ayrılığını

İspanya’da gündem yolsuzluk soruşturması
içinde olmayıp aynı zamanda, Kral Juan Carlos’un 2011 yılbaşı konuşmasında işaret ettiği gibi, herkesin kanun karşısında eşit olduğunu ve etkin kuvvetler ayrılığını gösteriyor.” ifadeleri kullandı.Merkez sağ görüşlü El Mundo gazetesi de soruşturmada Prenses Cristina’nın hatalı tutum takındığını öne sürerken onu kurtarmak için çabalayan Vergi Dairesi’ni kıyasıya
Kadirov’un kaybolan köpeği İnguşetya’da bulundu
Kadirov daha önce yazdığı mesajda Tarzan adlı köpeğinin belirsiz bir nedenle rezidanstan ayrılığını ve bulunması için yardım istemişti. Bir sonraki mesajında Çeçen lider, Tarzan’ın başkent Groznıy’den alındığını ve Urus Martan şehrine getirilerek başka köpekle değiştirildikten sonra İnguşetya’ya götürüldüğünü
“Mısır için yeni anayasa seçimden daha önemli”
WASHINGTON - Mısır’ın Washington Büyükelçisi Muhammed Tevfik, yeni anayasa çalışmalarının seçimden daha önemli olduğunu söyledi. Anayasanın güçler ayrılığını dengeye koyacağını belirten Tevfik, “Cumhurbaşkanının gücünün sınırlarını konuşmak, kimin seçileceğini konuşmaktan çok daha önemli.
Daum: Fatih Terim'in milli takım için daha fzala zamanı var
Özlüce Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Daum, bir gazetecinin sorusu üzerine Fatih Terim ile Galatasaray ayrılığını değerlendirdi. Terim'in artık A Milli Futbol Takımı için daha fazla zamanının olduğunu belirten Daum, "Daha fazla zamanı var onu iyi değrelendirebilir.
Erdoğan: Temenni ederim ki adalet yerini bulsun
Ergenekon davasında verilen kararları yorumlayan Erdoğan, “Türkiye’de yasama yürütme yargı kuvvetler ayrılığını oluşturmaktadır. Biz kanaatlerimizi serd ederken bu kanaatlerimiz anayasanın amir hükümlerine ters düşmeden olmak durumundadır.
Bahçeli: Karanlık hesaplar yapanlara duvar örülmelidir
İstanbul’a yapılacak üçüncü köprünün birçok tartışma ve fikir ayrılığını da beraberinde getirdiğini belirten Bahçeli, “Cumhurbaşkanı Sayın Gül’ün temel atma töreninde yaptığı konuşmasında üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verildiğini açıklaması özellikle Alevi kardeşlerimiz tarafından
TÜSİAD Başkanı Yılmaz: Çözüm süreci önemli bir fırsat
yükseltirken, zannediyorum hepimizin ortak paylaştığı hak ve özgürlüklerin mutlaka evrensel standartlarda güvence altına alınacağı bir anayasayı, kuvvetler ayrılığını başta yargı bağımsızlığı olmak üzere güvence altına alınacağı bir Anayasayı, temsilde adaletin sağlanacağı bir anayasayı gerçekleştirmek yolundaki bu fırsatı Türkiye’nin
G8 Dışişleri Bakanları toplantısından, Kuzey Kore'ye 'en sert kınama' çıktı
Rusya'nın Kuzey Kore'nin nükleer tehdidini kınama noktasında diğer G8 üyeleriyle hemfikir olduğu, ancak Suriye meselesindeki görüş ayrılığını devam ettirdiği bildirildi. (CİHAN)
Londra'daki G8 Dışişleri Bakanları toplantısı devam ediyor
Rusya’nın ise Kuzey Kore’nin nükleer tehdidini kınama noktasında diğer G8 üyeleriyle hemfikir olduğu, ancak Suriye meselesindeki görüş ayrılığını devam ettirdiği kaydediliyor.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptıkları ikili görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore konusunda ABD ile
Bahçeli ile görüşen TÜSİAD heyeti: Uzlaşarak bu sorunu çözmemiz lazım
gerçekleştirilebilmiş alanlarını paylaşmada yarar olduğuna dikkat çeken Yılmaz, anayasada temel hak ve özgürlüklerini Avrupa standartlarını güvence altına alacak, güçler ayrılığını, yargı bağımsızlığına güvence sağlayacak, temsil de adaleti sağlayacak bir anayasa olması konusunda, yaptıkları ziyaretlerde mutabakat görmekten duydukları memnuniyeti
Soylu: Parlamenter sistem, yargıya müdahale etme imkanı veriyor
Bizler 40 yıl öncekilerin ayrılığını tartışıyoruz da bizden 40 yıl sonrakiler bizim hayatımızı tartışmayacak mı? Biz yarına iyi bir sistem bırakmakla mükellefiz” dedi.
Başbakan Erdoğan: O hocalara yazıklar olsun
Biz kuvvetler ayrılığını çok iyi biliriz. Biz kuvvetler ayrılığını bir demokraside olması gerektiği şekilde biliriz. Anamuhalefetin zihniyet itibarıyla onlar kuvvetler ayrılığını savunan bir zihniyet değildi.
Erdoğan: Kuvvetler ayrılığında karşı olduğumuz konu erklerin yetki ihlalidir
Biz bir defa kuvvetler ayrılığını en güçlü şekilde savunan ülkeyiz. Çünkü bunun bedelini biz ağır ödedik. Geçmişte ödedik. Düşünün Türkiye'de 330'a yakın bir oya sahip iktidar partisiyken kapatılmayla karşı karşıya kalmış olan partiyiz biz.
Babacan: Terörü meşru göstermek gibi bir yaklaşımımız olamaz
Bir bakıma kuvvetler ayrılığını mazeret gösterip yargının yasama ve yürütmeye müdahil olmasıdır. Böylesi bir gelişme güvensizlik ve belirsizlik duygularını besleyeceği gibi keyfiliği de normatif bir değer haline getirebilir.
Lavrov: Suriye sınırına Patriot yerleştirilmesine karşı çıkmadık
Füze kalkanı projelerine de değinen Lavrov, bu konudaki görüş ayrılığını devam ettiğini fakat istişarelerin süreceğini dile getirdi. (CİHAN)
CHP'li Koç: Sosyalist Enternasyonel'deki imzalarımız son derece şeffaf ve açık
Kamuoyunda CHP’de terörle mücadelede fikir ayrılıklarının olduğu yönündeki haberlere de değinen Koç, genel başkan ile parti sözcüsü arasında görüş ayrılığını olmadığını savundu. Koç, şöyle konuştu: "Terör örgütü ile görüşebilirsiniz.
AK Parti'li Gök ve Akyürek: HAS Parti'nin katılımı Türkiye siyasetine güç katar
Bu siyaset ayrılığını, her kesimin umduğu bir resmi birleşme ile ülkemizin büyümesi için tek çatı altında toplamak Türkiyemize aktif bir taze kan olur.’’ diye konuştu.
Uğur: 50 yıldır darbelerle millete bedel ödetenler bunun karşılığını ödemeli
AK Parti Hükümeti bu kuvvetler ayrılığını sağladı. Yasama, yürütme, yargı kendi görevini yerine getirmeye başladı. Şimdi her şey yerli yerine oturdu.
ABD'deki Yahudi lobisi yetkilisinden Clinton'a Kıbrıs mektubu
Rum Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre Bermann'ın mektubu; Tel Aviv ile Ankara arasındaki büyük görüş ayrılığını ve Yahudi Lobisi’nin Rum-Amerikan toplumuyla işbirliğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.
Uluslararası Basın Enstitüsü: Gazetecilere yönelik şiddet kabul edilemez
Ayrıca, siyasi görüş ayrılığını ifade etmek amacıyla gazetecilere yönelik şiddet kullanılmasını kati surette kabul edilemez bulduğumuzu tekrar hatırlatıyoruz." ifadelerini kullandı.
CHP'nin Oda Tv önergesi işleme konulmadı
Sadece yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin faaliyetler, erkler ayrılığını etkileyeceği için, bu yasağın kapsamında değerlendirilmektedir. Kaldı ki geçmiş dönemlerde pek çok benzer önerge TBMM tarafından işleme konulmuştur.
Milletvekili Zeybekci: Otopark ve park alanları mahkeme kararıyla iptal edildi
alışkanlığı problemi yaşandığını belirterek, “Ne acıdır ki göreve geldiğimizde ne otopark ne çocuk oyun alanı ne de yeşil alan için bir metrekarelik boş alan ayrılığını gördük.” dedi. Milletvekili Zeybekci, Denizli’deki otopark sıkıntısının çözümü için belediye başkanı olarak görev yaptığı yedi yıl boyunca yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.
ABD’de Panetta Savunma Bakanlığı’na, Petraeus ise CIA’in başına geliyor
emekliye ayrılması konusunun biranda gündeme gelmesini, Libya’daki sorunun çözümü için bu ülkeye asker gönderilmesi konusunda Obama ile yaşadığı görüş ayrılığını neden olduğunu savundu. Gates’ın yerine CIA başında bulunan ve akademisyen geçmişe sahip olan Panetta geliyor.
'Parlamenter sistemdeki başbakan, ABD’deki başkandan 3 kat daha yetkilidir'
Kuvvetler ayrılığını sağlayan tek modelin de başkanlık modeli olduğunu belirten Kuzu, meclisin aktif hale gelmesinin Başkanlık sistemi ile mümkün olabileceğini ifade etti. Kuzu, " Orada esasen yasama organı para musluklarına tamamen hakimdir, bir kuruş harcayamaz başkan parlamento evet demedikçe.
Egemen Bağış: Sadece gazetecilerin tutuklanmasına değil, büyük resme bakın
Her demokraside olduğu gibi, güçler ayrılığını temin eden yargı bağımsızlığı çok büyük önem arz etmektedir.” Yürütme de dahil, hiçbir dış gücün davanın esaslarına müdahale edemeyeceğini veya savcıları etkileyemeyeceğini vurgulayan Bağış, “Yargının bağımsızlığı nasıl AB’de veya
Yargıtay Başkanı Gerçeker: Yargıda A'dan Z'ye reform gerektiğini biz de her yerde dile getiriyoruz
Anayasa'da onu diğer güçler ayrılığını öngörüyor.'' diye konuştu. 'Yargının çok sorunları olduğunu belirten Gerçeker, ''Yargıtay'ın iş yükünü azaltmakla sorunlar çözülmez. Yargı gazetelerde eleştiriliyor.
Konya Baro Başkanı Kayacan: Danıştay’ın başörtüsü kararı hukukilikten uzak
Referandumda halkın yüksek düzeyli desteğiyle kabul edilen düzenlemelerde de bu kuvvetler ayrılığını güçlendiren düzenlemelere yer verilmesine rağmen, Danıştay’ın kendisini idare yerine koyması anayasaya da aykırılık taşımaktadır.
Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Macit: Başsavcı Yalçınkaya, anayasal suç işledi
Sizi ilgilendirmeyen alanlardan elinizi çekin, kuvvetler ayrılığını ihlal etmeyin. Meclis iradesine kastetmekten ve yetki gaspından vazgeçin. Bildirinizi geri çekerek meclisten ve Türk halkından özür dileyin.
TÜSİAD Başkanı Boyner: Yeni anayasa çalışmaları bir an evvel başlamalı
alan, çoğulcu ve katılımcı demokratik parlamenter rejimi tüm kurum ve kuralları ile işlerlik kazandıran, yasama ve yürütme, yargı arasındaki kuvvetler ayrılığını sağlayan gerçek bir toplum sözleşmesi olmak zorundadır.
Bahçeli: Anaysa Mahkemesi değişmeli
Yasamanın yürütmenin yanına yargıyı da koyarak anayasadaki kuvvetler ayrılığını kuvvetler birliği haline dönüştürüp başına da otoriter diktatör sultan padişah bir başbakanı koydun mu o zaman yargıyı da kuşatmış olacaksın, yüce divana gitme yolunda kendini kurtarmış olacaksın.
Adalet Bakanı Ergin, Yargıtay Başkanı Gerçeker'in açıklamalarını "Subjektif ve talihsiz" sözleriyle değerlendirdi
Anayasa Mahkemesinin yeni Anayasa paketinin, Kuvvetler ayrılığını, HSYK'nın özerk yapısını ve Hukuk devletini güçlendirdiği yönünde bir karar verdiğine vurgu yapan Bakan Ergin, "Parlamento, Cumhurbaşkanı, sözünü söyledi, Anayasa mahkemesi bunlar doğrudur diyor.
Adalet Bakanlığı: Gerçeker'in açıklamaları statükocu bir yaklaşımın eseri
Anayasa Mahkemesi'nin denetiminden geçerek kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı konusunda ilerleme olarak kabul edilmiş değişiklik paketine, kuvvetler ayrılığını ve yargı bağımsızlığını zedeleyen düzenlemeler olarak bakılması; ayrıca yıllarca ihmal edilmiş birçok konuda yapılan ilerleme ve iyileştirmelerin görmezden gelinerek
İsveç Parlamento Ombudsmanı Mats Melin: Ombudsmanlık müessesi her demokratik devlette olmalı (Özel)
Yeni kabul edilen Anayasada Parlamento ile Kralın arasında kuvvet ayrılığını sağlamak ve otoriter yönetimin tekrar geri gelmemesi için böyle bir kuruma ihtiyaç duyuldu. Kısaca ombudsmanlık hukukun üstünlüğü kavramının yerleşmesi için kuruldu diyebiliriz.
Adalet Bakanı Ergin: HSYK'daki görüşmeler objektif kriterler konusunda tıkanıyor
HSYK'ya yapılan itirazlara ilişkin olarak da Anayasa Mahkemesi, 'düzenlemelerin yargı bağımsızlığını ve kuvvetler ayrılığını güçlendireceği' tespitini yapmıştır. Muhalefetin yaptığı müracaatı reddetmiştir.
BM heyeti Mavi Marmara'da yaralanan gönüllülerin tedavi edildiği Atatürk Hastanesi'nde inceleme yaptı
Yaralılara uygulanan tedaviler hakkında heyete bilgi veren Başhekim Yardımcısı Şanal Tosun BM Heyeti'nin hastaneden memnun ayrılığını söyledi. 24 yaralı hakkında heyete dosyalar eşliğinde bilgi verdiğini kaydeden Tosun, heyetin Mavi Marmara'da yaralanan ve hala hastanede kalan Türk vatandaşını ziyaret
YARSAV Başkanı Tarhan: Anayasa değişikliği darbe ruhunu güçlendirmek için yapılıyor
izlerini silme yerine, darbe ruhunu güçlendirmek için yapıldığını öne süren Tarhan, konuşmasını söyle sürdürdü: "Yargı reformu derken bağımsız yargıyı, güçler ayrılığını, demokratik hukuk devletini yok etmek için ellerinden geleni yapacaklarını bu değişiklikte görüyoruz.
Eski MHP'li Güngör'den eleştiri: MHP ilkesiz neye 'hayır' dediğini bilmiyor (Özel)
Bugün yasama, yürütme ve yargı kuvvetler ayrılığını lafta olan şeyler. Bu üç kurumun eşit düzeyde ve bir birinden bağımsız olarak var olması esas olmalı. Yani bu kurumlar birbirleri ile koordineli olarak olması gerekir.
MHP'li Şandır: Bu yasa geri çekilerek yeniden tanzim edilmeli
Teklifin, kuvvetler ayrılığını iktidar lehine bozan bir yapı getirdiğini ileri süren MHP'li Şandır, bunun başkanlık sistemine ve Kürt açılımına anayasal zemin oluşturan bir düzenleme olduğunu savundu.
Mazlum-Der Genel Başkanı Ünsal: Anayasa Mahkemesi kuvvetler ayrılığını ihlal etti
Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Anayasa Mahkemesi'nin kendini yasama organı yerine koyup kuvvetler ayrılığını ihlal ettiğini söyledi. "Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Anayasa Mahkemesi'nin mi?
HSYK Başkan Vekili Özbek: Daha esaslı noktalardan iptal çıkmalıydı (1)
Devletin çatısıyla ilgili beyanında kuvvetler ayrılığını kastettiğini dile getiren Özbek, bakanlığın çok etkin bağlantılarının devam ettiğini ileri sürdü. Referandumda halkın bunun farkına varacağını umut ettiğini anlatan Özbek, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara tepki gösteren hükümetin durumunu ise "Timsah gözyaşları diye
Kastamonu Barosu: Toplumun her kesiminde yargı reformuna yönelik talepler artıyor
Bununla kalmayıp güçler ayrılığını oluşturan yasama ve yürütme erki arasında yetkilerin nerede başlayıp bittiği konusunda da sürekli bir kavga yaşanmaktadır. Bunlar demokrasi adına, hukuk devleti adına ve hukukun üstünlüğü adına kaygı verici gelişmelerdir.
"Türkiye, halkın temsilcileri değil, devlet organları tarafından yönetiliyor"
Bunu da bize 'Efendim biz 1961 Anayasası ile birlikte erkler ayrılığını hayata geçirdik.' diye sundular. Oysa hayata geçen bir şey yok aslında." şeklinde konuştu.
DSP Genel Başkanı Türker: AK Parti 'sivil bir askeri anayasa' yapıyor
AK Parti'nin hazırladığı anayasanın yargıyı kuşatıp Türkiye'de kuvvetler ayrılığını, kuvvetler bütünlüğüne dönüştürüleceğini iddia eden Türker, "Başkanlık sistemi de dillendiriliyorsa Türkiye ileride tek adam dönemine girecektir.
The Economist'in iddiası: Erdoğan ile Gül cumhurbaşkanlığı için mücadele ediyor
AK Parti'ye yakın bir kaynağın söz konusu görüş ayrılığını doğruladığını yazan dergi, bu kişinin, "Erdoğan, Gül'ün cumhurbaşkanlığı sürecini destekledi. Şimdi fedakarlık sırası Abdullah Gül'de.
Demokrat Yargı Eşbaşkanı Ertekin: Savcının tepkisi 30 yılın birikimi
Yüksek yargının kuvvetler ayrılığını gerekçe göstererek değişikliğe karşı çıkmasını hukuki zeminden yoksun olarak buluyorum. Anayasa değişikliğinin en önemli ihtiyacı ısrardır.
CHP Grup Başkanvekili Okay: Anayasa değişikliğine 'evet' dememiz için, üç maddenin çıkarılması gerekiyor
Demokrasinin vazgeçilmez koşulu, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırır. Bilesiniz ki, bu üç temel konudaki değişiklik, anayasanın 4. maddesinde tanımlanan, 'değiştirilmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez' hükümleri arasında yer alan ikinci maddesinin cumhuriyetin temel niteliklerine aykırıdır.
Anayasa değişiklik paketi Meclis önünde protesto edildi
Grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Şenal Saruhan, anayasa paketinin en büyük yanlışının kuvvetler ayrılığını zedelemesi ve bağımsız yargı gücünü iktidarın eline vermesi olduğunu öne sürdü.
Baykal, toplumun anayasa değişikliğine karşı olduğunu savundu
Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracağı, yargı bağımsızlığını tahrip edeceği çok açık bir biçimde ifade edilmiştir. Velhasıl bu kısa süre içerisinde dahi AKP'nin bu anayasa değişikliği projesinin iç yüzü, toplum tarafından doğru bir biçimde algılanmıştır.
Danıştay Başkanı Birden: Anayasa değişiklik paketi yargı reformu niteliği taşımıyor (2)
ileri süren Birden, "Uygulanmakta olduğu ülkelerde bile olumlu sonuçlar verdiği kanıtlanamayan anayasa şikayeti yolunun sistemimize dahil edilmesi, yargı ayrılığını zedeleyici, kesinleşen yargı kararlarını bertaraf edici, yüksek mahkemeler arasında var olan denkliği bozucu, iş yükü artışı nedeniyle kadrosunun genişletilmesi ihtiyacına
Yargıtay Başkanı Gerçeker: Taslak Anayasa'ya aykırı (2)
Son bir defa kurumsal görüş olarak yargı bağımsızlığını, kuvvetler ayrılığını zedeleyecek bu görüşlerden vazgeçilsin. Anayasanın temel ilkelerine uygun görmüyoruz. Bu düzenlemeler yapılırken, AB uygulamaları örnek gösteriliyor.