ayrılıkçı bölgeler

Gürcistan, Rusya’nın vizeleri kaldırmasına olumlu bakıyor
Ağustos 2008’de yaşanan savaş ve Moskova’nın ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından iki ülke arasında ilişkiler askıya alınmıştı.Gürcistan yönetiminin değişmesiyle iki ülke arasında yeniden sıcak gelişmeler yaşanmaya başladı.
Rusya, savaş sonrası ilk kez Gürcistan’la doğrudan görüşecek
Gürcistan toprak bütünlüğünü savunan Tiflis yönetimi, ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın yeniden merkezi hükümete bağlanmasını istiyor.Gürcistan’da 1 Ekim 2012’de gerçekleşen parlamento seçimlerinde Kadife Devrim lideri Mihail Saakaşvili’nin partisi muhalefete düşerken, Rusya yanlısı milyarder iş adamı
Obama kazandı; Rusya-Türkiye ilişkileri gelişecek (Analiz)
Gürcistan’da Moskova’nın arzu ettiği yönde bir iktidar değişimi olması, üçüncü dünya savaşının eşiğine getiren Güney Osetya ve Abhazya ayrılıkçı bölgeler sorunun çözümüne katkı sağlayabilir. Yukarı Karabağ sorununun çözümünde de yeni bir ivme kazanılması, Türkiye’yi yeniden “komşularla sıfır sorun” politikasını uygulamasına imkan verebilir.
Saakaşvili: Rusya “işgali” sona erdirsin, “organı” kesip gönderebilirim
MOSKOVA - Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rusya’nın ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya’dan askerlerini çekmesi ve ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanması durumunda görevi bırakmaya hazır olduğunu söyledi.
Putin: Gürcistan’la sorunun çözülmesini arzu ediyorum
Rusya, Ağustos 2008’de yaşanan savaşın ardından ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımıştı. Tiflis de buna karşılık toprak bütünlüğünden vazgeçmeyeceği ilan etmiş ve Moskova ile diplomatik ilişkileri kesmişti.
Gürcistan, Rusya ile vizeleri tek taraflı olarak kaldıracak
Ağustos 2008’de yaşanan savaş ve Moskova’nın ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından iki ülke arasında ilişkiler askıya alınmış; Tiflis, Bağımsız Devletler Topluluğu üyeliğinden de ayrılmıştı.
Güney Osetya’da seçimler iptal, tansiyon yükseliyor
Rusya ve Gürcistan arasında 8 Ağustos 2008’de patlak veren savaşın ardından Moskova, ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımıştı. (CİHAN)
Güney Osetya’ya kadın Cumhurbaşkanı, Rusya yanlısı aday kaybetti
Rusya ve Gürcistan arasında 8 Ağustos 2008’de patlak veren savaşın ardından Moskova, ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımıştı. (CİHAN)
Rusya, Gürcistan’la anlaştı; DTÖ üyeliği yıl sonuna tamam
Rusya ve Gürcistan ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya sınırında bağımsız bir şirket kurulularak gümrük kontrollerin yapılmasını ve otomatik olarak da iki ülke sınırlarına bilgi akışının yapılması ile ilgili çözümde anlaşma sağladı.
Rusya DTÖ üyeliği için gün sayıyor
Ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya sınırlarında Gürcü gümrük görevlilerinin bulunmasında ısrar eden Tiflis, uluslar arası gözlemci önerisine sıcak baktığını açıkladı. Moskova’nın öneriyi değerlendirmesinin ardından kısa sürede cevap vermesi bekleniyor.
Gürcistan’dan Rusya’nın DTÖ üyeliğine yeşil ışık
Ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya üzerinden gerçekleşecek ticarette uluslararası kontrol öngören İsviçre’nin önerisini kabul ettiklerini açıklayan Tiflis, Rusya’nın da öneriyi kabul etmesinin DTÖ üyeliğini sağlayacağını vurguladı
Sarkozy’den ilginç açıklama: Türkiye’nin yeri AB değil
Sarkozy-Saakaşvili görüşmesinde ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya ve Rusya ile ilişkiler ele alınacak. Fransa Cumhurbaşkanına üst düzey yetkililer ve hükümet üyeleri eşlik ediyor. (CİHAN)
Rusya, Abhazya ve Güney Osetya’ya askeri üs anlaşmasını onayladı
MOSKOVA - Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya’da askeri üsler kurulması ile ilgili anlaşmayı onayladı. Rusya ile Abhazya ve Güney Osetya arasında geçen yıl imzalanan anlaşmaya göre, Rusya bu bölgelerde 49 yıllığına askeri üs kuruyor.
Abhazya’nın yeni lideri Ankvab
Rusya ve Gürcistan arasında Ağustos 2008’de patlak veren savaşın ardından Moskova, ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanıdı. Rusya’nın dışında şimdiye kadar Venezüella, Nikaragua ve küçük bir ada ülkesi olan Nauru, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını kabul etti.
Abhazya yeni liderini seçmek için sandığa gitti
MOSKOVA - Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgelerinden Abhazya yeni liderini seçmek için sandığa gitti. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş’ın hayatını kaybetmesinin ardından yapılan seçimlerde Vekil Cumhurbaşkanı Aleksander Ankvab, Başbakan Sergey Şamba ve muhalefet lideri
Gürcistan karasularındaki Amerikan savaş gemisi Rusya’yı kızdırdı
Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgelerden Güney Osetya’yı merkeze bağlamak için düzenlediği operasyona sert karşılık veren Moskova, Ağustos 2008’de gerçekleşen beş günlük savaşın ardından ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımıştı
Abhazya Cumhurbaşkanı Bagapş Moskova’da öldü
Ağustos 2008’de Gürcistan’la beş gün süren savaşın ardından Rusya, ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıkları tanımıştı. Şimdiye kadar Nikaragua, Venezüella ve küçük ada ülkesi Nauru iki bölgenin bağımsızlığını tanımış durumda.
Gürcü muhalefeti, Saakaşvili’yi devirmek için yeterli kalabalığı toplayamadı
Gürcistan’da 2003’te Gül Devrim’i ile iktidara gelen Saakaşvili yönetimi, 2008’de Rusya ile girdiği savaşta ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya’nın Tiflis’ten kopmasına neden olmakla suçlanıyor.
Rusya’nın DTÖ üyeliğine Gürcistan engeli
yapılmazken, Rus diplomatik kaynakları Kommersant’a yaptıkları değerlendirmelerde Abhazya ve Güney Osetya gümrük kapılarında Gürcü gümrük görevlileri bulunmadan ayrılıkçı bölgelere giren mallarla ilgili Tiflis yönetiminin bilgilendirilebileceği alternatif bir uygulama üzerinde çalışıldığını aktardı.
Belarus'ta polis muhalefete göz açtırmadı:1000 göz altı
Petrol ve doğalgaz fiyatlarında yeterli indirim alamaması, ayrılıkçı bölgeler Günay Osetya ve Abhazya'yı tanımaması, Kırgızistan devrik lideri Kurmanbek Bakiyev'e siyasi sığınma hakkı vermesi Moskova açısından 'güven' sorunu oluşturdu.
Belarus'ta Lukaşenko ipi göğüsledi; muhalefet sokak gösterilerine başladı
Kremlin'in petrol ve doğalgaz fiyatlarını artırması, Minsk'in ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımaması nedeni ile iki başkent arasında gerginlik sürüyor. Kremlin'in 'güvenilmez' olarak nitelediği Lukaşenko, Moskova'yı da muhalefete finanse etmekle suçlamıştı.
Saakaşvili'den Rusya'ya: İyi niyet olursa ön koşulsuz görüşmelere hazırız
Ağustos 2008'de gerçekleşen savaşın ardından ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıyan Moskova-Tiflis arasında henüz barış anlaşması imzalanabilmiş değil. Ria Novosti ajansına göre, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirdiği toplantıda açıklamada bulunan Saakaşvili, "Rusya iyi niyet gösterir ve Gürcistan'la
Moskova-Tiflis hattında casus krizi; Gürcistan 13 Rus ajan yakaladı
Ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıyan Moskova, Tiflis'le yeni bir sayfa açmak için Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili yönetiminin değişmesini bekliyor.
Rusya DTÖ üyeliği için bir yıl daha bekleyecek
Tiflis gümrük memurlarının ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'ya girmesine izin vermeden Moskova'nın DTÖ üyeliğini desteklemiyor" dedi. Summers farklı bir çözüm bulunarak Gürcistan'ın Rusya'nın DTÖ üyeliği önünde engel olmasının önünün açılması gerektiğinin altını çizdi.
Gürcistan: Rusların Güney Osetya köyünü boşaltması doğru bir adım
Rus ordusuna bağlı birlikler, 2008'de Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgelerinden Güney Osetya'da işgal ettiği Perevi köyünden çekildi. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rus ordusunun çekilmesini, "Doğru yönde atılmış bir adım" olarak değerlendirdi.
Tiflis'te konuşan Rasmussen'den Rusya'yı kızdıracak sözler
Ağustos 2008'de Rusya'nın Gürcistan'la gerçekleşen beş günlük savaşı ve ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıması, ardından da Ukrayna'da batı yanlısı Turuncu Devrim'in seçimle el değiştirerek Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç'e
Lahey'de Rusya-Gürcistan davası başladı
Gürcistan ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'da Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana uygulanan baskılar ve sistematik kampanyalar nedeni ile 300 bin Gürcü'nün bölgeden çıkmak zorunda kaldığını iddia ediyor.
Fransız Bakan: Abahzya'da Rus S-300 füzeleri bölge için tehdit değil
Ağustos 2008'de Gürcistan'la gerçekleşen savaşın ardından Rusya, ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanıdı. Bölgede askeri üsler kuran Rusya, Ağustos ayında Abhazya'ya S-300 füze savunma sistemi yerleştirdiğini de açıkladı.
Rusya Minsk Büyükelçiliği'ne bombalı saldırı (2)
Rusya ve Belarus arasında ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın tanınması ile ilgili konuda soğuk rüzgarlar esiyor. Moskova'nın önünde diz çökmeyeceğini ifade eden Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıyacağına dair verdiği sözü tutmamakla
Rusya Minsk Büyükelçiliği'ne bombalı saldırı
Rusya ve Belarus arasında ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın tanınması ile ilgili konuda soğuk rüzgarlar esiyor. Moskova'nın önünde diz çökmeyeceğini ifade eden Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıyacağına dair verdiği sözü tutmamakla
Medvedev: 500'den fazla militanı etkisiz hale getirdik
Medvedev Rusya'nın bağımsızlıklarını tanıdığı ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın sınırlarının korunmasında da işbilriğinin geliştirilmesini talep etti. Rusya'da sınır koruma birlikleri Genelkurmay yerine, FSB'ye bağlı olarak çalışıyor.
Gürcistan toprak bütünlüğünü sağlamak için artık askeri güç kullanmaycak
Gürcistan Hükümeti, benimsediği yeni strateji çerçevesinde eski ayrılıkçı bölgeler; Güney Osetya ve Abhazya'ya karşı artık askeri güç kullanmayacak. Gürcistan toprak bütünlüğünü askeri yolların dışında ekonomik ve sosyal projelerle sağlamaya çalışacak.
Tiflis'ten Moskova'ya üç yıl aradan sonra ilk uçak ulaştı
Tiflis, Rusya'nın ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından bu ülke ile diplomatik ilişkilerini kesti. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin çatı örgütü Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan da ayrılan Tiflis'le Moskova arasındaki ilişkiler İsviçre büyükelçilikleri aracılığı ile
Moskova-Tiflis ulaşımı üç yıl aradan sonra yeniden başlıyor
Tiflis, Rusya'nın ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından bu ülke ile diplomatik ilişkilerini kesti. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin çatı örgütü Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan da ayrılan Tiflis'le Moskova arasındaki ilişkiler İsviçre büyükelçilikleri aracılığı ile
NATO: Rusya ile Gürcistan konusunda herhangi bir anlaşma yok
Ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarına şiddetle karşı çıkan NATO, Gürcistan'n toprak bütünlüğünü savunuyor.
Rusya, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya yeniden operasyon düzenlemesinden endişe ediyor
Rusya, Gürcistan'ın silahlanmaya devam ettiğini ve ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'yı yeniden merkeze bağlamak için saldırı gerçekleştirebileceği uyarısında bulundu. Rusya, iddialarını Cenevre'de bugün yapılacak Rusya-Gürcistan barış görüşmelerine de taşıyacak.
AB: Güney Osetya'da savaşı Gürcistan başlattı
Rapor Rusya'nın savaş sonrasında ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımasının uluslararası hukuk ilkeleri, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenlik hakları ile de çeliştiği ifade edildi.
Venezüela, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyor-3
Moskova'da temaslarda bulunan Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını bugünden itibaren tanıdığını söyledi. Chavez'in Moskova dışında bulunan Mein Dorf başkanlık rezidansında yaptığı açıklama, Rusya ve uluslararası kamuoyu için sürpriz oldu.
Venezüela, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyor-2
Moskova'da temaslarda bulunan Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını bugünden itibaren tanıdığını söyledi. İnterfax haber ajansına göre, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 'le görüşen Chavez, bugünden itibaren ülkesinin Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve
BM'den Gürcistan'a Abhazya ve Güney Osetya desteği
Savaş ve öncesinde yaşanan sorunlar nedeniyle yerlerinden edilen halkların ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'ya güvenli bir şekilde dönüşünün sağlanması ile ilgili Tiflis'in verdiği teklif, oy çokluğu ile kabul edildi.
Putin, Güney Osetya'da inşa edilen konutları sahiplerine verecek
Tiflis, Rusya'dan ayrılıkçı bölgelere yönelik gerçekleşen ziyaretlere tepkili. Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Nalbandov, Rus üst düzey yetkililerin ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'ya yönelik ziyaretlerini "vurdum duymazlık"
Güney Osetya, Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne katılmak istiyor
8 Ağustos'ta Gürcistan'la gerçekleşen savaşın ardından Rusya 21 Ağustos'ta ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanımıştı. Moskova'da düzenlenen bağımsızlık günü etkinliklerine katılan Kokoytı, "Böyle bir gelişme bizi fazlası ile mutlu eder.
Gürcistan alıkoyduğu Türk gemisini açık artırma ile satacak
Reuters haber ajansı, Türk kaptanın Gürcistan yasalarını ihlal etmek ve ayrılıkçı bölgeler ile ekonomik ilişkilerde bulunmak suçundan 24 yıla kadar hapis cezası alabileceğini bildirdi. Gürcistan Ulaştırma Bakanı, "Buke tankeri Abhazya'ya yakıt taşıyordu.
AB, Gürcistan görevine ABD ve Türkiye'nin dahil olmasını istiyor
Misyonun görevi Gürcistan ile ayrılıkçı bölgeler arasındaki sınırda görev yaparak ateşkesin devamını sağlamaktı. Rusya, Avrupa Birliği'nin varlığı nedeniyle Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın da ayrıca ateşkesi izleme misyonu göndermesine
Medvedev'den Biden'a: "Vatandaşlarımızın haklarını korumak için, bazen çok sert cevaplar verebiliriz"
5 gün süren savaşın ardından ateşkes ilan edilirken, Moskova ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıdı. Tiflis, toprak bütünlüğünü yeniden sağlama yolunda çabalarını sürdürürken, ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova ziyareti Tiflis'te tedirginliğe yol açmıştı
Saakaşvili umudunu yitirdi: "NATO üyeliği artık hayal."
Rusya ile 8 Ağustos'ta gerçekleşen savaşın ardından ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarının Rusya tarafından tanındığına değinen Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ülkesi için artık NATO üyeliğinin
Saaakaşvili: "Rusya yeni savaş istiyor."
Rusya ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'da askeri anlamda varlığını güçlendiriyor." dedi. Rusya'yı Gürcistan'ın Sukhumi bölgesi ile Güney Osetya'nın Şinvali arasıda 'Berlin Duvarı' inşa etmekle suçlayan Saakaşvili, "Binlerce Gürcü Abhazya ve Güney
Türk-Rus ilişkilerini Stalin bozdu
Biz Türkiye olarak Rusya'da ayrılıkçı bölgeler konusunda hep Moskova'nın yanında yer aldık. Rusya'daki terörü terör olayı olarak değerlendirdik. Rusya'dan da duyarlılık bekliyoruz.
Rusya 'çifte kuşatma' altında (HABER-ANALİZ)
Cevap olarak ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya ile sınır güvenliği anlaşması imzaladı. Beş yıllığına iki ayrılıkçı bölgenin sınırlarını Rusya koruyacak. Hem NATO hem de ABD, Moskova'nın yeni anlaşmasını ateşkesin ihlali olarak yorumladı.
NATO'dan Rusya'nın sınır anlaşmasına tepki: "Barış anlaşması ihlal ediliyor"
NATO'dan yapılan açıklamada Rusya'nın ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya ile ortak sınır güvenlik anlaşması imzalamasının, Ağustos ayında gerçekleşen savaş sonrası imzalanan ateşkes anlaşmasına aykırı olduğu belirtildi.