ayrımcılık

DÜZELTME - Dışişleri’nden Holokost mesajı
Dışişleri, Türkiye’nin ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, anti-semitizm ve İslamofobi’nin önlenmesine yönelik ilkeli tavrını sürdüreceğini vurguladı.Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından, 2005 yılında Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak ihdas edildiğini hatırlattıktan sonra
Futbol Disiplin Talimatı'nda değişiklik
(12) Herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını aşağılamak, tahrik veya taciz etmek amacıyla; etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak ve devamlılık arz eden bir
Watson: Yolsuzluk skandalı Türk demokrasisine güveni zedeliyor
"Stefan Füle’nin Türk vekillere de belirttiği gibi" Türkiye’den hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalmasını ve suç isnatlarının ayrımcılık ya da ayrıcalık yapmadan soruşturulmasını sağlanmasını isteyen Watson, “Bu krizin sonucunu seçmenler değil yargıçlar belirlemeli.
Barroso: Erdoğan bize güvence verdi
Bu konuda geri adım atılmaması ve yargının bağımsızlığının önemli olduğunu ifade eden Van Rompuy, yargının ayrımcılık ya da ayrıcalık yapmadan şeffaf ve tarafız şekilde çalışmasının önemine dikkat çekti.
Berlin Türk Cemaati, 2014’ü ‘Türkçe yılı’ ilan etti
Türk basınıyla bir araya gelen TGB, Türk çocuk ve gençlerinin en önemli sorunlarının başında gelen anadil sorununun yanı sıra ayrımcılık, çifte vatandaşlık ve koruyucu aile olma gibi Türk toplumun diğer önemli sorunlarına değindi.
İş ilanında ırkçılık: Sadece 'etnik Norveçliler' başvurabilir
Irkçılık içerdiği iddia edilen iş ilanına bir tepki de, Eşitlik ve Ayrımcılık Kamu Denetçisi Sunniva Ørstavik'ten geldi. Verilen ilanın kanunlara aykırı olduğunun altını çizen Ørstavik, "Kanunlar, etnik köken esas alınarak ayrımcılık yapılmasını yasaklıyor ve bu ilanda etnik olarak Norveç kökenli
TZOB: Kadın çiftçi eğitiminde hedef 1 milyon
Şemsi Bayraktar, “Desteklemelerde, projelerde, zirai kredilerde kadın çiftçilere öncelik verilmesi, pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Sosyal Güvenlilik Kurumu’na ödenen primlerde daha fazla devlet desteği sağlanmalı.
Şenes Erzik: Şiddet tek başına yasalarla çözülmez
Futbol olarak yalnız şiddet değil ırkçılık, ayrımcılık, şike ve yasa dışı bahis gibi çeşitli sorunların üstesinden gelmek için birçok sosyal sorumluluk projesi geliştirildi. Beni en çok mutlu eden Fair-play Sosyal Sorumluluk projesidir.
AB’den hükümete dördüncü ‘yolsuzluk’ uyarısı: Soruşturmalara müdahale etmeyin
Hükümete çağrı yapan Füle, yolsuzluk soruşturmalarının şeffaf ve tarafsız şekilde, ayrımcılık yapılmadan yürütülmesi gerektiğini bir defa daha talep ediyor. Genişleme Komiseri, hükümeti yolsuzluk iddialarını araştıran soruşturmaları akamete uğratacak tasarruflardan kaçınması konusunda tekrar uyarıyor.
AB Komisyonu: Görevden almalar endişe kaynağı
Sözcü, muhtemel usulsüzlüklerin de yetkililer tarafından ayrımcılık ve ayrıcalık yapılmadan tarafsız ve şeffaf şekilde ele alınmasını istedi.Sözcü Olivier Bailly, bu konunun müzakere başlıkları açılmasına muhtemel etkisinin ise şu aşamada gündemlerinde olmadığını ifade etti.
Almanya’da çocuk parası ‘şartlara’ bağlanıyor
Welt gazetesine konuşan Naidenov, Bulgaristan’ın AB ile görüşmeleri tamamlayıp birliğe üye olduğunu hatırlattı ve kendi ülkesine ayrımcılık yapılmamasını istedi.Almanya’da yaklaşık 120 bin Bulgarın yaşadığını belirten Büyükelçi Naidenov, bu kiş,lerin yüzde 80’inin lise ya da yüksek okul diplomasına sahip olduğunu öne sürdü
AB: Endişelerimiz artıyor; soruşturmalar için tüm tedbirler alınmalı
kriterlerine uymayı taahhüt eden aday ülke olarak Türkiye’ye hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulanması da dahil olmak üzere yolsuzluk iddialarının herhangi bir ayrımcılık ya da tercih olmadan şeffaf ve tarafsız şekilde temin edilmesi için bütün tedbirleri alması çağrısı yapıyorum.
Stefan Füle, Danıştay kararını memnuniyetle karşıladı
Stefan Füle, Avrupa Birliği'ne aday olarak hukukun üstünlüğü gibi siyasi kriterlere bağlılığını açıklayan Türkiye'nin, tüm suç iddialarının ayrımcılık ya da ayrıcalık tanımaksızın şeffaf ve tarafsız şekilde ele alınmasına imkan tanımasını istedi.
Bulgaristan’daki Suriyeli mülteciler, yeni kamplarına taşındı (ÖZEL)
Mültecilerin Müslüman olmasından rahatsız olmadıklarını belirten Jelev, "Dini ayrımcılık yapmıyoruz, önemli olan insan olmaları. Ayrıca kendi ibadetlerini rahatlıkla yapabiliyorlar.
Putin: Suriye ve İran sorununu Washington’la birlikte çözdük
İran’ın sivil amaçlı nükleer enerji kullanım hakkı olduğunu savunan Putin, uluslar arası toplumun ayrımcılık yapmaması gerektiğini vurguladı.Gürcistan’da yönetimin değişmesinin ardından bu ülkeye yönelik şahsi tutumunun değiştiğini kaydeden Putin, Gürcistan halkına karşı da eskisi kadar iyi ve sıcak
Spor salonu kapatılan başörtülü kadın: Dini ayrımcılığa uğradım
Belediye ise ayrımcılık iddiasına karşı atağa geçti. Belediye, spor salonunun kapılarını cuma vakti kapatması, salonun isminin de genellikle dindar insanlar arasında kullanılan ve Arapça kız kardeş manasına gelen 'Orty' olmasının 'ayrımcılık'
Mısır’da Müslüman Kardeşler’e anayasa referandumuna katılın çağrısı
İşkence, ayrımcılık ve nefret söylemlerini suç kapsamına alan anayasada, göreve gelecek parlamentonun, kiliselere uygulanan inşaat ve restorasyon yasağını kaldırmasını sağlayarak, ülke nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Hristyanlara yeni
Davutoğlu, İmrozlular Derneği'ni ziyaret etti
Başkan Asanakis, Gökçeadalı Rumlar için yasal ve idari pozitif ayrımcılık talep ettiklerini ifade etti.Davutoğlu, daha sonra Konya’nın Sille Köyünde restore edilen ve müze olarak hizmet veren Aya Eleni Kilisesi’ne ilişkin açılan fotoğraf sergisini gezdi.
Nikos Uzunoğlu: Türkiye'de epey yol alındı, ancak sorunlar bitmedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok sayıda bakan ve üst düzey bürokrat ile görüştüklerinin altını çizen Uzunoğlu, Rum Azınlığa karşı uygulanan ayrımcılık, insan hakları ihlalleri ve bunların giderilmesine ilişkin düşünce ve çözüm önerilerini gerek sözlü gerekse de yazılı şekilde yetkililere ulaştırdıklarını belirtiyor
Cumhurbaşkanı Gauck: Çağımızın en büyük isimlerinden birini kaybettik
Gauck, Mandela’nın Güney Afrika'da ırkçı ayrımcılık sistemine karşı Anti-Apartheid Hareketi oluşturduğunu hatırlattı. Nobel Ödülü sahibi Nelson Mandela’nın davası uğruna 27 seneyi parmaklıklar arkasında geçirdiğini hatırlatan Gauck, Mandela'nın bir sözünü hatırlattı: "Haksız
Yüzde 3’ün üzerinde engelli istihdam eden işsizlik sigortasından desteklenecek
Eğitim bizim en önemli ayağımız burada pozitif ayrımcılık yaparak yolumuza devam edeceğiz. İkincisi sağlık. Sağlıkta dönüşüm, sosyal güvenlik reformu, doğan her çocuğun sigortalı olması, 18 yaşına kadar sigortalı olması, doğmadan anne ve çocuğun tarama sistemi ile sağlığının
Filipinler, ‘’Kimse yok mu!’’ diyor (Özel)
Öyle ki bazıları, ellerindeki kağıtlara hangi aileden (soylu yada zengin veya güçlü ) geldiğini yazarak, kendilerine ayrımcılık yapılmak suretiyle, nakliye uçağına binmek istiyor.Havaalanında demir kapıların önünde sırada bekleyen halk, tahliye edilecekler listesine girmek için önce isimlerini askerlere veriyor.
Yeni stadın ihalesi ve yer teslimi yapıldı
Hadi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Spor Bakanı Suat Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in pozitif ayrımcılık yaparak, 7 spor tesisi kazandırılmasını sağladıkları Adana’nın spor kenti olduğunu kaydetti.
Alman mahkemesi, başörtülülere memurların yolunu açtı
memur adayının çelişkili ifadeler kullandığına dair delil bulamayan mahkeme, şehir yönetimini anayasayla korunan din özgürlüğü ve anayasayla yasaklanan ayrımcılık konusunda uyardı ve okul hizmetleri dışında idarede genel anlamda başörtüsü yasağı olamayacağını hatırlattı.
Erdoğan: AB ikircikli davranış içerisinde olmamalı
Erdoğan, "Biz, en başından itibaren, AB'nin böyle bir ayrımcılık yapmadığına inanıyor, bundan sonra da yapmayacağını umuyor ve bekliyoruz. Eğer öyle bir şey varsa o zaman AB bunu açık, net ortaya koymalı.
Cici Çikolata, üreiminin yüzde 90'ını ihraç ediyor
Burada pozitif bir ayrımcılık yaptığımız düşünüyoruz. Bu istihdam oranından memnunuz.” (CİHAN)
Obama: İnsanlar ten rengi, dini veya cinsel tercihi sebebiyle işinden olmamalı
Obama, kendi imzasıyla yayınlanan makalede böylesi ayrımcılıkların ABD’de yaşanmaması gerektiğini vurguladı. 2013 yılı olmasına rağmen insanların cinsel tercihleri sebebiyle işten çıkarıldığına dikkat çeken Obama, "Bu saldırganca ve yanlış.
Almanya yabancı plakalı araçlardan otoyol ücreti alacak
FRANKFURT - AB Komisyonu, Almanya’nın yabancı plakalı araçlardan ‘otoyol ücreti alma’ talebine yeşil ışık yaktı. Birlik Partileri/Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyonu kurulursa plan uygulamaya konulacak.
Bahçeli: Geleceğimizi zincirlemeye uğraşanlar sonuç alamamıştır
Ayrımcılık bize yabancıdır. Partizanca yaklaşmak bize uzaktır. Vatandaşlarımızı itmek, incitmek ve ihmal etmek bizimle taba tabana zıttır. Biz hepinizi Cenab-ı Allah’ın bir emaneti olarak kabul eden gönül genişliğine sahibiz.
Kocaeli'nde çelenk krizi
Tören sonunda anıta çelenk koyan DSP İl Başkanı Selman Yıldırım, "Burada bir ayrımcılık yapılmakta, yazıklar olsun. AK Parti, CHP ve MHP'ye izin verildi bize niye izin verilmedi.
Başbakan Erdoğan: Baharı kışa çevirmek isteyenler var
Sözlerine “Bizim lügatımızda ayrımcılık yok” diye devam eden Başbakan Erdoğan, Van'da meydana gelen depremin ardından 2 yıl içerisinde Van'a yapılanların Cumhuriyet tarihinde yapılmadığının altını çizdi.
'Nefret Söylemi ve Kutsala Saygı' çalıştayında sonuç bildirgesi açıklandı
Devlet içindeki kimi legal ve illegal yapıların ayrımcılık ve nefret suçlarının oluşmasındaki tayin edici rolüne dikkat çekildi. Toplumsal kesimlerin ve bireylerin büyük mağduriyetlerine yol açan bu sorunun giderilmesi yönünde aşağıdaki görüşlere vurgu yapıldı:
Bakan Eker'den çiftçilere çağrı: Aspir ekmekten korkmayın
Yağlı bitkiler içinde en çok aspire destek verdiklerini aktaran Eker, “Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bakanlığımızın verdiği desteklerle 2002 yılında 25 ton olan üretimi 20 bin tona çıkardık. Türkiye böylece Hindistan, Meksika, ABD gibi önemli üreticilerden sonra dünyada yedinci sıraya yükseldi.
'Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yi millet getirse, hastanelerin elektriğini yakamazlar'
Zira hastalarla ambulanslar arasında bir ayrımcılık yapılırdı. Sadece şehir merkezinde oda torpile kuvvetli olan ambulans getiren bir Türkiye vardı. Ama ambulansının deposuna mazot koyamayan bir Türkiye vardı.
Başbakan Erdoğan: Cumhuriyetin tapusu 76 milyonun üzerine kayıtlıdır
Yaşadığımız nice büyük acıların altında işte bu ayrımcılık vardır. Nice ölümün, gözyaşının altında işte bu ötekileştirme vardır." diye kaydetti.
Güney Afrika’da siyahi orta sınıf hızla büyüyor
Güney Afrika hükümeti, siyahilere, ekonomide aktif olmaları için pozitif ayrımcılık yapıyor. G-20 ülkesinde, beyazların halen ekonomideki üstünlüğü devam ediyor. (CİHAN)
Almanya'da camiler toplumsal sorumluluk alarak uyuma katkı sağlıyor
Mescit veya camilerin mimari yapısıyla ilgili ayrımcılık söz konusu. Çoğu camilerde acil çıkışlar gerektiği şekilde yapılmış. Araştırmada ayrıca, bu çalışmalardan dolayı daha geniş ve büyük cami ve mescitlere ihtiyaç duyulduğuna yer veriliyor.
Putin: İslamiyet, Rusya'nın manevi hayatının ayrılmaz parçasıdır
arasında uyumun Rusya’nın önemli bir özelliği olduğunu hatırlatan Putin, "Babalarımız ve dedelerimiz birbirlerine karşı inanç ve etnik temelinde hiçbir zaman ayrımcılık yapmadı. Onlar birbirlerine saygılı oldu…" ifadelerini kullandı.
Özel’den Balyoz yorumu: Arkadaşlarımın durumuna hukuki çözümler aradım
taraftan, karar sonrası tahliye edilen arkadaşlarımın çoğunluğunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu olduğu ifade edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ayrımcılık yapma, nifak sokma ve huzur bozmaya yönelik girişimleri kınıyorum.
'Ahlaki değerlere kıymet verilmemesi şiddeti artırıyor'
Öğrencilerin okullarda ayrımcılık ve dil baskısı ile karşı karşıya kaldığını söyleyen pedagog Uli Jäger ise barış eğitimi için yeni konseptler geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Gazeteci Dr. Jochen Thies Türk müteşebbislerin açtığı okulların devlet okullarından daha farklı olduğunu söyledi.
Bozdağ: Köylü, cumhurbaşkanı ile aynı hastanede tedavi olma imkanına kavuştu
Türkiye'de ve Yozgat'ta, AK Parti iktidarı ile birçok şeyin değiştiğini kaydeden Bozdağ, eskiden devletin vatandaşlar arsında ayrımcılık yaptığını ifade etti. Bozdağ, şöyle konuştu: "2002’den önce benim köylü Ahmet kardeşim, esnaf Mehmet kardeşim veya belediye de işçi Ali kardeşim hasta olduğunda veya çocukları eşleri
Beşir Atalay: AB’nin raporu bizleri memnun etti
Yani kıyafetten nefret suçları gibi geniş bir yelpazede ve özellikle nefte suçları gibi AB ve dünyanın da hep gündeminde olan belli suçları ayrımcılık gibi işleme bugün dünyada fazlaca gündeme olan bir konudur.
Zehra'nın ilham aldığı babaannesi konuştu: Çifte bayram yaşadık
Sarıaslan'ın katkı sağlamak istediği alanların başında 'Kadın Hakları' ve kadınların uğradığı ayrımcılık konuları yer alıyor. Zehra Sarıaslan, "Kadınlar hala hem direk hem de dolaylı olarak ayrımcılığa uğruyor.
TZOB, bir milyon kadın çiftçiyi eğitmeyi planlıyor
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1 milyon kadın çiftçiye eğitim vermeyi düşündüklerini bildirerek, “Kadın çiftçilerimizi eğitip, tarımda verimliliği artıramazsak dünyayla rekabet
Bakan Şahin: Muhalefet vesayet mantığından kurtulmadığı sürece iflah olması zor
Sürekli kendi içindeki ayrımcılık bizi bölüyor, parçalıyor ve kalkınma hamlemizdeki hedeflerimizi yavaşlatıyor, ayağımıza pranga koyuyor. Toplumun sorunlarına sahip çıkmak, çözümün parçası olmaktır.
Erdoğan: Artık bu ülkede ulusalcı mulusalcı diye bir şey yok, millet gerçeği var
Bizim medeniyetimizde köklü aile yapımızda çocuklar arasında kadın ile erkek arasında ayrımcılık yoktur. Kim ki kadına yönelik şiddeti bir adet olarak lanse ediyorsa insanlık dışı muameleyi meşru göstermeye çalışıyorsa cahildir, cahiliye döneminden kalmadır insanlıktan
Fahri Konsolos Dağtekin: İşadamları Afrika'ya Etiyopya üzerinden açılabilir
Cumhurbaşkanı Wirtu’nun Türk yatırımcıya pozitif ayrımcılık yapacağını düşünüyorum.” dedi.Türkiye’nin ve Adanalı işadamlarının yakından tanıdığı Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu’nun ülkesinde Cumhurbaşkanı seçilmesi, Adanalı işadamları tarafından
AFAD: Suriyelilerin parklarda kaldığı yönündeki haberler yanlış ve yanıltıcı
Barınma merkezlerimizde her hangi bir ayrımcılık yapılmadığı gibi, şiddet ve tecavüz gibi herhangi olumsuz bir durum da söz konusu değildir. Ülkemizin üstlendiği bu insani yardım çalışmalarında, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da değerli basınımızın duyarlılığının devamını ve desteklerini bekliyoruz.
Zehra Sarıaslan BM'de ayakta alkışlandı
/>BM Gençlik Temsilcisi olarak bu görevi 2 yıl sürdürecek olan Zehra Sarıaslan'ın üzerinde durduğu alanların başında ‘kadın hakları’, 'kadınların uğradığı ayrımcılık' konuları yer alıyor. (CİHAN)
İşsizlik parası alanlara uyuşturucu testi
Testten dolayı kendisine ayrımcılık yapıldığını ve böylece aşağılandığını belirten bayan, bunun kişisel haklara müdahale olduğunu savunarak, bin Euro tazminat istedi.Heidelberg eyalet mahkemesi, bedensel müdahalenin sadece işsiz kişiye iş verileceğinde yapılabileceğini belirterek, Hartz IV’den geçinenlerin sadece somut şüphelerde