması İslami finans konusunda hizmet veriyor. 16 üniversitemizde İslami finans üzerine işletme masterı (MBA) bulunuyor.
Tüketicilerin yüzünü güldürecek tasarı Meclis’e geliyor
- Tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdiği kararlara karşı açılan itiraz davalarında, kararın iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlık asgari ücret tarifesine göre sadece nisbi tarife üzerinden vekalet ücretine hükmedilecek.
Konya Karapınar ilçesi ‘Sultaniye’ ismini istiyor
Konya Karapınar'da avukatlık yapan Mehmet Murat Deveci, ilçenin adının Sultaniye olarak değiştirilmesi için kanun teklifi hazırlayarak milletvekilleri aracılığıyla Meclis'e sunmaya hazırlanıyor. Karapınar'ın tarihi geçmişinin Hititler'e kadar dayandığını anlatan Deveci, tarihi İpekyolu ve Osmanlı Surre Alayı’nın geçiş güzergahında bulunan ilçenin Osmanlı İmparatorluğu
Arınç ve Bakan Çelik, Hak - İş'in 38. kuruluş yıldönümü kutlamasına katıldı
Arınç, kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmaları takdir eden, avukatlık hayatının en az 10 yılını sendikalarında hukuk müşaviri olarak geçirmiş birisi olarak Hak-İş'i çok sevdiğini, beğendiğini dile getirdi.
Düzeltme...'Kaçırılan Türk pilot Akpınar'ın ailesi: Bayramımız yeni başlıyor'
Kaçırılan pilotlardan Murat Akpınar'ın annesi Suzan Akpınar, İzmir'de avukatlık yapan kardeşi İrfan Medet Akpınar ile kaçırılan diğer pilot Murat Ağca'nın ağabeyi Mesut Ağca İstanbul’a gitmek üzere İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na geldi.
Kaçırılan Türk pilotun ailesi: Bayramımız yeni başlıyor
Kaçırılan pilotlardan Murat Akpınar’ın annesi Suzan Akpınar, İzmir’de avukatlık yapan kardeşi İrfan Medet Akpınar ile kaçırılan diğer pilot Murat Ağca’nın ağabeyi Mesut Ağca İstanbul’a gitmek üzere İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na geldi.
ABD’den Türkiye’ye korsan yazılım takibi
ABD’nin Çin, Brezilya, Tayland ve Hindistan’ın ardından Türkiye’den firmalara da yaptırımda bulunabileceğini belirten Beceni-Türkekul-Sevim Avukatlık Ortaklığı Yönetici Ortağı Yasin Beceni, “Şirketlerimiz vakit geçirmeden bünyelerinde Fikri Haklar Yönetim Birimi oluşturmalı.
Depremde 20 kişinin öldüğü apartman sahibine tazminat cezası
Bu karara göre, apartman sahibi Nezir Baş, yasal faiz ve avukatlık ücreti hesaplandığında yaklaşık 900 bin lira tazminat ödeyecek. Mahkeme, bu kararı verirken herhangi bir kusur incelemesine girişmedi.
Başörtüsü yasağı nedeniyle gidemediği fakülteden 24 yıl sonra diploma aldı
Bunlardan birisi de Kayseri’de 47 yaşında avukatlık mesleğine başlayarak işyeri açan Emine Yılmaz. Avukat Emine Yılmaz, 1983 yılından beri dini inancından dolayı başörtülü olmasının bedelini ödemiş.
Nevzat Kösoğlu vefat etti
Yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra, avukatlık mesleğinin yanı sıra "Söğüt Dergisi"ni çıkardı ve Ötüken Yayınevinin kurucularından oldu. "1974 senesinde genel sekreter yardımcısı olarak MHP’de resmen görev aldı.
Hollanda'ya gelen HSYK üyeleri, yargı yetkililerini ziyaret etti
HSYK üyelerine Hollanda Berk Avukatlık bürosundan avukatlar Ali Sarıoğlu ve Adem Kotan eşlik etti. (CİHAN)
Avukatlık bürosunda yangın çıktı
İZMİR - İzmir'in Konak ilçesi Kemeraltı semtinde, sekiz katlı bir iş merkezinin 4. katındaki avukatlık bürosu yandı.
Mahkemeden bankaya: Yeniden yapılandırmak, erken kapatma anlamına gelmez
Mahkemenin verdiği bu kararla da alacağın tahsili için başlatılan icra takibi masrafları ve avukatlık ücretini banka ödemek zorunda kaldı.
Bozdağ: Başörtülü bayana avukatlık izni vermeyen anlayış yobaz ve gerici kafadır
YOZGAT - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, başı örtülü bayana avukatlık yapma izni vermeyen anlayışın esas gerici ve yobaz kafa olduğunu belirterek, "Bu gerici kafaları, yobaz anlayışları da Türkiye’nin inşallah gündeminden
TBMM Başkanı Çiçek: Güneşin önemli bir kısmı battı
Çiçek, avukatlık stajı yaparken ilk kez Ulucanlar Cezaevi’ne vefat eden bir idam mahkumunun otopsisi için geldiğini de sözlerine ekledi. (CİHAN)
Merhum Yananlı, son röportajını Cihan'a vermişti
Bir süre öğretmenlik, avukatlık, gazetecilik yaptı. 1950-1962 arasında Necip Fazıl Kısakürek'in Büyük Doğu Dergisi ile Günlük Gazetesi'nde çeşitli görevler yaptı. Babıali'de Sabah, Yeni İstiklal, Yeni İstanbul, Bizim Anadolu, Güneş gazetelerinde yazıları yayınlandı.
Üç yıl önce aldığı bilgisayarı, kendisinden çok bilirkişiler kullandı (Özel)
Bilgisayarın kendisinden daha fazla miktarda avukatlık ve bilirkişi ücreti ödedim." diyor. Hakem heyeti kararlarının uygulanmamasından yakınan Kuzdere, "Bilseydim bu işlerle hiç uğraşmazdım.
Enerji Bakanı: Uzan Ailesi ile ilgili yargı kararları kısa sürede uygulanacak
Türkiye tüm davalarda açığa çıkmış durumda, biz tüm avukatlık masraflarını Uzan ailesinden tahsil etmek için girişimlerde bulunduk. 5 milyon dolarlık birinci duruşmadan aldık.
Yılın Ahisine kaftanını Bakan Yıldız giydirdi
Bununla kalmadık avukatlık paralarını da kazandık. Bunların tümünü tek tek esnafımızın, sanatkarımızın, vatandaşımızın parasını, dolarını, tek kuruşunu ülkeyi soymak isteyenlere bırakmayacağız. Ahilik Haftası'nda bırakın ülkenin soyulmasını, yanındaki esnaf kardeşinin siftah yapmasını isteyen dokudan geliyoruz.
Taner Yıldız: Uzan ailesinden yarım milyon dolarlık avukatlık masrafını aldık
KAYSERİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye aleyhine davalar açan Uzan ailesinin bu davaları kaybetmesinden sonra ülke olarak avukatlık masraflarını talep ettiklerini ve aldıklarını söyledi.
Feyzioğlu: Avukatlar adaletin, gerçeğin önündeki engel olarak görülüyor
Ana başlıklarıyla staj öncesinde avukatlık stajını verebileceğimiz yetkinlikte stajyerlere sahip olmak stajın başarılı olması için ön şart olduğuna göre biz, temel konularda stajyer adaylarının yeterli olup olmadığını değerlendireceğiz.
Bağış: 23 ve 24. faslın açılmaması bizim değil, AB’nin ayıbıdır
Bakan Ergin, Trabzon Barosu Başkanı Mehmet Şentürk’ün konuşmasında dile getirdiği avukatlık yasasıyla ilgili eleştiri ve taleplerine de cevap verdi. Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) bu konuda bugüne kadar ki tutuk tavrından rahatsız olduğunu dile getiren Ergin, “Bir meslek birliği olan Barolar Birliği’ne rağmen Avukatlık
Adliye otoparkında arızalı bekleyen araca OGS’den kaçak geçtin cezası
Eskişehir'de yaşayan ve avukatlık yapan Emre Kurtoğlu, şimdiye kadar aracıyla İstanbul'a gitmemiş. Buna rağmen 70 yaşındaki annesi Resmiye Kurtoğlu’nun üzerine olan, fakat kendisinin kullandığı 26 RC 223 plakalı Renault Clio marka aracına, OGS’de geçiş ihlali yaptığı gerekçesiyle
Kayseri Erciyesspor’un vefalı taraftarı
Hukuk fakültesi mezunu olduğunu ve stajer avukatlık yaptığını belirten 23 yaşındaki Necati Bildik adlı taraftar, tek başına bulunduğu tribünde elinde Erciyesspor yazan kaşkol taşıdı. Bildik, takımının bayrağını asmayı da ihmal etmedi.
Barolar Birliği: Başörtülü avukatlara ruhsatname verilmektedir
söz konusu kararına ilişkin açıklamaları, adli yıl açılış konuşma metninden de herkesin rahatlıkla anlayabileceği üzere, kararın gerekçesinde yer alan ve avukatlık mesleğini hakim ve savcılarla eşit statüde olmaktan çıkartan kısmına ilişkindir.
Didim'de 'Gezi direnişi' isimli karikatür sergisi toplatıldı
Mesleğim avukatlık olsa da karikatüristim. Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarım yayınlanmakta, birçok müzede çalışmalarım bulunmaktadır. Karikatür eleştiri sanatıdır.
Feyzioğlu: Çarşaf listemiz, Ergin'in seçildiği genel seçimlerden daha demokratik
Yalnız avukatlık kanununu doğru okumamız lazım. Avukatlık kanunu, siyasi partilerin seçimlere girmesine izin veren bir kanun değildir. Baroda, siyasi partiler seçimlere girmez.
'Çoğunlukçu yöntemle koltuğa oturanların çoğulcu tavsiyede bulunma hakkı yok'
yapılmayacağına ilişkin bir soruyu da Adalet Bakanı Ergün, şöyle cevap verdi: “ Biz bakanlık olarak yıllardır, barolar başkanları ile yaptığımız görüşmede, avukatlık kanununun değiştirilmesi konusunda ısrarla kendilerinin önerilerini istedik.
TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan, Adli Yıl açılışında sert eleştiriler
avukatlara ve barolara yargı bölümünde yer verilmiş olmasını olumlu karşıladıklarını belirten Feyzioğlu, "Ne var ki, aynı düzenleme içerisinde Türkiye’de avukatlık mesleğine büyük zararlar verecek ve avukatların yakın çevreleriyle birlikte yaklaşık 800 bin kişiyi doğrudan etkileyecek, milyonlarca yurttaşımızın ise ekonomik
Diyarbakır Baro Başkanı Elçi: Yargı, faili meçhullerde başarı gösterememiştir
Avukatlık mesleğinin, hak arama özgürlüğünün temel unsuru olduğunu da dile getiren Baro Başkanı Elçi, şunları söyledi: "Avukatların özgür ve etkili olamadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü garanti altında değildir.
Hakim adayının tabutuna hakim cübbesi ve gelinlik konuldu
HSYK Genel Kurulu'na itiraz eden Yaylalı'nın, başvurusundan bir sonuç alamaması ve atanamaması üzerine avukatlık stajına başladığı bildirildi. (CİHAN)
Avukatlık bürosunda iki kişiyi öldüren şahıs için iki kez müebbet istendi
ADANA - Adana’da borçları nedeniyle gelen haczin kaldırılması için gittiği avukatlık bürosunda iki kişiyi öldüren şahıs hakkında iki kez müebbet hapis istemiyle açılan dava görülmeye başlandı. Cahidiye köyünde oturan 67 yaşındaki eski muhtar Hasan Sert ve 64 yaşındaki Mehmet Güder tarlalarının sınır kayması sonucu mahkemelik oldu.
Hafıza türü başarılı olunacak mesleğin işaretçisi
dile getiren Orhan, “Örneğin pek çok kişiyi rahatsız edebilen bir makina sesi, işitsel bir insana bir şarkı gibi gelebilir, iletişimle ilgili konular, avukatlık, öğretmenlik, halkla ilişkiler, radyo, siyaset bilimi, uluslar arası ilişkiler, tercümanlık ve yöneticilik bu meslekler arasındadır.
Adli yardım bürosu güvence kapısı sayılıyor
Maddi imkanları kısıtlı bulunan kişilerin avukatlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması ve hak arama özgürlüğünün güvence altına alınması amacını taşıyan 'Adli Yardım Sistemi' maddi durumu iyi olmayan kişiler için güvence kapısı sayılıyor.
Suçsuz yere 14 yıl hapis yattı, şimdi hakkını arıyor
Olayın gerçek faalini Hukuki Yardım Derneği, Özel avukatlar ve Manhattan Bölge Avukatlık ofisi tarafından yapılan çalışmalar ortaya çıkardı. Söz konusu araştırmayı yapan avukatlar, tecavüz olayının 14 yıl önce ölen Gregory Smith’in işlediğini gösteren çok sayıda kanıta ulaştı.
Kaçırılan pilotun kardeşi: Soğukkanlı olmaya çalışıyoruz
Akpınar’ın İzmir’in Aliağa ilçesinde avukatlık yapan kardeşi, henüz bir gelişme yaşanmadığını belirtti. Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız’ın, kendisine telefon edip sık sık bilgi verdiğini aktaran Akpınar, “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da aradı
Şırnak Valiliği’ne, Bayburt Valisi Hasan İpek atandı
1983-84 yıllarında avukatlık stajını yaptı. Kaymakamlık mesleğine intisab ettikten sonra 1 yıl süreyle İngiltere’de eğitim gördü. Kastamonu-İnebolu ve Cide, Sivas-Koyulhisar, Iğdır-Aralık ilçelerinde kaymakamlık, İzmir, Kütahya ve Burdur illerinde vali yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Artvin Valisi Kalkan, Hakkari'ye atandı
Aynı yıl stajını tamamlayarak, İstanbul Barosu'ndan Avukatlık Ruhsatını aldı. 1989 yılında Elazığ Kaymakam Adayı olarak İçişleri Bakanlığı'nda göreve başladı. 1990 yılında 1 yıl süre ile yabancı dil öğrenimi ve yerel yönetim incelemeleri için İngiltere'de bulundu.
Vali Harput merkeze alındı, yerine Van Valisi Karaloğlu atandı
Buradan 1989 yılında mezun olan Karaloğlu, avukatlık stajının ardından 1990 yılında kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Karaloğlu, adaylık sırasında 8 ay İngiltere'de eğitim aldı.
Zschaepe’nin avukatlarına gecelik 110 ila 120 Euro ödenek veriliyor
Öte yandan çalıştığı avukatlık bürosu ile Zschaepe davasını üstlendiği için sorunlar yaşadığı ileri sürülen Anja Sturm, bu aydan itibaren Zschaepe’yi savunan Wolfgang Stahl ile aynı avukatlık bürosunda çalışacağını açıkladı.
Anlaşmalı boşanmak istediği eşini avukatın yanında bıçakla rehin aldı
BURSA - Bursa’da anlaşmalı boşanmak üzere avukatlık bürosuna gelen bir kişi eşini bıçakla rehin aldı. Öfkeli koca polisin uzun süren gayetleri sonunda ikna edilebilerek etkisiz hale getirildi.
Müvekkilinin işlemlerini yürüten avukat darp edildi
Saldırının avukatlık mesleğine, meslek faaliyetine ve bireyin hak ve özgürlüğüne yapıldığını belirten Elçi, avukatların mesleki faaliyetlerini yerine getirirken, hukuk bilincinden yoksun ve saldırgan kişiler tarafından müvekkilleriyle
"Hakim ve savcılık sınavında derece yaptım, 9 mülakatta da elenip atanmadım"
Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yaklaşık 1 yıldır avukatlık yapan Halil Atlı (32), 8 kez girdiği hakimlik ve savcılık yazılı sınavını kazanmasına rağmen, biri mahkeme kararı ile girdiği 9 mülakatta elendi.
Arabuluculuk için sınav kurulu oluşturuldu
Avukatlık stajı veya başka kurumlarda yapılan stajlar arabulucu olabilmek için gerekli olan 5 yıllık mesleki kıdemden sayılacak mı?Evet. Bu şekilde yapılan stajlar 5 yıllık mesleki kıdemin hesaplanmasında dikkate alınacaktır.
DHKP/C avukatları, güvenlik için kod isimleri kullanıyordu
İSTANBUL - DHKP/C örgütüne yönelik 9'u tutuklu 22 avukat hakkında bugün kabul edilen iddianamenin başında terör örgütünün tanımı yapıldı. Ardından sanıklar hakkındaki suçlamalara yer verilen iddianamede, avukatların güvenlikleri için kullandıkları kod isimlerine yer verildi.